Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123317Post Gi0ny
29 May 2021, 13:48

Adelin, nu ar fi mai ok sa pui toate întrebările într-o singura postare, în ordine frumos,numerotate eventual când sunt mai multe?
In loc de 2-3 postări consecutive?
Ar fi și pentru Bogdan mai ușor sa le noteze și mai ales sa răspundă ulterior.

Doar ca idee zic.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123319Post adelindumitru
29 May 2021, 14:40

Gi0ny wrote:
29 May 2021, 13:48
Adelin, nu ar fi mai ok sa pui toate întrebările într-o singura postare, în ordine frumos,numerotate eventual când sunt mai multe?
In loc de 2-3 postări consecutive?
Ar fi și pentru Bogdan mai ușor sa le noteze și mai ales sa răspundă ulterior.

Doar ca idee zic.
Postările sunt la câteva zile distanță. Dacă aș fi știut că voi întreba și de jocurile respective, aș fi menționat evident toate aceste lucruri într-o singură postare.

Nu am nici o intenție să îi fac viața grea lui Bogdan, s-a întâmplat să fie postările mele consecutive, dar ar fi putut la fel de bine să vină după ce alte persoane ar fi adresat întrebări aici.

Bogdan îmi poate răspunde când vrea, dacă vrea.

As putea sa întreb lucrurile astea și pe privat, pe el sau pe Alex, dar ma gândesc ca informațiile respective pot fi de interes pentru mai multe persoane.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123320Post Gi0ny
29 May 2021, 14:46

Doar ca ultima postare era tot a ta. Puteai sa o editezi și sa completezi în aia. Ca tot a ta rămânea ultima. În loc sa ai 2 consecutive. E irelevant ca ca e la 2 zile distanta.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123321Post adelindumitru
29 May 2021, 14:48

A mai fost abordat subiectul și Bogdan a spus ca desi nici varianta cu mai multe postări nu e ideala, e preferabila celei în care se editează postarea, din cauza ca asta l ar încurcă și mai mult. Am rugămintea ca acest subiect sa nu se continue, mulțumesc

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123323Post Miţã
29 May 2021, 14:54

Gi0ny wrote:
29 May 2021, 14:46
Doar ca ultima postare era tot a ta. Puteai sa o editezi și sa completezi în aia. Ca tot a ta rămânea ultima. În loc sa ai 2 consecutive. E irelevant ca ca e la 2 zile distanta.
Problema ar fi ca daca editeaza si Bogdan nu vede apoi scriu alti 3-4 utilizatori, posibil sa nu vada editul. Asa ca o noua postare apare ca si update la topic si automat o vede.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123324Post Gi0ny
29 May 2021, 14:57

Miţã wrote:
29 May 2021, 14:54
Gi0ny wrote:
29 May 2021, 14:46
Doar ca ultima postare era tot a ta. Puteai sa o editezi și sa completezi în aia. Ca tot a ta rămânea ultima. În loc sa ai 2 consecutive. E irelevant ca ca e la 2 zile distanta.
Problema ar fi ca daca editeaza si Bogdan nu vede apoi scriu alti 3-4 utilizatori, posibil sa nu vada editul. Asa ca o noua postare apare ca si update la topic si automat o vede.
Era vorba de postări consecutive. Când e mai ușor sa editezi. Fiind ultima postare, Bogdan o vede oricum când intra sa se uite. Nu cred ca Bogdan asteapta sa vadă notificări, oricum întra pe acest topic tot timpul, fie pentru updates fie pentru a prelua întrebări sau sa răspundă la alte întrebări.
Ma rog faceți cum vreți.
O sa pun și eu 5 postări cu 5 intrebari consecutive. Pentru ca heeeey, nu știam ca o sa am și alte întrebări.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123327Post adelindumitru
29 May 2021, 15:43

Gi0ny wrote:
29 May 2021, 14:57
Miţã wrote:
29 May 2021, 14:54
Gi0ny wrote:
29 May 2021, 14:46
Doar ca ultima postare era tot a ta. Puteai sa o editezi și sa completezi în aia. Ca tot a ta rămânea ultima. În loc sa ai 2 consecutive. E irelevant ca ca e la 2 zile distanta.
Problema ar fi ca daca editeaza si Bogdan nu vede apoi scriu alti 3-4 utilizatori, posibil sa nu vada editul. Asa ca o noua postare apare ca si update la topic si automat o vede.
O sa pun și eu 5 postări cu 5 intrebari consecutive. Pentru ca heeeey, nu știam ca o sa am și alte întrebări.
Din regulament:

3. Nu sunt permise:
- folosirea unui limbaj necivilizat sau injurious precum si atitudinea agresiva/superioara la adresa celorlalti participanti

La următoarea abatere, ai warning. Mulțumesc și te rog sa încetezi subiectul.

