The future (?) of FFG

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

The future (?) of FFG

Post: # 120070Post adelindumitru
19 Feb 2021, 00:32

Fantasy Flight Games reprezintă unul din cele mai cunoscute nume din industria de board games. În ultimul timp, însă, o grămadă de lucruri suspecte s-au întâmplat. Am tot văzut reacții negative la unele decizii luate în ultimele zile de FFG, ultima dintre ele fiind un review relativ devastator (cel puțin pentru standardele Dice Tower) la X-men Mutant Insurrection.

Despre ce e vorba?

1. FFG a închis forumurile comunității de pe site-ul propriu.
2. LCG-urile competitive au început să fie scoase din circulație. Legend of the 5 Rings va avea ultima lansare săptămânile acestea. Game of Thrones este în pauză pentru o perioadă indeterminată, după ce ultima extensie lansată anul trecut a fost considerată de toți fanii o bătaie de joc, fiind plină de cărți mult prea puternice și care nu au fost testate suficient.
3. Ultimele jocuri scoase de FFG nu au rupt gura târgului. X-men Mutant Insurrection, noua ediție Descent, toate au fost întâmpinate negativ de fani.

Ce părere aveți? Care credeți că va fi viitorul - dacă va fi unul - al FFG?

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: The future (?) of FFG

Post: # 120071Post Haddeo
19 Feb 2021, 00:46

In 2014, FFG further expanded its international reach by merging with the Asmodee Group of game companies
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: The future (?) of FFG

Post: # 120073Post Ailur
19 Feb 2021, 01:57

Haddeo wrote:
19 Feb 2021, 00:46
In 2014, FFG further expanded its international reach by merging with the Asmodee Group of game companies
Parca revad povestea Blizzard -> Activision.

In alta ordine de idei, as mai adauga la lista ta, Adelin, faptul ca Corey Konieczka ( designerul meu favorit, printre altele ) a plecat din FFG ca sa-si faca propria lui companie.

Mai exista o problema, si anume faptul ca FFG persista sa mentina acelasi model de regulament si turn sequence pe care-l aveau si acum 20 de ani: fiecare tura are 7-9 pasi, din care 3 sunt de bookkeeping. Cred ca lumea se asteapta la ceva mai elegant / inovativ dupa atatia ani.

Dpdv marketing, daca FFG nu se reorienteaza catre modelul kickstarter pe care-l adopta CMON sau Awaken Realms, va avea dificultati in a tine pasul cu alte companii care fac jocuri tematice.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: The future (?) of FFG

Post: # 120075Post cristianf
19 Feb 2021, 07:41

Poate oi fi eu hater dar mi se pare ca in alte categorii de boardgames exista mai multa inovatie sau chiar si inovatie aparenta prin mixul de mecanici diferite.

Ok, ai tematici interesante, ai miniaturi faine. Dar pana la urma tot te plimbi pe o harta si bati baddies cu zaruri/carti. Iar LCGurile.. e ca si cum ai scoate carcassonne lotr si carcassonne star wars si carcassonne marvel si carcassonne game of thrones si...

Post Reply

Return to “Discutii generale”