To be or not to be - sleeves

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 735
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120361Post fight4glory94
24 Feb 2021, 12:26

adelindumitru wrote:
24 Feb 2021, 12:24
VZQ wrote:
24 Feb 2021, 12:20

Iar daca tot este sa "oboseasca" jocul, barem sa fie patina uniforma, nu carti in tipla, iar tabla de joc si tokenele piese de muzeu... but that's just me :)
Amator...Gamerii profesioniști folosesc hazmat suits și se joacă doar într-o cameră decontaminată. Orice joc este resigilat imediat după ce este folosit.
Hahahahahahaha

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120362Post VZQ
24 Feb 2021, 12:29

adelindumitru wrote:
24 Feb 2021, 12:24
Amator...Gamerii profesioniști folosesc hazmat suits și se joacă doar într-o cameră decontaminată. Orice joc este resigilat imediat după ce este folosit.

Deși în realitate știm cu toții că cel mai bine este să nu desfaci din țiplă niciodată jocul. Deja i-a scăzut valoarea în momentul în care i-ai atins țipla.
Daca as ajunge atat de paranoic, (asa cum am scris anterior) as cumpara o cutie de manusi de unica folosinta si le-as cere partenerilor de joaca sa le foloseasca - simplu si fara batai de cap. Asa ma asigur ca nici microbii nu raman pe componente... Din fericire insa, ma doare in cot :lol: O mana de cartoane :lol:

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120364Post emisanSB
24 Feb 2021, 12:30

adelindumitru wrote:
24 Feb 2021, 12:24
Deși în realitate știm cu toții că cel mai bine este să nu desfaci din țiplă niciodată jocul. Deja i-a scăzut valoarea în momentul în care i-ai atins țipla.
8-) 8-)

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 395
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120365Post Radoi
24 Feb 2021, 12:35

Miţã wrote:
24 Feb 2021, 12:25
Ms, vrei sa te adaug la lista cu banii pe raft?
Bine, aici e userul meu pe BGG: https://boardgamegeek.com/user/Radoi
VZQ wrote:
24 Feb 2021, 12:26
In cazul asta nu ar fi mai simplu (si mai ieftin - pentru tine) ca respectivii sa puna la bataie propriile jocuri? Sau sa se autoeduce un pic si sa nu mai foloseasca "bad manners" la masa de joc? :o

All in all, nu iesi mai ieftin daca ai cumpara o cutie de manusi de unica folosinta pentru colegii de joaca? 8-)
Cel mai simplu e asa cum fac deja. :)
Asa cum am spus mai sus deja, treaba cu mainile murdare nu e atat de importanta in comparatie cu uzura si lichidele.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120368Post Miţã
24 Feb 2021, 12:39

Radoi wrote:
24 Feb 2021, 12:35
Miţã wrote:
24 Feb 2021, 12:25
Ms, vrei sa te adaug la lista cu banii pe raft?
Bine, aici e userul meu pe BGG: https://boardgamegeek.com/user/Radoi
VZQ wrote:
24 Feb 2021, 12:26
In cazul asta nu ar fi mai simplu (si mai ieftin - pentru tine) ca respectivii sa puna la bataie propriile jocuri? Sau sa se autoeduce un pic si sa nu mai foloseasca "bad manners" la masa de joc? :o

All in all, nu iesi mai ieftin daca ai cumpara o cutie de manusi de unica folosinta pentru colegii de joaca? 8-)
Cel mai simplu e asa cum fac deja. :)
Asa cum am spus mai sus deja, treaba cu mainile murdare nu e atat de importanta in comparatie cu uzura si lichidele.
Ma gandeam ca esti Barbalex :P

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120369Post Shaikan
24 Feb 2021, 12:48

Eu cred ca e mai urat si mai paranoic sa interzici oamenilor sa bea lichide la masa sau sa manance snacks-uri/mancare la masa de joc decat sa pui niste sleevuri pe carti :). Pana la urma ne adunam sa ne relaxam si simtim bine. Am multe cazuri in care sleevurile au salvat ziua si banii cuiva .

