Best new game - ianuarie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95010Post emisanSB
04 Feb 2019, 17:42

rabesandratana wrote:
04 Feb 2019, 16:42
thenede wrote:
04 Feb 2019, 16:27

Prefer oricand "plictiseala" jocurilor" Alea
Eu a trebuit sa trag masa de joc langa geamuri si sa aprind 4 lumini ca sa putem distinge care sunt tile-urile alea cu verde normal si cele cu verde o idee mai inchis. Nu ai sanse sa il joci la lumina becului, tarziu. Sau cea mai buna varianta, iti bagi picioarele in ele de reguli si amesteci toate piesele si joci asa random.
Nu poti.
Tile-urile cu verde mai inchis au o singura constructie pe ele si pot fi puse pe plansa de joc intr-un singur mod (3 laterale au iarba).
Daca te trezesti in ultima runda cu multe cladiri duble, pe care nu o sa le poti atasa niciunde, o sa iasa un haos total.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95020Post 26octombrie
04 Feb 2019, 21:08

Beauty is in the eye of the beholder. Eu am jucat Bora-Bora o singura data, mi se pare intr-atat de hidos de strident cromatic incat nu l-as mai juca, in ciuda faptului ca nu e rau ca joc. Iar Burgundy e cel mai fain euro posibil, cred ca are peste 150 de jocuri (e adevarat ca nu l-am mai scos pe masa de 2-3 ani), insa il iubesc asa si nu ma deranjeaza deloc grafica, mai degraba imi place decat sa-mi displaca. Cand l-am luat am crezut ca dupa 4-5 jocuri se alege praful de el, pare very cheap, insa e, poate, cel mai jucat joc dupa carcassonne si nu se vede nimic pe el.
Oricum, e in top 5 forever pentru mine, atata simplitate si eleganta mai rar (si nici la feld n-am regasit)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95022Post Imago
04 Feb 2019, 21:23

26octombrie wrote:
04 Feb 2019, 21:08
Iar Burgundy e cel mai fain euro posibil, cred ca are peste 150 de jocuri (e adevarat ca nu l-am mai scos pe masa de 2-3 ani), insa il iubesc asa si nu ma deranjeaza deloc grafica, mai degraba imi place decat sa-mi displaca. Cand l-am luat am crezut ca dupa 4-5 jocuri se alege praful de el, pare very cheap, insa e, poate, cel mai jucat joc dupa carcassonne si nu se vede nimic pe el.
Oricum, e in top 5 forever pentru mine, atata simplitate si eleganta mai rar (si nici la feld n-am regasit)
Grafica de la Burgundy mi se pare chiar faina. Insa pe mine probabil jocul m-a facut sa indragesc uratenia aia:)
Heh, cate jocuri aratoase am incercat, insa absolut blege ca gameplay, incat parca as vrea sa fie mai degraba urate ca Burgundy, El Grande sau Puerto Rico, decat flashy si fara substanta.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95030Post 26octombrie
05 Feb 2019, 00:30

Eh, multumesc frumos, uite ca mi-ati facut pofta si la 11 noaptea am scos Burgundy si am dat o partida in doi, delicios! Mi-am amintit si de ce nu-l scot mai des, aprovizionarea intre ani ma enerveaza si ma scoate din atmosfera, dar csf, ncsf... Nota 10

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95221Post BloodSerj
08 Feb 2019, 10:46

Doua jocuri noi

Architects of the West Kingdom. Jucat in 3, excellent worker placement with a few twists: 'worker investment' - locatii care iti dau tot mai multe resure/bonusuri pe masura ce adaugi muncitori; capturarea muncitorilor - aduga un nivel de player interaction care deseori imi lipseste intr-un euro. Nota 8.5

Jocul lunii: Pandemic Legacy season 2: Nu pot sa spun prea multe fara spoilers, dar desi suntem abia in luna aprilie a jocului ii face concurenta seriosa lui Pandemic season 1 - care conform topului meu de anul trecut pt games of all time a iesit pe locul 2!

