Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130505Post alex01
28 May 2022, 21:48

sters
Last edited by alex01 on 08 Jun 2022, 09:46, edited 6 times in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130506Post Imago
28 May 2022, 22:06

Unii vanzatori de pe forum sunt hapsani rau. Cand nu vand un titlu cu lunile si eu le propun un discount, se supara. Treaba lor, e marfa lor, pot sa faca ce vor cu ea. Insa nu prea reusesc sa vanda (si probabil nici nu prea vor). Insa dupa atatia ani pe bursa, pot sa confirm ca la un pret bun se vand si cele mai mari petarde de jocuri, in 1-2 zile maxim.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130507Post alex01
28 May 2022, 22:10

sters
Last edited by alex01 on 08 Jun 2022, 09:46, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130508Post Imago
28 May 2022, 23:56

Cred ca ne rasfatase ProfessorChaos cu seturi full pictate la 200 de lei in acea vreme. Nu mai vin vremurile alea inapoi, acum e inflatie:)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130509Post cristianf
29 May 2022, 08:10

Eh, nici cumparatorii nu-s mai breji. Am avut Papa Paolo la 50 de lei si mi-a luat cred ca 1-2 luni sa-l vand. Membri vechi ai forumului luau pe vremuri jocuri sa le incerce, sa isi largeasca orizonturile, pe principiul las' ca-l vand daca nu-mi place. Membri noi vor top 100 bgg si ultimele ks editions la 50% discount fata de magazine..

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130514Post DanielIndru
29 May 2022, 13:22

alex01 wrote:
28 May 2022, 22:10

:lol: era sa ma iau de tine dar defapt era indru cu 250 ron pt blood rage pictat ,nou nout, unpuch etc parca :)) sweet memories aici pe forum :)) m-a luat nostalgia
Cred ca Adelin i-a facut oferta, eu doar am comentat ca pretul e prea mare. Oricum, in timp a scazut sub jumate din cat ceruse initial. S-a vandut pana la urma?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130515Post adelindumitru
29 May 2022, 13:34

Nu știu dacă s-a vândut, utilizatorul nu mai intrase timp de câteva luni pe forum astfel că i-am închis anunțul la un moment dat - viewtopic.php?f=8&t=9954&p=121671&hilit ... ge#p121671

Și da, eu îi făcusem oferta respectivă.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130517Post Norowas
29 May 2022, 13:46

Mulți dintre noi cel mai probabil au ajuns la un nivel de saturație destul de mare în materie de jocuri și încă nu au jucat totul din colecție nici măcar o data și prefera sa pună stop achizițiilor SH.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130518Post danyelb
29 May 2022, 13:53

Norowas wrote:
29 May 2022, 13:46
Mulți dintre noi cel mai probabil au ajuns la un nivel de saturație destul de mare în materie de jocuri și încă nu au jucat totul din colecție nici măcar o data și prefera sa pună stop achizițiilor SH.
De ce doar celor SH?
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130519Post Norowas
29 May 2022, 14:05

Pentru ca dacă ar fi să-și mai dorească un joc anume pe care îl au de ceva vreme pe lista, cred ca prefera sa îl ia în tipla de la magazine și sa dea cu 20 de lei mai mult. Plăcerea de a deschide un joc nou nu se compara cu cea sh. Plus ca nu mai pierde vremea sa se întâlnească cu omul sa ia jocul

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130520Post danyelb
29 May 2022, 14:26

Eu mergeam pe presupunerea ca sh inseamna si un pret mult mai bun decat nou. Nu am luat pana acum si sunt aproape sigur ca nu o sa iau vreodata un joc sh cu diferenta de 20 ron fata de pretul din magazin. Mi se pare normal sa spui stop tuturor achizitiilor in situatia enuntata de tine, doar daca nu cumva esti un hoarder in negare :D
Eu zic ca e un lucru bun ca nu se mai vand jocurile asa de usor ca ma inpiedica sa cumpar altele in loc ;)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130524Post raclariu
29 May 2022, 21:36

