Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130394Post adrim
24 May 2022, 12:43

Salutare adunare!

Am ramas putin in urma cu informatia (~2015) si m-ar ajuta putin ajutor din partea voastra.

Caut un joc pentru un grup care apreciaza urmatoarele caracteristici:
1. Interactiune mare intre jucatori. Poate sa fie conflict direct, take that, backstabbing sau forme mai putin agresive de interactiune, important e sa nu fie multiplayer solitaire.
2. Jucam in 4.
3. Durata de joc: ideal 1h:30, maxim 2h.
4. Puncte bonus pentru un sistem elegant. (putine categorii de componente, fara prea multe exceptii si cazuri particulare in regulament)
* Nu conteaza daca sunt sau nu pe stoc, pot sa fie chiar si out of print.

Repere de jocuri testate cu acest grup:
- Succes maxim cu: Chaos in The Old World, Quantum, Imperial, Black Stories
- Succes mediu cu: Vikings, Medici, Bang, China
- Refuzate categoric dupa cateva partide (pe motiv lipsa interactiune): Concordia, Dominion, Race for the Galaxy

Da, stiu ca BGG are un filtru foarte competent pentru o cautare precisa, dar pe BGG timpul de joc nu reflecta realitatea de cele mai multe ori. In plus, sunt curios care sunt jocurile voastre favorite in categoria asta.

Asadar, ce imi recomandati?

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 219
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130395Post AlexKalle
24 May 2022, 12:51

Uite câteva cu interacțiune faină: Sheriff of Nottingham, Inis (opțional, puteți adăuga de pe net, regula "We Need a King"), The King is Dead 2e, Stockpile, Small World, Wiz-War 8e, Chinatown

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 396
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130396Post Radoi
24 May 2022, 13:21

Cred ca v-ar placea Tyrants of the Underdark. A aparut recent editia noua, care include si extensia.
- foarte bun in 4
- are take that, cat si interactiune indirecta
- tine cam o ora si jumatate in 4
- se invata foarte repede, nu are reguli multe
- rejucabilitate ridicata - sunt 6 pachete de carti din care alegi 2 pentru fiecare joc
- fiecare pachet din cele 6 are un specific diferit fata de celelalte, ceea ce duce la strategii diferite in functie de care 2 pachete sunt in joc

Informatii referitoare la editia veche:
- include minis din plastic pentru unitatile jucatorilor
- nu stiu cat de usor e de gasit in prezent
- trebuie sa cumperi extensia separat, parca are o disponibilitate mai mare decat jocul de baza

Informatii referitoare la editia noua:
- nu include minis din plastic, fiecare jucator are un pumn de tokens din carton
- in caz ca nu va plac acele tokens din carton se pot folosi niste meeples pentru a le inlocui; eu am cumparat https://www.spielematerial.de/en/man-sm ... ilder.html (se potrivesc foarte bine pe harta)
- cutia este mai mica
- include extensia
Last edited by Radoi on 24 May 2022, 13:25, edited 1 time in total.

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 288
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130397Post phasola
24 May 2022, 13:22

< 1h
Samurai - jucatorii se lupta pentru majoritatea in 3 resurse (orez, temple, orase). Cand inconjori o resursa se numara majoritatea.
Taj Mahal - licitatii unde toata lumea pierde ce a licitat, nu doar castigatorul. Sunken cost fallacy the game.
Hansa Teutonica (best with 5p) - impinge si blocheaza cuburilor celorlalti jucatori de pe harta pentru a face rute intre orase. Cand termini o ruta poti alege daca iei un bonus sau sa-ti stabilesti un oras pentru a lua puncte de fiecare data cand ruta e completata.
Broom Service - toata lumea joaca o carte (coward/brave). Coward executa actiunea imediat. Actiunea brave e executata doar de ultimul jucator care joaca actiunea brave.

< 2h
Mombasa - harta interactiva unde toti jucatorii au acces la aceleasi tari si pot influenta valoarea actiunilor companiilor
Blood Rage - bataie cu drafting
Kemet - bataie fara drafting
Battle for Rokugan - bataie cu jetoane ascunse
Tigris & Euphrates - bataie cu tile-uri
Antike II - rondel, daca v-a placut Imperial sunt mari sanse sa va place si Antike
Keyflower - licitatii unde trebuie sa urmezi culoarea meeples-ilor. Poti activa (si bloca) tile-urile celorlalti jucatori

> 2h
Brass - poti folosi rutele si resursele de pe harta ale altor jucatori
(maybe)
Clans of Caledonia - terra mystica cu whisky si manipularea pietei
Gaia Project - terra mystica in space

Am auzit lucruri bune si despre Tammany Hall (best with 5p) dar nu am apucat sa-l joc.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 485
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130400Post sergiunastrut
24 May 2022, 13:36

Cred că Pax Pamir: Second Edition ar bifa majoritatea criteriilor descrise de tine, poate în 4 jucători ar depăși puțin 2 ore (l-am jucat doar în 3 de 2 ori și ne-am încadrat în 2 ore). Mie nu prea îmi place interacțiunea directă în general, dar jocul ăsta știe să facă prea multe și prea bine.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130401Post LookyRo
24 May 2022, 13:52

Blood Rage
Rising Sun
Astea ar fi primele recomandari care-mi vin in minte cand vreau ceva joc mai serios cu grad mare de interactivitate, sub 2h.
Eventual alte dudes on the map precum Kemet (Blood & Sand) sau Cyclades.

