O poveste cu Massive Darkness 2

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Alexandru
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2018, 14:05
Location: Bucuresti

O poveste cu Massive Darkness 2

Post: # 135119Post Alexandru
29 May 2023, 21:08

Sa va povestesc o intamplare cu un joc CMON pe nume Massive Darkness 2: Hellscape (pentru cine nu stie despre ce e vorba: https://boardgamegeek.com/boardgame/315 ... -hellscape )
Am cumparat de la Red Goblin acum cateva saptamani jocul de baza Massive Darkness 2: Hellscape si cand am ajuns acasa si l-am desfacut am avut marea surpriza sa constat ca cartoanul miroase foarte urat (cacofonia e intentionata). Ma refer la cartonul din care sunt facute tablele de joc si tokenele. Mirosul era foarte puternic si efectiv imputea camera cam in 10 minute. Mirosul era cam de carton ud si aracet dar destul de puternic si intepator... Peste asta una din miniaturile mari avea si o mana rupta/lipita necorespunzator.

Am incercat vreo 5 zile sa scap de miros. Am scos cartonul la aerisit pe balcon.. unele bucati le-am lasat la soare, altele nu. Unele le-am frecat cu servetele cu bicarbonat... Nimic nu a functionat. Ce-i drept per total mirosul se mai diminuase dar tot era mult peste orice alt joc pe care l-am jucat sau achizitionat. Cei de la Red Goblin au fost super intelegatori si au acceptat returul jocului si am ales sa imi aduca o alta cutie (jocul nu mai era pe stoc) crezand ca a fost un caz izolat.

Eh, acum e partea incredibila! Si a doua cutie are aceeasi problema dar mirosul este mai redus. Tablele de joc sunt acceptabile, dar cartoanele cu tokene degaja miros destul de rau. E a doua zi cand stau cu cartoanele pe balcon.. la tokene nu vad nicio imbunatatire.

Am vorbit cu cei de la Red Goblin si imi accepta sa dau return si la cutia asta, two thumbs UP. Ei spun ca nu au mai primit nicio plangere legata de jocul asta. Am vorbit si cu Alex de la Regat si nici ei nu au avut probleme cu MD2...

Si daca va intrebati daca am luat cumva si extensii la jocul asta... evident ca am luat :D Am extensiile cu caractere si acelea nu au nicio problema... doar ca eu nu pot sa pun jocul de baza pe masa sa il joc

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: O poveste cu Massive Darkness 2

Post: # 135120Post rabesandratana
29 May 2023, 21:54

Eu am avut o singura data problema asta cu un miros ingrozitor. Este vorba de jocul El Gaucho, un euro usurel cu un targ de vite, luat din Germania. La desigilare, m-a plasnit un miros ciudat (cam ca in grajdul vacilor necuratat saptamani bune), cel mai probabil de la lipiciul folosit. Ce e drept, mirosul aduce un plus nedorit tematicii, dar chiar si dupa mai bine de 2 ani de cand am jocul, mereu cand il punem pe masa, acel miros inca persista si se simte semnificativ.

Alexandru
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2018, 14:05
Location: Bucuresti

Re: O poveste cu Massive Darkness 2

Post: # 135121Post Alexandru
29 May 2023, 22:36

Cam aia e senzatia de miros care vine, da :)) Si eu banuiesc ca are legatura cu adezivul folosit

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: O poveste cu Massive Darkness 2

Post: # 135122Post Imago
29 May 2023, 22:48

Nu mai tin minte ce joc era, insa acum vreo 2 ani l-am tinut pe balcon. Daca scoteam hainele la uscat pe balcon, miroseau hainele. Pana la urma l-am aruncat.
Din fericire era ceva ieftin de la Cora, cumparat pentru nepotii mei. Pana la urma am dat bani ca lumea si am luat Catan Junior.

Alexandru
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2018, 14:05
Location: Bucuresti

Re: O poveste cu Massive Darkness 2

Post: # 135134Post Alexandru
30 May 2023, 18:43

Nu e la nivelul cat sa imputa hainele pe balcon dar se transfera mirosul pe masa sau pe piele.

Alexandru
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 81
Joined: 26 Nov 2018, 14:05
Location: Bucuresti

Re: O poveste cu Massive Darkness 2

Post: # 135291Post Alexandru
12 Jun 2023, 23:53

Pana la urma l-am pastrat. S-a dus in mare parte mirosul de pe tablele de joc. Tokenele inca miros de aproape, dar le iau capsule pentru monede si le rezolv si pe ele.
Am jucat azi un scenariu solo cu berserker. A fost dezamagitor de usor, o sa incerc sa il fac mai dificil cu niste variante pe care le-am vazut pe bgg...

Post Reply

Return to “Discutii generale”