Best new game - octombrie 2018

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92085Post rabesandratana
01 Nov 2018, 11:48


E ciudat, pentru mine Kingdom Builder e in forever top20, cred ca am jucat multe sute de partide (e clar intre cele mai jucate zece jocuri). Are foarte putin noroc fata de cum pare, pozitionarea si pregatirea sunt esentiale. Daca nu te orientezi catre tokenuri stai degeaba la masa, altfel pui 5-6-7 case pe tura si poti ajunge cam oriunde. Well, de gustibus.
Small World e sensibil mai usor de jucat decat Carcassonne, pentru ca, dincolo de culori si flavours, e simplu. Din experienta mea cu amandoua si cu non-gamers, partea cu taranii din Carcassonne e waay too strategic pentru un incepator, nu prinde imediat. Ceea ce inseamna ca oricat se straduieste cineva la primele jocuri, vin taranii celor mai experimentati si ii dau total peste cap la final scoring. Small World e simplut si clar, vezi ce bani are fiecare si-l ataci pe cel mai bogat. Merge si la o bere, nu-ti solicita prea multi neuroni. Iti recomand sa treci peste blocaj, cred ca explicatiile initiale si impactul vizual te sperie, pare complicat dar nu e. Am jucat cu copii de 8-9 ani si a mers snur!
Da, iti dau dreptate la Carcassonne la partea cu taranii, jumatate din cei de la masa nu au inteles dupa primul joc de ce primesti puncte la final pentru ei si cel mai des castigi jocul datorita plasarii iscusite. Small World l-am jucat mai mult pe aplicatie decat jocul fizic si cred ca am vreo 20 partide la activ dar tot nu ma incumet sa il explic unor non-gameri.

Iar cu Kingdom Builder, sunt sigur ca trebuie sa mai joc multe partide pana sa ii prind gustul. De asta nici nu l-am pus pe bursa, pentru ca stiu ca undeva acolo, exista ceva esenta de joc bun. Cam la fel am patit cu Five Tribes, de la care aveam mari asteptari si dupa prima partida m-am dezumflat. A trebuit sa il mai joc de inca 2-3 ori, pana sa imi placa.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92087Post rabesandratana
01 Nov 2018, 12:22

Luna asta, am avut ocazia sa joc cateva jocuri fantastice:

1. Incepem cu Fantastic Park, care pe masura numelui, totusi nu e un joc fantastic ci doar un filler dragut de familie. Calitate excelenta a componentelor, foarte colorat dar, asa colorat cum e el, e un joc destul de rautacios si tactic. Are piese de joc Gen Kingdomino sau Qin, si le plasezi cum vrei tu, dupa care pastrezi un singur tile, iar la final faci scorul in functie de ce combinatie de culori ai pe acel tile. Nota 7

2. Alchimistii: Am evitat o gramada de timp acest joc, de cele mai multe ori, pe motiv ca am considerat ca in universul board games, nu are ce cauta partea digitala. Si poate si pentru ca multe dintre recenziile de pe net nu aveau o explicatie bine structurata pentru acest joc si totul parea mult mai complicat decat este. Nimeni nu insista pe acele formule pe care trebuie sa le descoperi cu o explicatie bine facuta si treceau repede la partea de worker-placement. Dar dupa ce am jucat, am vazut ca aplicatia de pe telefon este imperios necesara si fara ea, jocul asta ar fi de nejucat. Tot ce face e doar sa scaneze 2 carti si dureaza doar 3 secunde, plus ca nu greseste niciodata.

Practic, in Alchimistii , suntem niste oameni de stiinta, care trebuie prin diferite experimente, sa afle din ce formula e compus fiecare ingredient. Iar aplicatia are grija sa atribuie mereu alta configurata cand incepi un joc nou, asa ca rejucabilitatea e infinita. Super joc, de deductie, logica, tensiune, amuzant pe alocuri si extrem-extrem de tematic. Nici nu simti cum a trecut timpul cu acest joc. Nota 10 cu felicitari.

