Ce gust au jocurile?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Ce gust au jocurile?

Post: # 80178Post 26octombrie
05 Jun 2017, 18:02

De multe ori am vrut sa vin si sa va impartasesc ce senzatie nemaipomenita mi-a lasat cate un joc, ce stare de implinire si de bine m-a pocnit, ridicandu-ma de la masa. Sau alteori, simpla visare la nu-stiu-ce titlu si plimbarile pe bgg, la toate review-urile video si text ale jocului respectiv, ce incantare mi-au produs, uneori ajungand sa ma si visez cu jocul neajuns inca...
Ei bine, lenea mea e mai puternica decat lenea altora, asa incat toate au ramas la stadiul de "ce-as face".
Dar adunand si letargia de pe forum, unde nu prea mai gasesc lately conversatii despre jocuri propriu-zis, ci mai mult despre joaca si bucataria din spatele unor jocuri, m-am gandit sa zic cate ceva.
Ryan Laukat. E, clar, iubirea ludica a anului, pentru mine.
Am luat Above and Below la plezneala, mai citisem despre el cu ceva vreme in urma, insa mi s-a parut un downgrade caraghios la Tales of the Arabian Nights, asa ca l-am sters de pe radar. Ei bine, dupa ce l-am jucat cu Hora, in prima seara..., m-am trezit cu un ranjet pe fata, numai gandindu-ma la el. Asa incat l-am mai jucat, in fiecare seara, toata saptamana. Si, ca-n reclama la nu stiu ce fixativ, ranjerul rezista! Apoi am luat Islebound, cu teama. E altceva, e un Euro clar, mi-era ca it won't scratch my itch, but.. Mi-a placut la fel de mult, dar altfel. E adevarat, partea de story-telling e aproape lipsa (are niste carti cu ceva flavour, da' uiti de ele), insa mi-a lasat acelasi gust, "umamios". Asta m-a ajutat sa ma prind ca nu e vorba de storytelling, e vorba de intregul joc, de desenele eerie, de poveste, de mecanicile care sunt simple si pe care le-am mai intalnit in multe alte jocuri, insa aici parca "curg" intr-un alt fel. Ce sa mai, cum spuneau si oameni mai destepti decat mine, e vorba de Arzium. Ryan zicea ca a construit un univers aparte si cred ca asa e. Eu asa simt, iar Near and Far, ce astept sa apara, e ca o expeditie pe care am pus-o deja la cale, iar acum numar zilele pana la plecare (sfarsit de iunie). Abia astept sa ma urc in tren, sa vad unde ma duce.
A, si o chestie esentiala: pe mine ma pocneste (stiu ca si pe voi), dragul de cate un designer si ma lansez in jucatul/achizitionatul mai multor jocuri semnate de el. De exemplu Mac Gerdt, my best Euro designer. Simti ca e jocul lui, are o amprenta, dar nu frapant, sunt toate jocuri bune si cam asta e. Dar cu Ryan Laukat e prima data cand simt legatura dintre jocuri, puternica. Daca mai adaugi micul detaliu delicios ca oamenii din mai toate jocurile lui pot merge sa exploreze in Above and Below (ii poti folosi in joc), ranjetul meu sta sa ma transforme intr-o pisica de Chesire :D
Mi-ar placea mult sa incerc City of Iron si Ancient World, nu cred ca difera intr-atat unul de altul incat sa merite sa le am pe amandoua, dar... cine stie...
(daca e cineva dornic de joaca, don't be shy).

Si daca tot mi-am dat drumul la gura, sa va zic de o surpriza extrem de placut, un joc de pe elefant, pe care am dat 30 de lei si care e Whauu fata de microasteptarile mele. Se cheama Okyia, check that out. E un joc de 2, care dureaza 5-10 minute (poate dura si 30, daca vrei sa-l abordezi ca pe sah. E un melanj intre Kamisado si Cubulus, adica: se pun 4x4 tile pe masa (toate), fiecare cu doua chestii pe ea (nori, flori de cires, iris, pasari, you get the picture). Fiecare jucator are 8 tokene. Pe rand, incepand din exterior, se pun tokene in grid, inlocuind tileurile. Regula e ca trebuie sa pui intr-un loc ce are un punct comun cu cel al ultimei depuneri (daca eu pun pe soare si iris, tu trebuie sa pui fie pe ceva cu soar,e fie pe ceva cu iris). Castiga primul care face fie patru in linie, fie un patrat de 2x2, fie daca prin depunerea ta nu-i mai dai celuilalt posibilitatea de a pune. Bonus, grafica si componente excelente. That's all, folks :-)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce gust au jocurile?

Post: # 80182Post 26octombrie
05 Jun 2017, 22:16

am uitat intrebarea esentiala: ce joc/jocuri gustoase ati mai jucat in ultima vreme. ce gust au?

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Ce gust au jocurile?

Post: # 80184Post Haddeo
05 Jun 2017, 23:07

26octombrie wrote:am uitat intrebarea esentiala: ce joc/jocuri gustoase ati mai jucat in ultima vreme. ce gust au?
Terraforming mars (vreo 7-8 partide jucate) are un gust foarte accentuat de Agricola de mi s-a facut dor sa joc Agricola :D.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Ce gust au jocurile?

Post: # 80189Post Imago
06 Jun 2017, 09:26

Haddeo wrote:
26octombrie wrote:am uitat intrebarea esentiala: ce joc/jocuri gustoase ati mai jucat in ultima vreme. ce gust au?
Terraforming mars (vreo 7-8 partide jucate) are un gust foarte accentuat de Agricola de mi s-a facut dor sa joc Agricola :D.
Vrei sa jucam vreo partida?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce gust au jocurile?

Post: # 80207Post adelindumitru
06 Jun 2017, 15:58

Aceeași senzație mi-o lasă și mie jocurile de la Matagot XL. De abia aștept noua ediție de la Giants. Chiar dacă nu e vorba de aceiași designeri, cei care coordonează colecția fac o treabă excelentă. Se simte că motto-ul lor ("games with a soul") e foarte potrivit.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Ce gust au jocurile?

Post: # 80209Post Haddeo
06 Jun 2017, 16:07

Imago wrote:
Haddeo wrote: Vrei sa jucam vreo partida?
Minim 15.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce gust au jocurile?

Post: # 80213Post 26octombrie
06 Jun 2017, 16:25

adelindumitru wrote:Aceeași senzație mi-o lasă și mie jocurile de la Matagot XL. De abia aștept noua ediție de la Giants. Chiar dacă nu e vorba de aceiași designeri, cei care coordonează colecția fac o treabă excelentă. Se simte că motto-ul lor ("games with a soul") e foarte potrivit.
Parca si Expedition: Northwest Passage e de-al lor, nu? In caz ca da, te invit la o joaca gustoasa, whenever you feel like it :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Ce gust au jocurile?

Post: # 80235Post Imago
07 Jun 2017, 11:18

Haddeo wrote:
Imago wrote:
Haddeo wrote: Vrei sa jucam vreo partida?
Minim 15.
De acord, insa sa vedem in ce zile putem programa, caci am programul foaaarte incarcat. Weekend-uri si joia ar fi disponibile.

Post Reply

Return to “Discutii generale”