Experienta mea pe forum a fost buna, am schimbat, vandut si cumpărat. Am vandut ce am avut de vandut relativ repede, am cumparat chestii la preturi decente si schimburi ok, dar da, pe langa experienta asta, sunt multe cazuri de mesaje cu jocuri dubioase, combinatii dubioase si oferte si mai dubioase. Nu am nicio putere sa schimb ceva, publicul decide. Pe forum vad jocuri cu nume, cautate, dar acei oameni nu ies din forum sa posteze extern. Nici eu nu imi vand produsul deloc bine oricum. Daca nu se poate, este ok. De lucrat, am lucrat la el, am schimbari majore pregatite, inca nu sunt scoase la iveala. Oricum, astea nu schimba faptul ca cineva postează la suprapreț. Lumea vrea jocuri ieftine si vor sa vanda scump, vor sa scape de ciurucuri pentru jocuri de top 100 🤷‍♂️ daca e sa moara siteul, moare si aia e. Am oferit o platforma relativ decenta, care merge in mare parte, fara buguri prea grave, restul, oamenii decid jocurile postate si pretul acestora.
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130577Post sergiunastrut
31 May 2022, 14:32

alex01 wrote:
28 May 2022, 22:10
ne intereseaza jocuri bune la preturi bune nu petarde la pret de petarde folosite :))

pps: tot de cand sunt pe forum si pana acum nu am gasit nimic din ce vroiam (practic si motivul pt care am intrat pe forum), sau am gasit dar la preturi aaaastronomice, am dat mesaje la unu si altu, si ofertele erau care mau decare mai aberante cand venea vorba de banuti "ca stii ca nu se mai gaseste, ca se vinde pe bgg/ebay/amazon" (de 10ani se tot "vand" alea pe amazon la 400€ :)) )
Din ce am văzut la jocurile listate la tine pe bursă sau pe meeples.ro, atât în vânzări, cât și în căutări, nu prea te aliniezi la jocurile euro/cele de interes general. Probabil și din cauza asta nu prea ai succes în a găsi și a vinde prea repede, sau la prețuri avantajoase.
Norowas wrote:
28 May 2022, 08:55
Sunt curios dacă a reușit cineva sa vândă sau sa schimbe vreun joc. Ideea site-ului e buna, vedem în timp dacă mai afla cineva de el.
Eu am vândut acolo un joc, dar s-a întâmplat tranzacția acolo mai mult ca să testăm mesageria și procesul, discutând oricum cu vreSB pe discord. Expunerea fiind mult mai mică, e oarecum normal să nu fie acela primul loc unde să se gestioneze tranzacțiile, mai ales că de obicei lumea listează jocurile de vânzare pe BGR și forum prima dată, având expunere către mii de useri.
Norowas wrote:
29 May 2022, 13:46
Mulți dintre noi cel mai probabil au ajuns la un nivel de saturație destul de mare în materie de jocuri și încă nu au jucat totul din colecție nici măcar o data și prefera sa pună stop achizițiilor SH.
Parte poate saturația, dar cred că mai degrabă numărul redus de achiziții/tranzacții e direct corelat cu valul de scumpiri a tuturor lucrurilor - așa că lumea vrea să taie din cheluielile neesențiale, hobby-ul căzând pe locul 2.
raclariu wrote:
29 May 2022, 21:36
Nici eu nu imi vand produsul deloc bine oricum. Daca nu se poate, este ok. De lucrat, am lucrat la el, am schimbari majore pregatite, inca nu sunt scoase la iveala. Oricum, astea nu schimba faptul ca cineva postează la suprapreț. Am oferit o platforma relativ decenta, care merge in mare parte, fara buguri prea grave, restul, oamenii decid jocurile postate si pretul acestora.
Într-adevăr, ai oferit o soluție facilă și decentă. Marea ei problemă e adopția limitată, neîncurajată de faptul că îngrădești accesul la anunțuri publice. Am înțeles ideea ta de for închis și de cerința unui cont pentru a putea lista ceva, similar forumului, dar în condițiile în care există un forum de un număr de ani, cu o membralitate consistentă și un grup de facebook de 5K useri, ai deja 2 concurenți majori - pentru că în realitate, interesul general al lumii va fi creșterea șanselor de vânzare a jocurilor, nu o interfață aranjată unde jocurile să arate bine, odată listate - chiar dacă actualul proces implică mult mai multe click-uri și formatare. Eu am încurajat inițiativa și mi-aș dori ca baza de useri să migreze acolo. Însă cred că se va întâmpla foarte greu, dacă tu nu depui efort activ de promovare. Am încercat să promovez pe BGR cu un screenshot din tool, la anunțul meu (pentru că un link ar fi fost inutil), iar comentariile au fost pozitive și s-au concentrat mai degrabă spre cum arată tool-ul, decât spre interesul față de joc. Cred că poți trezi interesul și crește adopția, dar trebuie să o faci susținut.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130586Post raclariu
31 May 2022, 18:51