3. Colt Express: Un alt joc pe care l-am evitat multi ani, cu toate ca ma loveam de el in orice market intram. Dar e foarte fun, mai ales cu un grup mai mare. In 2 nici nu cred ca l-as incerca vreodata. Un party game, in care fiecare joaca o carte si imparti pumni, impusti, urci sau cobori de pe acoperisul trenului, totul ca sa colectezi cat mai multi bani. Si nu mai spun, ca trenul ala 3D, arata intr-un mare fel. Un joc de petrecere, pe care l-as incadra undeva in aceeasi categorie cu Camel Up sau Celestia, poate doar o idee mai slab decat ele. Nota 8,5.

4. Great Western Trail: Dupa o prima tentativa de juma` de partida acum vreun an, in care mi-a displacut tematica si poate multele reguli pe care le are, l-am reincercat acum, o partida full, tinand cont ca are o nota foarte mare pe bgg si pt ca imi plac deck-building-urile. Si a fost absolut fantastic. I-am prins cu adevarat gustul. Ai atatea de facut in jocul asta si merge si relativ rapid, dupa ce il intelegi bine. Doua zile la rand, numai GWT am jucat continuu. Si cand ma gandesc ca era cat pe ce sa il pun pe bursa, noroc ca am zis sa mai testez putin jocul. Ai elemente de deck-builder, rondel, set-collection, worker-placement, tile-laying. O salata cu de toate, ce sa mai. Dar atat de bine integrate toate mecanismele astea, incat trebuie sa ii dau nota 10 si sa imi dau singur o palma, pentru ca initial il desconsiderasem. Un joc fantastic.

E greu sa spun care dintre GWT sau Alchimistii merita premiul de jocul lumii dar cred ca inclin usor spre Alchimistii, pentru ca e foarte tematic.

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92090Post TravelinEli
01 Nov 2018, 13:13

Si pentru mine, Kingdom Builder e un joc Top Ten. E foarte simplu la fata dar cum a zis Daniel mai sus, daca crezi ca e simplu, joci pe app. Extrem de replayable, are multe nuante, si cand joci in 3-4 cu persoane care stiu jocul, poate devine mult mai cut-throat decat apare. Cand realizezi ca jocul ne e despre placement dar despre luck mitigation, schimba toate.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92091Post emisanSB
01 Nov 2018, 13:15

rabesandratana wrote:
01 Nov 2018, 12:22
Luna asta, am avut ocazia sa joc cateva jocuri fantastice:

E greu sa spun care dintre GWT sau Alchimistii merita premiul de jocul lumii dar cred ca inclin usor spre Alchimistii, pentru ca e foarte tematic.
Incet incet, mergi in directia buna. :)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92095Post Corwin
01 Nov 2018, 15:11

Buuun, e clar ca trebuie sa invat Alchimistii. Si eu am vazut un playthrough si m-a bagat putin in ceata, dar in ultimul timp mai multa lume l-a laudat.

Si-mi pare foarte bine ca i-ai mai dat o sansa la GWT. Nu e cel mai elegant joc ca mecanisme si reguli, dar dupa ce-l joci de cateva ori se leaga lucrurile. Si e superb. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92096Post rabesandratana
01 Nov 2018, 15:47

Corwin wrote:
01 Nov 2018, 15:11
Buuun, e clar ca trebuie sa invat Alchimistii. Si eu am vazut un playthrough si m-a bagat putin in ceata, dar in ultimul timp mai multa lume l-a laudat.

Si-mi pare foarte bine ca i-ai mai dat o sansa la GWT. Nu e cel mai elegant joc ca mecanisme si reguli, dar dupa ce-l joci de cateva ori se leaga lucrurile. Si e superb. :)
Promit ca filmez eu un runthrough cu Alchimistii in care o sa insist mult pe explicarea foarte clara la cum merge faza cu ingredientele si logica din spatele lor sau ce bifam mai exact pe acea foaie si care e logica si deductia din spatele deciziei luate. Din pacate Tom Vasel si altii care au prezentat jocul, au sarit peste partea asta destul de rapid. Cred ca a fost singurul joc la care a trebuit sa ma uit la vreo 3 playthrough complete de la persoane diferite, pana sa inteleg cu adevarat ce mama naibii se intampla in jocul asta. Are 3,84 dificultate pe bgg, dar cred ca ar trebui sa aiba peste 4.

