Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91274Post adelindumitru
07 Oct 2018, 22:51

Nu mi se mai intamplase pana asta seara. Am deschis in sfarsit cutia de la Anachrony, asteptandu-ma sa ma delectez cu miniaturile pe care le vedeam in absolut toate pozele jocului. Cand colo, ce sa vezi, ia miniaturile de unde nu-s. Aparent trebuie sa cumpar o extensie pentru a beneficia de miniaturi? I didn't sign up for this! Lectie pentru viitor....

Ca sa imi mai treaca supararea, mi-ar putea spune cineva daca jocul e atat de bun pe cat credeam, chiar si fara miniaturi? Momentan simt ca nu mai sunt sigur de nimic cand vine vorba de acest joc!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91275Post Corwin
07 Oct 2018, 23:52

Din cate tin minte miniaturile erau incluse in editia de Kickstarter, dar nu si in cea de retail. Imi pare rau ca ai patit-o...

In trupa de la Cluj n-am prea fost fani ai jocului, cred ca a aparut de doua ori la masa pana acum (cu miniaturi cu tot), si nu stiu sa fie vreunul interesat sa-l mai joace. In schimb pe FB si pe youtube am vazut foarte multi fani. Trebuie incercat, nu cred ca ai cum sa-ti formezi o parere clara doar din reguli sau reviewuri. Sper sa-ti placa.
Last edited by Corwin on 08 Oct 2018, 00:35, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91276Post unq_flipmo
07 Oct 2018, 23:55

Cere banii inapoi
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91278Post Miţã
08 Oct 2018, 03:51

adelindumitru wrote:
07 Oct 2018, 22:51
Nu mi se mai intamplase pana asta seara. Am deschis in sfarsit cutia de la Anachrony, asteptandu-ma sa ma delectez cu miniaturile pe care le vedeam in absolut toate pozele jocului. Cand colo, ce sa vezi, ia miniaturile de unde nu-s. Aparent trebuie sa cumpar o extensie pentru a beneficia de miniaturi? I didn't sign up for this! Lectie pentru viitor....

Ca sa imi mai treaca supararea, mi-ar putea spune cineva daca jocul e atat de bun pe cat credeam, chiar si fara miniaturi? Momentan simt ca nu mai sunt sigur de nimic cand vine vorba de acest joc!
Din pacate varianta de retail vine cu niste cartonase, trebuie sa cumperi si astea http://www.regatuljocurilor.ro/extensii ... -4866.html daca vrei si exosuit-uri.
Noua ne place foarte mult jocul este putin cam greu de pus pe masa daca adaugi si o extensie doua dar merita.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91279Post Haddeo
08 Oct 2018, 07:38

Cam la toate prezentările, se menționează de mai multe ori aspectul :), dar poate ai prins una fără.

Îl vinzi ? :))
unq_flipmo wrote:
07 Oct 2018, 23:55
Cere banii inapoi
Care e vina magazinului? Scrie pe site ca are miniaturi incluse?
Corwin wrote:
07 Oct 2018, 23:52
In trupa de la Cluj n-am prea fost fani ai jocului, cred ca a aparut de doua ori la masa pana acum (cu miniaturi cu tot), si nu stiu sa fie vreunul interesat sa-l mai joace.
Any reason?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91280Post Corwin
08 Oct 2018, 08:10

Prea multe mecanisme nelegate între ele, fiddly as hell, și mult prea lung. Păcat, pentru că tema mi se pare foarte interesantă.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91281Post Haddeo
08 Oct 2018, 08:28

Corwin wrote:
08 Oct 2018, 08:10
Prea multe mecanisme nelegate între ele, fiddly as hell, și mult prea lung. Păcat, pentru că tema mi se pare foarte interesantă.
Nu mi s-a părut . Singura critica posibila e ca poate nu e balansat, dar nu mi s-a părut nici fiddly, nici cu mecanisme nelegate.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91283Post Corwin
08 Oct 2018, 09:34

Eh, poate eram noi într-o pasă proastă. De-asta am zis să-l încerce măcar o dată. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91284Post VickdaReaper
08 Oct 2018, 09:50

Jocul mi se pare bun, cu destule calități: suficient de variat (cu bonus dacă adaugi extensii), puțină asimetrie între facțiuni, niciodată nu ai suficiente mișcări ori resurse, diverse curse pentru unele obiecte/obiective. Nu-l găsesc a fi deosebit de fiddly, deși are multe componente. Totuși, nu e un joc pe care să-l prinzi din prima, îți vor trebui vre-o 3 jocuri ca să înțelegi cum merg treburile, cum se leagă acțiunile, cum stă treaba cu călătoritul în timp și ce importanta are, ș.a.m.d.

Cât despre miniaturi, alt rol decât unul estetic nu au. Nu văd de ce nu ai putea juca jocul fără ele.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91285Post DanielIndru
08 Oct 2018, 09:51

Si mie mi-a placut.
Miniaturile ajuta putin la gameplay si foarte mult la tema, dar nu sunt esentiale.

