Best new game - septembrie 2018

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Best new game - septembrie 2018

Post: # 91046Post Corwin
01 Oct 2018, 23:08

Am jucat un numar decent de jocuri noi, 5 la numar, dintre care si unul absolut superb.
  1. Welcome to... - Un "roll and write" lejer, unde locul zarurilor e luat de niste carti. Nu foarte multa interactivitate intre jucatori, dar bun pentru a umple timpii morti sau sfarsitul de seara. 7/10 :sy:
  2. Carcassonne: South Seas - O varianta ceva mai complexa de Carcassonne, dar care pana la urma tot cam pe-acolo e. 7/10 :sy:
  3. Ticket to Ride: Switzerland - O harta buna pentru 2-3 jucatori, care introduce conexiunile dintre tari (in loc sa fie vorba doar de orase). Mi se pare mai bun TTR: Nordic Countries pentru acest numar de jucatori, dar poate si pentru ca l-am jucat de mai multe ori. 8/10 :sy:
  4. Eminent Domain - Un Role Selection game situat undeva intre San Juan si Race for the Galaxy ca dificultate. Imi place mult modul in care efectuezi actiunile si-ti cam si "poluezi" mana. Inca nu ma lasa sufletul sa joc mai des actiunea cartii de Research ca sa subtiez deck-ul, dar o sa ajung si acolo... 8/10 :sy:
  5. Rajas of the Ganges - Am lasat cel mai bun la sfarsit. E un joc recent aparut (2017) de la creatorii jocului Village, cu workeri SI zaruri (care sunt resurse). Are mai multe mecanisme interesante, dar probabil cel mai fain e faptul ca pentru a castiga trebuie sa incrucisezi doua markere (bani si faima). In general primul care face asta castiga, desi ceilalti mai au o tura pentru a-l depasi (se numara distanta dintre cele doua markere in cazul in care mai multi le incruciseaza). Mi se pare foarte bun cu 2 si 3 jucatori, poate putin prea haotic cu 4. E un joc care are mari sanse sa-mi ajunga in colectie. 9/10 :sy:
Jocul lunii: :sy: Rajas of the Ganges :sy:
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91082Post DanielIndru
02 Oct 2018, 13:30

O luna cam slaba pentru jocuri noi - dar am jucat multe din cele vechi si dragi.

Pretty Darn Clever! (sau Ganz schon clever)

Un roll & write cu substanta, poate cel mai bun in acest moment, dar si cel mai greu de jucat bine.
Singura motivatie e sa joci mai bine ca adversarul si mai bine ca data trecuta - si sa vezi daca reusesti sa treci pragul magic de 300 puncte.
In rest, dai roll si re-roll si faci X-uri pe o foaie.


Ad Astra

Un joc din 2009, care nu mi se pare ca a imbatranit frumos.
Nici componentele, nici mecanicile.
La vremea respectiva, toata lumea a strigat "Catan in space!", dar nu cred ca asa stau lucrurile.
Toti jucatorii selecteaza in secret cate 3 actiuni pe runda si le plaseaza intr-o ordine de joc, apoi actiunile se executa rand pe rand.
Se culeg resurse de pe planetele colonizate, se exploreaza altele, se construiesc cladiri care dau resurse si puncte, se fac sesiuni de scoring pe diferite criterii, se mai face si trading.
Primul la 50 puncte castiga.


Herbalism

Un joc de deductie strict pentru 3-4 jucatori, probabil optim in 3 caci in 4 jucatori eu nu mi-am dat seama cum sa jonglez cu elementele prezentate ca sa fac o alegere informata.
Un deck de 14 carti cu 4 culori diferite (2 + 3 + 4 + 5) se amesteca si se imparte in mod egal intre jucatori si 2 se pun deoparte ascunse.
Dupa un set de schimburi de carti si furnizare de informatii despre numarul acestora, jucatorii incearca sa ghiceasca ce culoare au cele 2 carti ramase.


Istanbul: The Dice Game

Mai simplu si mai scurt decat originalul, dar mult mai dependent de noroc.
Tot o cursa pana la X rubine, tot marfuri si bani se platesc, dar de data asta modul de obtinere e diferit.
Exista carti cu actiuni, exista tiles cu abilitati speciale, exista roll si (mai rar) re-roll.
In principiu, dai cu 5-6 zaruri si incerci sa obtii un set de resurse cu care sa platesti rubinele intr-o tura viitoare.
Un joc scurt si lejer, optim in 2-3 jucatori.


