Twilight Struggle

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Struggle

Post: # 94924Post Imago
03 Feb 2019, 16:15

Chuckila wrote:
03 Feb 2019, 12:46
Imago wrote:
03 Feb 2019, 09:56
... si sunt o multime de jocuri 2P care ofera la fel de multa satisfactie, entuziasm si timp de calitate ca TS.
Sunt chiar curios: care? Nu intreb sarcastic, chiar sunt curios care sunt jocurile de 2 atat de bune pe cat este TS, de mult caut ceva foarte bun care sa se potriveasca profilului si sa imi intre in colectie.
Come on man, ma intrebi tu me mine de jocuri:) Pai care e profilul tau? Sa fie strict de 2 persoane? Pentru ca sunt jocuri multiplayer care sunt extraordinare in 2.
Insa daca ar fi sa ne limitam la 2P, atunci cele mai bune jocuri sunt alea care iti plac tie:) Insa exista cateva jocuri "epice" care sunt recunoscute ca fiind foarte bune:

- Twilight Struggle - csf, ncsf, oamenii zic ca e un joc bun in 2 daca iti place tema si area control;
- War of the Ring 2nd Edition - un joc fenomenal, pe care l-as juca in fiecare saptamana daca as avea ocazia. Cred ca e un joc cu 3 puncte peste TS, mai ales cu extensia LoME. E foarte tematic si tensionat, mult mai asimetric. Din pacate e mai luck dependent, insa daca poti accepta acest lucru, sesiunile sunt foarte placute.
- Hannibal: Rome vs Carthage;
- Android Netrunner - probabil cele mai interesante sunt acele jocuri cand partenerii joaca cu cardpool asemanator,si in general daca nu se intra prea tare pe deckbuilding, ci se mentine accentul pe mecanicile jocului de bluffing/bluff calling.
- Star Wars Rebelion - varianta in spatiu de War of the Ring, cu unele modificari. Cica e bun.
- Un joc in 2 care mi-a placut mult insa pe care nu am avut cu cine sa il joc a fost Polis: Fight for Hegemony.
- Plus multe altele, in functie de preferintele oamenilor. Stronghold 2 vad ca se plimba pe forumul de vanzari, 7 Wonders Duel e bunicel, etc.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Twilight Struggle

Post: # 94928Post adelindumitru
03 Feb 2019, 17:33

Star Wars Rebellion și War of the Ring nu durau 3-4 ore?

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Twilight Struggle

Post: # 94929Post dmx85
03 Feb 2019, 17:56

- War ot the Ring l-am jucat de 2 ori si desi nu mi-a displacut, nici nu m-a impresionat in mod deosebit. Mi s-a parut repetitiv, dar poate si din cauza lipsei de experienta am jucat cam acelasi lucru. E posibil ca dupa mai multe partide sa devina mai interesant, sunt convins ca e un joc cu potential. TS insa m-a cucerit din prima partida. Nici tema la WotR nu ma atrage, ca sa fiu sincer, dar are un gameplay interesant.

- Hannibal a fost unul dintre putinele wargame-uri incercate care nu mi-au placut. Mi s-a parut limitat si repetitiv. Dar la fel, l-am jucat doar de 2 ori, asa ca nu pot pretinde ca detin adevarul nici in acest caz.

Android Netrunner si Star Wars Rebellion nu le-am incercat, in principal din cauza tematicii probabil, dar sunt convins ca sunt jocuri bune.

- Polis e un joc foarte bun, dar nu are atata variabilitate ca Twilight Struggle

- Stronghold 2nd ed. are dpmdv o problema: este foarte fun sa joci ca atacator si foarte putin fun pt mine ca aparator. Si cum intotdeauna se intampla sa fiu ala mai experimentat de la masa, mereu trebuie sa joc cu aparatorul.

- 7 Wonders Duel e din alta categorie, dar e foarte bun pt ce e.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Twilight Struggle

Post: # 94991Post adelindumitru
04 Feb 2019, 15:19

Cât de asemănător e 1960 cu Twilight Struggle? Merită să le ai pe amândouă în colecție?

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Twilight Struggle

Post: # 94997Post danielM
04 Feb 2019, 16:16

Discutia asta despre TS este extrem de relativa; daca tie 3-4 ore ti se par un efort extrem de mare, mie mi se par ca fiind un timp de joc foarte bun pentru un wargame (cu toate ca TS nu e chiar un wargame); ce sa mai zicem atunci de TI4 sau un wargame care iti ia o zi sau doua? cand e vorba de un joc care iti place, trei ore pot sa treaca fara sa le simti, pe cand daca ma pui sa joc Parfum s-ar putea sa mi se para ca nu se mai termina jocul ala si ca nu imi ofera nicio satisfactie. Totul se rezuma la gusturi, la temele care te atrag, mecanici. Revenind la subiect, si mie imi place mult TS, cu toate ca nu l-am mai jucat de foarte mult timp, insa atunci cand am facut-o, am fost foarte concentrati ambii jucatori iar jocul si tema lui ne-au prins.

Post Reply

Return to “Discutii generale”