Daca va tin nervii sa invatati un joc asimetric ati putea incerca Root.

Iar din categoria celor care nu tre' luate prea in serios, poate vreti sa incercati Cash 'n Guns sau One Night Ultimate Werewolf.
Last edited by LookyRo on 24 May 2022, 14:05, edited 1 time in total.


User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130403Post adrim
24 May 2022, 14:28

Wow! Deja o multime de recomandari interesante. Stiam ca la nevoie pot sa ma bazez pe voi! Acum sa-mi fac timp sa urmaresc si cateva video-reviews pentru titlurile recomandate.

Intre timp, lista ramane deschisa, daca va mai amintiti si altele.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130444Post iuli212
25 May 2022, 13:10

Pot sa reconfirm Root, Blood Rage, Pax Pamir: Second Edition si Rising Sun. Si mie mi-a zburat gandul la ele cand am vazut cerintele, ma asteptam sa fie prin lista.
Ceva mai light Downforce, poate Flamme Rouge daca va plac si cele race, Queendomino, Tiny Towns.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130447Post DanielIndru
25 May 2022, 13:33

Mie mi-au placut astea si le-am gasit foarte interactive:

Caylus
Gaia Project
Barrage
Brass
Imperial
Keyflower
The Great Zimbabwe
La Granja
On Mars
Terraforming Mars
Yellow & Yangtze
Amun-Re
Hansa Teutonica
El Grande
Kingdom Builder
Escape Plan
Agra
Endeavor
Babylonia

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 219
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130451Post AlexKalle
25 May 2022, 14:03

DanielIndru wrote:
25 May 2022, 13:33
Mie mi-au placut astea si le-am gasit foarte interactive:

Caylus
Gaia Project
Barrage
Brass
Imperial
Keyflower
The Great Zimbabwe
La Granja
On Mars
Terraforming Mars
Yellow & Yangtze
Amun-Re
Hansa Teutonica
El Grande
Kingdom Builder
Escape Plan
Agra
Endeavor
Babylonia
Mă înșel eu, sau multe din ele par foarte greu să se încadreze în 2h? 😅 (Gaia Project, Barrage, Terraforming Mars, Escape Plan etc)

kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130458Post kpaxchaos
25 May 2022, 17:11

TM...dureaza 2 ore...plus inca 2,3 >)))

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130465Post DanielIndru
26 May 2022, 01:21

Am vazut partide de Catan care se intind pe 2-3 ore, deci depinde de jucatori.

kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130469Post kpaxchaos
26 May 2022, 11:18

Si TI4PoK se poate juca repede...dar in 4 nu poti termina mai repede de 6 ore....cat de smecher ai fi...eu joc terra mystica in 4 jucatori in 1 ora...dar nu am terminat vreodata TM mai repede de 4 ore...poate am eu o pb :P.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130472Post Corwin
26 May 2022, 11:48

Probabil nu mergeti destul pe global parameters, sau jucati cu multe extensii, ceea ce-l prelungeste. Dar e drept ca de obicei terminam in vreo 3 ore in 4 jucatori si noi (poate ceva mai putin daca toata lumea-l stie bine), desi jucam cel mai des doar cu Prelude. In 3 merge si spre 2 ore.

In schimb Gaia Project, Barrage, Brass, sau On Mars nicio sansa sa fie sub 2 ore in 4, poate cu campioni mondiali. :P Poaaaate Brass Lancashire daca toata lumea-l stie foarte bine. Sunt toate jocuri complexe spre foarte complexe (Brass B e aproape de 4 weight, celelalte trei peste 4), cu multe decizii ne-evidente. On Mars e printre cele mai dificile jocuri de orice tip, eu nu-l recomand oricum, pentru mine nu aduce destula placere pentru cata munca e. Celelalte trei sunt printre favoritele mele, dar sunt constient ca dureaza mult. Barrage intr-adevar e super pentru ca are multa interactiune si pozitiva si negativa (to be honest, mai mult negativa), dar e lung dom'le.

Pax Pamir 2nd ed cred ca e foarte potrivit intr-adevar pentru ce cauti. La fel si celelalte "dudes on the map" mentionate, desi s-ar putea ca unele, de ex Blood Rage si Rising Sun, sa dureze mai mult la inceput. Blood Rage in schimb cred ca are sanse sa mearga destul de repede dupa ce inveti cartile.