Iar GWT chiar nu e asa complicat pe cat pare la prima vedere cand citesti tot regulamentul ala alambicat. La a doua partida, deja se leaga totul si are sens. La Alchimistii si acum dupa 3 partide jucate, tot mai am mici semne de intrebare la partea cu vandutul potiunilor catre diverse persoanje care apar.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92097Post Corwin
01 Nov 2018, 15:52

Da, GWT merge surprinzator de repede dupa cateva partide. In 2 l-am dat gata si-n 45 de minute. Si din fericire nu mai trebuie sa ma uit in regulament cand trebuie sa-l explic, asa ca am scapat de problema aia.

Astept cu nerabdare runthrough de Alchimisti. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92099Post mihnea_1309
01 Nov 2018, 16:11

Alchemists sa aiba weight peste 4? Come on, atunci un wargame cat sa aiba...20? :) Nu e asa complicata treaba cu deductia, doar ca trebuie citit regulamentul cu atentie, in special exemplele (shocking, I know). Daca sunteti familiarizati cu ceva joculete mobile de deductie, cam tot pe acolo e. E tare faina combinatia de deductie + clasic Euro.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92100Post emisanSB
01 Nov 2018, 16:28

La Alchemists nu e chiar asa complicata partea cu deductia, desi nu e nici foarte simpla si cere putina atentie. Mai complicata de explicat/inteles mi se pare partea legata de publicarea/contracararea teoriilor.
3.8 e cam cat trebuie.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92101Post rabesandratana
01 Nov 2018, 16:30

mihnea_1309 wrote:
01 Nov 2018, 16:11
Alchemists sa aiba weight peste 4? Come on, atunci un wargame cat sa aiba...20? :)
Da, uite ca asta nu am luat in considerare, din simplu motiv ca nu am jucat vreodata vreun war game si uitandu-ma acum pe top 100, nu cunosc nimic de acolo. Doar am auzit de Root, Memoir 44 si Tw.Struggle. Am incercat sa vad runthrough pentru astea 3, acum ceva timp si m-am plictisit ingrozitor. Clar nu o sa intru vreodata pe latura de war games.
Asa ca e reala complexitatea actuala pt Alchimistii.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92102Post emisanSB
01 Nov 2018, 16:32

Vezi ca o sa iti sara wargamerii in cap cand or sa vada ce jocuri ai insirat tu in categoria aia :D 8-)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92103Post Corwin
01 Nov 2018, 16:36

emisanSB wrote:
01 Nov 2018, 16:28
La Alchemists nu e chiar asa complicata partea cu deductia, desi nu e nici foarte simpla si cere putina atentie. Mai complicata de explicat/inteles mi se pare partea legata de publicarea/contracararea teoriilor.
3.8 e cam cat trebuie.
Da, partea cu teoriile mi s-a parut mai complicata.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92104Post 26octombrie
01 Nov 2018, 16:50

rabesandratana wrote:
01 Nov 2018, 16:30
Doar am auzit de Root, Memoir 44 si Tw.Struggle.
Astea-s Vanilla Wargames, daca insisti sa le numesti asa :lol:
Daaar, te sfatuiesc calduros sa joci, daca ai ocazia, Memoir'44. Cred ca e fix la tine in ograda, e un joc pe care-l poti explica in mai putin de 5 minute (pusul pe masa dureaza mai mult, dar merita). Pe langa faptul ca e un gateway wargame, e foarte elegant, imersiv si vine si cu o doza importanta de cultura generala, daca te documentezi putin despre fiecare batalie (ai carticica). La fel, l-am jucat cu copii de clasa a patra, nimic intimidant. Try it ;)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92106Post rabesandratana
01 Nov 2018, 17:21

26octombrie wrote:
01 Nov 2018, 16:50
rabesandratana wrote:
01 Nov 2018, 16:30
Doar am auzit de Root, Memoir 44 si Tw.Struggle.