Jocul lunii septembrie: Pretty Darn Clever! (sau Ganz schon clever)

from http://www.boardgamegeek.com/image/3941961

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91084Post mendocino
02 Oct 2018, 14:46

În privința jocurilor noi, septembrie la mine a arătat după cum urmează:

1. The Tea Dragon Society Card Game
2. Kanagawa
3. Mythos Tales - un joc cooperativ de storytelling bazat pe scrierile lui Lovecraft, unde fiecare detaliu contează.
4. Imhotep - un mare clasic pe care abia acum avut ocazia să-l încerc. Ușor de învățat dar un joc solid.
5. Star Scrappers: Cave-In - un altfel de deck-builder, dar consider că unele cărți sunt foarte OP, și unele chiar se repetă
6. The Blood of an Englishman
7. Brass Empire - un Dominion steampunk, în care locațiile de cumpărat sunt random, plus este și un aspect de combat, în care poți fura puncte de la oponent.
8. Paramedics! Clear! - joc cooperativ cu timer (aplicație), efectiv este la dispoziție max 1 minut pentru a folosi în cel mai mod optim cărțile trase, pentru a salva vieți. Grafica e bună.

Favoritul lunii pentru mine a fost însă ”Kanagawa” :tu:

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91085Post ProfessorChaos
02 Oct 2018, 14:47

Onitama: pe digital. Dragut, dar m-am plictisit repede. Poate cu extensiile ar fi mai rejucabil pentru mine. The Duke are mult mai mult de oferit.

YINSH: Excelent. Trebuie sa faci 5 de culearea ta intr-un rand. Cu inelele tale treci peste piese si le schimbi in culoarea opusa. Nu poti sari peste alte inele. Reguli simple, usor de inteles, se joaca rapid, arata super si imi place si elementul tactil. Mi-a adus aminte de jucat tintar cu bunicii cand eram mic.

ZERTZ: Excelent si asta. Regulile sunt un pic mai ezoterice decat Yinsh, si poate de aceea mi-a placut un pic mai mult (cu foarte putin mai mult). Pui bile pe tabla in timp ce tabla devine din ce in ce mai mica. Daca poti sa capturezi esti obligat sa capturezi si castiga cine face primul anumite tipuri de seturi de bile (bilele sunt de 3 culori diferite).

Dupa YINSH si ZERTZ sunt foarte impresionat de ce pot oferi jocurile GIPF. Acum inteleg si cat de enervanta e faza cu a scrie corect numele acestor jocuri!!!

Raiders of the North Sea + extensia Fields of Fame: Compenente superbe, artwork superb, vikingi, cutie incredibil de compacta in care a incaput si extensia. Peste toate astea un gameplay super accesibil, pentru mine un medium euro numa' bun. Se misca repejor, are niste take that cat sa nu devina prea euro si care incurajeaza sa fi mai mult tactic decat sa planifici pe termen lung. Personal nu-mi vine sa-l joc facand multe calcule, ci sa speculez si sa fac ce pot la momentul potrivit. Asta il face si mai rapid. Extensia adauga Jarls si rani pe care le primeste echipajul atunci cand te bati cu Jarlii. Mi se pare destul de prietenos si cu casual gamers.

Jocul lunii: Raiders of the North Sea 9/10
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91088Post emisanSB
02 Oct 2018, 15:09

Eu in septembrie am avut parte de "noutati" mai vechi:

- Tokaido. Am jucat o varianta deluxe, care arata foarte bine dar cam atat. Family game.... 6/10 :sy:
- Lords of Waterdeep. Un worker placement destul de basic. Aduni cuburi si le convertesti in puncte. Stiu ca a facut ceva furori cand a aparut insa nu prea inteleg de ce e in top 100. 7/10 :sy:
- Navegador - Un joc cu aer clasic, aerisit. Un design aproape perfect de la Mac Gerdts, in aceeasi clasa cu Imperial 2030 si Concordia. 9/10 :sy:

Jocul lunii: NAVEGADOR (de departe)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91120Post danielM
02 Oct 2018, 23:03

Samurai - varianta FFG. Simplu, rapid, un clasic. :sy: 7/10

Dominant species - inainte sa il iau am citit regulamentul (unul dintre cele mai bune pe care le-am citit) si am stiut ca e ce trebuie. A fost. 6 clase de animale cu o abilitate diferita, area control, worker placement, tema. Mi-a placut foarte mult. :sy: 9/10

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91121Post Corwin
02 Oct 2018, 23:57

@ProfessorChaos, tot vreau sa incerc jocurile din seria GIPF... Poate mi se arata in curand. Cel mai probabil online.

