Muzicando - ce imi scapa?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
georgezidanic
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 173
Joined: 26 Apr 2016, 12:10
Location: Cluj-Napoca

Muzicando - ce imi scapa?

Post: # 126754Post georgezidanic
23 Nov 2021, 14:03

Salutare tuturor.
Am fost in weekend la Zilele Jocurilor si tot asteptam o discutie legata de feedback in urma evenimentului, dar cum vad ca nu o mai initiaza nimeni, am sa incep eu acest topic referitor la un expozant care m-a socat cel mai tare la acest eveniment.
Mentionez ca am mai participat acum 3 ani la Zilele Jocurilor, dar nu imi amintesc sa-i fi vazut si atunci, desi din ce inteleg au fost
prezenti mereu.
Insa anul acesta, vazand ca au un intreg etaj dedicat (aproximativ 3-4 mese), ne-am gandit sa ne asezam si noi sa vedem despre ce e vorba.
Bun, ne-am asezat si a venit un domn care ne-a prezentat jocurile lor: unul era un joc de copii, am zis pas, al doilea era o cutie cu
zaruri pe care el o numea joc :)) si al 3-lea era chiar Muzicando, marele joc care da si numele producatorului.
Am ales sa invatam Muzicando sa vedem despre ce e vorba. Dupa indelungi explicatii, cu termeni extrem de pretentiosi, de ne si gandeam
ca cine stie ce mega complicatenie, ce joc intens urmeaza sa jucam, ajungem, in sfarsit, la jocul efectiv. Unde, surpriza!, jocul nu e
nimic altceva decat un Rentz mai prost. (pentru cine e dispus la o dezbatere pe tema asta, pot argumenta mecanic de ce e strict mai prost
decat Rentz-ul).
Si aici intervine stupefactia mea. Cum e posibil ca o copie mai proasta dupa un joc clasic si extrem de popular sa prinda
macar loc de expunere intr-un targ national de asemenea nivel, daramite un intreg etaj? Nu exista nici un filtru legat de cine si ce poate aduce in targ?
Mi se pare ca in felul acesta doar scazi valoarea evenimentului in timp.
Sa nu mai zic ca in timp ce jucam au venit minim 5-6 oameni (toti foarte de treaba, nu am nici o problema cu ei personal sau ceva), care cica au contribuit
la dezvoltarea jocului, habar n-am cum, sa ne dea sfaturi la fiecare si strategii tactice :)).
Ajuns acasa, fiind inca oarecum socat ca atatia oameni sunt captivati si cred ca au inventat ceva revolutionar facand mici modificari (proaste) unui
joc clasic, am inceput sa ma documentez un pic pe subiect. Si am vazut ca oamenii au turnee internationale de asa ceva si exista chiar si o
asociatie care iti acorda diferite grade in acest joc. (similar cu centurile in karate, din ce inteleg)
Vreau sa va intreb si pe voi daca ati auzit pana acum despre jocul asta? Daca ati participat la turneele astea. Daca intelegeti hype-ul si daca
imi scapa mie ceva si nu am inteles eu inovatia.

User avatar
MethodMike
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 273
Joined: 28 Jan 2020, 16:26
Location: Giurgiu

Re: Muzicando - ce imi scapa?

Post: # 126755Post MethodMike
23 Nov 2021, 14:56

intotdeauna am urat reclamele agresive(cum e si cazul suplimentelor alimentare de pe TV),si oamenii care promoveaza "in prostie" ceva ce in niciun caz nu e wow.e totusi de apreciat ca romanii stau bine pe marketing,mai prost stau la jocuri de calitate.cred ca singurul joc care mi-a placut,a fost Zestrea,restul praf si pulbere.muzicando l-am tot vazut promovat,dar e fix jocul care vorbeste cel mai bine despre "calitatea" jocurilor made in Romania.desi,sunt absolut convins ca sunt multe persoane cu idei de jocuri excelente,dar care neavand o sustinere financiara si nici experienta in acest domeniu,doar stau si se uita la prototipul creat si la ce frumos se depune praful pe el.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Muzicando - ce imi scapa?

Post: # 126758Post dmx85
23 Nov 2021, 15:23

nu am jucat Muzicando, asa ca nu ma pronunt pe design-ul jocului, dar referitor la spatiul alocat, cred ca din cauza situatiei, anul asta au fost mai putini expozanti ca in anii precedenti si atunci fiecaruia dintre cei care s-a incumetat sa participe, li s-a oferit un spatiu mai mare decat de obicei. Cei cu Muzicando au fost prezenti in fiecare an la eveniment. Poate ca pentru un gamer jocul nu prezinta interes, insa e de apreciat entuziasmul si implicarea lor in fel si fel de evenimente.

Referitor la calitatea design-urilor de boardgames din Romania, trebuie sa tineti cont ca suntem o piata foarte tanara si e normal sa se inceapa cu jocuri light, fie daca sunt sau nu reusite. Probabil in State sunt mii de design-uri nereusite de care noi nici nu stim si care nu ajung niciodata sa fie sub lumina "reflectoarelor" BGG. Cred ca va mai dura mult pana vom avea si noi designeri recunoscuti pe plan mondial precum au polonezii (Trzewiczek, Kwapinski) sau cehii (Suchy, Chvatil) spre exemplu. In primul rand sa reusim sa avem niste designeri cu jocuri apreciate din categoria family/party si dupa aia mai vedem.

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Muzicando - ce imi scapa?

Post: # 126759Post liviu
23 Nov 2021, 15:50

georgezidanic wrote:
23 Nov 2021, 14:03
Cum e posibil ca o copie mai proasta dupa un joc clasic si extrem de popular sa prinda
macar loc de expunere intr-un targ national de asemenea nivel, daramite un intreg etaj?
Nu am jucat muzicando, deci nu ma pot pronunta. Nu prea am stat pe la etajul unu, dar daca nu ma insel era doar zona din fata scarilor. Daca este asa, nu poti spune ca are un intreg etaj fara sa precizezi si faptul ca era o zona extrem de mica, comparativ cu celelalte etaje. Daca ma insel in privinta spatiului... my bad :D
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

Post Reply

Return to “Discutii generale”