Daaar, te sfatuiesc calduros sa joci, daca ai ocazia, Memoir'44.
Da, hai ca incerc sa ma documentez mai mult de acest joc, mai ales ca il tot aud pe Sam Healey ca il lauda cu fiecare ocazie.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92124Post cristianf
02 Nov 2018, 23:59

Luna octombrie a fost una plina de jocuri noi. A trecut ceva vreme de cand am reusit sa incerc atatea titluri noi intr-un timp scurt. Si sper ca luna noiembrie sa o depaseasca. :)

Kingdomino - am reusit in sfarsit sa-l joc si eu. Nu e rau. Nu e extraordinar. Exista fillere mai bune. Fiecare jucator construieste un grid de 5x5 si la sfarsit primeste puncte pentru fiecare tip de teren in functie de cat de intins este si cate coroane are pe el. Este interesant draftul de tileuri deoarece ordinea de joc pentru tura urmatoare se stabileste in functie de cat de bun este tileul pe care il iei in tura curenta. Mi s-a parut cam simplist. Poate cu extensie sa fie mai interesant. Sau poate trebuie sa incerc Queendomino. :sy: :sh: :sw: :sw: :sw:

Merlin - wow.. uitasem de regulamentele unui joc de la nenea Feld. Dar dupa ce explici o gramada la el jocul merge destul de usor. Exista un rondel central pe care te misti in functie de zarurile pe care le-ai dat. Poti sa te misti si in sens invers cu Merlin. Te lupti pentru influenta in 6 zone. Incerci sa respingi atacul barbarilor si sa aduni diverse resurse. Dar cel mai important incerci sa indeplinesti la fiecare actiune una din cartile de scoring pe care le ai in mana. Mi s-a parut ca acolo e secretul jocului. Problema a fost ca jocul e impartit in 3 faze. In prima eram "ok, imi dau seama cum merge treaba", in a doua "bring it on !" iar in a treia "oh nu, iar trebuie sa fac aceleasi chestii ?" In concluzie, nu e rau dar e prea lung ! :sy: :sy: :sh: :sw: :sw:

Magnificent Flying Machines - un pickup & delivery / race game cu asymmetrical powers si elemente de take that si push your luck in perioada de pionierat al aviatiei :D Mai bun decat ma asteptam. Faci teste de decolat/aterizat, de zbor sau de manevre acrobatice. Incerci sa fii primul care aterizeaza in diverse locuri, tii cont de vreme, transporti pasageri sau marfuri, tragi cu shotgunul sau mitraliera in adversari.. O experienta placuta. :sy: :sy: :sy: :sw: :sw:

Doctor Who Time of the Daleks - un joc pentru fanii Doctor Who. Personal nu vad cum ai putea sa faci un joc care ar putea sa surprinda mai bine de atat atmosfera unui episod din Doctor Who. Calatoresti prin univers, te incercuiesti de companioni si incerci sa rezolvi diverse cazuri. Exista si niste aspecte coop: poti cere ajutorul celorlalti jucatori, incerci sa ii tii la distanta pe Daleks de Gallifrey, dar in final castiga doctorul/doctorii care ajung primii pe Gallifrey. Mi s-a parut un pic complicat la reguli. Poti uita foarte usor anumite reguli mici. Poate un player aid mai bun ar fi ajutat jocul. :sy: :sy: :sy: :sw: :sw:

Santa Maria - drafting de zaruri, tile placement, urci pe niste trackuri si livrezi resurse unor corabii, ceea ce iti aduce un income. Interesant faptul ca poti sa-ti activezi randuri sau coloane din tablou si numai ultima cladire ramane blocata. Mi-a placut jocul si sunt foarte curios de extensie. Am inteles ca aduce o plansa cu care joci complet diferit fata de ceilalti. :sy: :sy: :sy: :sh: :sw:

