Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87326Post ProfessorChaos
04 Mar 2018, 18:34

M-am jucat câteva bunătăți în Februarie:

1. Mission: Red Planet - Mie mi-a plăcut. Clasic Cathala + Faidutti. L-am luat ca să-l joc cu non-gameri, dar n-a prea prins deocamdată. Vreau să-l mai încerc și cu gameri pentru că mie mi-a plăcut.
2. Ex Libris - worker placement cu rejucabilitate mare. Tematica inedită și problema scrisului mic de pe cărți se drege ușor cu niște player aids printate de pe net. Mi-au plăcut puterile variabile ale jucătorilor - infuzează bine temă și chiar te face să te simți special.
3. Sagrada - cocaină pentru familii. Arată superb, se joacă ușor și e foarte satisfăcător să dai cu zarurile alea frumoase și apoi să faci drafting. Mi-a plăcut mai mult decât Azul pentru că nu mi se pare atât de sângeros.

BEST OF THE MONTH:

Fate of the Elder Gods

Are câteva elemente pe care le-am găsit deosebit de originale și distractive. De ce mi-a plăcut:
- Modul în care faci vrăjile. Întâi le pregătești și apoi le folosești la momentul potrivit. Dar până atunci spell-urile deja activate și nefolosite te ajută să faci alte spell-uri. Mi se pare un sistem grozav pentru simularea vrăjilor. Adesea în boardgames sau video games apeși pe buton și faci vraja. Aici chiar simți că muncești un pic la ea - trebuie s-o pregăteși. Asta e foarte satisfăcător pt mine.
- Ambele moduri de a câștiga sunt la fel de valide. Fie duci până la bun sfărșit summoningul și îți aduci Elder Godul pe pământ, fie dacă vezi că nu-ți iese îi umpli pe ceilalți de Elder Signs până moare unul dintre ei și se termină jocul, atâta timp cât tu ai cele mai puține Elder Signs. (Așa am și câștigat)
- Nu este un Euro, deși arată un pic ca unul. Ce ne-am putea aștepta de la Richard Launius? E un joc tactic în principal și există randomness, dar ceea ce aș numi eu randomness bun, adică poți să-l influențezi, nu stai și te uiți cum mori fără să poți face nimic. E important să reacționezi corect.
- Mă speriasem că sunt prea multe alegeri pe care le poți face pe tura ta, dar de fapt ești limitat de cărțile pe care le ai în mână, ceea ce îți lasă doar câteva opțiuni și mișcă frumos jocul. Nu am simțit că a durat prea mult.
- Variable player powers - ce-mi place, combinat cu Cthulhu Mythos. Fie-ți place, fie nu. Mie da. Mai ales că mi se pare că simulează bine viața de cultist.
- Artefactele și blestemele sunt elementele care aduc randomness. De multe ori blesteme primești în schimbul unor avantaje de moment. Când primești blestem, jucătorul din dreapta are responsabilitatea să le activeze atunci când vine momentul. Asta te ține atent la joc și pe tura celorlalți. Da, te poți umple de blesteme, dar asta nu garantează că se vor și activa. Unele sunt destul de specifice. Deci, poate merită riscul dacă reușești să închei socotelile până se întoarce roata.
- Grafică și artwork de nota 10.

Concluzii: Nu este ceea ce s-ar numi un joc elegant, sau curat. Dar este un "murdar" tematic cu idei originale și destul de multe reguli (la fel ca Vlad, nici eu nu prea știu cu ce să-l compar) - care pentru mine e un fel de "cult classic", dacă pot spune așa. Singurul minus la care mă pot gândi este că prima partidă o să meargă cam greu și sunt sceptic că ar merge cu non-gameri. Pentru toți cultiștii care vă rugați la caracatițe verzi pe pereți, încercați-l măcar o dată! Pe mine m-a cucerit și sper să-l achiziționez la un moment dat.

Notă: 9/10
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87334Post Chuckila
05 Mar 2018, 03:38

Nici un joc nou în Februarie :(. Martie va arăta ceva mai bine.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87352Post thenede
05 Mar 2018, 11:43

2 jocuri noi in februarie:
- Oh My Goods! - un "goods conversion" filler+ care aduce destul de mult a Uwe fara a folosi sute de tokenuri; poate impreuna cu expansiunile va avea potential sa mai inlocuiasca din cutiile mai mari de prin colectie.
- Village (jocul lunii) - mi-a depasit asteptarile - un joc bine legat, cu reguli simple si o durata decenta de joc - inteleg de ce a luat KDJ in 2012.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87356Post Corwin
05 Mar 2018, 11:50

Daca-ti place si-l joci destul de des, recomand si extensiile:
- Village Inn - introduce destul de multa variatie in joc, posibilitati noi de a puncta, si putin bere nu strica niciodata. ;)
- Village Port - inlocuieste partea de Travel care nu mi se pare prea reusita in jocul de baza.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87361Post thenede
05 Mar 2018, 12:10

Multumesc de recomandari. Sunt pe lista dar nu le-am gasit inca la un pret avantajos :)
Port ma tenteaza mai mult decat Inn.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87401Post Broodstar
05 Mar 2018, 17:09

Am avut trei jocuri noi in februarie si mi-au placut foarte mult toate trei.

