Jocul anului 2018

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Jocul anului 2018

Post: # 93618Post adelindumitru
18 Dec 2018, 16:38

Care a fost jocul anului 2018 pentru voi? Eu am jucat următoarele apariții din 2018:
  • Architects of the West Kingdom
    Azul: Stained Glass of Sintra
    Brass: Lancashire
    Coimbra
Jocul anului pentru mine este Architects of the West Kingdom.

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Jocul anului 2018

Post: # 93620Post Zmiq86
18 Dec 2018, 17:21

O intrebare foarte buna :) Eu ma gandesc ... dar poate o sa fie Betrayal Legacy. Rob Daviu a facut ceva extraordinar din un joc care si-a devenit foarte plictisitor pentru mine! Pana acum l-am jucat pana la jumate iar si dupa asta pot sa recomand tuturor sa-l jucati ... mai ales daca va place Betrayal an House on the Hill!

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Jocul anului 2018

Post: # 93650Post BloodSerj
19 Dec 2018, 13:14

mai greu pentru mine cu accesul la jocuri noi, dar cu toate acestea:

Root :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123303Post adelindumitru
28 May 2021, 16:21

Dacă tot s-a revitalizat topicul pentru 2019, ia să vedem și pe 2018 cum stau lucrurile.

Din 2018 am încercat așa: Architects of the West Kingdom, Azul: Stained Glass of Sintra, Brass: Lancashire, Carpe Diem, Coimbra, Dice Throne, Quacks of Quedlinburg, Teotihuacan, Underwater Cities.

Având în vedere că 2 dintre jocurile respective sunt în top 9, iar alte câteva sunt tot printre preferatele mele, cred că e unul din cei mai buni ani (pentru mine).

Singurul la care am renunțat din lista de mai sus e Architects of the West Kingdom (și e jocul la care am ajuns cel mai repede de la entuziasm inițial la dezamăgire).

Quacks și Dice Throne sunt 2 jocuri ușoare și fun, de care am descoperit că sunt tot mai încântat în ultimul timp.

La popul celălalt avem Teotihuacan și Underwater Cities, 2 jocuri care îți rup creierii în cel mai plăcut mod.

Azul-ul apărut în 2018 e ok (probabil pe locul 3 din 3 când vine vorba de serie).

Coimbra e un joc bun, căruia îi lipsește ceva (și ciudat e că nu îmi dau seama ce) ca să fie foarte bun.

Iar Brass și Carpe Diem sunt cele din top 9.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123304Post rabesandratana
28 May 2021, 16:23

adelindumitru wrote:
28 May 2021, 16:21




Coimbra e un joc bun, căruia îi lipsește ceva (și ciudat e că nu îmi dau seama ce) ca să fie foarte bun.

Rejucabilitatea si tematica ;)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123305Post adelindumitru
28 May 2021, 16:30

rabesandratana wrote:
28 May 2021, 16:23
adelindumitru wrote:
28 May 2021, 16:21




Coimbra e un joc bun, căruia îi lipsește ceva (și ciudat e că nu îmi dau seama ce) ca să fie foarte bun.

Rejucabilitatea si tematica ;)
Tema nu mă prea interesează, dar dacă ar fi o problemă de rejucabilitate mă întreb de la ce vine. Mie încă nu mi s-a părut că ar suferi la capitolul ăsta, dar ce-i drept l-am jucat doar de câteva ori. Probabil dacă îl joci de 10 ori + s-ar putea să devină destul de asemănătoare partidele.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123306Post Ailur
28 May 2021, 16:48

De la jocurile mai slabe la cele care mi-au placut cel mai mult

KeyForge - nu sunt un fan al deckbuilderelor ( nici macar atunci cand deckul e deja construit ), sau al jocurilor de tip duel in care trebuie sa reduci adversarul la 0 HP. ( Joc suficient de mult - prea mult - jocuri de genul asta in online. Aici parca n-am nevoie sa fiu la fel de agresiv ).