In rest daca vrei mai spre euro dar totusi cu interactiune recomand cele cu worker placement, de ex Everdell sau Rococo (mai ales editia noua care arata extraordinar de bine). Am jucat Rococo recent in 3 cu cineva care nu a mai jucat niciun joc de la medium-light in sus, si a durat doua ore. Cu gameri dedicati in 4 va fi sub 2 ore.

Alte recomandari:
- Steam - pick up and deliver, cu multa interactiune pe harta, uneori foarte cut-throat, perfect information, varianta "basic" (doar pe asta am jucat-o) e superba. Exista si Railways of the World (si extensiile) dar acolo intervine luck of the draw (cuburi si carti), mie-mi place mult mai mult Steam.
- Merv - un joc cu putine actiuni, dar unde poti face incredibil de multe lucruri. Poti sa te folosesti de cladirile adversarilor, poti sa-i blochezi sa le foloseasca, e uneori chiar util sa le protejezi pe ale lor mai mult decat pe ale tale, conteaza inclusiv player order si te poti bate pentru asta, concurezi pentru a-ti activa posibilitati de punctare, etc. Mi se pare foarte underrated jocul.
- Boonlake - e un joc in care lungimea e dictata mult de cum joaca lumea. Daca nu merg repede pe raul care determina durata jocului poate sa ia si 4 ore, dar e suuuuper ineficient. Daca-l joci eficient merge cred si aproape de 2 ore (desi probabil ceva mai mult mai ales la inceput). Interactiunea vine din joc pe harta care se construieste pe masura ce avansezi in joc, actiuni cu follow, interactiune pe rau (ca poti declansa anumite scoring-uri cand treci de un pod, si conteaza sa fii tu cel care declanseaza), etc. GWT si Maracaibo de la Pfister sunt si ele cu destula interactivitate si destul de rapide daca lumea nu merge la pas prin "rondelul" din joc, dar si astea vor dura peste doua ore la inceput. Cred ca Boonlake are sanse sa fie cel mai scurt dintre cele trei.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130477Post cristianf
26 May 2022, 16:12

Din ce am eu in colectie si am impresia ca se joaca sub 2 ore :mrgreen: :

Abyss - cumperi carti de la ceilalti, le dai coruptie, le dai cu lorzii rosii-n cap. Asta cred ca se invarte pe la o ora;

Alhambra - fiind area majority e destul de interactiv. Tot pe la o ora;

Between Two Castles of Mad King Ludwig - semicooperativo-interactiv, dar doar cu vecinii stanga-dreapta. Sub o ora;

Blood Rage - nu cred ca mai am ce sa zic despre el;

Bunny Kingdom - este interactiv doar in masura in care te lasa cartile draftate;

Dune Imperium - deck-builder interactiv; foarte bun. Eu zic ca se poate da gata in 2 ore;

Endeavor Age of Sail - ca orice alt area majority e interactiv de la sine;

Nidavellir - licitatie. Sub o ora;

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130599Post adrim
01 Jun 2022, 10:19

Va mulțumesc tuturor pentru recomandări. Nu am reușit să urmăresc un videoclip pentru fiecare joc menționat, dar am citit despre toate și multe dintre ele mi-au făcut cu ochiul.

Prima opțiune ar fi Blood Rage. Nu este jocul ideal de vacanță din cauza dimensiunilor, atât a cutiei cât și a mesei necesare. (Am uitat să menționez că acest grup se întâlnește doar o dată pe an, în concediu.) Chiar și așa probabil că aș fi luat jocul pentru că este exact ce ne trebuie. Din păcate văd că nu este disponibil nicăieri momentan.

A doua opțiune este Inis. Este disponibil, este mai mic, are mai puține componente, mai puține reguli și pare că are suficientă carne pe os pentru serile de joacă a unei săptămâni de vacanță.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130601Post adelindumitru
01 Jun 2022, 14:49

Cutia de la inis e foarte lunga - dar Intr adevar poți condensa componentele Intr o cutie mai mica la nevoie

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 219
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 130603Post AlexKalle
01 Jun 2022, 15:47

Faină alegere cu Inis! Eu am jocul de bază și expansion, iar componentele toate le țin în cutia de la expansion (~ 34x23x5 cm).

danna
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 10
Joined: 25 Jul 2022, 10:05

Re: Recomandare joc cu interactivitate mare (max. 2h)

Post: # 131271Post danna
26 Jul 2022, 15:06

Daaa, Inis e super misto. Prietenii mi-au luat si un tricou "Celt of the year" :)) Presupun ca asta inseamna sa stie prietenii ca esti pasionat de-un joc :))

Post Reply

Return to “Discutii generale”