Extensii Seasons - merită?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Extensii Seasons - merită?

Post: # 74567Post adelindumitru
02 Nov 2016, 18:43

Salut, am redescoperit cât de mult îmi place Seasons și mă întrebam dacă merită să cumpăr vreuna din extensii. De asemenea, ați mai auzit ceva de o nouă extensie? Sau cele 2 existente vor fi singurele?

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Extensii Seasons - merită?

Post: # 74571Post iuli212
02 Nov 2016, 20:55

Eu am prima extensie si am jucat o data cu ea.
Aduce in plus un numar de carti (cat mai multe, cu atat mai bine) si un modul care alterneaza felul in care alegi la inceput cartile sau unele bonusuri pe care le poti primi.
Eu am luat-o pentru carti, dar mi s-a parut interesanta si partea cu alegerea cartilor. Probabil o voi lua si pe a 2-a la un moment dat.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Extensii Seasons - merită?

Post: # 74577Post adelindumitru
03 Nov 2016, 02:50

Hm a doua mi se pare cam scumpă pentru ce oferă. Enchanted Kingdom însă pare foarte mișto - pare un fel de Small World meets Seasons. Și îmi place și semi-draft-ingul de la alegerea puterilor speciale. cred că o să o iau când revine în stoc la Regat :tu:

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Extensii Seasons - merită?

Post: # 74588Post Teddy
03 Nov 2016, 11:43

Hello.

Prima data ti-as recomanda sa joci seasons de 15-20de ori. Ofera foarte multe si daca tot iti place nu ar trebui sa te plictisesti. Draftingul are un rol foarte important. Varianta apprentice fara draft este doar pentru incepatori sa invete jocul/cartile. Dupa 2-3 jocuri se trece la drafting si astfel toti au acces la carti si iti faci strategia in functie de ce carti stii ca sunt in joc si cine ce ar putea avea.

Ulterior, cand crezi ca deja stapanesti cat de cat jocul, atunci poti sa te gandesti la extensii. Insa pana una alta, iti recomand sa-ti faci cont pe boardgamearena.com si acolo poti incerca pe rand extensiile si vezi ce carti iti aduce fiecare. Daca nu ma insel nu vei gasi toate cartile, dar in proportie de 80% sunt acolo. Se schimba foarte mult jocul cu extensiile. Combo-urile pe care le poti face cresc exponential.

Mie imi place foarte mult jocul. Extensiile nu prea merg la incepatori. Se simte diferenta cand un jucator are 10 partide si altul una singura la activ.
Nu prea am mai jucat seasons pe masa pt ca dureaza prea mult. 2ore poate si mai bine in functie de experienta jucatorilor. Online in 2 deja ajusesem la performanta de 20min.

Spor la joaca!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Extensii Seasons - merită?

Post: # 74775Post adelindumitru
11 Nov 2016, 17:11

Păi joc doar cu prietena mea deci avem același număr de jocuri la activ, nu e problemă aici. O să luăm Path of Destiny și eventual și Enchanted kingdom. mersi!

Post Reply

Return to “Discutii generale”