Comunitatea din Romania

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
haretel

Comunitatea din Romania

Post: # 141Post haretel
06 Jan 2010, 21:23

Fenomenul e in crestere sau in stagnare? Sunt destul de interesat de topic-ul asta; cum vedeti voi situatia?

adixor

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 143Post adixor
06 Jan 2010, 22:51

asta as vrea sa stiu si eu:). cred ca e in crestere, dar nu foarte accelerata cum mi-ar placea sa cred. Sper ca online-ul sa participe la conturarea acestei comunitati. cred ca sunt din ce in ce mai multi oameni care aud de boardgames, dar putini stiu ca exista o comunitate, putini stiu unde sa caute informatii, putini stiu ca exista mai mult decat Monopoly si multi sunt foarte uimiti cand vad despre ce este vorba. La noi inca nu exista posibilitatea (lipsa de bani, spatiu) sa cream cluburi unde sa se intalneasca gameri si sa se distreze, sa cunoasca alti fellow-players, etc. Inca la noi chestia asta e privita de unii ca pierdere de timp, ca o maniera puerila de a-ti consuma timpul liber, etc (am problema asta si la birou de exemplu).

Incet incet cred ca lucrurile se vor rezolva. Acum 2 ani banuiesc ca nu erau nici 10% din playerii "activi" acum.
Ca veni vorba, daca aveti vreo idee de loc de intalnire pentru niste jocuri.. dar stiu ca e greu -> imposibil. Ideal ar fi sa ne intalnim cumva fie ca suntem din bucuresti sau alte localitati.

Ioana

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 145Post Ioana
06 Jan 2010, 23:09

Eu as zice ca e in crestere, pentru ca board game-urile adevarate (nu Monopoly sau Scrabble) au intrat pe piata romaneasca acum 2-3 ani.
Romanii abia au prins gustul board game-urilor. Sunt multi oameni care acum isi cumpara primul joc si nu cred ca se opresc aici, pentru ca sunt foarte incantati! Iar categoriile, din ce in ce mai variate, sunt pentru toate gusturile: jocuri de aventura, jocuri de bluff (cacialma), jocuri economice, jocuri SF, jocuri de strategie abstracta, jocuri fantasy, jocuri de petrecere, jocuri cu pirati, jocuri de deductie... etc.

Referitor la diverse locuri de intalnire pentru cei pasionati de board games, sunt de parere ca, daca ne propunem, vom reusi sa organizam si sa participam la astfel de intruniri.

haretel

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 151Post haretel
07 Jan 2010, 08:04

Adixor, te inteleg perfect. Esti considerat de multe ori un intarziat (ca sa nu zic altfel) cand esti vazut uitandu-te la poze sau review-uri cu jocuri.
As fi si eu interesat de niste intalniri, desi ne e cam greu acum printre biberoane sterilizate si colici :D
Sunt convins ca ne-am strange usor un grup.

PS: eu si cu Puf suntem din Bucuresti.

Puf

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 167Post Puf
07 Jan 2010, 09:47

io zic sa asteptam vara...e un loc aici in Moghioros cu bancute si mese mari unde joaca pensionarii sah - e timpul sa vina si tinereii sa anime spatiul ;)
daca nu...io zic ca-n piranha putem aranja ceva intr-un uichend...ca au mese mari si spatiu sa ne intindem...cred ca daca ne dam silinta putem sa gasim si alte spatii.
Ma mai interesez.

adixor

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 182Post adixor
08 Jan 2010, 15:15

Pe mine ma enerveaza cei care rad de hobby-urile altora cand ei nu au niciunul. De bine de rau si in limita timpului, eu am facut ce imi place: fie board games, fie jocuri PC (adventures in general), fie modelism, fie zdranganeala la diverse instrumente :)

Sau si mai rau, ma enerveaza aceiasi de mai sus care aud de ticket to ride, se uita pe o poza, zic ca e ca Piticot, si rad si mai tare, crezand ca aici se limiteaza tot. As vrea sa-i vad cu creierul tzandari dupa 4 ore de Through the Ages dar probabil sunt prea ocupati cu televizorul si statul pe mess.

(phew, relax)

Pe o latura ceva mai luminoasa ca sa nu inchei apocaliptic, ma bucur cand mai aflu exemple pozitive: cum ar fi un coleg, Evil, care a primit Ghost Stories si un card game din seria Warhammer de ziua lui si care e foarte incantat (cam ciudate titluri pentru un incepator, dar i s-au potrivit foarte bine se pare). Cati ati reusit sa convertiti pana acum ? :))

Ioana

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 187Post Ioana
08 Jan 2010, 16:12

As spune ca majoritatea prietenilor nostri (bine... fac exceptie cativa mai lenesi) sunt foarte incantati de board games.

