Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129825Post sergiunastrut
18 Apr 2022, 13:36

DeeDee wrote:
18 Apr 2022, 13:01
felicitari!!!

Minunat, arata f bine, si imi place ca ai dark/light

Ca sugestie de imbunatatire, daca doresti, un fetaure care sa iti importe automat lista de jocuri din Bgg marcate ca for trade ar fi fain. Apoi ar ramane doar sa le adaug pret si alte detalii...

Dar o idee minunata si ma bucur ca ai implementat-o!
+1 pentru ideea asta. Adițional, mi-ar plăcea o opțiune de import a Want to Buy + Want to Play din BGG, pentru că eu acolo obișnuiesc să le țin pe cele de interes, nu în Wishlist și astfel ar fi foarte simplu să îmi import favoritele și pe Meeples.ro.

Felicitările pentru rezultatul obținut deja sunt implicite, bravo! Sper să ai timp și dorință de dezvoltare continuă pe baza feedback-ului primit.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

vreSB
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 25 Oct 2019, 11:24

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129828Post vreSB
18 Apr 2022, 14:16

Primul trade tocmai a fost intermediat intre mine si Sergiu. Ca idee, nu ar trebui sa primim notificari pe email pentru mesajele primite?

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129829Post sergiunastrut
18 Apr 2022, 14:18

Tot pe partea de comunicare, nu pare să existe opțiuni de reply rapid și grupat la nivel de thread, am trimis mesaj cu click pe user, send message. Mi se pare esențial să fie grupate mesajele pentru aceeași listare, să existe un soi de reply și meniul mesaje să arate toate thread-urile, nu să fie separate între primite și trimise.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129831Post raclariu
18 Apr 2022, 14:37

vreSB wrote:
18 Apr 2022, 14:16
Primul trade tocmai a fost intermediat intre mine si Sergiu. Ca idee, nu ar trebui sa primim notificari pe email pentru mesajele primite?
Sunt pe buget din pacate, mailurile costa si nu am nicio monetizare. Optiunea a ramas ca iti apar sus mesajele daca intri rapid, ca pe forum se vede un cerc cu numarul de mesaje. Eventual pe viitor. Nu am vrut sa investesc mult tinand cont ca nu stiam daca o sa il foloseasca lumea. As putea sa incerc, acum am 300 mailuri pe zi moca, este posibil sa fie destule. Important e sa ramana pentru conturi / forgot password. Pun pe todo list. Mersi de feedback. Felicitari pentru trade apropo
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129832Post raclariu
18 Apr 2022, 14:39

sergiunastrut wrote:
18 Apr 2022, 14:18
Tot pe partea de comunicare, nu pare să existe opțiuni de reply rapid și grupat la nivel de thread, am trimis mesaj cu click pe user, send message. Mi se pare esențial să fie grupate mesajele pentru aceeași listare, să existe un soi de reply și meniul mesaje să arate toate thread-urile, nu să fie separate între primite și trimise.
Inteleg ce doresti. Pun pe lista, dar iti garantez ca o sa dureze pentru ca este un sistem mai complicat, dar daca lumea prefera threaduri, o sa incerc la un moment dat. Am facut un sistem funcțional sinsimplu, merge, ideea din spate era ca schimbi numere de telefon si se continua o parte si pe whatsapp :lol: pun pe todo list si mai vedem. Sper ca ai avut o experienta puna pana acum pe site
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129833Post raclariu
18 Apr 2022, 14:41

sergiunastrut wrote:
18 Apr 2022, 13:36
DeeDee wrote:
18 Apr 2022, 13:01
felicitari!!!

Minunat, arata f bine, si imi place ca ai dark/light

Ca sugestie de imbunatatire, daca doresti, un fetaure care sa iti importe automat lista de jocuri din Bgg marcate ca for trade ar fi fain. Apoi ar ramane doar sa le adaug pret si alte detalii...

Dar o idee minunata si ma bucur ca ai implementat-o!
+1 pentru ideea asta. Adițional, mi-ar plăcea o opțiune de import a Want to Buy + Want to Play din BGG, pentru că eu acolo obișnuiesc să le țin pe cele de interes, nu în Wishlist și astfel ar fi foarte simplu să îmi import favoritele și pe Meeples.ro.

