Merita sa iei editii noi?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Palabog
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 23
Joined: 22 Mar 2021, 17:16

Merita sa iei editii noi?

Post: # 129115Post Palabog
26 Mar 2022, 19:39

Primul meu joc de societate din categoria jocurilor populare a fost Pandemic cumparat cadou de ai mei acum multi ani. Este versiunea veche, din ce am mai auzit considerata si versiunea "The ugly one". Dupa ceva luni atunci am luat si extensia On the Brink, tot editia veche. Acum un an sau doi am observat prin magazine versiunea noua. Parerea mea e ca arata mult mai ok, mai modern, nu stiu sigur daca sunt si shimbari majore in reguli sau carti. Ma gandesc serios sa vand versiunea veche si sa achizitionez versiunea noua, dar ceva din interior imi spune ca poate nu merita.
Mai am aceeasi problema si cu 7 Wonders. Noua editie mi se pare mult mai atragatoare.

Voi ce pareri aveti despre asta? Jocurile ce trec cu succes testul timpului sunt expuse la aceste actualizari si mi se pare normal. Dar este destul de greu sa vinzi o editie veche, chiar si la pret foarte redus, ca sa achizitionezi versiunea noua.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129117Post Imago
26 Mar 2022, 20:22

E o intrebare interesanta. Cred ca raspunsul este "depinde". De cele mai multe ori editiile noi sunt instrumente de marketing, care revitalizeaza unele titluri a caror vanzari au scazut. Jocurile de societate, inafara de unele "evergreens", tind sa fie impinse de titluri noi de pe radarul cumparatorilor, si eventual sa iasa Out of Print. Asa ca unele titluri sunt lasate sa moara in liniste,altele insa scot "Second Edition", "Deluxe Edition", "Ultimate Edition", "Second Dawn for the Galaxy", etc, etc.
Update grafic fara schimbari de reguli se intampla la jocuri evergreen, precum Catan, Monopoly, Carcassone, Puerto Rico. Celelalte insa incearca sa aduca si unele schimbari de gameplay, care de multe ori reprezinta schimbari minore. Insa pentru a fi atractive jucatorilor vechi, ce au deja editia 1, pot sa adauge la pachet si componente premium (Kickstarter a demonstrat disponibilitatea colectionarilor de a plati extra pentru a primi versiuni cu bling-bling.
Raspuns la intrebarea daca "merita sa-ti iei editii noi" depinde de tine. Daca iei jocul nou, probabil iti vei cumpara editia disponibila in magazin, cea noua. Daca ai editia veche - cat de mult ai vrea sa ai si editia cu grafica mai atractiva, mai moderna?
Daca la un joc iubit de tine apare o noua editie, cu unele modificari de reguli care imbunatateste jocul, vei dori sa ai jocul complet nou, sau te multumesti sa-ti modifici editia existenta, cu paste ups, errata, etc?
Nu toate editiile noi sunt mai atractive grafic. Sunt si oameni care s-au obisnuit cum arata vechile editii, si le prefera pe acestea. Insa in general noile editii sunt scoase pentru a revitaliza vanzarile, ca si noile modele la masini.

Palabog
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 23
Joined: 22 Mar 2021, 17:16

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129119Post Palabog
26 Mar 2022, 21:06

Desigur, eram curios de parerile altora. De fapt sunt mai curios daca altii au facut aceste alegeri: sa vanda un joc pentru a cumpara acelasi joc, dar o editie mai noua.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129121Post rabesandratana
27 Mar 2022, 04:23

Nu, nu merita

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129124Post cristianf
27 Mar 2022, 10:06

Eu zic ca merita.

Am schimbat facut upgrade la urmatoarele:

7 Wonders cu absolut toate extensiile / promourile / fan made wonders -> 7 Wonders 2nd edition doar cu Leaders si Cities - excelenta alegere, mult mai usor de pus pe masa, mai frumoasa grafica, iconografia, mai usor de explicat unor incepatori;

Endeavor (editia engleza) -> Magister Navis -> Endeavor Age of Sail + extensie - no regrets, arata fenomenal si are multa varietate acum;

Rococo -> Rococo Deluxe Edition - editia asta noua este incredibila;

Russian Railroads -> Ultimate Railroads - so much variety !!!

