Scythe

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Scythe

Post: # 74893Post Corwin
16 Nov 2016, 09:45

Daca fiecare jucator are anumite componente in fata lor (carti, piese, etc.), cel mai fain e doar cu simboluri pe care sa le poti vedea de departe. Insa nu toate jocurile se preteaza la asa ceva, si daca simbolurile nu sunt clare atunci n-au nici o valoare.
Last edited by Corwin on 16 Nov 2016, 11:07, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Scythe

Post: # 74894Post dmx85
16 Nov 2016, 10:56

deevinnula wrote:Probabil ca nu scriu pe ele ca sa poata spune ca sunt "language independent" - si sa traduca doar manualul
probabil e o chestie de costuri. E mai ieftin sa faci toate cartile la fel decat sa faci serii diferite cred.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7069
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Scythe

Post: # 74895Post DanielIndru
16 Nov 2016, 11:08

Eu nu stiu ce Race for the Galaxy ati jucat voi, dar al meu are text pe carti.

Image

Image

Image

Iar cartile cu roluri sunt cele mai importante pentru intelegerea simbolurilor:

Image

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 74897Post Imago
16 Nov 2016, 11:19

Ma uit cat se implica Stegmayr in apararea Scythe pe forumuri, si am un sentiment ciudat in legatura cu acest lucru. Oamenii ii spun ca nu e un joc 4X, iar el le raspunde ca vad prea ingust definitia acestui gen.
Cred ca ar trebui sa fie mai discret, si sa accepte reactiile cu o oarecare gratie.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Scythe

Post: # 74900Post dmx85
16 Nov 2016, 12:10

@DanielIndru, e posibil ca eu sa fi jucat o editie mai veche. Adrim sau Mono sunt in masura sa dea raspunsul exact. :lol:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7069
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Scythe

Post: # 74903Post DanielIndru
16 Nov 2016, 12:46

Toate editiile arata la fel.
Dar inteleg ce vrei sa spui.
Si eu am simtit un soc cand l-am jucat prima data. Dar am impins mai departe. Dupa vreo 10 de partide lucrurile s-au luminat. Dupa vreo 30 am inceput sa vad mai multe strategii. Dupa 500 am vrut sa am cate un base game pentru fiecare set de expansiuni. Apoi mi-am dat seama ca e overkill si am mai scos la vanzare...

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Scythe

Post: # 74904Post Corwin
16 Nov 2016, 12:51

Imago wrote:Ma uit cat se implica Stegmayr in apararea Scythe pe forumuri, si am un sentiment ciudat in legatura cu acest lucru. Oamenii ii spun ca nu e un joc 4X, iar el le raspunde ca vad prea ingust definitia acestui gen.
Cred ca ar trebui sa fie mai discret, si sa accepte reactiile cu o oarecare gratie.
Pe ce forumuri sunt discutiile astea? BGG?

Pana la urma cred ca conteaza mai putin daca un joc e 4X sau 3.99X sau nu e. Might and Magic Heroes (boardgameul) e similar din multe puncte de vedere: nu "descoperi" harta, doar te plimbi pe ea, nu poti extermina alti jucatori, nu te "extinzi" ci controlezi (temporar) anumite teritorii din care produci; cu toate astea nu este clasat ca 4X pe BGG. Ar fi interesanta o discutie despre cauze, dar daca ar avea label de 4X n-ar fi nici mai bun nici mai rau decat acum. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 74933Post Haddeo
17 Nov 2016, 17:08

Eu cred ca topul BGG nu are asa multa relevanta pentru ca fiecare gen de joc are un alt fel de grup de jucatori.
Speculez ca singurul motiv pentru care Twilight struggle a ajuns in varf este pentru ca a fost jucat de un grup anume de oameni care l-au apreciat foarte mult si nu a fost jucat de un alt grup pentru ca nu e un joc asa de accesibil (si probabil nu a primit ratinguri negative). Nu cred ca Scythe se poate compara cu Agricola, la fel cum nu pot compara Blood Rage cu Agricola sau alte jocuri.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Blackbane

Re: Scythe

Post: # 74973Post Blackbane
20 Nov 2016, 10:59

Scythe e acum pe pozitia 9, detronand si Castles of Burgundy.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Scythe

