Despre inserts și organizers–de la carton și plastic la lemn

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Despre inserts și organizers–de la carton și plastic la lemn

Post: # 83396Post DanielIndru
02 Nov 2017, 17:04

Articol publicat mai intai pe goingcardboard.ro
Dau jos folia de pe cutie, admir ilustrația frontală și scot repede capacul. Petrec câteva secunde inhalând mirosul de cerneală proaspătă și zâmbesc.

Scot punchboards, fac punch pieselor de carton, sortez piesele jucătorilor în pungi separate pe culori. Pun sleeves pe cărți, citesc manualul, admir piesele din lemn.

Apoi strâng de pe jos folia de plastic, ce a mai rămas din punchboards și, cu strângere de inimă, arunc și insert-ul la gunoi.

Sună familiar?

De ce trebuie să fie așa?! De ce din 10 jocuri desfăcute, 7 nu au un insert ce poate fi folosit? De ce nu pot publisher-ii să se gândească câteva minute înainte de a arunca în cutie o bucată complet inutilă de carton sau plastic?

Haideți să analizăm în detaliu această piesă ignorată de mulți, hulită de unii și venerată în prea puține cazuri. Orice sentimente am avea, e poate componenta unui joc pe care o trecem cel mai ușor cu vederea. Dar nu ar trebui să fie așa.
Image
...

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Despre inserts și organizers–de la carton și plastic la

Post: # 83408Post mihnea_1309
03 Nov 2017, 08:42

Interesant subiect. Singurul insert de carton util peste care am dat (si singurul pe care nu l-am aruncat imediat la gunoi) e cel de la Coal Baron: The Card Game.

Sunt de acord cu Mage Knight (oribil insert) dar nu si cu Through the Ages: A new story....asta imi place mult. Are spatii in plus pt. ca are compartimente separate pt. carti sleeved sau nu. E bine gandit, pentru ca de regula ori n-ai loc sa tii cartile in sleeves, ori spatiul e prea mare daca le tii unsleeved. In plus, modul in care se aseaza board-urile (daca respecti instructiunile din manual) permite stocarea verticala cu un minim de deranj al componentelor. Un insert de plastic care mi-a displacut profund e cel de la Viticulture. Spatiile pt. player pieces sunt asa mici ca de-abia iti incap degetele, cartile standard nu au spatiu in insert, cutia e prea adanca cu vreo 5 cm deci cand ai intors-o vertical se duc banii si bilele acelea transparente peste tot :td:

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Despre inserts și organizers–de la carton și plastic la

Post: # 83498Post danielM
06 Nov 2017, 20:46

Un exemplu de insert util si practic, din doar 4 bucati de carton bine realizate: Transatlantic.

Image

Image

Post Reply

Return to “Discutii generale”