Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Bearstyle
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 50
Joined: 26 Sep 2018, 01:28

Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123477Post Bearstyle
02 Jun 2021, 01:53

Am curiozitatea asta, la ce va ajuta rezervarea jocurilor cand vindeti ceva pe bursa? De multe ori aveam banu in cont, pe teava, gata de transfer, si pe bursa gaseam jocuri pe care le cautam, dar deja rezervate. Care e avantajul vanzatorului ? educati-ma ca nu ma prind care e beneficiul vanzatorului care asteapta salariul de sf de luna al rezervantului, in loc sa lase jocul la vanzare primului care da banu' sa il si cumpere.
:shock:

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123478Post Miţã
02 Jun 2021, 02:01

Bearstyle wrote:
02 Jun 2021, 01:53
Am curiozitatea asta, la ce va ajuta rezervarea jocurilor cand vindeti ceva pe bursa? De multe ori aveam banu in cont, pe teava, gata de transfer, si pe bursa gaseam jocuri pe care le cautam, dar deja rezervate. Care e avantajul vanzatorului ? educati-ma ca nu ma prind care e beneficiul vanzatorului care asteapta salariul de sf de luna al rezervantului, in loc sa lase jocul la vanzare primului care da banu' sa il si cumpere.
:shock:
Fiindca este mai fair daca cineva iti zice ca este de acord sa cumpere jocul si poate nu reuseste sa transfere banii pana la o anumita data sa aiba sansa sa cumpere acel joc. De obicei nu se grabeste nimeni sa vanda un joc, sunt vanzatori care nu accepta sa rezerve sau care chiar refuza oferta initiala daca ii este oferit mai mult decat cere, dar fiecare vinde cum doreste si daca vrea sa mentina aproape pe cel ce cumpara.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123480Post Teddy
02 Jun 2021, 03:24

Bearstyle wrote:
02 Jun 2021, 01:53
Am curiozitatea asta, la ce va ajuta rezervarea jocurilor cand vindeti ceva pe bursa? De multe ori aveam banu in cont, pe teava, gata de transfer, si pe bursa gaseam jocuri pe care le cautam, dar deja rezervate. Care e avantajul vanzatorului ? educati-ma ca nu ma prind care e beneficiul vanzatorului care asteapta salariul de sf de luna al rezervantului, in loc sa lase jocul la vanzare primului care da banu' sa il si cumpere.
:shock:
Din perspectiva mea, este atat o modalitate de fidelizare a cumparatorului, cat si de respect pentru ceilalti cumparatori!
Rezerv doar la persoane pe care le cunosc sau au mai cumparat de la mine.
De multe ori mi s-a spus sa-i astept pe respectivii pana la salariu, sau pana se mai documenteaza despre alte jocuri de la mine.
Titlul de rezervat de multe ori este pus pana la finalizarea tranzactiei(la mine cel putin) pentru ca nu primesc banii instant, sau urmeaza sa ne vedem zilele urmatoare pentru predare.

Acum gandeste-te si din perspectiva cumparatorului, cum mi s-a intamplat in doua cazuri sa vreau un joc, sa stabilesc detaliile pt tranzactie si cand il sun ca sunt in drum spre el, sa-mi spuna ca jocul s-a dat pentru ca a fost cineva mai rapid sa-l plateasca. Not cool!

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123487Post Ailur
02 Jun 2021, 12:28

Mie mi se pare fair sa faci asta. Pe de o parte pentru cei ca tine, care poate ar fi interesati de joc, dar deja am un acord clar din partea altui cumparator - pentru a te scuti de un mesaj.

Pe de alta parte, cum spunea si Teddy, pentru cumparatorul care a confirmat deja ca vrea jocul respectiv. Mi se pare nesimtire sa lasi jocul deschis pentru cumparare pana cand il dai din mana la propriu, doar-doar iti ofera altcineva cu 20 de lei in plus.

User avatar
makowey
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 183
Joined: 06 Aug 2016, 09:52
Custom Rank: Introspecter
Location: Sibiu
Contact:

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123490Post makowey
02 Jun 2021, 14:29

Rezerv doar la persoane pe care le cunosc sau au mai cumparat de la mine.
Acum inteleg ca jocurile sunt lucruri mai personale, delicate, dar cred ca fiecare din aceasta comunitate, forum ar trebui sa beneficieze de deschiderea celuilalt, atata timp cat relativ tranzactiile sunt sa zicem intr-un cerc mai strans si controlate. Binenteles ca exista si situatii mai neplacute, dar sunt exceptii. Cred ca nu mi-ar place sa stiu ca fiind nou intr-o comunitate, sa nu am nici un fel de prioritate(credit) in fata altora si ca trebuie sa stau la coada... Atunci poate tot magazinul ramane prietenul fidel. Poate ar trebui atunci un astfel de thread, bursa sa fie mai privat. Relatiile se cladesc nu se nasc :).

