Jocuri fun

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
chrislove

Jocuri fun

Post: # 91Post chrislove
05 Jan 2010, 02:29

Care vi s-a parut cel mai fun joc de pana acum ?
Noi nu prea avem experienta cu jocurile de petrecere. Cand l-am cumparat, ne-am distrat copios cu Bohnanza. Uneori si Roma. Uneori si Dominion a incalzit spiritele sau Jamaica (aici va rade la sfarsit, cine castiga :) ).
Astept pareri. Parca m-am cam saturat de jocuri grele, destepte, lungi si extenuante. E bine sa ai la indemana un joc simpatic, in care sa te simti bine si sa te relaxezi razand cu sau de ceilalti ;) (si care ar fi ideal sa mearga si in 2).

chrislove

Re: Jocuri fun

Post: # 92Post chrislove
05 Jan 2010, 03:04

Dice Town l-a jucat cineva ? Arata extraordinar. Si Tom Vassel era f incantat de el (sper ca il stiti pe tip - face revew-uri video, ca si Scott sau Colin Sherman).

Apropo de revew-uri video, aici e o lista cam cu ce exista : http://www.boardgamegeek.com/geeklist/2 ... item721574. Pe noi ne-a ajutat sa intelegem un joc sau ne-a convins sa il cumparam.

Ioana

Re: Jocuri fun

Post: # 94Post Ioana
05 Jan 2010, 18:09

Jocurile de petrecere - sau jocurile fun - sunt o inventie extraordinara in domeniul jocurilor de societate. De obicei au regulile simple, pot participa mai mult de 5-6 jucatori, se joaca repede si sunt super distractive. Marele lor avantaj este ca incurajeaza foarte mult interactiunea umana.

Ca sa fac o paralela cu filmele, sunt precum comediile: cu cat sunt mai reusite, cu atat razi mai mult! Dar atmosfera care se creaza nu depinde numai de joc, depinde foarte mult si de jucatori. Daca jucatorii au simtul umorului bine dezvoltat, atunci toata lumea va rade in hohote la un joc de petrecere. Insa, pentru a le savura la maximum, trebuie neaparat jucate in mai multi (cel putin 5-6) jucatori.

Jocurile fun pe care le-am jucat:
- Jungle Speed - cand l-am jucat prima data cu el am ras amandoi pana la lacrimi. Este de la 2 la 80 de jucatori si pot sa-l joace cu usurinta si copiii. Asta nu inseamna ca e un joc de copii. Prinde excelent si la adulti - de toate varstele.
O mica descriere de pe http://www.boardgames.ro: In Jungle Speed trebuie sa-ti folosesti la maximum spiritul de observatie si reflexele rapide! Trebuie sa ai mana sigura – lucru greu de realizat in timpul hohotelor delirante de ras! Totemul din lemn sta in mijlocul mesei asteptand sa fie insfacat de jucatorul cu cele mai bune reflexe.
- Bohnanza - de la 2 - 7 jucatori. De fiecare data cand l-am jucat in mai multi toata lumea radea si era o atmosfera destinsa. Este un joc de carti ce are ca tematica plantarea semintelor. Cartile sunt frumos ilustrate iar semintele au niste denumiri tare haioase: Stink Bean, Black-Eyed Bean, Wax Bean, Chilli Bean.
- Saboteur - de la 3 - 10 jucatori. Este un joc usurel, distractiv mai ales prin prisma faptului ca, pana nu se dezvaluie sabotorii, nu prea se stie cine din ce tabara face parte. Astfel ca se fac presupuneri si acuzatii - care nu intotdeauna sunt adevarate!
- Balderdash = senseless, stupid, or exaggerated talk or writing (vorbit sau scris fara sens, absurd sau exagerat). Este un joc care se poate juca si in 2 insa nivelul de distractie creste direct proportional cu numarul de jucatori! Cartile de joc contin nume de persoane, cuvinte, initiale, filme si legi despre care probabil n-ai auzit niciodata. Toata lumea incearca sa inventeze raspunsuri false - cat mai serioase sau cat mai prostesti - si incearca sa pretinda ca sunt adevarate! Aici se vede cine are inspiratie si idei traznite!

Alte jocuri care nu sunt neaparat fun, dar la care am ras foarte mult, sunt:
- Settlers of Catan - e distractiva partea de negociere cu cartile de joc :).
- Mystery of the Abbey - intrebarile puse de fiecare jucator pot fi cateodata foarte amuzante :D.

Post Reply

Return to “Discutii generale”