Viticulture

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
salieri84
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 181
Joined: 19 Dec 2012, 12:26
Location: Baia Mare
Contact:

Viticulture

Post: # 80369Post salieri84
15 Jun 2017, 22:49

As vrea sa adaug colectiei mele un worker placement light-midweight si pare ca Viticulture,in urma review-urilor vizionate,se incadreaza perfect.Am avut in trecut Stone Age (l-am jucat pana la saturatie)si Lords of Waterdeep(tot light-mid,insa cu dependenta lingvistica destul de mare,asta insemnand un impediment,cel putin in anturajul familiei mele-Viticulture are dependenta,dar parca nu exagerat...),Village(cu taranii muribunzi) imi face cu ochiul de asemenea,dar parca tot aroma de Pinot e mai imbietoare.Voi ce ati alege,sau mai bine zis,ce ma sfatuiti sa iau?

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viticulture

Post: # 80370Post iuli212
15 Jun 2017, 23:24

Mie mi se pare o diferenta mai mare intre Stone Age si Viticulture. (ca strategie, dificultate)
Le am pe ambele si imi plac.
Stone Age il joc de obicei in 2 cand vrem ceva usor de relaxare.
Viticulture il jucam in 4-5 si pare mai competitiv. Il jucam doar cu harta din Tuscany si toti vizitatorii amestecati (sunt destul de intuitivi, nu necesita o engleza avansata). Lumea chiar e interesata sa incercam si celelalte module.
Deci as recomanda Viticulture mai ales daca iti place si tema si neaparat cu Tuscany, adauga o diversitate placuta. (nu am folosit sistemul Legacy propus de ei)
Village nu l-am jucat, dar il am in vizor de mai mult timp. Imi pare tot mai light ca Stone, dar zic doar din ce am vazut in review-uri.

Edit: intre V+T si Village (chiar cu extensii) e o diferenta considerabila de pret

salieri84
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 181
Joined: 19 Dec 2012, 12:26
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Viticulture

Post: # 80372Post salieri84
16 Jun 2017, 00:16

iuli212 wrote:
Edit: intre V+T si Village (chiar cu extensii) e o diferenta considerabila de pret

As opta pentru Essential Edition.E musai de luat si Tuscany essential,pentru a face jocul mai complet,sau e suficient jocul de baza?

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viticulture

Post: # 80373Post iuli212
16 Jun 2017, 01:12

Eu am Viticulture Essential Edition cu Tuscany normal, cel cu 12 module.
Sincer nu mai stiu care e diferenta, cred ca in Tuscany Essential au pastrat doar cele mai populare module. Cel mai important e cel cu harta cu 4 anotimpuri pline. Odata jucat cu ea nu am mai auzit pe nimeni care sa o mai vrea pe cea simpla cu 2 + 2 intermediare.

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Viticulture

Post: # 80466Post Zmiq86
20 Jun 2017, 23:18

Tuscany Essential edition cuprinde numai 3 module pe lângă harta cu 4 anotimpuri - cârți ale cladirei, muncitori speciale și hartă mica Tuscanei cu stele. Dar trebuie să tine la minte că Viticulture Essential edition include ceva de cele 12 module care au fost în Tuscany ediție normala. N-am jucat Tuscany cu 12 module, dar mi-au zis că jumate nu sut prea bune și de acea le au scapat în Essential.
Pentru jocul pot să zic că e unul dintre cele mai preferate ale mele în prezent și îl recomand din toata inima. Poate tema jocului nu mi place cel mai mult pentru că nu beau vin, dar jocul îmi place ... care trebuie să arata că jocul e bun ;) Cu tema despre dipendanța linguistică nu sunt prea de qacord ... are niște cârți care au destul de mult text și chiar fara icoane ci e important nu să arata cărțile adevararilor dacă vreți să jucați normal, dar asta nu trebuie să fie problemă. ;) Cu siguranța o să-ți place!

Post Reply

Return to “Discutii generale”