sergiunastrut wrote:
31 May 2022, 14:32
Am încercat să promovez pe BGR cu un screenshot din tool, la anunțul meu (pentru că un link ar fi fost inutil), iar comentariile au fost pozitive și s-au concentrat mai degrabă spre cum arată tool-ul, decât spre interesul față de joc. Cred că poți trezi interesul și crește adopția, dar trebuie să o faci susținut.
Scuze, nu prea inteleg mai nimic din fraza asta :oops:
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130592Post sergiunastrut
31 May 2022, 21:09

raclariu wrote:
31 May 2022, 18:51
sergiunastrut wrote:
31 May 2022, 14:32
Am încercat să promovez pe BGR cu un screenshot din tool, la anunțul meu (pentru că un link ar fi fost inutil), iar comentariile au fost pozitive și s-au concentrat mai degrabă spre cum arată tool-ul, decât spre interesul față de joc. Cred că poți trezi interesul și crește adopția, dar trebuie să o faci susținut.
Scuze, nu prea inteleg mai nimic din fraza asta :oops:
Ultima dată când am pus anunț de vânzare pe grupul de Facebook Board Games România o făcusem printr-un screenshot de pe meeples.ro, anunțul meu fiind listat acolo - menționam că un link nu ajuta, pentru că ar fi fost inaccesibil tuturor, mai puțin celor cu cont. La postarea respectivă, lumea începuse să comenteze și să aprecieze platforma, nu îi mai interesau jocul pus spre vânzare. Așadar, consider că poți atrage mulți oameni pe platformă, dar trebuie să o promovezi intens, frecvent, să implementezi schimbările cerute ce ți se par potrivite cât mai repede, și tot așa. La asta mă refeream.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130596Post raclariu
01 Jun 2022, 01:36

sergiunastrut wrote:
31 May 2022, 21:09
raclariu wrote:
31 May 2022, 18:51
sergiunastrut wrote:
31 May 2022, 14:32
Am încercat să promovez pe BGR cu un screenshot din tool, la anunțul meu (pentru că un link ar fi fost inutil), iar comentariile au fost pozitive și s-au concentrat mai degrabă spre cum arată tool-ul, decât spre interesul față de joc. Cred că poți trezi interesul și crește adopția, dar trebuie să o faci susținut.
Scuze, nu prea inteleg mai nimic din fraza asta :oops:
Ultima dată când am pus anunț de vânzare pe grupul de Facebook Board Games România o făcusem printr-un screenshot de pe meeples.ro, anunțul meu fiind listat acolo - menționam că un link nu ajuta, pentru că ar fi fost inaccesibil tuturor, mai puțin celor cu cont. La postarea respectivă, lumea începuse să comenteze și să aprecieze platforma, nu îi mai interesau jocul pus spre vânzare. Așadar, consider că poți atrage mulți oameni pe platformă, dar trebuie să o promovezi intens, frecvent, să implementezi schimbările cerute ce ți se par potrivite cât mai repede, și tot așa. La asta mă refeream.
Aa, ok, am inteles acum.
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130605Post raclariu
01 Jun 2022, 17:11

Update nou
https://meeples.ro/changelog
Multumesc ca ai adaugat threadul la sticky
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

Post Reply

Return to “Discutii generale”