Crown of Emara - mecanismul de rondel dublu e interesant, ai multe cai spre victorie, insa, daca vrei sa optimizezi fiecare lant de actiuni, pregateste-te pentru cel mai grav analysis paralysis al vietii. Cel putin pentru mine asa a fost.

Dice Throne - cum spuneam si la KeyForge, mi s-a confirmat ca nu sunt un fan al zero-sum games la masa de joc si al duelurilor in care trebuie sa-l elimini pe celalalt.

Reckoners - citind primul volum din trilogia lui Sanderson si fiind fan The Boys, am avut asteptari ceva mai mari de la joc. Are aceleasi mecanisme de coop de la Pandemic incoace ( du-te in spatiul ala, ocupa-te de a scoate influenta negativa din spatiu, etc. ). Production value over the top, insa. Zarurile alea cred ca sunt cele mai misto zaruri din istoria board games.

Coimbra - alt joc cu zaruri, insa aici au alta functie. Imi place in general mecanismul de dice selection si mi-a placut si aici, insa mecanismul transcende tema atat de mult incat putea sa fie un joc despre absolut orice ( caz in care puteau sa faca alta tema mai putin generica ).

Space Base - ultimul joc cu zaruri din lista. Ca si la Coimbra, tematica e zero, insa jocul curge foarte lin si entertaining, nu ai momente moarte, si dureaza foarte putin. L-as recomanda ca gateway+ oricui.

Vindication - un joc overproduced, un soi de hibrid intre plasare de muncitori ( in cazul de fata eroul tau ) si joc tematic. Solid, strategic, dar parca ii lipseste ceva ca sa fie cu adevarat exceptional.

Everdell - un tableau / engine builder care evident castiga la aspect si sarm si tematica, dar si mecanic face exact ceea ce trebuie. Este jocul pe care il dau de exemplu atunci cand ma gandesc la un tableau builder ( nu Terraforming Mars, care e mai urat si dureaza si cu o ora mai mult ).

First Contact - un party game ( gen care in general nu-mi place ) pe stilul Codenames ( pe care nu l-am jucat ), despre care cred ca ar trebui sa se vorbeasca mai mult. Ma rog, are si o tematica lingvistica ( hieroglife, invatarea unei limbi, comunicare ), deci n-avea cum sa nu-mi placa. Fun in a box.

Quacks of Quedlinburg - alt joc din categoria "fun in a box". Imi place si partea de push your luck, si partea de bag building, si tematica vrajitoreasca - alchimica, asa ca, din punctul meu de vedere merita hype-ul si premiile castigate.

Nemesis - luuuuung cat o zi de post, dar tema reiese din fiecare aspect al jocului. Este, intr-adevar, franciza Alien sub alt nume ( cu tensiunea primului si cu actiunea celui de-al doilea, restul filmelor nu le pun la socoteala ). Te obliga sa recurgi la tot felul de solutii ingenioase ca sa omori xenomorphii, uneori cu sacrificii, alteori cu strigate disperate de ajutor, intotdeauna cu imersiune tematica.

Carpe Diem - jocul anului pentru mine. Unul din cele mai bune jocuri ale lui Feld ( as zice al doilea, dupa Burgundy ) si dovada ca poti face ceva plin de strategie si tactica cu elemente putine si mecanisme de joc simple. Desigur, e discutia calitatii componentelor Alea ( I hear you, Ovidiu ), dar il vad ca pe un soi de omolog al unui PC game cu grafica pixelata: ce conteaza grafica atat timp cat e atat de bun?
Last edited by Ailur on 28 May 2021, 16:53, edited 1 time in total.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123307Post Ailur
28 May 2021, 16:52

adelindumitru wrote:
28 May 2021, 16:30
rabesandratana wrote:
28 May 2021, 16:23

Rejucabilitatea si tematica ;)
Tema nu mă prea interesează
Stiu ce zici, dar daca avea o tematica gen "crescut de animale" sau "cel mai bun vin de pe podgorie" sau "cel mai bun stand de limonada din oras", cred ca tot il facea mai agreabil.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123310Post adelindumitru
28 May 2021, 17:02

Corect - chiar cred ca ar fi drăguț un joc cu tema "cel mai bun stand de limonada din oraș". Un fel de step up from Fort

