Kickstarter Fails

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69822Post DeeDee
11 May 2016, 16:41

Dezgustator!

Cum de nu s-a gandit un roman sa faca asta prima data? :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69829Post 26octombrie
11 May 2016, 20:09

nu-ti face griji, a fost si aici pe forum unu. eu nu l-am prins, da am inteles ca s-a bagat la secret santa, a primit jocuri si n-a trimis la randul lui. nu stiu detalii, era scris mai pe larg intr-un subiect mai vechi.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69830Post Haddeo
11 May 2016, 20:15

dar de ce sa se bage un roman? ne-a fost indusa idea ca suntem un popor de nimic cu oameni de nimic si preferam sa propagam astfel de stereotipuri.
Am lucart intr-o companie nordica mai mult de 7 ani, si dupa ce au plecat cei care au pus bazele companiei majoritatea celor care au venit pe posturi de conducere (din tari nordice) au furat cat au putut prin tot felul de contracte fantoma inutile cu tot felul de firme detinute de cunoscuti (si nu vorbim de 15 jocuri vorbim de milioane de euro). pagubitii au fost investitorii si mai departe probabil cei care au investit in fondurile pe care le administrau investitorii.
Tara asta este furata de lemn de companii germane.
Este furata de petrol de companii austriece
Si exemplele pot sa continue

nu exista padure fara uscaciuni iar in cazul Romaniei nu o sa mai avem nici padure

e adevarat ca strainii fura cu ajutorul unor "romani"... dar..
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69833Post AngelEye
11 May 2016, 20:33

Haddeo wrote:dar de ce sa se bage un roman? ne-a fost indusa idea ca suntem un popor de nimic cu oameni de nimic si preferam sa propagam astfel de stereotipuri.
Am lucart intr-o companie nordica mai mult de 7 ani, si dupa ce au plecat cei care au pus bazele companiei majoritatea celor care au venit pe posturi de conducere (din tari nordice) au furat cat au putut prin tot felul de contracte fantoma inutile cu tot felul de firme detinute de cunoscuti (si nu vorbim de 15 jocuri vorbim de milioane de euro). pagubitii au fost investitorii si mai departe probabil cei care au investit in fondurile pe care le administrau investitorii.
Tara asta este furata de lemn de companii germane.
Este furata de petrol de companii austriece
Si exemplele pot sa continue

nu exista padure fara uscaciuni iar in cazul Romaniei nu o sa mai avem nici padure

e adevarat ca strainii fura cu ajutorul unor "romani"... dar..
True story insa din pacate romanii sunt prea preocupati sa se certe pe diverse stiri date de media in loc sa fie uniti si sa reactioneze la ceea ce le face rau la toti. The easy way to feel like i done something is to post on Fb and bitching about others. Cum zicea un prieten si sper sa aiba dreptate poate peste vreo 30-50 de ani sa vina o generatie care sa realizeze ca au urmasi care o sa traiasca tot aici.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69897Post DeeDee
12 May 2016, 14:18

Nu stiu, imi imaginez ca hoti sunt peste tot, dar parca asa ca la noi la nimenea ... mai vad uneori romania referita ca #furtistan

asta cu padurile ma infurie cel mai tare, dar acolo tot romanii sunt de vina, ca au luat mita sau whatever ca sa le dea austriecilor padurile noastre :(

toti fura, dar macar in alte tari o fac mai discret :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69898Post 26octombrie
12 May 2016, 14:33

deevinnula wrote:Nu stiu, imi imaginez ca hoti sunt peste tot, dar parca asa ca la noi la nimenea ... mai vad uneori romania referita ca #furtistan

asta cu padurile ma infurie cel mai tare, dar acolo tot romanii sunt de vina, ca au luat mita sau whatever ca sa le dea austriecilor padurile noastre :(

toti fura, dar macar in alte tari o fac mai discret :)
In general, in alte tari se fura cu perdea PENTRU CA opinia publica infiereaza furtul, iar pedepsele sunt pe masura. Aici ... se ia cu japca, pe fata, PENTRU CA lumea ridica din umeri si mai zice, la cafea, "l-ai vazut pe ala ce-a facut" si cam atat. Asa ca hotii sunt la fel peste tot, dar aici nu prea mai au de ce sa se fereasca. De-asta sunt eu suparata si scarbita de romania, in general, pentru ca fiecare dintre noi, prin inactiune si blazare da apa la moara acestor derapaje, care nici nu mai sunt derapaje, devin norma.
Si da, cand vad un abuz incerc sa fac ceva, nu pentru ca mi-as imagina ca pot sa schimb lumea, dar ca sa nu ma simt complice prin tacere. Si fiecare dintre noi trebuie sa gandeasca la fel, doar asa vor aparea schimbari. Nici nu-mi pot imagina cu cate mori de vant imense s-au luptat oamenii aceia sa salveze delta Vacaresti dar, uite, au reusit un prim pas nemaipomenit!
Daca s-ar schimba un singur lucru in tara asta s-ar rezolva toate. Educatia. Daca ar exista un sistem educational etic si performant, copiii ar fi destupati si, intr-o generatie, n-ai mai recunoaste romania.
Tara lui daca...

