Castigatori Spiel des Jahres 2022

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
georgezidanic
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 173
Joined: 26 Apr 2016, 12:10
Location: Cluj-Napoca

Castigatori Spiel des Jahres 2022

Post: # 131207Post georgezidanic
18 Jul 2022, 15:08

S-au anuntat castigatorii SdJ 2022:
SdJ 2022: Cascadia
Kinderspiel des Jahres 2022: Magic Mountain
Kennerspiel des Jahres 2022: Living Forest
Sursa: https://www.spiel-des-jahres.de/aktuell ... eger-2022/

Impresii, pareri?

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Castigatori Spiel des Jahres 2022

Post: # 131208Post Corwin
18 Jul 2022, 15:58

Cascadia inca nu l-am jucat, dar stiu cum se joaca si mi se pare un castigator meritat.

Living Forest l-am jucat pe Boardgamearena dar m-am plictisit dupa un tip. E interesant, aduce oarecum a Mystic Vale mai bun in 3 jucatori (MV e mai bun in 2), dar e prea simplificat. Cartile au doar combinatii de resurse, puncte, simbol care te face sa tragi mai putine carti (nu-i chiar asa dar nu vreau sa intru in mai multe detalii), sau simbol care te ajuta sa tragi mai multe carti. Nu ai abilitati pe carti, nu ai card crafting ca la MV ca sa zici ca iti construiesti carti puternice si variate din cauza combinatiilor de puteri de pe ele, si una dintre modalitatile de victorie pare destul de slaba (sunt 3). Are potential, dar... cu siguranta nu merita Kennerspiel. In plus e un joc mai degraba medium-light, nu pot sa zic ca e pentru "cunoscatori", dar deja m-am obisnuit sa vad jocuri family weight la Kennerspiel deci nu prea mai conteaza premiul asta nici macar pentru jucatorii de jocuri medii.

Ca de obicei recomandarile (nu nominalizarile) de la Kennerspiel sunt mai interesante: Ark Nova (jucat, f bun joc), Khora (l-am vazut jucat de multi pe discordul BG Romania), si Witchstone (am auzit lucruri bune, dar mai multe nu stiu) sunt o selectie demna de investigat.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Castigatori Spiel des Jahres 2022

Post: # 131210Post VZQ
18 Jul 2022, 17:53

Living Forest este un joc nefinisat si plictisitor. Singurul avantaj este pretul moderat....

Post Reply

Return to “Discutii generale”