De ce ne plac wargame-urile?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

De ce ne plac wargame-urile?

Post: # 128694Post Imago
01 Mar 2022, 08:16

Am privit zilele acestea prea multe filmulete pe Telegram despre Ucraina, iar imaginile distrugerii de acolo m-au afectat mult.

Un prieten a facut o observatie despre Putin, ca “El gandeste cum gandim noi in Imperial Struggle”, referindu-se la detasarea si nivelul de abstractie pe care-l avem noi in jocurile de razboi. Asa ca ma gandeam, fiind mare amator de jocuri conflictuale - de ce ne plac acestea, de ce ne stimuleaza, ce au acestea de sunt de acord sa joc 7 ore Eclipse, pentru a-mi distruge oponentul cu Plasma Missiles, sau Dominant Species, sau orice joc cu elemente de conflict in el.

E ceva atractiv in conflict, iar acest lucru este evident in industria infloritoare de wargames. Cercul meu imediat de joc refuza eurogames, ca-s lungi si dry, insa impinge cu placere cuburi si conulete in Dominant Species si calculeaza loviturile date de dreadnoughts in Eclipse. Cum impacam acest impuls de violenta cu realitatea oribila pe care o vedeti toti zilele acestea?

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: De ce ne plac wargames?

Post: # 128696Post adrim
01 Mar 2022, 09:42

https://www.youtube.com/watch?v=dvQsNiqp5p4

Ne-ai dat o ghicitoare cu raspunsul in intrebare: Dominant Species :lol:
Last edited by adrim on 01 Mar 2022, 12:17, edited 1 time in total.

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: De ce ne plac wargames?

Post: # 128701Post AlexKalle
01 Mar 2022, 10:37

Dacă tot mă pomenești prin postările tale, zic să și contribui direct 😂

E clar că ne place stimularea mentală oferită de jocuri de strategie, printre care și wargames. Pentru mine, e satisfacția dată de căutarea soluțiilor la un puzzle dinamic, în care am un adversar care este în aceeași situație ca și mine.

Un factor important al "acceptării" noastre al acestor jocuri este abstractizarea aspectelor inumane ale războiului (vezi popularitatea șahului). Și mai ales dpdv grafic. Nimănui nu îi place cu adevărat să facă un om să sufere, așa cum se suferă în teatrele de război (doar soldații știu cu adevărat consecințele momentelor trăite pe teren, restul putem doar să empatizam).

Ce vezi pe Telegram este realitatea cruntă, care dacă ar fi prezentă în orice fel de joc cu elemente de război, ar fi în mare respins de către consumatori. Eventual s-ar încadra în tematica horror, grafic vorbind, însă până și jocurile horror au anumite contexte supranaturale care le despart de viața de zi cu zi.

Eu de exemplu am luat recent un boardgame, Lucidity: Six-Sided Nightmares" care conține și imagini tip horror în el. Îmi place ideea jocului și cum merge, dar grafica e un minus pentru mine (are pe net variante grafice "kids-friendly" ale cărților, pe care le prefer 😁).

Altfel, după cum vorbeam și noi în timpul partidelor de Imperial Struggle: eu folosesc jetonul ăsta ca să-mi reduc la jumătate costurile pentru navele de luptă, de care am mare nevoie. Dar jetonul ăla ar reprezenta în realitate sute și mii de oameni forțați în sclavie, care lucrează "pro bono" și-mi reduc mie costurile.
Last edited by AlexKalle on 01 Mar 2022, 14:06, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: De ce ne plac wargames?

Post: # 128703Post Imago
01 Mar 2022, 12:23

AlexKalle wrote:
01 Mar 2022, 10:37

Un factor important al "acceptării" noastre al acestor jocuri este abstractizarea aspectelor inumane ale războiului (vezi popularitatea șahului). Și mai ales dpdv grafic. Nimănui nu îi place cu adevărat să facă un om să sufere, așa cum se suferă în teatrele de război (doar soldații știu cu adevărat consecințele momentelor trăite pe teren, restul putem doar să empatizam).
Tocmai citeam pe facebook o postare din partea unui psiholog despre "Jocul copiilor de-a razboiul - participati si validati". Idea articolului este sa nu interzica in aceste zile copiilor lor sa se joace "de-a razboiul", deoarece agression play este o modalitate a copiilor de a explora natura intunecata pe care o au in ei si de a o balansa. "Daca imi permiteti aceasta balansare interioara de la bun la rau, o sa gasesc echilibru si in viata reala". E posibil ca noi sa continuam sa facem asta si ca oameni maturi. Am jucat de multe ori jocuri agresive si am simtit sentimente intense pentru adversar, tensiune, dezamagire, stres - iar dupa ce s-a incheiat partida - am baut o bere, discutat despre vreme, despre ce jucam data viitoare, etc.
Poate ca Putin nu a avut demult cu cine sa se joace:)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: De ce ne plac wargames?

Post: # 128704Post danielM
01 Mar 2022, 12:44

Cred ca mostenirea genetica a mii de ani de razboaie, conflicte, isi joaca partea ei in discutia asta. Am mai observat ca, in majoritatea cazurilor, cei carora le plac wargames sunt pasionati si de istorie si asta le da posibilitatea de a pune in scena batalii / razboaie de la scara mica la scara globala. O partida de wargame elibereaza multa dopamina, te pune in situatii critice, iti da ocazia sa explorezi diferite strategii, te tensioneaza, te face sa te atasezi de unitati, sa iei decizii radicale, sa sacrifici trupe, sa ticluiesti “capcane” etc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”