De ce este Magic the Gathering atat de popular?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

De ce este Magic the Gathering atat de popular?

Post: # 91518Post Keyser
15 Oct 2018, 01:54

Si ma refer la TCG.

Nu inteleg cum acest joc a rezistat atatia ani si isi mai face si platforma digitala.

Sa va explic un pic cum se joaca:

Eu am un pachet de carti, tu ai un pachet de carti. (in general 60 de carti in pachet). Cartile astea se impart in mai multe feluri: land-uri (un fel de mana), creaturi, spells. Mai sunt si alte tipuri dar ajung la ele mai tarziu.

Cum se desfasoara jocul? am eu o tura, tu o tura etc. Pe tura mea pot juca carti din mana: landurile sunt gratis, celelalte carti costa landuri (mana). O mecanica des intalnita.

Acum vine partea cea mai interesanta si captivanta a jocului: eu am creaturi pe masa, tu ai creaturi pe masa. Pai sa ne batem zic. NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU. Nu e asa, le lasam acolo sa se uite unele la altele ca nu putem sa le punem sa se bata intre ele. Trebuie sa atacam jucatorul advers, nu si creaturile lui. In schimb, dupa ce atacatorul a ales cu ce creaturi ataca, aparatorul are toate optiunile din lume, poate sa aleaga cu ce creaturi ale lui sa blocheze creaturile adversarului (deci el are voie sa faca perechi de creaturi). Echitabil nu? De aceea, eu ca atacator nu te voi ataca, ca sa nu iti dau avantaj. Si uite asa stam noi cu cartile pe masa si mai punem tura de tura cate una-doua etc. ca arata bine etalate acolo.

Pai bine bine, si cum se castiga? E simplu castiga ala care joaca primul un spell care curata masa adversarului sau vreo creatura speciala care nu poate fi contracarata (sau are alte super puteri). Adica putem sa ne uitam de la inceput in deck si sa numaram: mie imi vine a zecea carte removal, pfff mie a 33-a, m-ai batut. Amestecam si mai dam odata?

V-am zis mai sus de niste carti care nu sunt nici landuri nici creaturi nici spell, sunt niste permanente, care practic sunt din alt joc. Nu pot fi omorate decat cu carti speciale care omoara aceste permanente. (da exact, asta e exprimarea). Adica e bine sa ai in deck niste removal de permanente, dar daca adversarul nu are astfel de carti nasol, tocmai ai bagat in deck niste inutilitati.

Sigur sunt multe de spus despre MtG, lucrurile sunt ceva mai complicate. Dar ideea de baza ramane: nu te atac pentru ca iti dau avantaj, pai nici eu nu te atac din acelasi motiv.

Gata. ma intorc la MtG Arena poate termin questul ala care imi cere sa castig un meci ..... de vreo 3 zile.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: De ce este Magic the Gathering atat de popular?

Post: # 91523Post Haddeo
15 Oct 2018, 11:07

:lol: Radio Erevan?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Discutii generale”