Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128327Post Imago
10 Feb 2022, 22:26

Image
(Poza furata de pe grupul de facebook)

Citeam pe Reddit un rant ca board games-urile moderne sunt supraproduse si prea scumpe,iar din cauza bling bling-ului inutil acestea devin inaccesibile masei largi de jucatori.
Exemplul era Company of Heroes, care se bucura in acest moment de mult entuziasm din partea celor carora le-a fost livrat jocul - $125 pe kickstarter pentru a avea un set complet, de 4 factiunii. Cineva spunea ca un asemenea joc facut cu chits ar costa jumatate din pret si ar fi mult mai usor de scos pe masa.
La care ceilalti raspundeau cu alte exemple: Batman Gotham City, care avea 2 cutii-sicriu doar jocul de baza si costa $140, Solomon Kane, Chtulu Wars sau… Kingdom: Death Monster, despre care nu mai spun nimic, caci ar fi inutil.
Insa o alta problema enuntata era ca aceste “tides of plastic’’ nu sunt jucate de backeri, din cauza supraproductiei - ai nevoie de o masa cat un teren de basket pentru a le juca, setup-ul si teardown-ul dureaza mai mult decat jocul propriu zis (looking at you, Gloomhaven), regulile pot fi prea grele si prea multe pentru o experienta placuta, etc. Insa la argumente exista si contra-argumente, cum ar fi:

Pro - “Am jocul Kingdom Death Monsters de 6 ani, cu toate expansiunile, insa imi este frica sa ma apuc sa asambleze miniaturile. Probabil l-ar fi jucat demult daca avea niste miniaturi standard dragute” -
Contra - “Am dat $1400 pentru miniaturi si artwork, nu imi pasa de gameplay. Jocul este o opera de arta, piesa de rezistenta din colectia mea”

Eu insumi sunt vinovat de cateva “Tides of plastic” super scumpe pe care nici nu le-am scos din cutii, si nu o sa le scot vreodata, caci viata e prea scurta ca sa joc toata campania Gloomhaven, Tainted Grail sau 7th Continent (nonetheless, astept de pe kickstarter 7th Citadel).
Au fost momente insa cand scoteam unele miniaturi din cutie si imi doream ca acestea sa fie cuburi. Daca jocul e bun, nu am nici o problema cu cuburile, daca jocul e prost (cum se intampla de multe ori) - nu am de ce sa cheltui sute de dolari ca sa il depozitez ulterior in debara.

Care este motivul pentru care cumparati voi jocuri super produse? Ce faceti cu ele, le jucati sau… le pictati? Preferati partea de gameplay sau aspectul tactil si estetic?

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128329Post dmx85
10 Feb 2022, 23:22

99,99999% dintre jocurile supraproduse au niste teme care pe mine nu prea ma atrag. Deci eu nu sunt prea afectat de acest fenomen. In rest, pe mine ma intereseaza gameplay-ul, calitatea componentelor au o pondere foarte mica in determinarea deciziei de a lua un joc sau nu. Mai degraba ma uit la grafica decat la componente. Ex. Vinhos unde am preferat sa raman cu editia veche din cauza ca grafica noua nu imi place deloc, desi jocul are si componente mai de calitate si gameplay-ul imbunatatit. Aceeasi poveste si cu Libertalia.

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128331Post Sol23
11 Feb 2022, 00:07

Motivul: FOMO.
Joc in principal jocul de baza, extensiile nu (asta se aplica la mine cam la aproape toate jocurile la care am si extensii).
Sunt cumparate in principal pentru aspect, eu din cauza aspectului le cumpar. Te mai saturi doar de cuburi. Conteza insa sa ma atraga si gameplay-ul, ma uit putin cum se joaca. De cele mai multe ori nu cumpar doar pentru miniaturi sau ca arata bine grafic design-ul.
Last edited by Sol23 on 28 Sep 2023, 12:44, edited 1 time in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128332Post Haddeo
11 Feb 2022, 00:59

dmx85 wrote:
10 Feb 2022, 23:22
99,99999% dintre jocurile supraproduse au niste teme care pe mine nu prea ma atrag.
Pe bgg sunt cam 130.000 de jocuri, probabil ceva gen 2% sunt supraproduse. Pe tine te atrage 1 joc supraprodus din 10 milioane. Estimez ca in 45367 de ani o sa iasa un joc pe gustul tău.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128333Post dmx85
11 Feb 2022, 01:05

Haddeo wrote:
11 Feb 2022, 00:59
dmx85 wrote:
10 Feb 2022, 23:22
99,99999% dintre jocurile supraproduse au niste teme care pe mine nu prea ma atrag.
Pe bgg sunt cam 130.000 de jocuri, probabil ceva gen 2% sunt supraproduse. Pe tine te atrage 1 joc supraprodus din 10 milioane. Estimez ca in 45367 de ani o sa iasa un joc pe gustul tău.
eh, e timp. Nu ma grabesc nicaieri :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128334Post Haddeo
11 Feb 2022, 01:11

dmx85 wrote:
11 Feb 2022, 01:05
eh, e timp. Nu ma grabesc nicaieri :)
Tu nu, dar cică soarele are un termen de expirare
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128336Post LookyRo
11 Feb 2022, 09:40

In primul rand as dori sa imi salut pisicul: Salut Leo! :lol:

De ce ma bag la jocuri super produse?

