To be or not to be - sleeves

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

To be or not to be - sleeves

Post: # 120336Post fight4glory94
24 Feb 2021, 10:47

Am vazut ca multa lume le foloseste. La fel de multa lume nu le foloseste, din varii motive.

Eu ma incadrez in a doua categorie. Personal nu le-as numi chiar inutile, le-as spune...nejustificate. Si asta e o opinie personala, bazata pe experienta mea in acest hobby. Sunt o persoana care are grija (as zice mare grija) de jocuri, sortez totul aproape obsesiv in ziplock bags (asta-i un "hobby" ceva mai nou, pentru ca la inceput ma multumeam cu ce aveam in cutie :lol: ) si mi-e ciuda cand mai observ cate un defect pe cutie sau un regulament indoit - si totusi nu folosesc sleeves. De ce?

Pai:
  • imi place foarte mult diversitatea - eu sunt genul care prefera sa aiba 200 de jocuri in colectie si sa joace in fiecare zi ceva diferit in loc sa aiba 20 si sa le joace pe aceleasi; asadar, distanta intre partide poate fi chiar de cateva luni (exceptie jocurile foarte bune) - in cazul meu consider ca nu exista o uzura atat de puternica a cartilor astfel incat sa justifice ideea de sleeves
  • avand in vedere la ce calitate au inceput sa aiba componentele jocurilor in ultimii ani (mai toate cartile sunt plasticate mai nou), trebuie sa te chinui destul de serios sa uzezi un pachet de carti in asa hal incat sa merite sa il sleevuiesti - probabil ai nevoie de cateva zeci de partide
  • ocupa spatiu - doar ideea ca jocul nu ar mai incapea in cutie imi provoaca repulsie; nu suport chestia asta :lol:
  • nu le vad ca fiind nici comode, mi se pare mult mai nasol sa amesteci cartile odata ce le ai puse
  • risipa de timp - doar inchipuiti-va ce inseamna sa pui sleeves la un joc precum Dominion sau Terraforming Mars - imi place foarte mult sa organizez componentele, but hell no
  • exista nspe mii de dimensiuni, trebuie intotdeauna sa te asiguri ca ai numarul potrivit de sleeves pe dimensiunea potrivita atunci cand iti cumperi un joc nou - probabil ca trebuie sa le ai si de la acelasi producator, pentru consistenta; daca-ti iei un joc care are nevoie de o suta-doua de sleeves si il vinzi, ramai cu ele pe cap pana reusesti sa le pui pe alt joc
  • nu in ultimul rand, mi se pare o risipa de plastic
Am facut thread-ul asta ca sa mai vad si parerea altor oameni din comunitate. Nu am de gand sa conving pe nimeni ca eu sunt ala destept si ar trebui sa le dea foc (please don't, polueaza :lol: ). Stiu ca sunt persoane cu mult mai multa experienta decat mine care folosesc sleeves si sunt convins ca o fac din motive intemeiate. De asemenea, sunt convins ca sleeve-urile nu exista doar asa ca sa avem noi pe ce da banii - au scopul lor, dar probabil nu sunt pentru mine.

De ce parte a "baricadei" sunteti? Sunt chiar curios.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120337Post adelindumitru
24 Feb 2021, 10:52

Pot să înțeleg de ce le folosesc oamenii, dar personal mă feresc de ele. Sunt multe motive pentru asta: risipă de plastic, prețul exorbitant (pentru mine, sigur or să apară persoane care să zică că sunt ieftine), nu joc cu persoane pe care nu le cunosc sau în locuri publice astfel încât cărțile să devină jegoase, nu mă deranjează dacă o parte din cărți au semne de uzură (înseamnă doar că le-am folosit foarte mult și cu mare plăcere), nu îmi place să manevrez cărți cu sleeves.

Am suficientă grijă de jocurile mele încât uzura normală a cărților să nu fie o problemă semnificativă.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120338Post emisanSB
24 Feb 2021, 10:57

Q: Sleeves ??
A: No way !!

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120339Post phasola
24 Feb 2021, 11:11