@emisanSB, la cat imi place Concordia e de mirare ca nu le-am incercat inca pe celelalte doua. Trebuie sa ma pun pe lucru...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91122Post VZQ
03 Oct 2018, 01:04

1. Onitama (digital). Nu mi-a placut.
2. SWD Booster box (EaW). Daca nu era doar o expansiune (si aia incompleta), probabil ca ajungea pe locul 1.
3. Ascension - Delirium. Foarte bun. No. 2 dupa War of Shadows - no. 1 luna asta.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91132Post Teddy
03 Oct 2018, 10:44

1.Herbaceous - a scris VZQ un review despre el. Nu m-a dat pe spate. Mi s-a parut mult prea light chiar si pentru un filler, sau joc de ceai sau de ascultat jazz sau ce vreti voi.

2. Venus Next - extensia de la Terraforming Mars. Ne-a placut. Iti ofera posibilitatea sa joci mai multe carti, aduce 2-3 elemente, faci si mai multe puncte. Nimic fabulos, insa jocul fiind unul dintre preferate ne-a placut o mica schimbare. Lungeste insa jocul.

3. Lewis & clark - mentionez ca am jucat prima data Discoveries, care e facut de acelasi designer si aceeasi tematica. Nu m-a atras. Nici nu l-am terminat. Nu se intampla sa nu terminam jocuri, dar atat de bun mi s-a parut.

4. Kingdomino - nu stiu de ce nu am jucat acest joc mai devreme. Este un joc foarte bun. Este scurt. In 10-12min ai terminat o partida. Deja l-am jucat de 5-6 ori in 2 saptamani. Ma declar extrem de multumit de achizitie.

5. Bunny Kingdom - imi aduc aminte cand am vazut cateva poze postate pe Fb de BogdanM. Atunci m-a atras acest joc vizual. M-am documentat putin si nu pot sa zic ca a fost dragoste la prima vedere. Nici macar la a doua vedere. Mi-a trecut prin pana intr-un magazin si tot nu l-am luat. Am zis ca am prea multe jocuri.
A mai trecut o luna sau doua si l-am gasit la un pret bun si asa am cedat ispitei. L-am jucat de 3 ori in 2 saptamani si l-as juca si acum. Mentionez ca l-am incercat doar in 2 jucatori, insa abia astept sa-l incerc si in 3-4. S-a castigat jocul la aproximativ 160 de puncte de fiecare data. Sunt sigur ca o sa scada punctajul in mai multi jucatori dar sunt convins ca va merge mai repede decat in 2. Durata medie de joc a fost cam 70-75min. Harta arata foarte bine populata de iepuri castele si altele. Jocul are si un factor de noroc. Asta nu este chiar pe gustul meu, dar una peste alta recomand.

Cel mai bun joc al acestei luni... batalie stransa intre kingdomino si bunny kingdom dar cred totusi ca bunny kingdom este castigator.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91138Post rabesandratana
03 Oct 2018, 12:22

The Builders: Antiquity - un joc interesant in care trebuie sa pui carti de joc cu muncitori, in dreptul altor carti de joc, mari ca format, care ilustreaza diverse constructii. Trebuie sa platesti salariul muncitorilor, poti cumpara sclavi pe care ii pui apoi la munca siluita cat ai tu chef pe parcursul jocului, dar la final fiecare o sa iti scada din punctaj, faza buna fiind ca ii poti elibera si sa devina si ei muncitori cu "acte" si salariu. Vine si cu niste carti transparente care adauga skilluri muncitorilor tai. Grafica foarte frumoasa. Nu inteleg de ce Luanei nu i-a placut (pentru ca eu il am de la ea), dar na, eu ma bucur ca a ajuns la mine. Chiar mi-a placut, nici prea usurel dar nici prea greu, deajuns cat sa il notez cu un 8.