Primul KS mare la care m-am bagat, Deep Madness, a fost deoarece nu (prea) aveam jocuri cu miniaturi, mi se pareau impresionante si pretul mi s-a parut decent. Mai sunt cateva KS de genul la care m-am bagat.
Apoi au aparut cateva la care m-am bagat caci imi place tematica, miniaturile si gameplay-ul: Mythic Battles: Pantheon, Kingdom Death: Monster, GKR: Heavy Hitters, Tainted Grail.
Apoi au urmat cateva la care l-am bagat pentru ca aveau un anumit renume (fie designerul, fie publisherul): Gloomhaven, Solomon Kane, Tainted Grail, Anachrony, On Mars, Time of Legends: Joan of Arc.
Este FOMO destul, este si hype, dar si dorinta de a descoperi noi jocuri, mecanici si speranta ca voi avea cu cine le juca.


Experienta mea cu aceste jocuri:

Regrete:
- Unele credeam ca o sa imi placa - dar dupa o incercare mi-am dat seama ca nu-s de mine deloc (ex. Deep Madness)
- Altele am realizat ca necesita prea mult timp de investit (ex. Gloomhaven, Etherfields) iar eu prefer sa joc cat mai multe jocuri, nu un joc de cat mai multe ori
- Cateva le-am dat fara sa le incerc macar (ex. Zombicide: Green Horde)
- Cand apare jocul pe KS si lumea vorbeste despre el, pare foarte atragator. Trei-patru ani mai tarziu cand ajunge jocul la mine (ex. Solomon Kane) s-a cam dus hype-ul

Succesuri:
- Unele jocuri au ajuns sa-mi placa mult si chiar sunt printre favorite: Rising Sun, Kingdom Death Monster, Mythic Battles Pantheon (Sigur, fiind jocuri mari, apuca mai greu masa)
- Am invatat sa asamblez unele miniaturi (Kingdom Death Monster)
- Am invatat sa pictez miniaturi (Mythic Battles Pantheon)

Ce-am invatat din toate acestea:

- Nu mai sunt usor impresionat de artwork, miniaturi sau gameplay-uri inovatoare
- Daca cineva a scos in trecut ceva ce mi-a placut, nu inseamna ca o sa imi placa si ce va scoate pe viitor
- N-am scapat de FOMO, dar pun in balanta cu jocurile pe care le am deja, stiind ca rafturile-s pline
- Evit sa vand un joc inainte sa-l fi incercat macar o data sau de doua ori
Last edited by LookyRo on 11 Feb 2022, 13:52, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128337Post Imago
11 Feb 2022, 09:53

LookyRo wrote:
11 Feb 2022, 09:40
In primul rand as dori sa imi salut pisicul: Salut Leo! :lol:
Ah, deci el era:)
FOMO is real. O intrebare:vad ca o mare parte din aceste plastic tides vine cu multe expansiuni din faza de Kickstarter. Sunt aceste expansiuni necesare experentei jocului, sau sunt doar pentru completionisti?

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128340Post LookyRo
11 Feb 2022, 10:45

Imago wrote:
11 Feb 2022, 09:53
Sunt aceste expansiuni necesare experentei jocului, sau sunt doar pentru completionisti?
In marea majoritate a cazurilor FOMO & completionisti.

Pe de-o parte:
Cand m-am bagat la Rising Sun, n-am stiut exact la ce ma bag... asa ca m-am bagat doar la jocul de baza.
A ajuns jocul, mi-a placut enorm... Dar cand ne-am adunat 6 persoane n-am putut sa-l jucam caci lipsea extensia.

Am jucat Blood Rage (online). Fara promouri, era putin repetitiv dupa vreo 3 partide. Cu promouri a devenit mult mai interesant.

La Raiders of the North Sea mi se par utile ambele extensii si nu l-as juca fara.

- Dar astea sunt mai degraba exceptiile (cand expansiunile / promourile sunt necesare)

Pe de alta parte:
Anachrony: Infinity Box. L-as juca, as fi dispus sa invat jocul de baza... dar trebuie sa ma lupt cu extensii si module.
Care-mi trebuie? Care-mi place? Care nu?

Alhambra:Mega Box. Contine 6 expansiuni, 24 de module in total. Am jucat jocul de baza si cam acolo sta si asteapta sa fie descoperit.

Prin KS ajung sa iau si promouri (unele exclusive) la pret apropiat de cel de retail care nu include cele mentionate.
Ca sa nu zic ca e groaznic sa cumperi ulterior promourile KS exclusive.