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123498Post VZQ
02 Jun 2021, 16:31

Poate nu ar trebui sa ma bag, avand in vedere ca vanzarile mele sunt mai degraba accidentale, si nu o practica obisnuita, dar eu unul am mers mereu pe varianta "primul intersat, primul servit", iar cand am "batut palma" - fie si si virtual - din p.m.d.v. jocul este vandut. In 95% din cazuri, cumparatorul trebuie sa-si asigure personal transportul (jocurilor), intrucat nu trimit prin curier/posta (din lipsa de timp), asa ca e de la sine inteles ca nu voi da jocurile de azi, pe maine - hence, rezervarea este singura varianta de a anunta ca jocul nu mai este disponibil. Nu am tinut niciodata cont de rank-ul de pe forum: membru nou, sau vechi de cand lumea, daca ai fost primul pe faza, jocul este al tau!

In alta ordine de idei, pana acum nici un cumparator care a rezervat jocuri de la mine nu s-a razgandit subit, asa ca pana pana la urma este o chestie de obraz sa-ti onorezi partea ta din intelegere si sa astepti omu' cu banu', daca asa s-a convenit de la inceput - nu am nici un motiv sa fac faze de kkt cuiva, pentru un profit mai mare de moment.

Evident, insa, fiecare este liber sa procedeze cum crede de cuviinta :)

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123501Post Norowas
02 Jun 2021, 17:44

Vânzătorul nu are niciun avantaj, doar își respecta promisiunea către cumpărătorul care s-a arătat interesat, prin rezervare. În caz ca sunt mai mulți interesați de un anumit joc și omul inițial nu mai vrea jocul din varii motive, încerci sa vorbești cu următorul.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123503Post Teddy
02 Jun 2021, 19:07

makowey wrote:
02 Jun 2021, 14:29
Rezerv doar la persoane pe care le cunosc sau au mai cumparat de la mine.
Acum inteleg ca jocurile sunt lucruri mai personale, delicate, dar cred ca fiecare din aceasta comunitate, forum ar trebui sa beneficieze de deschiderea celuilalt, atata timp cat relativ tranzactiile sunt sa zicem intr-un cerc mai strans si controlate. Binenteles ca exista si situatii mai neplacute, dar sunt exceptii. Cred ca nu mi-ar place sa stiu ca fiind nou intr-o comunitate, sa nu am nici un fel de prioritate(credit) in fata altora si ca trebuie sa stau la coada... Atunci poate tot magazinul ramane prietenul fidel. Poate ar trebui atunci un astfel de thread, bursa sa fie mai privat. Relatiile se cladesc nu se nasc :).
Nu ma intelege gresit si nu te simti exclus.
Am avut in pandemie(anul trecut) o situatie de-a dreptul jenanta in care am rezervat un joc. L-am dus intr-o alta locatie(centrala) sa poata fi ridicat de cumparator, dar fiind restrictii si toate cele, nu ma asteptam sa se rezolve f repede. Long story short, dupa 3 luni userul respectiv mi-a spus ca pe el nu-l mai intereseaza si ca nu mai vrea jocul. Sunt constient ca este o exceptie, dar este neplacut. De atunci nu mai sunt fan rezervari.

In acelasi timp de fiecare data cand am putut, am ajutat inclusiv necunoscuti cu transport, schimburi, retururi, math trades pt ei sau terti.

Ba chiar am trimis jocuri la persoane pe care nu le cunosteam si mi-au platit dupa ce au ajuns jocurile. Nu am avut (ne)placerea sa intalnesc sarlatani in acest domeniu si imi place sa cred in oameni, dar cu fiecare experienta negativa incep sa fiu mai putin flexibil.

User avatar
makowey
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 183
Joined: 06 Aug 2016, 09:52
Custom Rank: Introspecter
Location: Sibiu
Contact:

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123504Post makowey
02 Jun 2021, 22:13

@Teddy nici o grija, nu ma simt exclus si cred ca am luat-o eu un pic si in alta directie decat numai cea strict a rezervarii. Nici eu nu sunt activ pe bursa, am gandit mai mult din perspectiva unui cumparator fara prea multe cunostiinte pe comunitate care sa ofere o oarecare garantie. Oameni ca tine sa tot fie.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Pt vanzatori: de ce permiteti/oferiti rezervarea jocurilor pe bursa?

Post: # 123511Post Shaikan
03 Jun 2021, 10:44

Sunt de acord cu Teddy aici, si eu de regula rezerv indiferent ca e user nou/vechi(unele aici, altele pe FB), dar am patit si eu de cateva ori sa rezerv un joc 1-2 sapt la cerinta cuiva, sa am oferte intre timp, sa il intreb pe om daca sigur il vrea, sa imi confirme si cu cateva zile inainte de expirarea perioadei sa revina si sa spuna ca de fapt nu il mai vrea. Si sa pierd si ceilalti potentiali cumparatori. Asta m-a facut sa regandesc putin modul de rezervare si sa schimb putin conditiile. Daca e cineva nou/necunoscut rezerv pt maxim 5 zile, daca e cineva cunoscut tin si pt o perioada mai lunga(daca nu cumva sunt pe graba sa vand).

Si cred ca si asta e un punct de consderat, cat de repede vrei sa dai un joc. Daca nu ma grabesc sunt ok sa rezerv, daca am nevoie de bani pt o noua achizitie sau altceva s-ar putea sa prefer cumparatorul care il poate lua in 1-2 zile spre deosebire de cel care are nevoie de mai mult timp. Dar asta discut cu omul direct cand primesc mesajul. Adica nu promit ca rezerv si dupa il dau la prima oferta.

Post Reply

Return to “Discutii generale”