Arkham Horror, LOTR LCGs

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78782Post adelindumitru
19 Apr 2017, 01:30

Salut, as vrea sa ma apuc de un LCG si ma gandeam fie la LOTR fie la Arkham Horror. Problema cu LOTR e ca sunt deja foarte multe extensii disponibile si ar putea deveni un bottomless pit..Dar imi place mult mai mult dpdv tematic decat Arkham Horror. Pe de alta parte, am inteles ca dpdv al mecanicilor Arkham ar fi superior LOTR.

O sa joc in 2, deci ar mai fi si problema multiplelor core sets.Din cei care au experienta cu fie unul fie altul dintre jocurile mentionate, ce mi-ati recomanda?

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78785Post BloodSerj
19 Apr 2017, 07:04

Salutare,

Disclaimer: nu am jucat nici unul pana acum, desi un prieten are AH si deci prevad ceva gameplay in viitorul apropiat.

Am urmarit AH: the card game de la distanta si din cate inteleg intr-un fel e LOTR 2.0. Daca nu ma insel unul din disigneri a lucrat si la LOTR, Fantasy FLight au luat lectiile invatate in LOTR si le-au aplicat in AH, and then some. Din punctul asta de vedere AH e the next genration game.
Pe langa asta e un moment bun sa intri pe AH, nu exita la fel de mult content ca LOTR dar suficient cat sa te tina prins - dupa care iei usor cate un expansion pack vs a boat load of stuff deja cu LOTR, ie. sinking a lot of money intr-un joc care pana la urma sa nu fie la fel de bun ca AH.
2 Player? AH core set - so sorted

AH, for my money :)

Poate se ofera vreun formist sau doi sa te ajute cu un play pt cele doua jocuri :)

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78789Post mihnea_1309
19 Apr 2017, 09:11

Eu am doar AH, dar am citit destul de multe si despre LOTR ca tot asa eram indecis. Mecanic vorbind, AH e clar o evolutie. Dar si ca storytelling e mult mai interesant, pt. ca scenariile se leaga intr-o campanie de 8 sesiuni (3 in core set) unde deciziile luate vor schimba modul de evolutie al campaniei. LOTR are scenarii disparate, citesti povestea si cam aia e, nu iei vreo decizie. Tema nu-mi inspira nici mie multe, dar asta e. E same old shit: elder gods, cultists, investigatori, portaluri spre universuri paralele etc. Cel putin in core set. Eu chiar ma oftic pt. faptul ca sistemul permite atat de multe dar ei tot la aceleasi clisee au revenit. Sper sa mai varieze lucrurile in extensii, campania din core set e axata pe combat.

Daca joci in 2, i-ati un core set si gata. Stiu ca lumea recomanda 2 pe BGG dar:

1. sunt maniaci ai LCG-urilor
2. pt. ei 50$ nu inseamna cat inseamna pt. noi in Romanica

Cu un core set nu o sa poti juca in multe combinatii de investigatori pt. ca n-ai carti destule, dar jocul merge si asa. Investigatorii din Dunwich functioneaza altfel deja si lucrurile devin mai interesante. Tot suntem in punctul in care punem carti aiurea in deck doar ca sa ajungem la limita de 30, dar la finalul primei campanii o sa fie carti destule pt. fiecare clasa, permitand un deck building mai serios. Jocul e chiar interesant.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78799Post 26octombrie
19 Apr 2017, 12:27

N-am putut sa ma abtin, am zis sa intru si eu, ca musca-n lapte... N-am jucat niciunul, dar m-am uitat ore-n sir la Rodney Smith, WIP LotR, pe care l-am si imprumutat ca sa-l joc (da n-am apucat!).
Cand joci un joc de genul asta, mie mi se pare ca e esentiala tema. Ar trebui sa fie mai imersiv decat multe altele, sa simti cum te conectezi, incet-incet, cu eroii tai, cum tremuri prin padure si te crispezi cand apare un evil spider. Zic si eu, poate nu-i un musai pentru toata lumea, dar m-as axa in primul rand dupa tema, daca unul din ele e mai viu in mintea mea. Daca amandoua sunt equally appealing, atunci go for the mechanics. Mie-mi plac ambele ca tema, chiar daca AH parca incepe sa ma oboseasca, SSDG, dar, pentru ca fiica-mea citeste LotR (si l-am citit si indragit si eu), il prefer pe asta. My 2c.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78812Post fl0po
19 Apr 2017, 15:58