As pastra insa si acele cartoane din jocul original, am de gand sa testez o varianta: pregatirea exosuits nu se face la inceputul rundei, ci atunci cand ai nevoie de cate unul in timpul rundei.
In felul asta se intampla 3 lucruri:
- scade putin durata de joc pentru ca sari peste acea etapa de planificare;
- nu mai poti fi lasat cu buza umflata, cu exosuit pregatit si zero spatii disponibile pe plansa;
- nu mai e nevoie sa te pregatesti cu materiale pentru power up in runda precedenta.

Cartoanele se folosesc pentru a acoperi cate un spatiu de exosuit pe masura ce se trimit pe plansa.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91294Post adelindumitru
08 Oct 2018, 11:31

Mersi tuturor! Nu am de ce sa cer banii inapoi, vina e a mea ca nu m-am documentat mai bine. Doar ca nu ma asteptam ca miniaturile sa nu fie incluse. Ii voi da o sansa si apoi voi vedea daca il pastrez sau il vand. Haddeo, esti primul pe lista in caz ca ma hotarasc sa il vand!

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91313Post unq_flipmo
08 Oct 2018, 15:35

Haddeo wrote:
08 Oct 2018, 07:38
unq_flipmo wrote:
07 Oct 2018, 23:55
Cere banii inapoi
Care e vina magazinului? Scrie pe site ca are miniaturi incluse?
Image

Daca te ajuta informatia in 2019 (Q1/Q2) vor avea un nou KS unde probabil vei putea achizitiona tot Anachrony related
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91315Post Haddeo
08 Oct 2018, 15:46

unq_flipmo wrote:
08 Oct 2018, 15:35


Daca te ajuta informatia in 2019 (Q1/Q2) vor avea un nou KS unde probabil vei putea achizitiona tot Anachrony related
Link?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 91316Post unq_flipmo
08 Oct 2018, 15:57

Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 92325Post MandrulDuce
08 Nov 2018, 16:36

O să fiu ciudatul planetei (am zis și la întâlnire asta). Exosuits sunt foarte mișto ca și design, e calumea că sunt sculpts diferite pentru fiecare jucător, dar jocul îmi pare mai elegant și mai aerisit cu cartoanele. Și mi se pare și mai potrivit pentru tipul de joc. E euro game și vreau să văd harta bine să pot planifica ce am de făcut.
Ca să răspund la întrebarea din titlu, am primit mail înainte să apară campania de KS la Anachrony (fiind backer la primul joc - Trickerion - primesc mail-uri mereu când au sales sau se pregătesc de o campanie,etc...) anunțând noul joc mindclash games. Am văzut posterul de prezentare, am văzut grafica cu capetele alea, am văzut exosuits și am crezut că intră pe KS cu amery-trash cu miniaturi (rețeta de succes a KS). Motiv pentru care nici nu m-am obosit să mă mai interesez despre campanie.
Păcat... am ratat un joc foarte bun. Nu știu dacă mă voi mai întoarce să îl iau în cazul unei noi campanii KS pentru că sunt ceva copii între oamenii cu care mă joc atunci când mă joc și nu țin morțiș să îl am și eu pe raft. Dar dacă aș fi înțeles despre ce este jocul din prima campanie sigur aș fi fost backer.
Last edited by MandrulDuce on 09 Nov 2018, 16:09, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 92337Post adelindumitru
09 Nov 2018, 11:23

Mersi! Suna foarte bine ceea ce zici si ma face sa ma simt mai bine pentru ”eroarea” comisa. Inca nu am apucat sa il incerc, dar cred ca weekend-ul asta este the weekend. Inca ma bat regulile, voi de unde le-ati invatat?

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 92338Post Shaikan
09 Nov 2018, 11:27

adelindumitru wrote:
09 Nov 2018, 11:23
Mersi! Suna foarte bine ceea ce zici si ma face sa ma simt mai bine pentru ”eroarea” comisa. Inca nu am apucat sa il incerc, dar cred ca weekend-ul asta este the weekend. Inca ma bat regulile, voi de unde le-ati invatat?
Din regulament. Mi se pare destul de bine explicat :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 92342Post adelindumitru
09 Nov 2018, 11:38

Ah, eu am versiunea in franceza si mi-e lene sa citesc regulamente pe laptop asa ca mereu ma opream pe la jumatate :)))

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ati fost vreodata pacaliti de prezentarea unui joc?

Post: # 92350Post 26octombrie
09 Nov 2018, 14:03

adelindumitru wrote:
09 Nov 2018, 11:38
Ah, eu am versiunea in franceza si mi-e lene sa citesc regulamente pe laptop asa ca mereu ma opream pe la jumatate :)))
ori asa, ori ... poti sa te-apuci de franceza :|

Post Reply

Return to “Discutii generale”