Dixit Revelations - extensia nr 8 daca nu gresesc, pe care o tineam de ceva timp pe raft sigilata. Am vrut sa incerc un pachet nou de carti si am ramas toti impresionati de cat de frumos sunt realizate ilustratiile. Mult timp pe parcursul jocului, stateam sa admiram si abia apoi incepeam sa votam. Cea mai frumoasa extensie de pana acum si cred ca am vreo 5. Mereu pierd sirul extensiilor de la Dixit si mare atentie, ca anu` asta apare extensia aniversara de 10 ani Dixit. Nota 10 din partea mea.

Luxor - despre jocul asta, imi aratasem indignarea intr-o postare relativ recenta, cum ca "De ce domne` a fost jocul asta anonim despre care nu se stia mare lucru!", nomilanizat la "Shpil 2018" alaturi de Azul. Dar l-am luat, l-am jucat si chiar mi-a placut mult. Un family game grozav, grafica si componente excelente, asa cum Queen Games ne-a obisnuit deja. Initial, am crezut ca e un joc ce tine prea mult de noroc si de ce carti iti vin, dar ai destui meepalsi la indemana , incat sa faci ceva strategie de lunga durata si sa iei decizia care te avantajeaza. Singurul lucru care momentan nu ne-a placut noua, a fost sa jucam cu 5 carti in mana, pentru ca aproape toti se incurcau constant si aveau tendinta sa joaca cartile din mijloc si nu pe cele de la extremitati. Aici seamana putin cu Bohnanza, ca vezi cartile, dar ai voie sa o joci ori pe cea din dreapta ori pe cea din stanga iar cu cele 3 din mijloc, trebuie doar sa iti planuiesti rundele viitoare. Iar ca sa scapam de faptul ca mai toti de la masa, am trisat fara sa vrem, folosind si carti ce nu erau la extremitati, am rezolvat problema jucand doar cu 3 carti in mana. Asa fiecare stia clar ca nu are voie sa se atinga doar de cartea aflata in mijloc. E adevarat ca pierzi putin din strategia de lunga durata, dar pentru persoane care nu sunt gameri, a fost mult mai usor asa. Recomand Luxor, nu are nicio treaba cu jocul de pe calculator. Nota 9

Onitama - varianta digitala - joc interesant si destept, dar nu e pentru mine. M-a durut mintea in cele 2-3 partide incercate. Prea mult sa stau sa analizez ce carte sa joc, incat sa nu ii dau adversarului meu posibilitatea de a face anumite miscari. Mai mult m-a stresat jocul asta decat sa ma relaxeze si intr-un final am inceput sa nu mai imi pese si sa joc cartile asa mai mult la nimereala. Stiu ca e un joc bun, dar daca vreau un abstract de genu asta, as juca oricand sah in dauna lu` Onitama.
Nota 6 daca e sa ma rezum doar la categoria de abstracte iar daca e sa il bag la general, doar nota 4.

Saint Malo - un joc tip roll&write. De cand mi-a placut Ganz Schon Clever, am intrat adanc si pe aceasta categorie si sigur o sa incerc si alte titluri. Despre Saint-Malo, multi spun ca ar fi cel mai bun din categoria sa si e destul de greu sa ii contrazic. Este foarte interesant cu destule alegeri pe care le ai la dispozitie. Singura lui problema, e ca a apazut Ganz Schon, care e addictive, ca altfel il puneam si eu pe primul loc pe acesta. Pe scurt, dai cu zaru si poti alege sa construiesti (pardon, desenezi) ziduri de aparare, biserici, diferite caractere, in incercarea de a te apara de atacurile piratilor, care ti-ar afecta punctajul si mai apoi, asezand cat mai bine acele caractere, incat sa primesti multe puncte. Nota 8.5

Jocul lunii: Luxor, ca in mod normal as pune Dixitul, dar cum tehnic aia e doar o extensie, nu se pune.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91142Post 26octombrie
03 Oct 2018, 12:38

Mi-a placut, mi-a placut, cum nu, dar nu mai mult decat fratele lui mai mare, ce imi pare mai elegant! Si, cum erau prea multe guri de hranit, l-am dat spre adoptie :-) Ma bucur ca ii e bine la voi, la noi ramanea tot timpul pe raft, in favoarea Middle Ages.
Te rog mult sa-mi trimiti si mie, daca poti, regulamentul de la Ganz Schon Clever, am sase zaruri si fisa si as vrea sa-l incerc. Multumesc mult.
Poate ne vedem sa jucam Luxor, sunt curioasa