Arkham LCG este vis! Am terminat campania din coreset si abia astept sa incep urmatoarea campanie in care cred ca voi insera si cele 2 expansiuni stand alone care se pot adauga in orice campanie ca side stories. Jocul are tema, e imersiv, povestile sunt super si mai presus de toate are deckbuilding. Orice Mythos pack se poate juca stand alone sau ca parte din campania care incepe in Deluxe.

Am incercat LOTR acum cativa ani dar nu m-a dat pe spate si nici nu am gasit parteneri. Am incercat si Warhammer Quest The Card Game, mi-a placut putin mai mult decat LOTR, dar in urma divortului dintre FFG si GW jocul a murit din fasa.

Legat de numarul de coreseturi poti sa iti iei linistit un coreset daca vrei sa il joci in 2. Joci cele 3 scenarii aferente campaniei dupa care te hotarasti daca ai nevoie de deckuri mai rafinate/consistente.
Probabil ca daca alegi gradul de dificultate EXPERT vei avea nevoie de niste deckuri foarte bune pe care sa le pilotezi cu dibacie maxima, caz in care vei avea nevoie de al doilea coreset. Timpul le rezolva pe toate. Probabil ca imi voi mai cumpara un coreset, dar deocamdata o sa vad cum ma descurc cu unul singur plus cartile din extensii. Noi jucam in 2 deci nu cred ca e asa panica desi ma mananca degetele sa imi fac un deck 100% pe stilul meu de joc.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78820Post ProfessorChaos
20 Apr 2017, 12:33

BloodSerj wrote:Salutare,

Disclaimer: nu am jucat nici unul pana acum, desi un prieten are AH si deci prevad ceva gameplay in viitorul apropiat.

Am urmarit AH: the card game de la distanta si din cate inteleg intr-un fel e LOTR 2.0. Daca nu ma insel unul din disigneri a lucrat si la LOTR, Fantasy FLight au luat lectiile invatate in LOTR si le-au aplicat in AH, and then some. Din punctul asta de vedere AH e the next genration game.
Pe langa asta e un moment bun sa intri pe AH, nu exita la fel de mult content ca LOTR dar suficient cat sa te tina prins - dupa care iei usor cate un expansion pack vs a boat load of stuff deja cu LOTR, ie. sinking a lot of money intr-un joc care pana la urma sa nu fie la fel de bun ca AH.
2 Player? AH core set - so sorted

AH, for my money :)

Poate se ofera vreun formist sau doi sa te ajute cu un play pt cele doua jocuri :)

Astept parerile tale dupa o partida jucata de AH. Initial l-am ignorat total pe principiul "not another LCG from FFG". Dar vad ca toata lumea lesina dupa el si... povesti!

E totusi putin probabil sa-l achizitionez pt ca MoM2 ocupa bine segmentul si inca mai am de jucat la el + apar sigur extensii. Insa pana acum la MoM am simtit un soi de superficialitate cu povestile. Sunt bune, dar se putea clar mai bine. Asta m-ar interesa sa compar cu AH: LCG. E de vazut si daca povestile din MoM vor deveni mai bune cu extensiie.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78844Post adelindumitru
21 Apr 2017, 11:18

Am mers pana la urma pe LOTR pentru ca m-am gandit ca ce zice Luana despre tematica mi se pare mai important momentan decat mecanicile ....Si cum tocmai terminasem de citit Povesti neterminate si eram foarte biasat am decis sa merg pe LOTR. Bineinteles,asta nu inseamna ca Arkham Horror nu va intra la un moment dat in colectie...azi a ajuns, revin mai pe seara cu impresii daca am timp sa il incerc. Mersi tuturor!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78856Post danielM
21 Apr 2017, 17:29