Sagrada 5&6 Player Expansion - ma intereseaza mai putin ca se poate jucat in 6, dar nu strica. Ceea ce conteaza este modulul suplimentar care scurteaza jocul si il face si putin mai strategic. In loc sa fii la mila zarurilor in fiecare tura, acum ai propriul dice pool din care poti sa draftezi pe langa zarul "de la comun". Stiind pe ce te bazezi inca din prima tura poti sa-ti planifici mai bine actiunile. :sy: :sy: :sy: :sh: :sw:

Reef - creezi propriul recif de corali, joci carti atat pentru income cat si pentru puncte (daca reusesti sa-ti planifici actiunile bine). Jocul arata bine, se explica repede si merge la fel de repede. Un filler bun. :sy: :sy: :sy: :sh: :sw:

Between Two Castles of Mad King Ludwig - este fix Between two cities cu grafica buna si scoring de Castles of Mad King Ludwig. Jocul tine 2 runde a 4 ture fiecare. In fiecare tura draftezi 2 tileuri: unul pentru castelul de la stanga ta, unul pentru castelul de la dreapta. La sfarsit castelul cel mai slab iti stabileste punctajul. Imi place faptul ca trebuie ca colaborez cu vecinii, mi-ar fi placut ca tileurile sa fie mai mari, este bine ca nu poti sa calculezi scorul fiecarui castel dintr-o privire si mi-ar fi placut sa fie mai usor de calculat punctajele la sfarsit (poate cu vreun app ceva) Ah, si setupul este super rapid! :sy: :sy: :sy: :sh: :sw:

Solenia - pana acum este cea mai placuta surpriza de la Essenul asta. Nu cred sa mai existe un euro precum Solenia. La baza este un set collection in care ai 18 actiuni. Fiecare jucator are un deck de 18 carti, in fiecare tura jucand una dintre ele (poate alege dintre 3 carti intotdeauna). Cartile sunt decupate in centru si in functie de plasament iti pot aduce resurse sau iti permit sa livrezi resurse pentru puncte de victorie. Ceea ce este interesant este ca harta este intr-o permanenta miscare cu orase de noapte sau de zi, bineinteles ca orasele de noapte vor resurse pe care le gasesti in general ziua si invers. Interactiunea dintre jucatori mi se pare buna pentru ca desi ocupi un loc poti elimina alte 5 locuri din joc pe care ceilalalti jucatori contau. S-ar putea ca in 4 jucatori sa fie putin cam haotic si sa nu-ti poti face nici o strategie si mi se pare ca ultimul jucator are un avantaj pentru ca are prima optiune la draftul de abilitati speciale. Ramane de vazut. :sy: :sy: :sy: :sy: :sw:

Coimbra - nici o supriza aici. Era clar din prezentari ca e genul meu de joc. Suficient cat sa arunc 15 euro pe o mini extensie la Essen. Draft de zaruri, valoarea conteaza la ordinea si costul achizitiei de cetateni. Culoarea zarului conteaza la tipul de income pe care poti sa-l activezi. Urci pe trackuri care iti stabilesc incomeul si punctajul la sfarsitul jocului in functie de pozitia pe care o ocupi in relatie cu ceilalti jucatori. Investesti in voiaje care iti aduc puncte la sfarsit. Te plimbi pe la manastiri pentru bonusuri sau abilitati. Are si cate elemente de take that. Imi place ca e destul de rapid in 2-3 jucatori si imi place si grafica foarte mult. :sy: :sy: :sy: :sy: :sh:

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Best new game - octombrie 2018

Post: # 92230Post BloodSerj
06 Nov 2018, 07:20

Foarte pe scurt pentru ca am jucat doar 2 jocuri noi Octombrie

Kintsugi - de la Button Shy games, care se specializeaza in wallet games. Cool theme, cute idea - dar cam fiddly in practica - 6 out 10 maybe?

Mafia de cuba - jocul lunii - dupa ce a stat pe raftul meu nejucat vreo 2 ani! Merge foarte bine daca ai buy-in la tema jocul si mi-am dat toata silinta sa imit pe Marlon Brando :). am jucat doua partide - in amable am fost the Godfather, prima cu 9 jucatori si a doua cu 10. Am castigat prima partida fara nici o greseala - am fost intr-un wired state of 'flow' - very good 8/10

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”