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91151Post rabesandratana
03 Oct 2018, 13:03

26octombrie wrote:
03 Oct 2018, 12:38
Te rog mult sa-mi trimiti si mie, daca poti, regulamentul de la Ganz Schon Clever, am sase zaruri si fisa si as vrea sa-l incerc. Multumesc mult.
Poate ne vedem sa jucam Luxor, sunt curioasa
Din pacate nu detin jocul original, asa ca iti pot da doar link pe bgg sa descarci regulament in lb engleza.
Am fost asa disperat sa il joc acum cateva luni cand am vazut o prezentare pe youtube, ca nu am avut rabdare sa apara la noi in magazine (stiind ca o sa mai dureze ceva) si am scos frumos plansa si am plastifiat-o, am luat 6 zaruri de la alt joc si i-am dat "bataie"
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... s?pageid=1

Stiu ca nu e corect asa, dar ma enerveaza faptul ca astia imi dau practic un caietel si niste creioane/markere in cutie, toate consumabile si fiind addictive, ar trebui sa cumpar jocurile de acest gen de multe ori. Sa ia lectii de la Saint_Malo, care a pus la dispozitie niste planse de calitate si nici macar nu are un pret cu mult peste astea care iti dau doar carnetele. Cand o sa faca asta, clar o sa dau banii pe ele, pana atunci, prefer sa imi scot aceste titluri la imprimanta, indiferent cate injuraturi o sa imi iau de la altii, ca nu e corect asa si ca sa sustin producatorii. Eu in cazul asta, consider ca pe producatorul l-a durut undeva de mine, cumparator, si a zis ca sa faca si el bani cu investitie minima, sa ma obllige sa imi cumpar de mai multe ori jocul dupa ce termin acel caietel. Cum sa ceri 50 lei pe un caietel si Saint-Malo era undeva pe la 60-70 lei, cu vreo 6 planse groase de super calitate, pe care le poti folosi la infinit. Aici chiar ca ma revolt. Daca punea un pret de 15 lei pe caietel, atunci cred ca il luam, dar asa, no way.

Legat de Luxor, as vrea sa vin si eu prin Snakes si poate l-as aduce pentru o tura, doar ca ma indoiesc ca cei care vin pe acolo ar fi interesati de un joc de genu asta. Probabil l-as aduce degeaba si ar trebui sa ma alatur in cele din urma la o masa cu un joc heavy.
Din ce vad prin discutii, doar jocuri heavy se aduc.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91161Post emisanSB
03 Oct 2018, 15:32

Corwin wrote:
02 Oct 2018, 23:57
@emisanSB, la cat imi place Concordia e de mirare ca nu le-am incercat inca pe celelalte doua. Trebuie sa ma pun pe lucru...
Pentru un eurogamer, sunt "a must-play" :)

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91162Post emisanSB
03 Oct 2018, 15:40

danielM wrote:
02 Oct 2018, 23:03
Dominant species - inainte sa il iau am citit regulamentul (unul dintre cele mai bune pe care le-am citit) si am stiut ca e ce trebuie. A fost. 6 clase de animale cu o abilitate diferita, area control, worker placement, tema. Mi-a placut foarte mult. :sy: 9/10
De 2 ani vreau sa joc jocul asta si nu reusesc.... :roll:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91171Post 26octombrie
03 Oct 2018, 20:34

cand m-am uitat eu (mai demult), nu era pe bgg, asa e perfect. multumesc mult.
Putem vorbi sa ne intalnim in Snakes si sa ne jucam, independent de ce se-ntampla la alte mese. Aduc si Reef, ar trebui sa ajunga maine. Si as mai juca din noutati, non-euro; am o gramada care sta pe masa si se uita lung la mine. Kokoro, Habitats a.m.o. Ne-auzim. Da-mi pe privat nr de tel (nu-l mai am :-( )

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91176Post suf
03 Oct 2018, 21:31

Interesant Pretty Darn Clever! (sau Ganz schon clever), ideal in 2. Am dat si 10 partide solo aseara de curios.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91200Post rabesandratana
04 Oct 2018, 11:39