Eu pun sleeves la tot ce cumpar.
Pai:
imi place foarte mult diversitatea - eu sunt genul care prefera sa aiba 200 de jocuri in colectie si sa joace in fiecare zi ceva diferit in loc sa aiba 20 si sa le joace pe aceleasi; asadar, distanta intre partide poate fi chiar de cateva luni (exceptie jocurile foarte bune) - in cazul meu consider ca nu exista o uzura atat de puternica a cartilor astfel incat sa justifice ideea de sleeves
  • Nu-mi place diversitatea. Diversitate pentru multi inseamna sa stai o ora sa explici un joc si sa-l joci o singura data. Prefer sa joc de 5-10 ori consecutiv un joc.
avand in vedere la ce calitate au inceput sa aiba componentele jocurilor in ultimii ani (mai toate cartile sunt plasticate mai nou), trebuie sa te chinui destul de serios sa uzezi un pachet de carti in asa hal incat sa merite sa il sleevuiesti - probabil ai nevoie de cateva zeci de partide
  • Eu incerc sa joc tot ce am de 10+ ori. Dupa 10+ jocuri de Marco Polo si Five Tribes cartile au inceput sa dea semne de uzura si sunt jocuri la care amesteci cartile o singura data. Le-am pus sleeves dupa.
ocupa spatiu - doar ideea ca jocul nu ar mai incapea in cutie imi provoaca repulsie; nu suport chestia asta
  • Nu cred ca exista vreun joc care sa nu incapa in cutie dupa ce pui sleeves. S-ar putea sa nu incapa in insertul original.
risipa de timp - doar inchipuiti-va ce inseamna sa pui sleeves la un joc precum Dominion sau Terraforming Mars - imi place foarte mult sa organizez componentele, but hell no
  • Total gresit, e mult mai usor sa amesteci cartile cu sleeves, atat timp cat sleeves sunt bune: 60+ microni. Sunt mult exemple pe youtube.
exista nspe mii de dimensiuni, trebuie intotdeauna sa te asiguri ca ai numarul potrivit de sleeves pe dimensiunea potrivita atunci cand iti cumperi un joc nou - probabil ca trebuie sa le ai si de la acelasi producator, pentru consistenta; daca-ti iei un joc care are nevoie de o suta-doua de sleeves si il vinzi, ramai cu ele pe cap pana reusesti sa le pui pe alt joc
  • Exista o lista pe bgg cu toate marimile pentru jocuri, multi producatori au pe site jocurile compatibile
nu in ultimul rand, mi se pare o risipa de plastic
  • De acord cu risipa de plastic, dar momentan nu exista alta solutie[/b]

    Am inceput sa pun sleeves dupa vreo 10 jocuri de 7 wonders cand toate cartile au inceput sa aiba urme vizibile de la amestecat (margini negre = big nono).
    Tot sleeves au salvat un joc de la un mic incident cu un pahar de Pepsi.
    Marea greseala pe care am facut-o a fost sa iau penny sleeves (mayday, ultimate guard). Se lipsesc si nu poti amesteca cartile usor. Am schimbat anul trecut toate cu Sleeve Kings si Swan Panasia thick.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120342Post fight4glory94
24 Feb 2021, 11:35

phasola wrote:
24 Feb 2021, 11:11
  • Nu cred ca exista vreun joc care sa nu incapa in cutie dupa ce pui sleeves. S-ar putea sa nu incapa in insertul original.
Pentru mine asta intra la categoria no-no, imi place sa vand un joc exact asa cum l-a lasat bunul Dumnezeu - cu insertul original. :D

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120344Post phasola
24 Feb 2021, 11:50

Nu pui extensiile in cutia jocului de baza?

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 392
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120345Post Radoi
24 Feb 2021, 11:50

Pun sleeves pe carti si coin capsules pe tokens pentru ca:
- nu imi place uzura componentelor
- nu vreau sa se ude in cazul lichidelor varsate
- nu vreau sa se murdareasca de ulei de pe chipsuri, urme de pix, etc.

Pentru mine sunt importante componentele, cutia mai putin. Am cumparat nou sau second hand jocuri cu cutii in diverse stari de uzura si nu a contat atat de mult, atat timp cat ce e inauntru e in stare foarte buna.

Nu am o problema cu aruncarea unui insert daca nu ofera loc suficient pentru cartile sleeved.
Cat despre faptul ca sunt prea multe tipuri de carti si mai stiu eu ce - https://boardgamegeek.com/geeklist/164572/item/2895993
To each their own.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120346Post adelindumitru
24 Feb 2021, 11:55

Nu ar fi mai simplu să nu mănânci chipsuri în timp ce joci?

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120347Post Miţã
24 Feb 2021, 11:56

Radoi wrote:
24 Feb 2021, 11:50
coin capsules pe tokens pentru ca:
To each their own.
This is next level, zi si mie de unde si cum alegi marimea ca la tokens chiar sunt sute de marimi?

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120348Post emisanSB
24 Feb 2021, 11:57

Radoi wrote:
24 Feb 2021, 11:50
...... coin capsules pe tokens .....

??????

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 392
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120349Post Radoi
24 Feb 2021, 11:59

@adelindumitru
Nu pot controla ce fac si ceilalti. Am mai multe grupuri de oameni cu care ma joc, de obicei 4-6 jucatori. De cele mai multe ori isi cumpara snacks pentru sesiunile de joaca. Prefer sa fiu o gazda buna si sa nu le interzic ce sa manance.
Treaba cu chipsurile e secundara, oricum. Uzura e ceea ce nu imi place in primul rand.

@emisanSB
Coin Capsules - https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... n+capsules

@Mita
Cumperi un subler cu 50 lei si vezi ce dimensiuni ai nevoie.
Last edited by Radoi on 24 Feb 2021, 12:05, edited 1 time in total.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120350Post fight4glory94
24 Feb 2021, 12:02

phasola wrote:
24 Feb 2021, 11:50
Nu pui extensiile in cutia jocului de baza?
Nu, imi iau trigger destul de urat daca vad asta. :lol: Evit s-o fac pentru ca imi lasa ideea de improvizatie. Daca e o problema de spatiu, mai bine nu cumpar extensia. Imi place ca totul sa fie frumos organizat, fiecare in cutia lui. Dar si asta e o chestie ce tine de preferinte.

