Boardgames inspirate de carti

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Boardgames inspirate de carti

Post: # 128671Post Imago
27 Feb 2022, 20:14

In ultima vreme vad ca apar o multime de boardgames cu IP de jocuri video. Nu mai joc demult nimic pe calculator, asa ca nu am cum sa ma imersez in acea tematica. Insa citesc o multime de carti. Momentan am doar 3 jocuri in colectie care sunt bazate pe carti- War of the Ring, Battle of Five armies si Hannibal: Rome vs Carthage (adica ar avea carti istorice despre razboaiele punice pe care sa le citesc).
War of the Ring e o experienta fantastica daca citesti cartile, cu o diferenta ce pare sa fie considerabila intre cineva care a citit cele 3 volume (sau macar privit cele 3 filme) si cineva care doar joaca un joc cu zaruri. Se pare ca citirea unor carti adauga un factor de lore si imersiune ce sporeste experienta cu jocul. Asa ca m-am gandit sa incep sa cumpar wargames (antice, aia e perioada care ma intereseaza), sa citesc carti despre acele evenimente si sa vad cum e. Asta pentru ca nu prea stiu jocuri bazate pe carti de fictiune.

Ce board games bazate pe carti ati jucat? Care este experienta voastra cu imersiunea si satisfactia jocului?

User avatar
AlexG
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 259
Joined: 06 Mar 2020, 20:52

Re: Boardgames inspirate de carti

Post: # 128676Post AlexG
27 Feb 2022, 23:03

Call to Adventure (+Stromlight Archives) = Brandon Sanderson
Call to Adventure - Name of the Wind = Patrick Rothfuss
Star Wars - Outer Rim
Seria Arkham Horror / Eldritch Horror / Lovecraft Letter / Kingsport Festival = H.P. Lovecraft
Tales of the Arabian Nights
The Pillars of the Earth - Ken Follet
LotR LCG / War of the Rings (si altele din serie) - J.P. Tolkien

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Boardgames inspirate de carti

Post: # 128677Post Ailur
27 Feb 2022, 23:33

Tolkien:
Middle-Earth Quest - Jocul meu favorit all-time. I-as da 10/10 daca n-ar fi atat de lung.
Lord of the Rings - Journeys in Middle-Earth - un 7/10. Ok dpdv mecanic, dar fara o poveste care sa ma fascineze sau sa ma faca sa-l scot pe masa des.

Lovecraft:
Eldritch Horror - fun, atat timp cat esti ok cu evenimente haotice si rasturnari de situatie tematice. Mie mi-a placut destul de mult incat sa ramana keeper ( plus ca e genul de joc care spune o poveste la fiecare alta partida ) 8/10
Arkham Horror LCG - E o experienta tematica foarte puternica, dar incep sa am o problema cu toate keywords de pe carti si cu toate exceptiile. Il vad mai degraba un lifestyle game, dar e ceva in care nu ma vad investind timp. 4/10.

Sanderson:
Reckoners - o experienta destul de basic, de tipul Pandemic ( in care mergi cu eroii si rezolvi diverse probleme in diverse districte, pana cand te incumeti sa il bati pe Steelheart - sau sa te bata el pe tine mai degraba ). Decent, nitel overproduced, dar cele mai chunky si mai misto zaruri cu care am jucat pana acum intr-un joc. 7/10

Pratchett:
Discworld: Ankh-Morpork - Sunt mare fan Pratchett, iar jocul asta mi s-a parut destul de meh. E un joc de area control bazat pe carti, semnat de Martin Wallace, deci e destul de tematic, dar in acelasi timp nu va asteptati la conditii de victorie balansate sau la carti balansate. 6/10

Follett:
Pillars of the Earth - Primul board game pe care l-am avut. Mi se pare ca sunt anumite strategii catre care esti "impins" daca vrei sa castigi jocul. E un euro destul de batranicios ( worker placement cu licitatii ). 4/10


@Imago: parca ai jucat si Robinson Crusoe, nu?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Boardgames inspirate de carti

Post: # 128684Post Chuckila
28 Feb 2022, 12:17

Red Rising - dupa seria lui Pierce Brown. Nu prea are treaba cu cartea, dar mie imi place partea de combo-hand-building. Un 7/10 decent, merge in 45 de minute.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Boardgames inspirate de carti

Post: # 128685Post Imago
28 Feb 2022, 15:17

Ailur wrote:
27 Feb 2022, 23:33
@Imago: parca ai jucat si Robinson Crusoe, nu?
De... 21 de ori. Insa jocul are doar settingul de supravietuire comun cu cartea (am citit-o in adolescenta). In rest, e un joc foarte bun, care insa nu respecta aproape deloc naratiunea cartii (Il are pe Vineri ca personaj secundar, si atat).

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Boardgames inspirate de carti

Post: # 128689Post Broodstar
28 Feb 2022, 18:39

Mi-am adus aminte ca am citit pe undeva ca Terraforming Mars e bazat pe o carte (dar nu mai stiu ce carte, nu am citit-o).
Am cautat pe google si am gasit in schimb aceasta stire: va aparea o carte ce este inspirata din jocul Terraformin Mars :shock:
https://publishingperspectives.com/2021 ... l-covid19/

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Boardgames inspirate de carti

Post: # 128691Post Imago
28 Feb 2022, 23:16

Broodstar wrote:
28 Feb 2022, 18:39
Mi-am adus aminte ca am citit pe undeva ca Terraforming Mars e bazat pe o carte (dar nu mai stiu ce carte, nu am citit-o).
Am cautat pe google si am gasit in schimb aceasta stire: va aparea o carte ce este inspirata din jocul Terraformin Mars :shock:
https://publishingperspectives.com/2021 ... l-covid19/
Wow, carte sa fie inspirata de un boardgame, mai rar. Am cumparat carti inspirate de WoW ( au fost mediocre), cateva comics-uri despre Star Wars (entertaining), insa sa pui "brand-ul" unui boardgame pe coperta, asta doar Catan a reusit (iar nuvela cica e mediocra).

Despre Marte eu am citit "The Martian", este si film cu Matt Damon. Cred ca First Martians: Adventures on the Red Planet este inspirat de acea carte, insa jocul e in tipla, nu ma incumet sa-l incep.

Mirq11
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 161
Joined: 17 Jan 2021, 14:02
Location: BUCURESTI

Re: Boardgames inspirate de carti

Post: # 128707Post Mirq11
01 Mar 2022, 15:56

Imago wrote:
28 Feb 2022, 23:16
Broodstar wrote:
28 Feb 2022, 18:39
Mi-am adus aminte ca am citit pe undeva ca Terraforming Mars e bazat pe o carte (dar nu mai stiu ce carte, nu am citit-o).
Am cautat pe google si am gasit in schimb aceasta stire: va aparea o carte ce este inspirata din jocul Terraformin Mars :shock:
https://publishingperspectives.com/2021 ... l-covid19/
Wow, carte sa fie inspirata de un boardgame, mai rar. Am cumparat carti inspirate de WoW ( au fost mediocre), cateva comics-uri despre Star Wars (entertaining), insa sa pui "brand-ul" unui boardgame pe coperta, asta doar Catan a reusit (iar nuvela cica e mediocra).

Despre Marte eu am citit "The Martian", este si film cu Matt Damon. Cred ca First Martians: Adventures on the Red Planet este inspirat de acea carte, insa jocul e in tipla, nu ma incumet sa-l incep.
Eu unul sunt foarte curios si o sa comand "In the Shadow of Deimos" ASAP :).

Post Reply

Return to “Discutii generale”