Dang

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 193Post Dang
08 Jan 2010, 18:23

si noi, dupa ce am fost convertiti de un cuplu de prieteni (cu Settlers of Catan, of course), am convertit la randul nostru inca 1 cuplu (definitiv), iar pentru cel de-al 2-lea vom definitiva convertirea sambata asta, la o sesiune care se doreste a duce pana spre dimineata. Sper sa nu uit sa fac poze.

adixor

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 204Post adixor
09 Jan 2010, 00:06

de-abia le asteptam (pozele). am observat ca imi vine un chef sa ma joc .. mama mama .. cand vad poze din timpul jocului. inclusiv jocuri care credeam ca nu vreau sa le mai vad prea curand. cat despre convertire, Tonight, Pinky, We're Gonna Take Over The World !! muahaha

Puf

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 237Post Puf
11 Jan 2010, 19:02

Hahahaha Adixor - foarte tare!
Imediat dupa ce l-am cunoscut pe Haretel - la cateva luni dupa prima intalnire (stati asa ca am picat intr-o groapa de ganduri mmmmm - frumos), am revenit - i-am facut cadou de craciun un Capital (hahahahahahahaahhaah - o porcarie) nu aveam idee ca exista boardgame-uri adevarate, interesante - monopoly nu m-a atras - dar jocurile pe carton din copilarie mi-au placut tare mult ;) si as fi vrut sa jucam ceva in genul ala. Nu am apucat sa terminam un joc de capital ptr ca era prea plictisitor inca de la reguli si am renuntat.
Deci pot sa spun ca eu i-am bagat ideea cu boardgame-urile in cap lui haretel. Apoi ne-am luat Colonistii cu care am facut vara prin Vama Veche cu prietenii. primii 3 oameni pe care i-am convertit au fost un cuplu si un prieten de-al nostru...i-am luat cadou unuia dintre ei un Pirate's Cove pe care nu am reusit sa il jucam atunci avand in vedere ca eram dupa o zi grea de soare si bauta ;). Dar am inteles ca ei si-au mai luat jocuri intre timp - nu ne-am mai vazut demult :D
Apoi tot noi am mai convertit un cuplu, cu care jucam constant, intr-o seara cu Stone Age daca imi amintesc bine dupa care le-am facut cadou un ticket to ride card game pe care l-am jucat la iesiri la padure and stuff. Cuplul proaspat convertit a dus vorba mai departe si impreuna am mai convins un alt cuplu...astfel suntem 6 jucatori constant :D. Am mai atras si pe altii tot in cautare de noi adepti cu care sa jucam si acum am fi cam 8 dispusi sa dam un joc - deci trebuie sa ne luam niste extensii sau niste jocuri pentru mai multi jucatori...ca nu mai facem fata :D
Ar mai fi tata cu ticket to ride si fra-miu cu prietena lui care la fel sunt incantati de jocuri!
Nu mai spun de noptile de la munca pe graveyard shift cand in lipsa de ocupatie mai dadeam un joc cu colegii...pe ei nu-i mai pun la socoteala ca-s prea multi si n-am timp sa enumar atata.
Sa inteleg ca noi am racolat cei mai multi?!!!
Last edited by Puf on 11 Jan 2010, 21:29, edited 2 times in total.

Puf

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 238Post Puf
11 Jan 2010, 19:09

p.s.: Eu decat sa dau banii pe tot felul de device-uri care nu ma ajuta si nu imi fac viata mai frumoasa mai bine imi iau un joc :D - macar asa ma distrez, ma relaxez.
Sincer prea putin imi pasa ce crede lumea despre mine cand aude ca ma joc jocuri pe carton...f***'em. Si oricum cei care aruncau cu pietre au vazut cum ne jucam si s-au bagat si ei - suntem maestrii in converteala :D
Dar hai ca nu numai jocuri vreau :D luna asta am facut o intelegere - luam doua jocuri si luna viitoare imi iau eu masinuta de cusut :D sa-i fac copilului chestii haioase - sunt si mommy nu ma mai gandesc doar la fericirea mea :D

adixor

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 250Post adixor
11 Jan 2010, 21:02

se pare ca sunteti campioni, Puf and haretel. Adica intr-un fel si noi, doar ca nu prea am pastrat legatura cu cei care ar fi in lantul plecat de la noi si probabil nici nu-i cunoastem pe unii.