Rise of Augustus -> Via Magica - acelasi joc, fara dat in cap, cu o grafica mult mai atragatoare si care ocupa doar un sfert din cat ocupa celalalt in biblioteca;

Kingdom Builder -> Winter Kingdom - aici e discutabila alegerea;

urmatorul pe lista este La Granja.

La ce nu as face upgrade in schimb este de exemplu Great Western Trail. Sunt foarte fericit cu ceea ce am.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129125Post Imago
27 Mar 2022, 10:24

rabesandratana wrote:
27 Mar 2022, 04:23
Nu, nu merita
Ce raspuns exhaustiv:)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129127Post Corwin
27 Mar 2022, 11:52

Cristian a vorbit deja de unele, cu motive cu tot, mai adaug eu cateva.

La Granja deluxe aduce nu doar o schimbare de grafica, dar si multe module suplimentare. Merita? Daca l-ai jucat de 2-3 ori si crezi ca-l mai joci de vreo 7-8, nu merita. Dar daca-l joci si online si l-ai jucat de zeci de ori, dupa un timp te cam saturi de base game, asa ca multele module noi vor aduce o foarte necesara variabilitate.

Great Western Trail 2nd edition aduce schimbari pe care le vei observa daca joci competitiv. Unele probleme din prima editie (livrari fortate in Kansas daca vrei sa ai o sansa sa castigi, builderi foarte puternici si ingineri mai slabi, pozitia cladirii D neutre, puncte negative intre orasele 4 si 6, etc) au fost corectate in editia a doua. Din cate am inteles si extensia pentru 2nd edition corecteaza (TBD) faptul ca de departe cea mai utila actiune auxiliara din extensie era extinderea cu branchlets, in dauna cam oricaror alte actiuni. Deci merita daca esti interesat sa-l aprofundezi si sa-l joci competitiv. Sau... avand in vedere ca apar inca doua jocuri in serie cu grafica noua, merita daca vrei sa ai toate cu aceeasi grafica. Partea buna e ca editia veche e perfect jucabila si e un joc superb, asa ca e usor de vandut.

Kanban EV e, daca tin bine minte, 99% acelasi lucru dpdv al mecanismelor si regulilor. Dar refacerea designului grafic e atat de importanta in cazul asta, inca ai sanse mult mai mari sa-l pui pe masa si sa-l inteleaga lumea mai usor decat cu versiunea veche.

Agricola Revised Edition e discutabil. Au reechilibrat cartile si cred ca si ceva actiuni suplimentare care pot fi incluse sau nu in joc (sau sunt pentru mai mult de 2 jucatori?), dar are mai putine carti. Cu extensii insa nu e o problema. La asta chiar nu cred ca ai nevoie de versiunea noua daca o ai pe cea veche, daca nu esti imaptimit de-ala de-a jucat 100-200 de partide.

Dupa cum vezi sunt diverse motive pentru care editiile noi merita, si se aplica in functie si de ce vrei tu de la joc: mai multa varietate, joc mai echilibrat, sa arate mai bine, etc. As mai avea multe exemple, dar cred ca am cam acoperit diversele motive si doar le-as repeta.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129149Post Ailur
28 Mar 2022, 16:27

Corwin wrote:
27 Mar 2022, 11:52


Agricola Revised Edition e discutabil. Au reechilibrat cartile si cred ca si ceva actiuni suplimentare care pot fi incluse sau nu in joc (sau sunt pentru mai mult de 2 jucatori?), dar are mai putine carti. Cu extensii insa nu e o problema. La asta chiar nu cred ca ai nevoie de versiunea noua daca o ai pe cea veche, daca nu esti imaptimit de-ala de-a jucat 100-200 de partide.
La mine Agricola RE e primul din cele doua jocuri la care am facut upgrade de editie, in primul rand pentru echilibrarea cartilor ( desi nu pot spune ca sunt genul de impatimit mentionat de tine ). Pur si simplu m-ar enerva sa stiu ca un jucator a gasit din greseala o strategie care e broken si ca celalalt n-are o sansa egala la victorie din cauza asta.

Al doilea este Small World of Warcraft, pentru ca imi place mai mult lore-ul de acolo si pentru ca am inteles ca se preteaza si la a fi jucat in doi ( n-am apucat sa testez asta deocamdata ).

