Dark Souls ... YOU DIED!

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Dark Souls ... YOU DIED!

Post: # 79733Post Zmiq86
15 May 2017, 20:29

Bună tuturor, vreau să vă întreb dacă ați jucat deja Dark Souls. Dacă sunteți ce părere aveți? Credeți că jocul e prea lung și greu?

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Dark Souls ... YOU DIED!

Post: # 79738Post Daemian1981
15 May 2017, 23:24

Le-am jucat pe primele doua si pot sa spun ca mai rar un joc (ma refer la oricare dintre ele) atat de atmosferic si captivant. Povestea e cam ciudata si intortocheata, dar foarte interesanta. Cat despre gameplay... da, e greu (cred ca cel mai greu joc modern pe care l-am jucat), chiar foarte greu in unele locuri, dar e, de cele mai multe ori, foarte corect. In principiu mori ca nu ai ajuns destul de bun sau n-ai fost atent la toate aspectele situatiei in care esti sau n-ai gasit inca strategia de atac/aparare buna pentru inamicul respectiv etc. In principiu, mori ca sa mai inveti ceva despre situatia / inamicul in cauza. Data urmatoare vei stii sa nu mai faci la fel. Are momente in care poate fi foarte frustrant dar e si foarte rewarding cand reusesti intr-un final sa bati un boss. Cred ca cel mai dureros nu e efectiv cand mori ci ce se intampla cand mori: ajungi inapoi la ultimul checkpoint (bonfire), toti inamicii (nu si boss-ii) reinvie si pierzi toate sufletele (un fel de bani / skill points). Ce-i drept, nu le piezi de tot: ai O SANSA sa le recuperezi, insa trebuie sa ajungi acolo unde ai murit initial si sa le recuperezi fara sa mori iar; daca ai murit si nu le-ai recuperat, le-ai pierdut de tot... si apoi plangi :D

Despre lungime.. nu stiu ce sa zic. E destul de lung, dar e atat de diversificat si interesant incat parca ai mai vrea sa mai dureze. ;)

Per total, il recomand cu caldura! :tu: Oh, and prepare to die... a lot! :twisted:

Post Reply

Return to “Discutii generale”