The Lost Expedition
L-am jucat doar solo. E un joc rapid si usor ca reguli, in care conduci o echipa formata din 3 exploratori (din 6 disponibili) in incercarea de a descoperi orasul de aur El Dorado.
Exploratorii sunt inspirati din personaje istorice, cum ar fi Candido Rondon sau Isabelle Eberhardt iar tema jocului este puternica, simti ca explorezi jungla si trebuie sa depasesti obstacole la fiecare pas. Resursele pe care le ai la dispozitie in timpul jocului sunt punctele de viata, gloantele si mancarea.
In fiecare runda ai 6 carti pe care trebuie sa le rezolvi, fiecare carte reprezentand un obstacol din jungla; te poti intalni cu diferite triburi, poti fi atacat de animale salbatice, se strica mancarea, se imbolnavesc exploratorii, te prinde furtuna in jungla, etc. Fiecare carte are un fir logic: daca esti atacat de un sarpe boa, poti folosi un glonte si primesti 2 portii de mancare.
Pentru solo play, jocul este minunat. Si pe cat de minunat, pe atat de greu este (in 10-15 jocuri nu am reusit sa-l termin).
Grafic arata fenomenal de bine, vazandu-l prima data mi-am adus aminte de benzile desenate europene iar cartile sunt foarte mari (Dixit size) si amplifica eye candy-ul.

One Deck Dungeon
L-am jucat atat solo (in modul campanie) cat si in doi cu fiul meu de 7 ani.
E un joc de aventura foarte simpatic, fiecare jucator are un erou destul de standard (rogue, paladin, mage, warrior) si in fiecare tura deschizi una dintre cele 4 usi ale dungeon-ului. In spatele usilor se gasesc monstrii sau capcane pe care le rezolvi folosind zaruri. Skill-urile eroilor, itemurile si potiunile permit manipularea zarurilor (adaugi zaruri, modifici valorile zarurilor, etc.).
Jucat solo dureaza 30-60 minute (eu stau mult sa analizez toate situatiile) dar in doi jucatori a durat si doua ore un dungeon (totusi, cu un copil de 7 ani).

Roll Player
Il aveam demult in radar si cand s-a ivit ocazia l-am cumparat de aici de pe forum.
Mi-a fost teama ca va fi fara substanta, jocul nereprezentand o aventura, sau o poveste, ci doar crearea unui personaj.
Dar s-a dovedit a fi incredibil de amuzant si provocator. Primul caracter cu care am jucat a fost un halfling rebel ce provenea dintr-o familie distinsa, ca skill era ranger iar pe durata jocului a devenit milos dar si curajos, a invatat sa descuie incuietori si a incheiat jocul purtand o mantie si o gluga amandoua mistice... E un feeling la finalul jocului de parca ar mai urma ceva, parca ar trebui sa inceapa campania de D&D sau RPG-ul pentru care ai creat acest personaj.

Pentru mine jocul lunii februarie este The Lost Expedition.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87426Post BloodSerj
06 Mar 2018, 03:48

Broodstar wrote:Am avut trei jocuri noi in februarie si mi-au placut foarte mult toate trei.


Roll Player
Il aveam demult in radar si cand s-a ivit ocazia l-am cumparat de aici de pe forum.
Mi-a fost teama ca va fi fara substanta, jocul nereprezentand o aventura, sau o poveste, ci doar crearea unui personaj.
Dar s-a dovedit a fi incredibil de amuzant si provocator. Primul caracter cu care am jucat a fost un halfling rebel ce provenea dintr-o familie distinsa, ca skill era ranger iar pe durata jocului a devenit milos dar si curajos, a invatat sa descuie incuietori si a incheiat jocul purtand o mantie si o gluga amandoua mistice... E un feeling la finalul jocului de parca ar mai urma ceva, parca ar trebui sa inceapa campania de D&D sau RPG-ul pentru care ai creat acest personaj.
Cred ca expansiunea 'Monsters and Minions' vrea sa rezolve sentimentul de aventura neinceputa :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87756Post VickdaReaper
13 Mar 2018, 12:56

Cel mai bun joc al lui Faurar? Raspunsul este simplu: Gaia Project

Asemanarile cu Terra Mystica sunt evidente, dar si diferentele sunt usor de observat. Au eliminat Cult Tracks si le-au inlocuit cu Upgrade Tracks, pentru ceva mai multa varietate. Si au eliminat componentele pentru al cincilea jucator, ceea ce este o idee buna din punctul meu de vedere (dar care componente au mari sanse sa reapara in vreo extensie viitoare). Altfel, jocul nu difera extraordinar de predecesorul sau, doar poate readapteaza anumite idei. Iar asta este un lucru pozitiv, deoarece TM este un joc grozav, ceea ce face ca si GP sa fie cel putin la fel de grozav. Cat de grozav este comparativ cu TM nu pot sa afirm dupa un singur joc, dar este cu siguranta in aceeasi liga. Asta pentru ca se bazeaza pe aceleasi decizii grele, pe aceeasi economie foarte parcimonioasa, pe aceeasi lupta intre luarea unor decizii tactice in dauna unora strategice (si binenteles, vice-versa), pe aceeasi cursa catre anumite pozitii pe harta ori actiuni generale. Ce sa mai, este un joc delicios, asa cum a fost si "mama/tatal" sa/sau, pe care abia astept sa-l mai vad la figura, intins pe masa si gata de joaca.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87758Post mendocino
13 Mar 2018, 13:05

La mine lista cu jocurile noi, jucate în februarie ar fi, fără însă a face un top list și numai jocurile care au lăsat impresie bună:

1. Sagrada
2. Azul
3. Clans of Caledonia
și
4. Flatline

;)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87759Post DanielIndru
13 Mar 2018, 13:07

VickdaReaper wrote:... al cincelea jucator...
... vre-o extensie ...
... aceiasi liga... aceiasi economie ... aceiasi lupta ... aceiasi cursa ...

Image

https://www.avocatnet.ro/articol_29073/ ... ferit.html

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best (New Game Played) of the Month - Februarie 2018

Post: # 87761Post VickdaReaper
13 Mar 2018, 13:17

S-au facut corecturile de rigoare...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”