Iar referitor la subiectul inițial, o sa țin cont de ce ai spus și o sa am grija sa nu mai am postări consecutive. Nu garantez ca va fi întotdeauna posibil (de exemplu dacă se anunță un joc nou sau ceva), dar o sa am grija în principiu sa nu mai fie cazul de postări multiple într-un interval scurt.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123328Post adelindumitru
29 May 2021, 16:04

Am mutat aici postările.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Ce se mai intampla in Regatul Jocurilor

Post: # 123329Post Gi0ny
29 May 2021, 16:07

Adelin, cred ca deja exagerezi.
Ce anume am incalcat din aceasta regula?

"folosirea unui limbaj necivilizat sau injurious precum si atitudinea agresiva/superioara la adresa celorlalti participanți".

Îți readuc aminte ca ești moderator. În schimb tu mereu agiți spiritele și când nu ești de acord cu ceva imediat ameninți cu "puterea" de moderator.

Singura atitudine superioara de aici este a ta.
Nu poți amenință mereu membrii cu warning sau ban de fiecare data când nu îți convine ție ceva. Nu am jignit pe nimeni cu nimic. Mi-am spus o părere. După care am spus ca fac ceva ce ai făcut și tu.
Deci pentru ce trebuie sa vi sa ma ameninți cu warning???

Te poți duce pe BGG sa iti iei de acolo confirmari dar te rog încetează sa mai ameninți cu warninguri pe aici doar pentru ca nu e lumea de acord cu tine. Cum nu este ci Eva de acord cu tine începi sa devii agresiv.
Asa ai făcut și pe discord doar ca acolo nu poți da warnings sau ban.

Am sa o spun clar acum pentru prima data, fără supărare, dar tu nu ești absolut deloc potrivit pentru a fi moderator de forum.
Nu ai nici o treaba cu chestia asta.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123331Post adelindumitru
29 May 2021, 16:10

Ești liber sa nu mai intri pe acest forum sau sa ii ridici problema lui Imago dacă nu îți convine ceva. Nu cred ca topicul de RJ era locul potrivit pentru asta și nu vad cum asta îl ajuta pe Bogdan mai mult decât simpla mea întrebare de client interesat de niște produse.

Din partea mea, subiectul stilului meu de moderare e încheiat. Din nou, poți ridica problema lui Imago. Pe mine nu ma prea interesează.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123332Post Gi0ny
29 May 2021, 16:18

adelindumitru wrote:
29 May 2021, 16:10
Ești liber sa nu mai intri pe acest forum sau sa ii ridici problema lui Imago dacă nu îți convine ceva. Nu cred ca topicul de RJ era locul potrivit pentru asta și nu vad cum asta îl ajuta pe Bogdan mai mult decât simpla mea întrebare de client interesat de niște produse.

Din partea mea, subiectul stilului meu de moderare e încheiat. Din nou, poți ridica problema lui Imago. Pe mine nu ma prea interesează.
Nu era locul, ft bine ca ai mutat-o. Eu doar am dat o idee. Apoi ai început sa avansezi discuția și sa devii pasiv agresiv. Sa ameninți etc.
Puteai sa scrii de la început ft simplu ce ai zis mai sus. Ca o sa încerci sa faci sa dar ca nu promiți etc ce ai mai zis tu.

Nuuu, tu mai intai începi cu argumente penibile, cu contraziceți apoi cu amenințări. Asa faci mereu.

Dacă reluam toate discuțiile, mereu faci parte din cei care instiga.
Din singurul motiv ca tu mereu consideri ca DOAR tu ai dreptate.
Și sa nu uitam ca înainte de afi tu moderator ai produs ditamai scandalul pentru ca ai fost extrem de agresiv și jignitor cu acea persoana cu miniaturi le pictate care după părerea ta cerea mulți bani și ales sa faci mișto de el.
O astfel de persoana nu poate fi moderator.

