Impresii jocuri lansate la Essen 2018

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Impresii jocuri lansate la Essen 2018

Post: # 92239Post adelindumitru
06 Nov 2018, 12:29

A trecut ceva timp de la Essen, astfel încât mai mulți dintre noi au apucat să joace o parte din jocurile lansate acolo. Ce v-a plăcut, ce nu v-a plăcut?

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Impresii jocuri lansate la Essen 2018

Post: # 92298Post Zmiq86
08 Nov 2018, 01:03

Am reușit să joc Reykholt diseara. Se pare ca e un joc foarte rapid, ușor și prietenos. Componentele sunt foarte tare și totul arata foarte frumos :D

Nu sunt sigur cum e situația cu rejucabilitatea pentru că mi se pare că duma 5-6 sesiuni o să-mi simte puțin plictisitor, dar am credința, că cărțite, care nu trebuie să le deschid până să am mai mult experiența vor schimba părerea mea!

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Impresii jocuri lansate la Essen 2018

Post: # 92312Post cristianf
08 Nov 2018, 10:59

Nu a trecut suficient timp cat sa-mi formez o parere dar o prima impresie tot am la cateva titluri:

Solenia - mi-a placut. Un euro interesant, totul se desfasoara pe repede inainte, unul dintre cele mai dinamice jocuri pe care le-am jucat in ultima vreme. Trebuie sa-l mai joc ca sa fiu sigur ca poti sa-ti faci si o strategie si ca nu e prea mult haos.

Magnificent Flying Machines - nu e genul meu de joc, dar m-am distrat jucandu-l.

Between Two Castles of Mad King Ludwig - mi-a placut. Scoringul complicat si tileurile micute ma impiedica sa-l laud in toate partile.

Factory Funner & Bigger - nu la fel de fun precum il tineam minte. Dar un exercitiu bun. Daca il pastrez in colectie, o sa o fac pentru a-l juca impreuna cu Mara cand mai creste. Ar trebui sa-i dezvolte spiritul organizatoric.

Underwater Cities - poate cel mai bun joc pe care l-am cumparat de la Essen. L-am incercat doar solo. Abia astept sa-l joc in 3 sau 4. Ma sperie lungimea jocului.

Key Flow - daca vrei sa joci Keyflower si ti-e sila sa joci Keyflower :) atunci Key Flow e cea mai buna solutie. Rapid, placut, poate un pic cam permisiv in 2 jucatori. Mi-ar fi placut un pic mai multe constrangeri.

Post Reply

Return to “Discutii generale”