Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea FBG?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
lcosmin

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 70242Post lcosmin
24 May 2016, 09:48

Eu știu ce spuneți voi și sunt de acord, se postează pe forum ca să vină lumea și trebuie să mergi o dată ca să vezi că oamenii sunt deschiși și prietenoși; am mai fost, știu cum e.

Dar ce voiam să zic e că, pentru cineva nou, organizarea întâlnirilor de pe forum poate părea ca organizarea unei seri private între prieteni. Ori am citit eu numai anumite postări, dar discuțiile mergeau cam așa: "Ionescu: vin diseară pe la 17, aduc jocurile A,B și C. @Popescu: vii ? putem continua cu B. Popescu: ok, și vin și cu Gheorghe și o prietenă, ajungem pe la 18:00. Ionescu: @Rădulescu, vii și tu? Rădulescu: da, rezervați voi masa". Și cam asta era tot...

Personal, dacă vreau neapărat să joc, postez, dar cred sunt alții care nu fac asta. Tot ce zic e că ar putea fi menționat în mesaje că "toată lumea e binevenită", eventual să se menționeze c-au fost și oameni noi, ce s-a jucat, etc., și-atunci e posibil să vină mai mulți :)

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 70260Post DeeDee
24 May 2016, 14:10

Tot app-ul ala a lui Haddeo suna mai bine. Cu ala, mergi la sigur :)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 70261Post Corwin
24 May 2016, 14:32

@lcosmin: Din cauza asta am reinceput sa postam si pe Facebook evenimentele (cel putin cele de la Checkpoint in Cluj), sa se inteleaga mai clar ca sunt publice. Cred ca mai multi oameni ne gasesc pe Facebook (ajunge sa dea un prieten like la eveniment, nu?) decat pe forum.
Pe de alta parte mi se pare normal sa planuim dinainte ce aducem si ce vrem sa jucam, pentru ca nu are rost sa aducem 20 de jocuri ca sa jucam 2. Si de multe ori planurile pe care le vezi pe forum sunt partiale. Cum am mai spus, unii scriu aici, altii pe Facebook, altii mai vorbesc pe diverse chaturi, aia mai batrani chiar si la telefon (!!!) etc. Si in general sunt jocuri deschise si la salile de joaca pentru toate gusturile si dificultatile, deci chiar daca aici scriem ca aducem doar un joc nu inseamna ca nu ai avea ce juca.

@deevinnula: Mai putin cand cineva intarzie, nu mai poate sa vina, se razgandeste cu privire la ce vrea sa joace pentru ca e prea obosit sa joace un joc greu, sau vede pe masa un joc pe care de mult a vrut sa-l incerce etc. Suna bine in teorie, dar cand vine vorba de relaxare nu as fi interesat sa fiu chiar atat de "ingradit" de o aplicatie. Oricum se face o lista cu cine ce aduce, explica, vrea sa joace, dar la intalniri pastram putina spontaneitate. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 71180Post BloodSerj
03 Jul 2016, 12:14

Nu stiu daca e locul potribit de postat dar referitor la intlaniri si nutrirea unei comunitati in jurul sesiunilor de gaming - https://www.socialmeeples.com/welcome
O noua platforma momentan in Beta, si deci o oportunitate de a fi erly adopters si a contribuii la dezvoltarea ei :)
Chaz explica pe scurt despre ce e vorba :) - https://www.youtube.com/watch?v=ia0O_cDWAak

Chilligan
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 12
Joined: 25 Mar 2016, 16:58

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 71432Post Chilligan
18 Jul 2016, 14:04

Legat de concursuri, cum s-a zis mai devreme cred că soluția cea mai bună este cu premii mici, dar de care să fii mândru. Dau exemplu, evident, de la X-wing și Armada, unde tournament kit-urile oficiale vin cu participation prizes (o carte alternate art, cu care se înlocuiește ce ai deja), token-i de plastic pentru primii câțiva și medalii sau câte o monedă un pic oversized pentru primul loc. Așa premiile folosesc drept "geek cred" pe care le folosești când joci, dar nici nu apar comportamente cum am citit cu vreo câteva pagini în urmă.

Legat de activitatea în comunitate, depinde fiecare ce scop are. Dacă vreți să jucați și reușiți să vă întâlniți să jucați prin intermediul acestui forum, cred că își face treaba. Eu mi-am făcut cont aici sperând că mai atrag lume în comunitatea de X-wing, so far nothing, așa că m-am lovit și eu de chestia cu lipsa de reply-uri de orice fel (nu că ar fi fost cine știe ce thread-uri), dar consider că dacă măcar au văzut că se joacă, poate vor fi la un moment dat interesați să încerce.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 71557Post DeeDee
25 Jul 2016, 10:08

Chilligan wrote: ... chestia cu lipsa de reply-uri de orice fel (nu că ar fi fost cine știe ce thread-uri), dar consider că dacă măcar au văzut că se joacă, poate vor fi la un moment dat interesați să încerce.
Uite o chestie legata de asta - nu ca m-ar interesa X-wing sau Armada :) - dar daca esti mai nou si vezi un thread prea vechi, nu te mai prea uiti la el. Sau presupui automat ca a expirat. Pe de alta parte, e un pic (sau mai mult) penibil sa trimiti saptamanal mesaje fara raspuns in eter, la nesfarsit :). Unless esti naufragiat pe o insula pustie.

Chilligan
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 12
Joined: 25 Mar 2016, 16:58

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 71787Post Chilligan
04 Aug 2016, 18:26

deevinnula wrote:
Chilligan wrote: ... chestia cu lipsa de reply-uri de orice fel (nu că ar fi fost cine știe ce thread-uri), dar consider că dacă măcar au văzut că se joacă, poate vor fi la un moment dat interesați să încerce.
Uite o chestie legata de asta - nu ca m-ar interesa X-wing sau Armada :) - dar daca esti mai nou si vezi un thread prea vechi, nu te mai prea uiti la el. Sau presupui automat ca a expirat. Pe de alta parte, e un pic (sau mai mult) penibil sa trimiti saptamanal mesaje fara raspuns in eter, la nesfarsit :). Unless esti naufragiat pe o insula pustie.
Nu o să fac thread-uri săptămânale :). Poate însă la câteva luni o să mai dau câte un anunț, așa văd și utilizatorii noi de care zici.

Webbos
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 72
Joined: 24 Jul 2015, 12:26

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 72189Post Webbos
19 Aug 2016, 00:41

Cred ca promovarea intalnirilor ar fi un mod prielnic.
Eu sunt de putin timp into BGs, dar as vrea in mod cert sa ma intalnesc cu alte persoane din fenomen, mai ales din Bucuresti si of course - si din provincie, la intalnirile nationale.

Nici nu stiu unde sa urmaresc cu exactitate topicul pentru intalniri.... :o

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cum incurajam oamenii sa fie mai activi in comunitatea F

Post: # 72190Post danielM
19 Aug 2016, 01:24

Urmeaza sa se tina o nationala in perioada 23-25 septembrie;

Discutiile inainte de intalniri au loc in sectiunea "Intalniri si evenimente>Discutii preliminare intalniri" http://forumboardgames.ro/viewforum.php?f=80

Post Reply

Return to “Discutii generale”