Imperial

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple

Imperial

12 Feb 2010, 20:55

Salutare boargamers!

Pe vremea in care inca ma mai jucam pe calculator, a fost un joc care mi-a placut in mod deosebit: Imperialism. M-a atras foarte mult tema si faptul ca trebuia sa ma dezvolt in acelasi timp si economic si militar.

Acum am scapat de mania calculatoarelor, dar am mania boardgame-urilor :D

Asadar ce stiti de jocul Imperial? L-ati jucat? Daca da v-a placut ?

adixor

Re: Imperial

12 Feb 2010, 21:13

l-a jucat Teox de pe forum (si mi l-a laudat o gramada dar nu am apucat decat sa-l vad, si atat, nu si sa jucam). o sa-i trimit un mesaj sa intre sa lase o descriere mica sa vezi despre ce e vorba. eu nu mai stiu decat ca are mecanica rondel ca Antike (pe care-l joc acum pe forum cu fixpix si Ioana). Mi se pare si ca acelasi autor.

Teox

12 Feb 2010, 22:52

Imperial este un joc economic si pentru a da savoare este si putin militar :-). Practic sunt 6 imperii care sunt controlate de jucatori in functie de cati bani au investit in actiunile unui imperiu ... regula este cine a investit cel mai mult controleaza imperiul respectiv. A controla un imperiu inseamna a lua decizii daca tara sa isi extinda granitele sau sa faca razboi sau sa produca armata sau importe armata sau sa ofere bani investitorilor.
Dinamica jocului este interesanta mai ales ca investitiile iti aduc bani pe care ii reinvestesti si tot asa. Un lucru foarte interesant este ca majoritatea jucatorilor considera ca trebuie sa detina o tara si sa o dezvolte tot timpul jocului pentru a ca sa castige lucru fals pentru ca poti castiga si daca nu detii o tara este mult mai greu pentru ca trebuie sa iti dai seama care sunt cele mai probabile tari care vor aduce cel mai mult profit ...

Sunt foarte multe strategii care pot fi aplicate dar cel mai important este sa incerci sa anticipezi viitorul fiecarei tari in functie de cine o conduce ... si da evident ca jucatorii se vor influenta si voir crea aliante (recunoscute sua nerecunoscute), mai ales perechile de indragostiti :-) ... well dar unde nu se intimpla ...

Mie personal imi place foarte mult mai ales pentru partea de a crea o strategie in functie de ceilalti practic este un poker amestecat cu sah si interactivitate foarte mare.

Ca la orice joc cu bani intotdeauna iti lipsesc bani dar asta se intimpla si in viata de zi cu zi :-)))...

Have fun ...

Indy
Chief Meeple
Chief Meeple

13 Feb 2010, 00:37

Multumesc mult pentru review.Suna destul de interesant, o sa trec si acest joc pe lista de viitoare achizitii :)
Oricum din descrierea ta imi dau seama ca nu seamana cu nici un joc pe care l-am jucat pana acum.

Post Reply

Return to “Discutii generale”