26octombrie wrote:
03 Oct 2018, 20:34
cand m-am uitat eu (mai demult), nu era pe bgg, asa e perfect. multumesc mult.
Putem vorbi sa ne intalnim in Snakes si sa ne jucam, independent de ce se-ntampla la alte mese. Aduc si Reef, ar trebui sa ajunga maine. Si as mai juca din noutati, non-euro; am o gramada care sta pe masa si se uita lung la mine. Kokoro, Habitats a.m.o. Ne-auzim. Da-mi pe privat nr de tel (nu-l mai am :-( )
Din pacate nu am timp sa ajung saptamana asta. Dar cand o sa pot sa vin in Snakes, o sa dau de stire si aduc Luxor sau Iquazu sau alte jocuri din astea relativ noi, care arata bine vizual. Sunt curios sa joc Reef ca ma intereseaza putin jocul dar piesele de joc arata ca niste jucarele pentru un bebe. Nici nu stiu daca sa ii spun pas acestui joc. Dar la mine in familie au mare succes astea colorate. De exemplu, aseara am jucat Frogriders, luat de la Mita, tot asa joc super colorat cu broaste din plastic si a avut un real succes. Poate lasi o impresie despre Reef, daca apuci sa il joci zilele astea.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91201Post rabesandratana
04 Oct 2018, 11:43

rabesandratana wrote:
04 Oct 2018, 11:39
26octombrie wrote:
03 Oct 2018, 20:34
cand m-am uitat eu (mai demult), nu era pe bgg, asa e perfect. multumesc mult.
Putem vorbi sa ne intalnim in Snakes si sa ne jucam, independent de ce se-ntampla la alte mese. Aduc si Reef, ar trebui sa ajunga maine. Si as mai juca din noutati, non-euro; am o gramada care sta pe masa si se uita lung la mine. Kokoro, Habitats a.m.o. Ne-auzim. Da-mi pe privat nr de tel (nu-l mai am :-( )
Din pacate nu am timp sa ajung saptamana asta. Dar cand o sa pot sa vin in Snakes, o sa dau de stire si aduc Luxor sau Iquazu sau alte jocuri din astea relativ noi, care arata bine vizual. Sunt curios sa joc Reef ca ma intereseaza putin jocul dar piesele de joc arata ca niste jucarele pentru un bebe. Nici nu stiu daca sa ii spun pas acestui joc. Dar la mine in familie au mare succes astea colorate. De exemplu, aseara am jucat Frogriders, luat de la Mita, tot asa joc super colorat cu broaste din plastic si a avut un real succes. Poate lasi o impresie despre Reef, daca apuci sa il joci zilele astea. Am incercat sa joc in familie Hansa Teutonica, care mie imi place destul de mult si dupa 15 minute erau toti cu niste fetze de parca au mancat ceva expirat. Frate-miu aproape ca adormise si ma intreba cat mai dureaza pana se incheie jocu. Asa ca l-am strans si am pus ceva colorat pe masa si deodata s-au inviorat toti. Asa ca sunt nevoit sa ma dau pe din astea family si s-o las moale cu euro. Cred ca ultimul euro cu care am avut succes la ei, a fost Heaven&Ale.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91308Post Corwin
08 Oct 2018, 14:53

Am incercat Ganz Schon Clever solo pe app, si e addictive timp de o saptamana, dupa care devine boring. Acelasi lucru de fiecare data, n-ai nici un challenge decat sa speri ca-ti bati scorul, si gameplay-ul nu e atat de variat cat sa mai vreau sa-l joc. Sper totusi sa-l joc si contra altor persoane, cred ca ar fi mult mai interesant asa. Deocamdata nu i-am dat nicio nota.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - septembrie 2018

Post: # 91317Post VZQ
08 Oct 2018, 16:35

Corwin wrote:
08 Oct 2018, 14:53
Am incercat Ganz Schon Clever solo pe app, si e addictive timp de o saptamana, dupa care devine boring.
Interesant...chiar ma gandeam sa-i intreb pe cei care l-au jucat deja de cateva ori, daca li se pare si acum la fel de interesant/incitant? Ma gandeam sa-l comand si eram curios daca tine la tavaleala pe termen lung? :geek:

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”