Când e un subiect în care nu ești implicat direct, îți place și interviu și postezi etc. Când e vorba de tine, imediat bagi pumnul în gura și spui sa nu se continue discuția.

Sa nu mai întru eu pe forum? Pai asa vor face mulți dacă mai ramai tu moderator aici, ca asa le zici mereu la toti.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123333Post adelindumitru
29 May 2021, 16:18

Și by the way, eu nu am mai văzut forum pe care sa se comenteze atât de mult deciziile adminilor (în trecut) și ale moderatorilor (constant). De obicei, nu te conformezi la cum interpretează moderatorii regulile, ai zburat. Asta asa, înainte sa aruncam cu vorbe despre cum se abuzează de statutul de moderator

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123334Post adelindumitru
29 May 2021, 16:18

În aceasta nota, orice alta postare despre stilul meu de moderare va rezulta în ban pentru 1 luna. Mulțumesc, topic închis.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123336Post adelindumitru
29 May 2021, 18:43

Pentru ca nu era nimic în neregula cu postarea inițială și pentru ca acum e la secțiunea de Discuții generale, am redeschis thread-ul, cu amendamentul ca am rugămintea sa se poarte doar discuții despre postat multiplu pe topic de RJ și conexe.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123339Post DanielIndru
29 May 2021, 21:14

Edit-ul la o postare anterioara nu prea e recomandat, mai ales daca a au trecut cateva ore, daca vrei ca cineva sa ia in considerare ce ai scris acolo.
E posibil ca persoana interesata sa intre la 5 minute dupa postul initial, sa-si noteze ce e de notat, si apoi sa ia in calcul doar posturile ulterioare.

Deci, fiecare noua intrebare ar trebui in postul ei.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123349Post adelindumitru
29 May 2021, 23:12

Care credeți ca ar fi o soluție optima? Una din variante ar fi sa ne notam undeva jocurile și sa punem o lista la un moment dat (dar care ar fi un interval de timp acceptabil? Sau câte replici între 2 postări ale aceluiași user?)

Ma rog, cred ca întrebarea mea merge un pic mai adânc de atât : dincolo de volumul crescut de munca pentru Bogdan, e vreo problema de alt tip dacă cineva (de obicei io) întreabă de mai multe jocuri în postări temporal apropiate? Și dacă da, care ar fi respectiva problema? (întreb sincer, poate îmi scapă ceva)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123351Post Corwin
30 May 2021, 00:00

Nu prea vad problema. Mai ales cu postarile la mai multe zile distanta. Inteleg ca la bursa e pusa o limitare pentru a nu spama toti "up" la threadurile de vanzari, dar aici nu e nici pe departe aceeasi situatie. Mi se pare ca threadul de RJ functioneaza perfect asa cum e acum.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123359Post crazyfroggg
30 May 2021, 01:12

Atât de mult ne place să aruncăm cu [...]. Uneori am impresia că dinadins căutăm motive să ne "rățoim" unii la alții.
Și eu care îmi imaginam (wishful thinking) că niște oameni maturi, ca voi, au preocupări mult mai elevate pt timpul lor liber...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123499Post adelindumitru
02 Jun 2021, 16:56

O să fac din nou off topic - acum că au trecut câteva zile de la incident și am avut timp să mă gândesc la cum s-au petrecut lucrurile, trebuie să recunosc că nu m-am comportat cel mai ok (din postura de moderator sau din postura de simplu utilizator), așa că îi cer scuze lui Giony pe această cale.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Postat multiplu pe topicul de RJ (mutat)

Post: # 123571Post Gi0ny
04 Jun 2021, 20:18

Hey.
Strict legat de ideea mea cu postarile consecutive era o idee. Poate bună, poate rea. Nu contează. Și nu era nici ceva personal, repet era doar o idee, strict legat de Flow pe forum.

Problema da, a apărut la cum s-a continuat discuția.

Ma bucur mult ca s-a lămurit situația.
Contează, personal ce puțin, ca ai revenit chiar în acea zi și mi-ai scris și în privat.
Personal, nu așteptam scuze public, departe de mine acest gând, dar apreciez mult.

Și sper pe viitor ca unele aspecte, mai puțin plăcute, ce țin strict de moderare/atitudine moderator, despre care am vb amândoi, sa nu mai apara.

Încă odată, ce a fost s-a dus. Apreciez.
After all după o situație din asta pot sa apară și lucruri bune. 😃

Bafta!

Post Reply

Return to “Discutii generale”