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69899Post Haddeo
12 May 2016, 14:45

26octombrie wrote: Daca ar exista un sistem educational etic si performant, copiii ar fi destupati si, intr-o generatie, n-ai mai recunoaste romania.
Tara lui daca...
Nu stiu daca sistemul educational e prima prioritate. Cliseul cu familia e celula de baza a societatii mi se pare cat se poate de adevarat.
Copilului ii trebuie in primul rand o familie, apoi un anturaj, apoi un sistem educational... cam asa vad eu prioritatea.
Azi familia este cea mai bombardata si mai destabilizata , apoi tinerii care sunt pe cale sa-si formeze o familie.
De aici pleaca toate relele si cei care stiu astia stiu sa manipuleze foarte usor.
La ce valori s-au promovat in societate, noua generatie e lipsita de aparare dpmdv. CIne vrea sa ne pastreze statutul de colonie face eforturi substantiale sa ramanem asa si pe viitor.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69900Post 26octombrie
12 May 2016, 15:03

Eu vad lucrurile putin diferit, prin prisma discutiei de mai sus. Familia e esentiala, ai dreptate, insa educatia la scoala e cea care poate aduce schimbarea de mentalitate. Nivelul de educatie al adultilor e problema. Daca un copil creste intr-o familie care arunca hartii pe strada si resturi de mancare de la balcon, care se bucura ca s-a pacalit casiera cu doi lei si exemplele pot continua la nesfarsit, ei bine, copilul va prelua toate aceste lucruri si le va cimenta si le va duce mai departe ca pe niste lucruri bune (mama m-a-nvatat!). La scoala pot fi corijate, daca s-ar vrea. Nu te raporta la familia ta sau la familiile prietenilor tai, sunt multi care stau 7 intr-o camera, si aia tot familie e si copii aia merita la fel de mult educatie, acces la cunoastere. Acasa poate nu-l pot primi, chiar daca exista bunavointa.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69901Post Haddeo
12 May 2016, 15:17

Pai eu nu am zis ca nu merita toti copiii educatie, am zis ca trebuie lucrat sa ajutam mai intai familia sa creasca copiii, ca acolo e cel mai mare impact.
Pai dupa 50 de ani de comunism si 25 de ani de neocomunism si "libertate" coloniala imperialo-occidentala este destul de predictibil rezultatul asupra adultilor care au trait in aceasta perioada si care au familii.
Nu pot sa pun educatia de la scoala pe primul loc pentru ca educatia de la scoala e dictata de stat, iar statul nu-mi iubeste copilul insa in mod ideal educatia de acasa se face de niste parinti care isi iubesc copilul. Ideal... ideal intr-o societate unde familia are importanta cuvenita, nu acolo unde mama si tata pleaca sa adune capsuni in spania pentru ca nu mai are de ales iar copiii se arunca in fantana de disperare, ce face statul ? apara familia romaneasca sau produce forta de munca ieftina pentru stapanii coloniei ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69905Post Shaikan
12 May 2016, 15:47

Sunt curios cati din cei care vorbesc si spun de altii ca intorc capul au facut ei la randul lor ceva.

M-am luat des de oameni care arunca mizerii pe strada cand cosul de gunoi e la doi pasi, de oameni care nu respecta regulile si sar peste bariere la metrou sau se pun in usa si nu se clintesc desi culoarul este gol. Stiti ce am primit in raspuns? Oameni care intorc capul si altii care ma fac pe mine nesimtit :). De-aia multi cedeaza si spun: " Ce conteaza daca fac eu cand altul nu face? Si ajung fix ceea ce criticau cu putin timp inainte. De la noi pleaca schimbarea, fa tu ceva si va face si altul, nu te mai gandi ca faci degeaba. Din 10 oameni cati te vad, 1 macar poate baga la cap, e un rezultat. E acelasi lucru ca la votare, de ce sa ma duc sa-mi exprim pararea ca oricum 50% din oameni stau acasa? Pai exact, ca si Gigel si Viorel si tanti Geta toti gandesc la fel si se arata cu degetul unul pe celalalt ca nu merg la vot. Dar poate daca unul din ei s-ar clinti si ar merge i-ar determina si pe restul sa faca asta.

Lasati ideea ca Romania e pierduta, e tara furtului sau ca e caz pierdut. Faceti voi ceva chiar daca sunteti singurii care o fac si chiar daca altii comenteaza si poate se va schimba ceva in tara asta.

Vorba aia: "Fii schimbarea pe care o vrei in lume" ca altfel ajungem la alta vorba celebra: " Drumul spre iad e pavat cu intentii bune"

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Kickstarter Fails

Post: # 69915Post 26octombrie
12 May 2016, 17:42

Cand am vazut o masina parcata pe trecerea de pietoni din fata scolii am sunat la politie. N-a venit nimeni. A doua zi iar, same car, iar am sunat. Au venit, l-au amendat. Peste cateva zile iar, iar am sunat. Cei de la politie erau acolo cand am trecut, m-au aratat cu degetul, dupa care trei luni m-a haituit namila aia, m-a injurat in moduri extrem de imaginative si m-a amenintat ca ma omoara, ca ma taie etc, eu cu copilul de mana fiind.
Daca mai parcheaza acolo sun din nou.


User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Kickstarter Fails

Post: # 73106Post LookyRo
26 Sep 2016, 08:45

"Checkout the video above and if you think this is as cool as that Kitten Game give us a chance. " :lol: :lol: :lol:
Close enough!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Kickstarter Fails

Post: # 73108Post Haddeo
26 Sep 2016, 09:39

initial am crezut ca a strans 90k $ :D si nu-mi venea sa cred.
asa, nu vad ce e ciudat
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Kickstarter Fails

Post: # 73111Post DanielIndru
26 Sep 2016, 09:50

Nu-mi vine sa cred ca transportul pana in Romania e numai 10 dolari... cred ca ma bag.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Kickstarter Fails

Post: # 73189Post DeeDee
26 Sep 2016, 16:25

hahahhahaha, e mortal tipul.

Post Reply

Return to “Discutii generale”