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123311Post sergiunastrut
28 May 2021, 17:16

Titluri încercate deocamdată: 33
[to be updated]

Aș rejuca regulat sau foarte des:
Brass: Birmingham - 10 :sy:
Cerebria: The Inside World- 10 :sy:
Coimbra - 9 :sy:
Everdell - 9 :sy:
Teotihuacan: City of Gods - 9 :sy:
Underwater Cities - 9 :sy:

Aș rejuca din când în când:
Architects of the West Kingdom - 8 :sy:
Azul: Stained Glass of Sintra - 8 :sy:
Carpe Diem - 8 :sy:
Castell - 8 :sy:
Ceylon - 8 :sy:
Endeavor: Age of Sail - 8 :sy:
Gùgōng - 8 :sy:
The Grimm Forest - 8 :sy:
The King's Guild - 8 :sy:
New Frontiers - 8 :sy:
Raccoon Tycoon - 8 :sy:
Solenia - 8 :sy:
Space Base - 8 :sy:
Treasure Island - 8 :sy:

Aș rejuca destul de rar, eventual la cerere:
Decrypto - 7 :sy:
Forum Trajanum - 7 :sy:
Lowlands - 7 :sy:
Pictomania (Second Edition) - 7 :sy:
Root - 7 :sy:
Small Islands - 7 :sy:
That's Pretty Clever - 7 :sy:
Valparaiso - 7 :sy:
War Chest - 7 :sy:
Welcome To... - 7 :sy:

Meh...cel mai probabil refuz a mai încerca:
Between Two Castles of Mad King Ludwig - 6 :sy:
CuBirds - 6 :sy:
Railroad Ink: Deep Blue Edition - 6 :sy:
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123337Post emisanSB
29 May 2021, 19:13

Daca tot s-au dezgropat niste threaduri mai vechi ...
2018 a fost un an foarte bun pentru boardgaming in opinia mea. Am testat 26 de titluri si am 10 jocuri de nota 8+.

1. Endeavor: Age of Sail (9)
2. Crown of Emara (9)
3. Blackout Hong Kong (9)
4. Underwater Cities (9)
5. Carpe Diem (+8)
6. New Frontiers (+8)
7. Coimbra (8)
8. Key Flow (8)
9. Newton (8)
10. Teotihuacan: City of God (8)
Last edited by emisanSB on 22 Jun 2021, 17:14, edited 1 time in total.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Jocul anului 2018

Post: # 123867Post Corwin
22 Jun 2021, 17:03

Am jucat pana acum 32 de jocuri din 2018.

De nota 10:

Brass: Birmingham (locul 11 la ultimul meu top 100)
Teotihuacan (8)
Underwater Cities (12)

De 9:

Everdell
The Mind
New Frontiers
Rising Sun
Small Islands
Sprawlopolis
War Chest
Yokohama Duel

De 8:

Carpe Diem
Coimbra
Dice Hospital
Empires of the Void II
Keyforge

De 7:

The City of Kings
Ganz Schön Clever
Imhotep: The Duel
NEOM
Pikto
Scorpius Freighter
Shards of Infinity
Welcome To...
Western Legends

De 5-6:

Forum Trajanum
Lords of Hellas
Magnastorm
Pandoria
Rise to Nobility

De 2-3:

Carson City: The Card Game
Lost Cities: Rivals

---

O sa ma gandesc bine inainte de urmatorul top 100, sa vad care dintre cele trei de 10 va iesi pe locul 1 din 2018... Deocamdata ar fi Teotihuacan, dar tare am imrpesia ca celelalte doua il vor depasi.

Inca mai vreau sa joc:

Architects of the West Kingdom
Blackout: Hong Kong
Cerebria (il si am)
Decrypto
Endeavor: Age of Sail
Heroes of Land, Air & Sea (sincer, nu cred ca voi ajunge vreodata la el...)
Just One
Majolica
Nemesis
Newton
The Quacks of Quedlinburg
Root
Smartphone Inc
Space Base (e in alpha pe BGA)
Vindication
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Discutii generale”