De asemeni, dupa cum a mai mentionat cineva, unele din regulile de conduita exprimate mai sus nu se aplica la o mare parte din cei de pe forum care joaca boardgames cu grupuri diverse de oameni, nu doar acasa cu familia. Desi spre exemplu si cu taicamiu cand mai joc, are o obsesie sa frece cartile in mana sau sa le tot reamestece, ce ar trebui sa fac, sa-i dau peste mana sau sa-l trimit la colt cand face asta inconstient :lol: ?

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 287
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120375Post phasola
24 Feb 2021, 13:15

Depinde, sunt persoane care au obiceiul sa indoaie cartile. Eu le poftesc frumos sa joace altceva daca nu inceteaza.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120376Post danielM
24 Feb 2021, 13:21

singurele jocuri pentru care nu folosesc sleeves sunt cele la care as avea de platit inca o data pretul jocului pe sleeves, gen Oh my goods, Capitala delux etc. In rest, nu pun un joc pe masa daca nu are sleeves. Oricat de mare grija ai avea, indiferent daca mananci sau nu chestii unsuroase (cei cu care joc frecvent stiu ca exista snacks-uri ”bgames friendly” si altele pe care nu imi place sa le vad langa joc), dupa cateva partide uzura incepe sa se vada pe carti, iar sa am un joc care imi place si pe care am dat cateva sute de lei si sa-i vad cartile innegrite si unsuroase, mnu.

intr-adevar, e un cost suplimentar, insa deja am ajuns la un ”supply” de sleeves de la jocuri vandute, rulate si de multe ori am deja sleeves pentru jocurile nou cumparate. Alte motive ar mai fi usurinta la amestecat, in special in privinta LCG-urilor, fara sleeves ai distrus cartile dupa cateva partide. ii inteleg si pe cei care nu pun sleeves.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120377Post LookyRo
24 Feb 2021, 13:27

  • De regula pun sleeves pe jocurile pe care le joc mai mult si necesita mult frecat de carti (amestecat, reamestecat) si/sau pe jocurile care au un artwork exceptional (din punctul meu de vedere) si n-as vrea sa apara vreo zgarietura pe ele.
  • Amestecatul cartilor cu sleeves e mult mai usor daca deck-ul nu e mare. Altfel volumul devine prea ridicat si trebuie amestecate in pachetele.
    Riffle shuffle-ul devine mai dificil cu sleeves, dar e mai usor sa intercalezi cartile cu overhand shuffle.
    (Nu, nu ma deranjaza sa folosesc riffle shuffle; mi se pare cea mai eficienta metoda de a amesteca cartile)
  • Nu pun sleeves pe toate jocurile/cartile din motive economice si nu am mereu toate dimensiunile potrivite pentru toate cartile.
  • Sleevuitul cartilor mi se pare o activitate placuta. Am sleevuit toate cartile de la Terraforming Mars cu acele custom sleeves de la producator.
  • Nu impun prietenilor cu care joc sa nu bea si sa nu manance la masa, insa unora le cer sa nu indoaie cartile sau sa se stearga pe maini dupa ce a mancat si urmeaza sa puna mana pe componente.
    (asta pentru ca unii nu cunosc valoarea jocurilor si nu stiu ca nu pot fi inlocuite la fel de usor ca un pachet de poker, probabil)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120378Post Shaikan
24 Feb 2021, 13:55

phasola wrote:
24 Feb 2021, 13:15
Depinde, sunt persoane care au obiceiul sa indoaie cartile. Eu le poftesc frumos sa joace altceva daca nu inceteaza.
Asta e altceva, si eu atrag atentia daca au tendinta sa indoaie carti si prietenii stiu regula(la fel cum stiu si eu cu jocurile lor): you break it, you buy it :). Eu ziceam doar ca sleevurile pot preveni accidente inconstiente, gen maini unsuroase, amestecatul(frecatul de carti inconstient) in mana sau varsarea din greseala a apei sau ceva peste ele. La harta sau alte componente avem regula de mai sus :))). No one said I wasn't a bit crazy