Felicitările pentru rezultatul obținut deja sunt implicite, bravo! Sper să ai timp și dorință de dezvoltare continuă pe baza feedback-ului primit.
La fel, o sa adaug pe lista, trebuie sa verific ce opțiuni imi da bgg api. Eu am facut dupa chipul si asemanarea mea nah, le tin la wishlist :) todo list se mareste :lol:
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129834Post sergiunastrut
18 Apr 2022, 14:50

raclariu wrote:
18 Apr 2022, 14:39
sergiunastrut wrote:
18 Apr 2022, 14:18
Tot pe partea de comunicare, nu pare să existe opțiuni de reply rapid și grupat la nivel de thread, am trimis mesaj cu click pe user, send message. Mi se pare esențial să fie grupate mesajele pentru aceeași listare, să existe un soi de reply și meniul mesaje să arate toate thread-urile, nu să fie separate între primite și trimise.
Inteleg ce doresti. Pun pe lista, dar iti garantez ca o sa dureze pentru ca este un sistem mai complicat, dar daca lumea prefera threaduri, o sa incerc la un moment dat. Am facut un sistem funcțional sinsimplu, merge, ideea din spate era ca schimbi numere de telefon si se continua o parte si pe whatsapp :lol: pun pe todo list si mai vedem. Sper ca ai avut o experienta puna pana acum pe site
Aș prefera să păstrez istoricul conversațiilor acolo, pentru că mesageria pare să se comporte ireproșabil/real-time. Oricum, măcar dacă ai reuși să arăți negrupat toate mesajele (acum pare să fie defaulted pe received only când dai click pe mesaje) tot ar fi un improvement.

Also, ar fi fain ca pe home page, din secțiunea de New listings să le poți deschide pe fiecare, imediat, cu un click. Pentru că pentru cele de wanted, spre exemplu, trebuie să le accesezi cu alte câteva click-uri din Boardgames - Wanted.

Da, îmi place interfața, o voi folosi cu plăcere :D Îmi place că jocul odată marcat ca vândut merge la istoric. Îți mulțumesc frumos! Nu fi copleșit de cerințe, important e să existe feedback, take your time :)
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129835Post Shaikan
18 Apr 2022, 15:07

Eu nu am primit activation e-mail nici acum. La vreo 4-5 ore de cand am dat register. Vreo idee?

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129836Post liviu
18 Apr 2022, 15:11

Felicitari pentru proiect. Imi place ce ai facut cu el si cu faptul ca designul este foarte clean. Totusi, as avea cateva recomandari/lucruri pe care eu le-as lua in considerare in momentul in care vreau sa ma decid daca sa public un anunt prin platforma meeples.ro sau nu:
  • Sa pot accesa detaliile anuntului la click pe (aproape) orice element din card, nu doar pe acea iconita mica. Initial am dat cateva click-uri pe imagine, titlu, pret s.a.m.d.
  • Sa expui anunturile la cei care nu au cont. Mi se pare important sa am expunere cat mai mare la anunturile publicate de mine, iar asta ar constrange acest lucru.
  • Sa expui anunturile si in alte colturi ale internetului. Anunturile de pe forum ajung in google spre exemplu. Nu stiu cat de bine sunt indexate, dar au potential. Un SEO bun pe partea asta ar fi important pentru seller.
  • Sa faci procesul de adaugare anunt mai usor. Mi-as dori sa am acces rapid la adaugare anunt, nu sa intru intr-o pagina ascunsa in meniu pentru asta. As intelege daca nu asta ar fi scopul principal.
  • Pe PC-ul de acasa nu exista paginare, vad ca pe laptopul de la birou exista. Nu stiu daca e bug sau s-a rezolvat intre timp.
Bineinteles, toate lucrurile de mai sus ar fi ideale pentru mine, nu inseamna ca se aplica la toti.

Referitor la preturile din magazine, iti pot da acces la un iframe/API din howtoplay, cu toate informatiile de care ai nevoie. Stilizat dupa bunul plac in cazul in care esti interesat doar de injectarea unui iframe in pagina.

Also, daca ai nevoie de ajutor prin navigarea API-ului de pe BGG si pot ajuta, let me know, ca am facut cateva integrari cu BGG-ul pana acum.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129837Post kpaxchaos
18 Apr 2022, 15:39

Shaikan wrote:
18 Apr 2022, 15:07
Eu nu am primit activation e-mail nici acum. La vreo 4-5 ore de cand am dat register. Vreo idee?
cauta in ”promotii”

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129839Post DeeDee
18 Apr 2022, 15:44

liviu wrote:
18 Apr 2022, 15:11
...
[*]Sa expui anunturile la cei care nu au cont. Mi se pare important sa am expunere cat mai mare la anunturile publicate de mine, iar asta ar constrange acest lucru.
....
eu as fi mai linistita daca as sti ca doar cu cont poti pune anunt. Nu pot sa explic de ce, da' traiesc cu ideea ca daca omu s-a chinuit sa dea un email valid, sansele mai mari sunt sa fie om serios, nu tzeapa :)

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129840Post liviu
18 Apr 2022, 15:50