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95248Post thenede
08 Feb 2019, 14:50

Dark Tales - Un joc destul de simplut cu ceva sinergie intre carti in care trecem printr-o poveste. Povestea e definita de una din 3 carti care seteaza regulile jocului. Exista si un ciclu zi/noapte care poate fi manipulat si care poate activa diverse efecte, cu scopul final de a strange puncte. Grafica este buna, insa nu sunt de acord cu descrierea de pe BGG care defineste creaturile ca fiind "disturbing". E un joculet bunut dar nu suficient de bun pentru a intra permanent in colectie. 7-

Roll Through the Ages: The Bronze Age - roll&write mini-civ game. Am printat si jucat Late Bronze Age, pentru ca parea sa ofere un ceva mai multe optiuni, desi nu toate foarte clare. Jocul in sine nu prezinta dificultati majore, dai cu zarul, re-rulezi pana esti multumit si acumulezi populatie, bunuri, mancare, bani si ceva skulls care reprezinta catastrofe dar si bunuri in acelasi timp. Inregistrezi bunurile si mancarea pe o plansa de lemn, si folosesti oamenii si banii pentru diferite beneficii pe o foaie de hartie. Cu oameni poti creste numarul de zaruri sau completa monumente (care sunt si scopul final al jocului - puncte] iar cu bani cumperi tehnologii, care iti dau diferite beneficii. Tehnologiile cred ca ridica destul de mult jocul, si creaza varietate in strategie. Componentele le-as incadra la exceptionale, zarurile si plansele de lemn fiind deosebite. Un filler care si-a castigat locul in colectie. 7+

The Pillars of the Earth: Builders Duel - spacial-tactical token flipping filler game. Un joc mic de 2 jucatori creat de Stefan Feld, in care ne intrecem sa construim o catedrala/ un castel. Fiecare cladire are 3 nivele, si fiecare nivel 3 resurse care trebuie procurate si upgradate pentru a fi instalate cu bani. Jocul se desfasoara in 2 ere, care pot fi repetate o data, in cazul in care nu exista un castigator. Fiecare era are 3 runde in care se aseaza 9 carti intr-o matrice de 3X3. Jucatorii au trei jetoane care trebuie sa le aseze pe un rand, coloana sau pe diagonala, cu conditia ca cel putin un spatiu sa se suprapuna, fiind astfel contestat. Spatiul contestat naste un conflict in care se folosesc tokene de influenta (fiecare jeton are valori diferite pe fiecare parte), intr-un razboi al aruncatului jetonului in aer. E un procedeu care poate fi fun dar si frustrant uneori. Jetoanele ar fi beneficiat poate de ceva mai multe greutate pentru un flic-flac aerian mai de succes, dar e o observatie minora. Sunt si 2 carti care sunt destructive, dar noi le-am ignorat - ar fi fost bine daca ar exista cateva carti promo cu care sa le inlocuim. Ca detaliu am apreciat descrierea succinta a designerului pe spatele regulamentui - as vrea sa vad mai multe jocuri care fac asta (am mai vazut si altele). In concluzie un filler bun destul de unic in colectie. 7

The Pillars of the Earth - un worker placement clasic, cu ceva a lui. Am jucat in 2 jucatori cu varianta propusa de rahdo pentru retrangerea spatiilor; la al doilea joc am ajustat putin marketul, cu 2 spatii inchise era cam strans si sareau "scantei" :) asa ca am inchis doar 1. Incepi cu 3 profesionisti, unul pentru fiecare resursa a jocului, care transforma ineficient resursele in puncte. Pe parcursul jocului in cele 6 runde altii pot fi procurati - maximul fiind de 5 profesionisti pe care ii poti avea la un moment dat. Jocul prezinta doua faze de plasare: 1. plasarea celor 12 muncitori pe resurse (de la tura la tura exista varitie in aparitia diferitelor resurse) sau achizitionarea de profesionisti contra bani si 2. scoaterea maistrilor din saculet si atribuirea lor pe diferite spatii de pe harta - aici e si un element de push your luck - scoti pionul devreme din sac si vrei sa il plasezi platesti mult, nu te grabesti astepti si nu platesti. Jocul are o tensiune pozitiva, si o varietate data de cele 4 tipuri de carti (resurse, profesionisti, privilegii si evenimente). Catedrala de lemn e over-produced, dar da bine pe masa. As vrea sa pun mana si pe expansiune sa testez aportul de varietate, dar si fara e de pastrat. 8