Ca veni vorba de Capital si mai spusesem ceva de el pe un thread. Chiar asa, mare idiotenie. Daca iti vine sa crezi, l-am si jucat o data. E un neverending game, practic dupa cateva ore ne-am plictisit ca nu mai avea nici nu sens sa mergem mai departe. E ca o bucla, nu se termina niciodata. Dupa cred vreo 3 ore probabil eram cam la fel ca dupa primele 10 minute :). Pacat, romanii ar putea face ceva mai interesant si mai destept nu stiu de ce au scos tocmai aberatia asta. Probabil restul jocurilor sunt ok (bineinteles, ca sunt licente straine, gen Europolis, Risk sau formula nu-stiu-cum). Si ce ma enerveaza cel mai mult la Capital este ca pare complex, destept, si nu e nici pe departe. In plus, vine la pachet cu pericolul de a speria omul sa nu-si mai cumpere niciodata boardgames. Noroc ca am reusit sa trec de pasul asta si acum stau si vorbesc cu voi cu mare placere pe forum :)

haretel

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 267Post haretel
11 Jan 2010, 21:29

Hmmm... nu a avut nicio legatura 'Capital-ul' de la tine cu nebunia mea pt boardgame-uri. 'Colonistii din Catan' m-a facut curios; pe rafturile unei librarii (nu-i dau numele) a inceput totul.

User avatar
mariani29
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 04 Feb 2010, 19:26
Location: Bucuresti

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 679Post mariani29
05 Feb 2010, 09:25

Fenomenul boardgames sunt convins ca va exploda si in Romania. Am vizitat de doua ori Toy Fair-ul din Nuremberg si nebunia de acolo clar ne va cuprinde si pe noi :). Situatia de acum este destul de incipienta mai ales datorita lipsei de infromare interne, lipsei de produse in magazinele clasice (f timid in Diverta, Carrefour, Cora) dar mai ales ideilor preconcepute specifice noua romanilor "A joci Pitiot hahaha". Meritul cel mai mare pentru cresterea din ultimi doi ani o au veteranii board-ului, celor care au raspindit si s-au straduit sa converteasca noi jucatori. Eu am inceput dintr-o prezentare sumara in revista Level (revista de jocuri pe calculator) a jocului Colonistii din Catan. Am jucat 2-3 zile aproape non-stop. Si de aici a inceput "nebunia" mea...care nu se mai opreste :D.
Sunt sigur ca odata cu noile apartii in acest fenomen, aici ma refer la forumurile interne, cu imbogatirea ofertei de jocuri disponibile la shop-uri, cresterea se va accelera.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 680Post Chuckila
05 Feb 2010, 09:49

adixor wrote:Cati ati reusit sa convertiti pana acum ? :))
Convertiti hardcore to the bone (cu colectii aproape cat ale mele si/sau dorinta de a avea toate jocurile de pe planeta) sunt doar vreo 3.

In rest, amici care suna sa le imprumut jocuri si/sau sa ma intrebe cand ne intalnim sa mai dam un Settlers/Thebes/Mr. Jack/Dynasties/Scrabble/etc sunt vreo 20+. Asta in conditiile in care timpul disponibil de socializare, de cand s-a nascut pitica, a scazut dramatic spre nivelul inexistent :D

Chiar zilele trecute ma uitam la lista nominalizarilor si castigatorilor de la Kinderspiel des Jahres pentru titluri care sa le pot juca in momentul in care Evelin va ajunge pe la 3-4 ani. Si se pare ca sunt destule titluri care merg bine jucate chiar si de adulti. Asa ca mai am putin de asteptat si voi avea non-stop partener disponibil de joaca - atunci sa vedeti cum o sa fie logate 200 jocuri lunar de Chuckila :D

chrislove

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 1342Post chrislove
03 Mar 2010, 01:56

Azi am vazut Monopoly la alimentara (f. mica) din colt :D, printre gume si spray-uri si tigari

Ioana

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 1349Post Ioana
03 Mar 2010, 09:01

O fi cerere mare de jocuri la coltu' blocului ;). Stiu ca o data (mai demult, acum vreo 6 ani) am cautat carti de joc la benzinariile din zona si n-am gasit nimic :(. Intre timp oamenii s-au orientat si s-au aprovizionat!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 98982Post adelindumitru
17 May 2019, 11:51

Cum credeți că stau lucrurile, 9 ani mai târziu? :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Comunitatea din Romania

Post: # 98984Post 26octombrie
17 May 2019, 13:00

Well, eu as zice ca absolut minunat! And it keeps better and better. Eu am convertit SUTE, multi parinti prin deplasarile cu sah, mate si inot (noi, soferii, trebuie sa facem ceva, nu?), prieteni. Still, n-am reusit sa-mi fac un nucleu fix de 4-6 oameni cu care sa ma joc constant. Si cum am gasit ceva promitator in directia asta..., au plecat din tara. Dar cautam in continuare. Fiica-mea s-a transformat intr-un gamer impresionant, deja e echilibrata situatia, iar la euro straluceste! Daar,... evident ca exista si un dar, acum nu prea mai are timp de jucat cu mine :-(

Post Reply

Return to “Discutii generale”