DeeDee wrote:
18 Apr 2022, 15:44
liviu wrote:
18 Apr 2022, 15:11
...
[*]Sa expui anunturile la cei care nu au cont. Mi se pare important sa am expunere cat mai mare la anunturile publicate de mine, iar asta ar constrange acest lucru.
....
eu as fi mai linistita daca as sti ca doar cu cont poti pune anunt. Nu pot sa explic de ce, da' traiesc cu ideea ca daca omu s-a chinuit sa dea un email valid, sansele mai mari sunt sa fie om serios, nu tzeapa :)
Poate m-am exprimat gresit. Am vrut sa spun ca mi-ar placea sa pun anunt doar cu cont, dar sa poti vedea listarea fara. Ajungerea anuntului meu la cat mai multi potential clienti... ca si seller mi se pare importanta. Orice alte probleme legate de privacy se pot rezolva din drepturi pe guest/account.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129841Post raclariu
18 Apr 2022, 15:54

Multumesc pentru mesaje, o sa incerc sa raspund mai detaliat acasa ca sunt la munca momentan si e oarecum overwhelming :)

Pt Flavius, vezi in promotions cum a zis kpac, daca e ceva problema lasa un mesaj privat si iti dau activare manual acasă mai tarziu
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129844Post Ailur
18 Apr 2022, 18:18

Salut si felicitari pentru initiativa! Interfata arata foarte profi si designul e foarte clean.

As avea doua recomandari: prima ar fi ca din listarile noi de pe pagina home sa poti da click direct pe ele si sa te duca la anuntul respectiv.

Si a doua, legata de interfata, ar fi ca pagina home sa fie o idee cu mai multe optiuni pe ea, pentru ca momentan arata o idee prea minimalist, imo.

Either way, felicitari si keep up the good work!

User avatar
makowey
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 183
Joined: 06 Aug 2016, 09:52
Custom Rank: Introspecter
Location: Sibiu
Contact:

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129861Post makowey
18 Apr 2022, 19:58

Felicitări. Am incercat sa implementez și eu o idee similară, trade cu titluri de cărți, dar a rămas suspendat deocamdată... E multa munca in spatele unui astfel de proiect și e greu sa te împarti. Mult succes mai departe și împlinire in ceea ce faci, adică la cat mai multi utilizatori și la cat mai multe troc-uri.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129862Post Norowas
18 Apr 2022, 20:04

Foarte tare platforma! Felicitări! Și mulțumim pentru oportunitatea de a folosi site-ul!

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129863Post raclariu
18 Apr 2022, 20:09

Ailur wrote:
18 Apr 2022, 18:18
Salut si felicitari pentru initiativa! Interfata arata foarte profi si designul e foarte clean.

As avea doua recomandari: prima ar fi ca din listarile noi de pe pagina home sa poti da click direct pe ele si sa te duca la anuntul respectiv.

Si a doua, legata de interfata, ar fi ca pagina home sa fie o idee cu mai multe optiuni pe ea, pentru ca momentan arata o idee prea minimalist, imo.

Either way, felicitari si keep up the good work!
Am terminat cu prima ta idee acum pot da click pe imagine si te duce la pagina listarii, ideal maine ii dau drumul la achimbare. Legat de prima pagina, nu stiu ce as mai adaugă, am vazut prima pagina ca un entry page 'sa die ceva acolo'. Angeleye a sugerat un FAQ, probabil asta o sa adaug.
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129864Post raclariu
18 Apr 2022, 20:13

Pentru maine pregatesc
- homepage sa poti da click pe imagine pentru a te duce la listarea propriu zisa + adaugare lazy load
- sistem de mail pentru cand primesti un mesaj nou, adica primesti si un mail. Poti opta pentru asta in pagina de Settings
- text mai mare pentru extra info
- mici buguri vazute astăzi

Atat s-a putut :) necesita mult timp, nu sunt profesionist, sunt in schimbare de joburi in viata personala si muncesc 8h pe zi + altele IRL. Nu am asa mult timp, dar incerc sa adaug chestile cele mai cerute
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129865Post raclariu
18 Apr 2022, 20:26

Norowas wrote:
18 Apr 2022, 20:04
Foarte tare platforma! Felicitări! Și mulțumim pentru oportunitatea de a folosi site-ul!
Multumesc mult :)
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129866Post raclariu
18 Apr 2022, 20:27

makowey wrote:
18 Apr 2022, 19:58
Felicitări. Am incercat sa implementez și eu o idee similară, trade cu titluri de cărți, dar a rămas suspendat deocamdată... E multa munca in spatele unui astfel de proiect și e greu sa te împarti. Mult succes mai departe și împlinire in ceea ce faci, adică la cat mai multi utilizatori și la cat mai multe troc-uri.
Mersi mult :) cred ca aveai la un moment dat ceva pe heroku de cauta preturi la jocuri a la howtoplay.ro daca nu ma insel. Parca tu erai ... ? :?:
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

Post Reply

Return to “Discutii generale”