Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128402Post Imago
15 Feb 2022, 08:51

Corwin wrote:
15 Feb 2022, 00:28
Splendor tot al lor e, și la fel a dispărut cu ceva timp înainte să apară pe BGA.
Vad ca una dintre explicatii pentru retragerea jocurilor este ca acestea sunt "vechi" si ar prezenta pericole de securitate. Sa vedem, poate ca intr-adevar le vor updata:)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128410Post Corwin
15 Feb 2022, 11:28

Pandemic tocmai il updatasera (la fel si Ticket to Ride din cate stiu). Motivele ca sunt aplicatii vechi sunt suuuuper bullshit. Au retras de pe Steam (nu cred ca era inca pe Android) inclusiv Agricola Revised care abia ce aparuse, si nici Splendor nu era veche aplicatia. Doar ca la Pandemic s-a auzit mai mult ca e totusi mai faimos chiar si decat Splendor, si Agricola Revised era prea noua ca sa ajunga asa de populara aplicatia.

Mie imi pare mai mult rau ca nu stiu daca vor baga extensiile de Pandemic pe BGA, pe app erau o parte din modulele din On the Brink si era fain din cand in cand sa mai joc acolo. Nu cred ca am chiar acum instalata aplicatia, si nu stiu daca o pot reinstala daca au scos-o. Stiu ca daca o aveai instalata puteai sa o joci in continuare.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128414Post Haddeo
15 Feb 2022, 13:21

Corwin wrote:
15 Feb 2022, 11:28
Pandemic tocmai il updatasera (la fel si Ticket to Ride din cate stiu). Motivele ca sunt aplicatii vechi sunt suuuuper bullshit. Au retras de pe Steam (nu cred ca era inca pe Android) inclusiv Agricola Revised care abia ce aparuse, si nici Splendor nu era veche aplicatia. Doar ca la Pandemic s-a auzit mai mult ca e totusi mai faimos chiar si decat Splendor, si Agricola Revised era prea noua ca sa ajunga asa de populara aplicatia.

Mie imi pare mai mult rau ca nu stiu daca vor baga extensiile de Pandemic pe BGA, pe app erau o parte din modulele din On the Brink si era fain din cand in cand sa mai joc acolo. Nu cred ca am chiar acum instalata aplicatia, si nu stiu daca o pot reinstala daca au scos-o. Stiu ca daca o aveai instalata puteai sa o joci in continuare.
Am instalata Agricola pe PC revised si versiunea old pe mobile. ambele merg , nu cred ca au cum sa le retraga pentru cei care le-au cumparat, chiar si daca faci reinstall. Doar nu am cumparat dreptul de joaca pana se hotarasc ei sa retraga jocul, am cumparat versiunea respectiva for life.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128416Post LookyRo
15 Feb 2022, 14:15

Haddeo wrote:
15 Feb 2022, 13:21
am cumparat versiunea respectiva for life
Ceea ce zici sigur nu e corect. Nu ai cumparat versiunea caci primesti noile versiuni ale ei cand apar update-uri in Play Store.
Eventual poti sa ceri un refund si poate il primesti.

Daca un app e scos din Play Store, pe telefon iti ramane disponibil cat timp nu il dezinstalezi. Dar nu vrei putea sa reinstalezi app-ul.
Eventual daca ai ceva serviciu care face backup la telefon (inclusiv la apps) va putea restaura aplicatia la varianta in care exista ea in momentul in care s-a facut backup-ul.
Sau poti obtine APK-ul pentru instalarea unei anumite versiuni ale aplicatiei. (this might be illegal, though)

Iar aplicatia instalata va functiona atata timp cat nu depinde de publisher (adica aplicatia sa functioneze offline).

[Vorbesc despre Android, evident... dar posibil sa se aplice totul si la iOS]


Haddeo wrote:
15 Feb 2022, 13:21
Doar nu am cumparat dreptul de joaca pana se hotarasc ei sa retraga jocul
Ba cam asta ai facut.
Ia exemplul unui joc online: chiar daca tie iti ramane instalata aplicatia, daca ei opresc serverele tie nu iti mai functioneaza nimic.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128418Post DeeDee
15 Feb 2022, 14:33

eu nu inteleg ce e cu acest BGA si de ce e asa 'puternic'. Au o interfata cel mult meh, nu colcaie de reclame sa zici ca ar fi mega profitabil... De ce ar renunta la un joc android cu un UI modern, cu UX avansat, unde poti baga reclame si face bani, pentru a se baga la un site care arata de mana a treia??

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128419Post dmx85
15 Feb 2022, 14:39

BGA a fost cumparat relativ recent de Asmodee si probabil vor vrea sa faca din platforma asta locul exclusiv unde sa poti juca jocurile aflate sub licenta lor. Momentan platforma se bazeaza pe subscriptii, dar cred ca in curand vor aparea si reclamele pentru utilizatorii care folosesc platforma gratis.

Legat de interfata, poate e meh, dar mie imi place ca in implementarea jocurilor, toate componentele arata exact ca in jocul fizic.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128427Post Imago
15 Feb 2022, 20:15

Corwin wrote:
15 Feb 2022, 00:28
Splendor tot al lor e, și la fel a dispărut cu ceva timp înainte să apară pe BGA.
Eu mi-am cumparat totusi preventiv Gloomhaven. L-am tot evitat cat era in faza beta, insa acum ca a fost si lansat oficial, si ca au inceput sa dispara unele titluri de pe Steam... better safe than sorry.
(Sincer, nu vad cum ai putea implementa Gloomhaven pe BGA, insa "daca" acest lucru s-ar intampla, cred ca ar fi o lovitura fantastica pentru Asmodee. Intrebarea este daca sunt dispusi sa plateasca atata developerii:) Inchipuiti-va - Gloomhaven excusiv pe BGA. Ar fi ceva)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128429Post Haddeo
15 Feb 2022, 20:51

LookyRo wrote:
15 Feb 2022, 14:15
Ia exemplul unui joc online: chiar daca tie iti ramane instalata aplicatia, daca ei opresc serverele tie nu iti mai functioneaza nimic.
de ce sa iau un exemplu un joc online daca eu am cumparat un joc offline cu AI si cu eventual posibilitate de joc online de care nu imi pasa asa mult ? cand cumperi un joc exclusiv online e riscul tau daca vrei sa-l cumperi, decizia ta. sunt sigur ca undeva ascuns bine scrie ce cumperi cu adevarat si sunt sigur ca acolo scrie daca ei garanteaza ca mai tin serverele 1 luna , 1 an sau 10 ani sau deloc.
LookyRo wrote:
15 Feb 2022, 14:15
Nu ai cumparat versiunea caci primesti noile versiuni ale ei cand apar update-uri in Play Store.
Faptul ca imi dau ei upgrade-uri free nu demonstreaza ca eu nu am cumparat defapt versiunea respectiva. imi dau upgradeuri atat timp cat mai sunt in business si mai pot dezvolta jocul, dar nimic nu mi-a garantat mie cand am cumparat jocul ca o sa mai primesc updateuri. sunt atatea jocuri cu multe buguri care nu au mai primit updateuri.
+ updateurile le fac daca vreau sa le fac, nu ma forteaza nimeni. pot sa ma interesez daca un update la os o sa-mi strice anumite aplicatii si pot sa decid daca fac sau nu update si la os etc.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Repeta industria de boardgames aceleasi greseli ca si industria de jocuri video?

Post: # 128434Post Corwin
15 Feb 2022, 22:30

Am verificat acum si intr-adevar pot inca reinstala Pandemic pe Android, si functioneaza.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Discutii generale”