Prefer solutiile de stocare gen big-box: ca si un exemplu, am luat Endless Winter cu Big Box pentru ca a fost facut special pentru asa ceva. Daca e sa primesc si cutiile extensiilor, aia e - le pun frumos pe raft ca si decor, le gasesc eu o utilizare.

In general nu imi place sa arunc chestii aiurea. :D

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120353Post emisanSB
24 Feb 2021, 12:08

Radoi wrote:
24 Feb 2021, 11:59
@adelindumitru
Nu pot controla ce fac si ceilalti. Am mai multe grupuri de oameni cu care ma joc, de obicei 4-6 jucatori. De cele mai multe ori isi cumpara snacks pentru sesiunile de joaca. Prefer sa fiu o gazda buna si sa nu le interzic ce sa manance.
Treaba cu chipsurile e secundara, oricum. Uzura e ceea ce nu imi place in primul rand.

@emisanSB
Coin Capsules - https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... n+capsules

@Mita
Cumperi un subler cu 50 lei si vezi ce dimensiuni ai nevoie.

Cartile nu le atingeti, token-urile nu le atingeti.
Cutia jocului cum reusiti sa o deschideti fara sa o atingeti ? :D

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 392
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120354Post Radoi
24 Feb 2021, 12:10

Cu manusi de bucatarie. :D

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120355Post emisanSB
24 Feb 2021, 12:10

Nu is prea unsuroase ? :)

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 392
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120356Post Radoi
24 Feb 2021, 12:13

Am unele special pentru asta, puse in Kallax. 8-)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120357Post VZQ
24 Feb 2021, 12:20

Joc numai acasa, in familie. In general am grija de componente (inclusiv spalat pe maini inainte de joaca). Nu mananc/beau in timpul partidelor (dar nici nu avem jocuri cu durata mai mare de o ora, deh). Asadar, daca apare uzura, e de la mine (noi).

NU folosesc sleeves - ma calca pe nervi sa amestec un deck "tras in plastic" si nu-mi place nici cum se simt la mana. Singura exceptie (si asta numai pentru ca au venit impreuna cu jocul): Tang Garden (din fericire il jucam suficient de rar ca sa nu ma apuce scarba din cauza sleevurilor).

Iar daca tot este sa "oboseasca" jocul, barem sa fie patina uniforma, nu carti in tipla, iar tabla de joc si tokenele piese de muzeu... but that's just me :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120358Post adelindumitru
24 Feb 2021, 12:24

VZQ wrote:
24 Feb 2021, 12:20

Iar daca tot este sa "oboseasca" jocul, barem sa fie patina uniforma, nu carti in tipla, iar tabla de joc si tokenele piese de muzeu... but that's just me :)
Amator...Gamerii profesioniști folosesc hazmat suits și se joacă doar într-o cameră decontaminată. Orice joc este resigilat imediat după ce este folosit.

Deși în realitate știm cu toții că cel mai bine este să nu desfaci din țiplă niciodată jocul. Deja i-a scăzut valoarea în momentul în care i-ai atins țipla.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120359Post Miţã
24 Feb 2021, 12:25

Radoi wrote:
24 Feb 2021, 11:59
@adelindumitru
Nu pot controla ce fac si ceilalti. Am mai multe grupuri de oameni cu care ma joc, de obicei 4-6 jucatori. De cele mai multe ori isi cumpara snacks pentru sesiunile de joaca. Prefer sa fiu o gazda buna si sa nu le interzic ce sa manance.
Treaba cu chipsurile e secundara, oricum. Uzura e ceea ce nu imi place in primul rand.

@emisanSB
Coin Capsules - https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... n+capsules

@Mita
Cumperi un subler cu 50 lei si vezi ce dimensiuni ai nevoie.
Ms, vrei sa te adaug la lista cu banii pe raft?

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: To be or not to be - sleeves

Post: # 120360Post VZQ
24 Feb 2021, 12:26

Radoi wrote:
24 Feb 2021, 11:59
Nu pot controla ce fac si ceilalti. Am mai multe grupuri de oameni cu care ma joc, de obicei 4-6 jucatori. De cele mai multe ori isi cumpara snacks pentru sesiunile de joaca. Prefer sa fiu o gazda buna si sa nu le interzic ce sa manance.
In cazul asta nu ar fi mai simplu (si mai ieftin - pentru tine) ca respectivii sa puna la bataie propriile jocuri? Sau sa se autoeduce un pic si sa nu mai foloseasca "bad manners" la masa de joc? :o

All in all, nu iesi mai ieftin daca ai cumpara o cutie de manusi de unica folosinta pentru colegii de joaca? 8-)

Post Reply

Return to “Discutii generale”