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 395
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120379Post Radoi
24 Feb 2021, 14:22

phasola wrote:
24 Feb 2021, 13:15
Depinde, sunt persoane care au obiceiul sa indoaie cartile. Eu le poftesc frumos sa joace altceva daca nu inceteaza.
Da, cam aici trag linie si eu. Sunt persoane care indoaie cartile inconstient. Poate e amuzant, dar si aici sleeves aduc un mic avantaj, in sensul ca devin mai rigide cartile si mai rezistente la asa abuz. :)
Cel putin pana in momentul cand observ treaba asta si ii atentionez prieteneste.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120383Post Miţã
24 Feb 2021, 14:46

In ultima perioada am achizitionat multe pachete de sleeves fiindca am realizat ca sunt din ce in ce mai multe jocuri ce se bazeaza pe shuffle si Red goblin are sleeves la super pret de 50 de microni dar sincer se simt ca alea de 90 de la paladin, si din china pentru eurogames am gasit o gama foarte buna nu se lipesc si nu sunt foarte glossy

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120386Post danielM
24 Feb 2021, 15:00

Miţã wrote:
24 Feb 2021, 14:46
In ultima perioada am achizitionat multe pachete de sleeves fiindca am realizat ca sunt din ce in ce mai multe jocuri ce se bazeaza pe shuffle si Red goblin are sleeves la super pret de 50 de microni dar sincer se simt ca alea de 90 de la paladin, si din china pentru eurogames am gasit o gama foarte buna nu se lipesc si nu sunt foarte glossy

De multe ori comand doar sleeves de la ei din motivele enumerate de tine; la alte magazine nu găsesc deloc anumite dimensiuni sau diferența de preț e cam mare.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120408Post rabesandratana
24 Feb 2021, 18:07

Ahh, mi-ai furat deja unul dintre subiectele pe care le aveam in lista, pentru rubrica mea! :lol:
Asa ca nu mai are rost sa fac si eu asta si o sa imi las aici parerile.

Nici eu nu folosesc sleeves, dar nici nu am o mare problema cu ele. Nu imi place cum se simte in mana plasticul ala si colturile sunt putin taioase, pt ca nu mai sunt rotunjite. Poate exista si sleeves cu colturi rotunjite, dar nu stiu eu.

La faza cu amestecatul cartilor, te contrazic si eu. Se amesteca extrem de usor si bine. Asta e tocmai unul dintre punctele pozitive din partea mea.

Prefer sa simt cartonul si calitatea sa, asa cum a facut-o producatorul si avem grija de ele mereu. Nu jucam atat de des acelasi joc incat sa apara urme si chiar daca apar cateva, nu e bai. Jocurile sunt lasate sa le joci, nu sa fie piese de muzeu. Macar asta arata cat de mult succes a avut acel titlu.

Da, ma enerveaza si pe mine cartile care au chenar negru si amestecarea repetata o sa duca sigur la aparitia petelor albe. Uneori, aici mai apeles la sleeves, mai ales daca e un joc deck building. Am pus sleeves la Star Realm, pt ca il jucam foarte des.

Ales sa mai pun sleeves la jocurile vechi, cand aveam colectia inca mica si care au prins foarte des masa si automat asta a lasat urme. Stiu ca suna ciudat sa pui sleeves la ceva ce deja are urme avansate, dar fac asta tocmai ca sa previn distrugerea completa a lor. Exemple: Citadela si Port Royal, care au fost printre primele din colectia mea. Le-am pus sleeves pt ca nu vreau sa le mai cumpar inca o data. Nu ma deranjeaza ca nu mai arata ca noi. Asta imi aduce aminte cat de mult ne-am distrat cu ele.