Cred ca e mai usor sa cumperi si sa-l vinzi ulterior decat sa nu cumperi si sa-l vanezi ulterior.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128518Post Imago
21 Feb 2022, 09:18

Am sleevuit zilele astea Paladins of the Western Kingdom si nu puteam inchide cutia la loc, asa ca piesele de lemn le-am pus intr-un organizer. De ce, de ce unele jocuri vin in cutii prea mici? Ce vor sa ne arate designerii cand le inghesuiesc in cutiutele alea?
Din fericire, restul jocurilor pe care le am vin in cutii in enorme, iar componentele propriu zise incap in insertul-transee din mijloc. Insa nimic nu bate raportul cutie vs componente a unui joc aratat de un prieten - The King is Dead 2nd Edition:)
Trebuie sa recunosc ca totusi prefer o cutie supradimensionata decat subdimensionata, cum e la Paladins of the Western Kingdom (sau am auzit ca si Clans of Caledonia sufera de acelasi pacat).

Image

Image

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128520Post fight4glory94
21 Feb 2022, 09:53

In cutia aia de King id Dead am dus vreo 10 jocuri in vacanta. :))) Atunci mi-a convenit.

Dar acum, vazand-o cat loc ocupa pe raft, parca nu prea imi mai convine...

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128521Post danielM
21 Feb 2022, 10:04

E fain că dacă pui sleeves pe cărți, pare că nu mai incap in insert.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128522Post emisanSB
21 Feb 2022, 10:12

Imago wrote:
21 Feb 2022, 09:18
Trebuie sa recunosc ca totusi prefer o cutie supradimensionata decat subdimensionata, cum e la Paladins of the Western Kingdom (sau am auzit ca si Clans of Caledonia sufera de acelasi pacat).
Ce cutie stupida :lol: .
Desi sunt destule exemple din astea.
Legat de Clans of Caledonia, cutia este compacta insa jocul nu necesita componente externe (sleeves, etc) asa ca incape totul perfect in cutia de baza. La fel de compact este si pachetul de la The Red Cathedral.
Prefer mult mai mult exemple din astea decat cutii mari si goale.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128524Post iadrianik
21 Feb 2022, 10:35

Imago wrote:
21 Feb 2022, 09:18
Insa nimic nu bate raportul cutie vs componente a unui joc aratat de un prieten - The King is Dead 2nd Edition:)
Poza de la The King is Dead 2nd Edition pusa mai sus e inselatoare. :)
Jocul are si o harta. Cutia este cat sa acomodeze harta impaturita in doua.
Cutia ar fi putut fi mai putin inalta. Poate ar fi putut fi mai mica, daca ar fi facut harta sa se stranga in 4 (nu stiu cat era de fezabil, harta e oricum mica).
Dar ideea indusa ca in ditamai cutia sunt doar un pachet de carti si un mic saculet cu niste cuburi nu e corecta. :)
Image
Last edited by iadrianik on 21 Feb 2022, 18:21, edited 1 time in total.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128525Post LookyRo
21 Feb 2022, 10:36

Imago wrote:
21 Feb 2022, 09:18
prefer o cutie supradimensionata decat subdimensionata
I present to you Feudum: Alter Ego. Puteau sa le livreze intr-un plic si sa le bag in cutia jocului de baza...

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128526Post Imago
21 Feb 2022, 10:43

LookyRo wrote:
21 Feb 2022, 10:36
Imago wrote:
21 Feb 2022, 09:18
prefer o cutie supradimensionata decat subdimensionata
I present to you Feudum: Alter Ego. Puteau sa le livreze intr-un plic si sa le bag in cutia jocului de baza...
Wow. Asta e Next Level deja:)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128528Post Haddeo
21 Feb 2022, 10:57

Feudum e un joc de baza bun, chiar posibil f bun. Dar toate extensiile sunt efectiv cea mai grosolana si evidentă modalitate prin care publisherul a stors bani pe kS.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 128531Post emisanSB
21 Feb 2022, 11:11

LookyRo wrote:
21 Feb 2022, 10:36
Imago wrote:
21 Feb 2022, 09:18
prefer o cutie supradimensionata decat subdimensionata
I present to you Feudum: Alter Ego. Puteau sa le livreze intr-un plic si sa le bag in cutia jocului de baza...
🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

User avatar
withoutpc
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 11 Jul 2022, 15:31
Location: Bucharest

Re: Jocuri supraproduse si prea scumpe pentru binele lor

Post: # 136408Post withoutpc
28 Sep 2023, 12:16

Pe mine miniaturile adauga immersion la jocuri, dand un fel de "scale" si "credibilitate". Am Rattus care foloseste cuburi colorate in loc de oameni, iar lucrul asta imi taie din immersion, facand jocul si mai abstract decat era deja. In schimb la Clash of Rage, Ankh sau Age of Atlantis, cand vad miniaturile pe tabla, dau mai mult sens povestii si gameplay-ului spre exemplu.

Pe de alta parte, sunt complet de acord ca majoritatea au asa multe miniaturi si sunt overproduced incat nu le scot pe masa de "frica" setup-ului si teardown-ului (aviz Cleopatra Deluxe) si ocazional Ankh din cauza faptului ca nu am loc pe masa de mai mult de 2 jucatori (cu greu 3, daca ne inghesuim). Totusi prefer o harta mai mare, decat una prea mica.

Post Reply

Return to “Discutii generale”