Board games are terrible. Please don’t make me play them

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133458Post Keyser
20 Jan 2023, 08:07

#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Cmin999
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 40
Joined: 13 May 2022, 13:19

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133459Post Cmin999
20 Jan 2023, 09:10

Pentru jumatate de articol i-am sat dreptate. Am prieteni cu care am incercat sa jucam, nu prea a mers asa ca am renuntat si ne-am vazut doar la vorba. Pentru cealalta parte pare doar frustrat si prea "adult" serios care pare ca se bucura cand taie lemne sau isi plateste taxele.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133464Post Corwin
20 Jan 2023, 14:37

Saracu', o fi nimerit unul care-i pune sa joace strategy games la petreceri. Explicatii de o ora pentru oameni care nu prea joaca jocuri? Yeah, sure...

Eu in schimb am avut un succes imens cu party games la o gramada de lume care de obicei nu joaca. Am auzit de mai multe ori sintagma "dar asta chiar e un joc distractiv, eu credeam ca toate sunt plictisitoare!". Nu, nu, doar alea bune. ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133465Post Keyser
20 Jan 2023, 16:06

Cmin999 wrote:
20 Jan 2023, 09:10
Pentru jumatate de articol i-am sat dreptate. Am prieteni cu care am incercat sa jucam, nu prea a mers asa ca am renuntat si ne-am vazut doar la vorba. Pentru cealalta parte pare doar frustrat si prea "adult" serios care pare ca se bucura cand taie lemne sau isi plateste taxele.
da, si eu il inteleg (in parte). pe la inceputurile mele si eu am tot "fortat" lumea sa joace si nu prea a fost fun ... pentru ei :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Cmin999
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 40
Joined: 13 May 2022, 13:19

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133466Post Cmin999
20 Jan 2023, 17:01

Depinde clar si de jocuri, dar sunt oameni care pur si simplu nu gasesc placere in a se juca si nu e vreo problema in asta.

pennywise988
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 248
Joined: 16 Jan 2020, 23:21

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133467Post pennywise988
20 Jan 2023, 17:02

are dreptate!

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133471Post alex01
20 Jan 2023, 19:01

mda... astia sunt genul de oameni care detesta competitia si nu sunt ofticosi, doar frustrati :)) glumesc desigur, nimic nu se compara cu un boardgame heavy de strategie 6h cu 4/6 oameni competitivi impartiti in 2/3 tabere (daca are si ceva de zaruri si mai bine) de se lasa cu tabla de joc in cap la final castigatorului, tinut unul de altul sa nu darame masa sau sa arunce cu zaru ... hehee vremuri... sa vezi ce iese din oameni , din adancul intunecat tde te loveste la inima.... da ... in rest .. da , daca nu esti competitiv mda plictiseala mare, ce sa zic, moartea game night-ului

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133497Post ProfessorChaos
22 Jan 2023, 21:50

Ha, si eu dadusem peste articol si voiam sa-l postez! Am rezonat mult cu ce scrie tipul. Mai ales cu arta pierdută de a sta doar de vorbă cu prietenii fără să trebuiască neapărat să umplii timpul cu activități. Cine știe, doamne ferește să ajungeți să discutați chestii prea personale! Să ținem bine emoțiile închise acolo undeva adâng, că-s periculoase!

Pe de altă parte da, sunt mulți oameni care nu știu să se joace pentru că nu i-a învățat nimeni cum (părinții) și nu știu cum să facă nimic "neproductiv". Dar și eu care știu și îmi place să mă joc mă observ uneori cum cad în păcatul consumatorului care uită să se mai bucure de experiențe că tre să optimizeze strategiile alea, dom'le. Deci pentru mine ce povestește autorul este despre latura întunecată a jucătorului în care putem pica dacă uităm că până la urmă ne jucăm un joc cu alți oameni, nu cu AI players.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Board games are terrible. Please don’t make me play them

Post: # 133573Post dmx85
28 Jan 2023, 13:32

cum sa spui in foarte multe cuvinte ca nu-ti plac board game-urile

Post Reply

Return to “Discutii generale”