Mai am sleeves pt jocurile pe care asa le-am cumparat de pe forum si mi-a fost lene sa le mai dau jos. Le scot doar daca am neaparat nevoie sa le pun altui joc. Dar nu e asa complicat cum zici tu, sa stai si sa pui carte cu carte, cate un sleeve. Am pus la Clank, care cred ca are peste 200 carti si am terminat in 10 minute.

Iar ultimul si cel mai important aspect pentru mine, e acela al traducerilor. Eu joc si cu familia, iar o parte nu cunosc bine lb engleza si decat sa stau sa imi arate fiecare carte in parte si sa ma intrebe mereu ce face, prefer sa le scanez, sa traduc in romana partea de text, lasata tot pe acelasi fundal color, astfel incat cand o sa tai si introduc acea mica partea de text tradus, sa se integreze aproape perfect cu grafica cartii originale si sa nu arate ca niste etichete oribile pe alb-negru, de zici ca suntem la supermarket.

Si uite si un site foarte bun de aflat dimensiunile pt orice joc. Eu mereu il folosesc cand fac traduceri.
https://www.sleeveyourgames.com/

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 735
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120409Post fight4glory94
24 Feb 2021, 18:09

rabesandratana wrote:
24 Feb 2021, 18:07
Ahh, mi-ai furat deja unul dintre subiectele pe care le aveam in lista, pentru rubrica mea! :lol:
Ma mananca de ceva vreme si daca am vazut rubrica ta am zis sa intreb si eu, ca doar n-o fi foc. :lol:

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120410Post Broodstar
24 Feb 2021, 18:46

Am jucat mult Magic the Gathering pe vremuri, si stiu cum arata cartile de joc amestecate si folosite mai mult timp fara sleeves.
Nu e doar unsoarea de pe degete, dar marginile se distrug, se aduna mici puncte negre de mizerie pe ele, se pot zgaria de la suprafata de joc, isi pierd luciul si devin mate...

Legat de shuffle: daca faci riffle shuffle sau table shuffle, ok, sleeve-urile nu te ajuta. Dar daca faci overhand, cel mai comun shuffle, pai nici nu se compara, sleeve-urile ajuta fenomenal de mult. Una e sa storci 50 carti de carton intre ele, alta e sa le vezi cum aluneca una pe langa alta cu sleeve-uri.

Sleeve-urile sunt gandite si pentru shuffle, nu doar pentru protectie. Multe sleeve-uri sunt promovate printre jucatorii de MtG sau alte CCG-uri tocmai pentru abilitatea lor de a aluneca si a face shuffle mai eficient.

Eu am o colectie mica, si joc des jocurile mele. In plus imi plac card game-urile. Asa ca e de la sine inteles ca sleeve-uiesc orice are sens pentru mine.
Spre exemplu, nu am sleeve-uit Jamaica (il joc rar si nu mai incap cartile in insertul foarte frumos).
Nu am sleeve-uit Exploding Kittens (nu merita banii dati pe sleeves, sunt la a 3-a copie a jocului, primita cadou).
Dar am sleeve-uit tot Marvel Champions (il joc aproape in fiecare seara).
Si am sleeve-uit tot Gloom si Shadows of Kilforth (le joc saptamanal).

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120411Post dmx85
24 Feb 2021, 18:50

Eu pun sleeve-uri la jocurile care se joaca multiplayer si le mai plimb si joc si in alte locuri decat acasa. La cere pe care le joc cu sotia nu prea pun. Mai conteaza si cat de des joc jocul respectiv.

Ca o observatie, cu sleeve-uri, cartile se amesteca mult mai bine decat fara sleeve-uri.

Argumente contra pot fi destule, intradevar, sunt scumpe, ocupa spatiu, mananca timp sa le pui pe carti, dar in final eu consider ca merita sa iti protejezi cartile de joc, mai ales daca vorbim de jocuri care devin oop si cine stie cand se mai reprinteaza (ex. Libertalia).