Post: # 75321Post MandrulDuce
03 Dec 2016, 10:55

Perfect de acord cu Chuckila. Am lipsit o perioadă și când am deschis top-ul bgg I be like ”WTF”.
Cât despre jocul de pe locul 1... Părerea mea este că nu are replay value care să-l califice pentru a fi acolo.
Restul entry-urilor noi rămân de studiat. Unele par interesante (SW Rebelion).
Cu agricola vs Caverna sunt perfect de acord cu cei de aici care susțin că Agricola e the better game și este top 10 material.
Scythe e un joc pe care l-am urmărit cu foarte mare atenție pe toată durata existenței sale (de la apariția campaniei pe ks). Pare un joc bun dar nici pe departe nu este de top 10. Nu inovează cu mai nimic, are o grafică destul de clunky (părere personală....cine mă cunoaște știe că am o problemă cu anumite palete de culori și combinații) și nu înțeleg sincer ce caută în top 10 un joc care se prezintă ca 4x, dar una din mecanicile principale are o influență marginală. More detailed, jocul îți ia ochii with the awesome fukin MECHS iar în real gameplay, am curajul de a paria cu oricine că aș putea câștiga (nu cu oameni la al 30-lea joc eu jucând prima dată) fără să scot un mech pe masă. Ma point...combat is too limited of an aspect of the game. Ori el e prezentat ca și componentă majoră a jocului. Iar asta pentru e mine este o eroare de design care descalifică jocul pt top 10. O să iasă din top 10 în 6 luni după estimările mele (tops). Așa că nu e mare stres.
7 Wonders Duel e un joc pe care acum abia l-am descoperit (văzut review-uri) pare un gem. Chiar aștept cu nerăbdare să-l încerc. Nu cred că va dăinui la nesfârșit în top 10 nici el, dar pare un joc foarte bun (iar mie nu-mi place primul 7W).
În rest, mă uit la ultimul joc cu trend din ăsta exploziv pe care mi-l amintesc (android:netrunner) care amenința să detroneze TS de pe locul 1. Este acum pe locul 19 în spatele Eclipse. Cred că o poveste similară a avut și SW: Imperial Assault (parcă anul trecut era ceva mai sus decât este acum). Deci cumva acest top reprezintă și ”trendul” noului și al entuziasmului creat în jurul unor titluri, dar cumva, în circa 1 an jumătate (la unele jocuri mai repede) fiecare mare hit din ăsta își stabilizează poziția meritată pe bgg. Motiv pentru care pentru mine personal top 10-ul bgg este format din primele 10 jocuri care au minim 1 an jumătate - 2 . Restul sunt chestii trendy ce ocupă poziții temporare. Nu știu dacă e cel mai bun mod de a citi top-ul bgg dar altul mai bun nu văd.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Scythe

Post: # 75324Post adelindumitru
03 Dec 2016, 12:21

Frumoasa analiza MandrulDuce, dar nu stiu daca sunt neaparat de acord cu concluziile...Top 10 de acum 3 jocuri din 2015 si 2 din 2016. Cred ca toate vor ramane in top 10 o perioada foarte lunga:

1. Pandemic Legacy are avantajul ca e un joc foarte bun si ca poate fi jucat de un numar limitat de ori. Astfel, userii nu isi vor modifica prea curand ratingurile. Nu prea are ce sa nu iti placa la joc, in afara de faptul ca e legacy => unele voturi de 1, dar majoritatea celor care l-au si jucat ii dau note mari. Atentia haterilor se va duce catre Pandemic Legacy Season 2 in curand, ceea ce va contribui la intarirea pozitiei de lider a Pandemic Legacy Season 1.

2. Through the Ages - nu am jucat, dar e un joc foarte bun, iar avand in vedere faptul ca pana si editia veche e in top 15, nu va iesi in viitorul mai mult sau mai putin indepartat din top.

5. Star Wars Rebellion - fani Star Wars vor fi mereu, iar jocul e bine realizat, are note foarte mari de la relativ putini useri, ceea ce inseamna ca pozitia i se va consolida, trendul fiind ascendent pana acum.

7. Scythe - un fanbase foarte dedicat, lumea e incantata de modul in care arata..s-ar putea sa iasa in cativa ani din top 10, dar la ce mars de succes a avut pana acum cred ca va intra in top 5 in 2017.

8. 7 Wonders duel - asta e singurul joc care cred ca s-ar putea sa iasa...faptul ca e exclusiv un joc de 2 jucatori s-ar putea sa aiba un impact negatv asupra pozitiei pe viitor.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Scythe

Post: # 75355Post danielM
04 Dec 2016, 20:44

Mandrul Duce a punctat foarte bine noul ”trend” al topului BGG

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 75479Post Imago
08 Dec 2016, 10:17

Cred ca ar trebui sa ramanem la Scythe.
Jocul este bun pentru unii, rau pentru altii. Cred ca ar trebui sa acceptam ca oamenii au gusturi diferite (Chiar au, va asigur, nici mie nu-mi venea sa cred, insa e adevarat!).
Ce ma deranjeaza la acest joc este "efectul Kickstarter". Jocul a avut 12 mii de backeri, iar nota pe Boardgamegeek i-au dat 8 mii. Insa e binecunoscut faptul ca backerii sunt mult mai activi in sustinerea jocurilor comandate, si ca multi din ei dau chiar nota 10 jocului inainte sa apara. "I provisionally rate this game as a 10, Kickstart backer".
Pe urma urmeaza notele exagerate pentru felul cum arata jocul- "Art Connoisseur, limited edition, metal coins, this game looks AMAZING. I don't agree that this game is a mashup of things, but did I told you it looks AMAZING?". Asa suna unul (si multe alte) ratinguri de 10 a Scythe-ului.
Sunt oameni pentru care modul cum arata jocul este foarte important (hey, asta e o mare parte din hobby, experienta vizuala si tactila). Insa nu o sa refuz sa joc Agricola pentru ca nu are miniaturi in loc de pastile drept membri ai familiei. Nu o sa refuz Castles of Burgundy doar pentru ca arata cam spartan. Mecanismele in sine sunt atat de interesante, ca ma scufund in exprienta jocului, iar componentele capata un rol pur functional.

Scythe vine cu monezi de metal, artwork hip, resurse realistice, tabla de joc enorma in editia Art Conoisseur si o revista cu picturi ale art designerului. Cool. Insa pentru cei interesati de jocul propriu zis ce mai ramane?
Adevarul este ca ramane ceva, nu este un joc groaznic, insa in nici un caz material de Top 10. Nu stiu nici macar daca e material de Top 100. Asa ca ii inteleg pe unii oameni care sunt suparati pe faptul ca acest joc a intrecut in rating unele titluri fantastice. Insa nu va faceti griji oameni buni, doar pentru ca ele au fost intrecute de Scythe nu inseamna ca ele nu sunt la fel de fun ca inainte. Mergeti si le jucati.

Post Reply

Return to “Discutii generale”