E o alegere buna; nu am jucat AH, insa lotr e un joc excelent si pentru jucat singur. Eu cam asa l-am jucat in 95% din partide. In orice caz, o sa ai nevoie macar de primul ciclu de extensii, cartile din coreset nefiind suficiente pentru un deckbuilding mai serios.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78858Post adelindumitru
21 Apr 2017, 18:21

Ma gandeam sa intru direct in ultimele cicluri, Race to Harad sau cum se numeste si The Grey Havens, am vazut pe Tales from the cards ca au reviewuri bune. Si eventual sa iau pe parcurs ce mai gasesc din ciclurile vechi ca nu prea se gasesc pe la noi

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78863Post danielM
21 Apr 2017, 20:52

da, ma gandesc ca nu e niciun impediment sa incepi cu cele noi; oricum nu cred ca ti-as recomanda sa iti propui sa iti iei toate expansiunile, merita doar daca investesti foarte mult timp. Am facut acest lucru cu Netrunner, intrucat imi placea si imi place mult, l-am si jucat de multe ori, insa m-am oprit dupa 4-5 cicluri si extensiile deluxe de pana atunci. Chiar nu are rost sa tii pasul cu FFG, care scoate pe banda rulanta expansiuni; merita doar daca joci in cadrul unor competitii etc si te dedici doar Netrunnerului; un ciclu, doua de expansiuni eu zic ca sunt suficiente pentru a juca un LCG.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78864Post adelindumitru
21 Apr 2017, 21:21

Am jucat 1 joc solo de proba si mi-a placut. E foarte tematic si immersive, desi nu cred ca m-as fi entuziasmat atat de mult in cazul altei teme. Am pierdut pana sa rezolv primul quest (Road to mirkwood) cu setupul recomandat de acolo (Gloin, Aragorn si Theodred ca eroi), dar am inteles cat de cat care sunt mecanicile si cum ar trebui abordat jocul. Mi se pare esential la prima vedere sa iti construiesti un deck in care sa ai carti care sa iti permita sa refolosesti eroii in runda respectiva. Partea de exhausted heroes/allies mi se pare foarte interesanta.

Cred ca o sa joc o perioada core set-ul pentru ca pare destul de rejucabil si astept sa vad cum e si in 2 jucatori. Ce mi-ar placea ar fi pana una alta sa gasesc un playmat tematic :lol:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78866Post VickdaReaper
21 Apr 2017, 21:28

Un blog despre LotR LCG pe care l-am gasit interesant este cel scris de Wojtek (link mai jos), cu mentiunea ca nu a mai scris in ultima vreme, deci nu o sa aibe pareri despre ultimele extensii/cicluri lansate.

O alta mentiune ce trebuie facuta este ca cel mai adesea el joaca jocul solo, iar cum tu intentionezi sa-l joci in doi, s-ar putea ca opinile lui Woijtek sa nu fie complet pertinente. Totusi, consider ca blogul sau este un bun loc de unde sa incepi sa explorezi universul LotR LCG, iar cea mai buna pozitie este chiar urmatorul articol (Link), unde Woijtek spune cum sa te "arunci" in joc, pe ce sa te axezi la inceput ca sa nu ti se para prea coplesitor si in ce directie sa o iei cu extinderea jocului.

Apoi, blogul pe de-a intregul se gaseste la urmatorul link: Aici

Si stiu ca exista mentiuni si in articolul lui Woijtek de mai sus, dar un bun prim pas in a explora suplimentar universul LotR LCG sunt scenariile create de Tristan (NinjaDorg), scenarii ce se gasesc gratuit aici.

Succes si spor la joc!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Arkham Horror, LOTR LCGs

Post: # 78867Post adelindumitru
21 Apr 2017, 21:29

Thanks, pare interesant! Cred ca o sa il joc si solo, mai ales weekendul asta, deci pana una alta pica la tanc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”