In afara de asta, nu cred ca merita sa iei editii noi atat timp cat nu sunt schimbari de mecanisme sau balansare evidente. Sunt cat se poate de multumit de editiile mele de Glen More, Castles of Burgundy sau Galaxy Trucker si nu vad sensul in a-mi face upgrade, iar Great Western Trail nu mi-a placut, asa ca l-am dat oricum.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129658Post Imago
11 Apr 2022, 22:32

Ailur wrote:
28 Mar 2022, 16:27
La mine Agricola RE e primul din cele doua jocuri la care am facut upgrade de editie, in primul rand pentru echilibrarea cartilor ( desi nu pot spune ca sunt genul de impatimit mentionat de tine ). Pur si simplu m-ar enerva sa stiu ca un jucator a gasit din greseala o strategie care e broken si ca celalalt n-are o sansa egala la victorie din cauza asta.
Nu existau neaparat carti broken in Agricola 1st Edition, insa existau carti "mai" puternice. Acestea totusi te directionau spre o strategie, cea ce te facea predictibil. Unica carte socotita aproape decisiva era "Lover", insa era dificil de implementat si putea fi contracarata cu succes. Prezenta acestor carti (si erau multe) adauga inca un strat de strategie inca de la etapa de drafting (ah, tu ai Wet Nurse, deci o sa incerci sa construiesti camere. Ba nu, tu ai lover, deci ai nevoie de mancare!). Asimetria cartilor si penuria permanenta de mancare facea jocul foarte cutthroat si strategic.
Au curs rauri de cerneala in analiza cartilor, a diferitor deckuri, tutoriale cum sa combati Animal Breeder, cau acelasi faimos lover, etc, etc.
Exista o comunitate destul de activa online de jucatori de Agricola, pe playagricola.com. Acestia au turnamente regulate, pe care le joaca in formatul primei editii. Unii spun ca sunt mai activi decat Agricola de pe BGA (desi arata ca dracul site-ul ala).

Agricola in formatul 1st Edition era cotropita de o comunitate hardcore, care pompau deck-uri mean cu spirit competitiv. S-a dorit totusi sa se faca din Agricola un brand, un evergreen (lucru pe care-l merita, fara doar si poate), iar evergreenurile cu mare succes comercial sunt in mare parte jocuri light. Asa ca a fost scoasa si editia de familie, si revizuit jocul de baza. Cine este interesat insa de original, poate gasi in continuare cu usurinta copii nenumarate ale primei editii.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Merita sa iei editii noi?

Post: # 129659Post Imago
11 Apr 2022, 23:04

Mie imi place mult sa detin editiile vechi, pentru look-ul vintage ale acestora. In unele cazuri acestea sunt si mai reusite decat 2nd Edition, care uneori vor doar sa ne mulga portofelele. Insa uneori editiile noi pur si simplu au o productie superioara, si aduc imbunatatiri la gameplay smenificative. Un asemenea exemplu ar fi Eclipse - unul dintre 4X-urile mele preferate - ce pot imbunatati la acest joc minunat, cu 2 expansiuni fantastice?
Insertul. Insertul il poti imbunatati. Si poti face ca plasma missiles sa ceara energie. Bam, ai rezolvat una dintre cele mai mari probleme ale jocului.
Un alt exemplu ar fi Hannibal &Hamilcar, succesorul lui Hannibal: Rome vs Carthage. Am cumparat editia Valley Games pentru designul superb al cutiei. Jocul intins pe masa arata senzational. Arta cartilor de joc evoca acea perioada antica, helenistico-romana, in care are loc actiunea. E un joc de tinut in colectie, asa ca pentru joaca am cumparat editia noua, Phalanx.
Cutia noii editii m-a suparat de la inceput - are 3 manuale. Trei manuale mari si late, fata de un regulament subtire in editia Valley Games. Apoi aceasta editie are 18 scenarii, doar pentru jocul Hannibal. Daca intorci harta, mai ai inca un joc separat, cu mecanisme similare, Hamilcar. Pe care din acestea sa le joc? Care e balansat? Cum poti sa vii cu un scenariu pe care sa scrii - “Attention, in this scenario Rome is heavily favoured!”. Insa dupa ce te plangi un pic de optiunile prezentate, deschizi primul scenariu si vezi ca e scenariul original fix in fix.
Iar cand intinzi jocul pe masa, cand simti textura matasoasa a cartilor, cu arta lor foarte reusita, ah, e o adevarata desfatare. Asa ca ma bucur ca am vechea editie in colectie, insa noua editie este un succesor demn.

Image

Image

Image

Image

Post Reply

Return to “Discutii generale”