Wargames in Romania?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Oookz
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 5
Joined: 17 Jun 2022, 23:18

Wargames in Romania?

Post: # 133207Post Oookz
03 Jan 2023, 15:39

Exista vreo comunitate de wargaming in Romania? Ma joc cu prietenii de ceva vreme tot felul de wargames ( Star wars Armada / Sails of Glory / Wings of glory / Star Wars Legion/ Star wars X-wing / Middle Earth / etc. ) dar nu am vazut sau am auzit de vreo comunitate de wargames in Romania. Am cautat pe google / facebook comunitati sau oameni care mai joaca wargames dar nu am gasit decat un site destul de vechi care pare ca nu mai este updated de ceva vreme si un magazin(cred) care avea si un workshop de pictat miniaturi ( cred ca in special Warhammer related miniatures ) dar care cred ca sa inchis acum ceva vreme din cauza restrictiilor Covid.

Anyway intrebare e: eu si prietenii mei suntem singurii care ne jucam wargames in Romania? :D

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wargames in Romania?

Post: # 133209Post Haddeo
03 Jan 2023, 16:33

România e mare :). In București ?
Era un magazin pe Berzei care s-a mutat pe Traian parca, care avea o comunitate de warhammer
In zona Cluj cred ca sunt mai mulți
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Wargames in Romania?

Post: # 133214Post dmx85
03 Jan 2023, 18:13

si eu sunt fan war game-uri, dar d-alea istorice de la GMT & shit.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Wargames in Romania?

Post: # 133215Post Keyser
03 Jan 2023, 18:17

Daca ar exista o comunitate destul de mare de Warhammer 40k, m-as gandi un pic daca vand boardgames sa iau armate :) (sau lotr)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Oookz
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 5
Joined: 17 Jun 2022, 23:18

Re: Wargames in Romania?

Post: # 133216Post Oookz
03 Jan 2023, 18:20

" In București ?"
Eu sunt din Bucuresti, dar eram curios daca exista oriunde in Romania vreo comunitate, ce miniaturi /jocuri sunt mai populare, ce paint schemes sau terrains mai foloseste lumea din Ro sau daca nu sunt pasionati de wargaming in Ro.

"Era un magazin pe Berzei care s-a mutat pe Traian parca, care avea o comunitate de warhammer"
Cred ca e vorba de acel magazin pe care l-am mentionat care avea si workshop-ul de pictat miniaturi.

"In zona Cluj cred ca sunt mai mulți"
Neat, o sa le transmit si prietenilor mei ca nu suntem singurii din Romania, poate doar din Bucuresti :D

Stiu ca sunt cateva magazine de boardgames in Cluj gen cafenea unde ar putea juca, posibil sa aiba o comunitate acolo dar pe care din pacate nu o promoveaza in vreun fel.

Multumesc anyway de raspuns.

Oookz
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 5
Joined: 17 Jun 2022, 23:18

Re: Wargames in Romania?

Post: # 133217Post Oookz
03 Jan 2023, 18:39

Keyser eu inca imi completez armata de SW Legion. E destul de similar cu Warhammer dar l-am preferat pentru ca mi se pare mai streamlined cand vine vorba de componente/upgrade cards/etc si in plus e mai accesibil si mai usor de gasit.

Middle Earth LOTR e fun dar e foarte greu sa gasesti ce unitati vrei + added hassle ca trebuie sa printezi character cards daca nu vrei sa vi cu cartile dupa tine. Am luat cateva battle hosts si un starter set pentru carti, trebuie sa imi gasesc timp sa imi printez ceva teren pt el.

Ma gandeam sa adaug Warhammer Age of Sigmar sau Warcry de la Games Workshop cate un starter set cu 2 armate decente sa vad daca e better or worse decat SW Legion / Middle earth / etc. Probabil pana la sfarsitul anului o sa le adaug daca nu ma scutura de bani aparitia lui Star Wars Shatterpoint ce este programata tot anul asta :D

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Wargames in Romania?

Post: # 133218Post Corwin
03 Jan 2023, 18:41

Pentru comunitatile din Cluj iti sugerez sa-i cauti pe Facebook pe cei de la Checkpoint si Guild Hall, cele doua magazine de profil care au si sali de joaca, poate au ei contactele celor care joaca wargames. Stiu ca sunt mai multe grupuri insa eu nu joc asa ca n-as putea sa-ti spun daca discuta pe undeva (FB, Discord, etc).
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Discutii generale”