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120413Post Garomi
24 Feb 2021, 19:00

Eu inainte sa fiu colectionar & jucator de board games, am fost jucator de Magic: The Gathering. Pe masura ce colectia mea a crescut, am adaugat si carti din ce in ce mai scumpe. Si pentru ca jucam des cu ele si deck'ul trebuia amestecat de mai multe ori intr'o partida, am ajuns la concluzia ca sleeve'urile erau absolut necesare. Sa va mai zic ca in cazul unui deck, el era double sleeved? 😂 Cartile erau bagate in perfect-fit sleeves cu susul in jos dupa care in sleeve'uri normale in pozitia normala. Eh, cam atunci a intrat microbul sleeve'urile in mine.

Acum la board games, incerc sa sleeve'uiesc cam orice joc care nu e o "prostioara" (Exploding Kittens, Trial by Trolley, etc.). Avantajele pe care le vad:
  • Amestec mult mai usor cartile; conditia este ca sleeve'urile sa fie de calitate (mai groase). Ca fapt divers, pentru marimea "standard" de carti, cum sunt cele de la Spirit Island, Everdell, Root, etc., folosesc Dragon Shield. Sunt probabil printre cele mai scumpe sleeve'uri, dar sunt cel mai multumit de ele. Iar pentru alte marimi, au inceput sa imi placa cele de la Gamegenic.
  • Protectie sporita. Da, si protectie fata de daune care apar in timp, dupa folosiri repetate. Dar nu numai; jucatorilor le pot transpira mainile mai mult sau mai putin, mie imi place sa beau ceva cand ma joc si e posibil sa am mana uda de la doza rece, precum si alte lucruri.
Sunt si dezavantaje:
  • Pentru a le putea amesteca mai usor, trebuie sa ai toate cartile in aceiasi directie; deci nu mai poti decarta la comun cum apuca fiecare, ci doar intr'un fel. Pentru ca altfel, la amestec, vei avea probleme printre care inclusiv despicarea sleeve'urilor.
  • La teancuri mari de carti, aluneca turnul - de exemplu Everdell si Terraforming Mars; trebuie sa il imparti.
  • Este posibil sa nu intre jocul inapoi in insertul din cutie; si este dezamagitor cand se intampla asta. Chiar am mentionat la review'ul de la Alma Mater de luna trecuta. Solutii sunt sa iti printezi/faci alt insert sau sa ... nu iti mai pese. 😂 Gen, oh no .... anyway
  • Cost aditional, dar sa fim seriosi: daca ajungi in "tabelul lui Miță" ... ce mai conteaza niste sleeve'uri. 😂
Pentru cei care sunt totusi interesati de sleeve'uri, mai fac cateva o precizare: pentru a gasit sleeve'uri de calitate, m'a ajutat foarte mult Profesorul de pe Tolarian Community College (canal de pe Youtube) care face multe review'uri la sleeve'uri cu stress test & co.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 735
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120422Post fight4glory94
24 Feb 2021, 21:22

Cam cum stau cartile in sleeves de obicei? Daca de exemplu intorci cartea cu susul in jos pica din sleeve ca si cum n-ar fi, sau sta la locul ei?

Eu as fi dispus sa incerc sleeves pentru un joc, insa punand in balanta avantajele pe care le-ati prezentat cu dezavantajele pe care le-am mentionat eu (minus partea cu amestecatul cartilor care am inteles ca se poate rezolva) inca nu sunt convins...

Am vazut opinii foarte interesante, mersi!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120423Post rabesandratana
24 Feb 2021, 21:36

fight4glory94 wrote:
24 Feb 2021, 21:22
Cam cum stau cartile in sleeves de obicei? Daca de exemplu intorci cartea cu susul in jos pica din sleeve ca si cum n-ar fi, sau sta la locul ei?

Stau bine, nu cad. Doar daca vrei neaparat sa cada si scuturi cartea destul de tare.

Post Reply

Return to “Discutii generale”