Luxor - un abstract in care colectam comori dintr-o piramida. Incepi cu 2 exploratori si avansezi prin piramida in forma de spirala folosind carti, marind echipa si colectand comori. Cea mai interesanta parte a jocului este hand management-ul - ai 5 carti carora nu pe poti schimba ordinea si o joci ori pe prima ori pe ultima, iar de fiecare data cand tragi pui cartea in mijloc, ceea ce ofera alegeri strategice interesante. Cartile au valori diferite de spatii de miscare, existand si carti speciale care modifica miscarea in moduri diferite. Diferitele comori solicita o prezenta mai mare sau mai mica, si puzzle-ul potrivirii exploratorilor pe aceleasi spatii cu acces la doar 2 carti, este un interesant si invita la planificare. Jocul e usurel, dar e o platforma expandabila - kickstarterul cu cele 4 mini-extensii si a noii extensii mari mi-au cam fortat mana - I so hate you Queen - dar jocul e bun. 7.5

Alexandria - un joc asimetric care ne plaseaza in mijlocul bibliotecii din Alexandria in flacari, in postura de salvatori de artefacte sau de conspiratori. Este un joc unic cu multe elemente inovative, care din punctul meu de vedere este nedrept de sub-apreciat pe BGG. Cele 4 personaje jucabile sunt asimetrice, cu obiective, abilitati si carti diferite. Doua personaje sunt mai prietenoase si doua mai putin, noi am jucat cu cele doua prietenoase. Libraria se construieste destul de inovativ prin plasarea de tile-uri identice ca functionalitate, diferite ca design, in functie de modul in care se propaga lumina imaginara de pe spatele lor/ orientare. Ca efect se creaza forma generala a librariei intr-un mod unic de fiecare data. Fiecare camera este populata cu diferite tipuri de artefacte, cu care jucatorii vor interactiona pe parcursul jocului. In fiecare runda jucatorii au un numar de puncte de miscare/actiune pe care le vor folosi pentru acumularea de artefacte, sau pentru activarea cartilor speciale unice de care dispun. Artefactele sunt organizate pe seturi, care dau puncte bonus la finalul jocului. In fiecare runda 2 camere ard, si implicit harta se micsoreaza. Jocul are tensiune si cum spuneam multe idei bune. Iar varianta KS vine si cu 170 de pise de lemn care aduc aport vizual pozitiv. Sunt multe lucruri de placut in joc, dar pentru gustul nostru jocul are putin cam multa interactiune. A intrat la schimb. 7

City Of Spies: Estoril 1942 - un abstract tematic, in care ne jucam de-a spionii. Jocul se desfasoara pe o harta formata din tile-uril de 2X6 care se modifica de la runda la runda. Toti jucatorii incep cu aceasi spioni care detin putere si atribute diferite. Fiecare tile al hartii are reguli speciale cat si spatii accesibile in general din exteriorul hartii. Accesul implicit poate fi impiedicat si limitat in functie de plasari, care in general sunt la secret. In principiu jucam in fiecare tura 6 mini-area control games, in care incercam sa anticipam miscarile adversarilor si sa castigam cat mai multe zone. Castigul de zone iti imbunatateste echipa - pe masura ce jocul avanseaza echipele specializandu-se din ce in ce mai mult. Fiecare castig de zona vine si cu decizia sacrificarii pentru puncte a unor membri, alegerea intre obiective si utilitate fiind uneori una grea. Jocul m-a suprins pozitiv, deciziile si anticiparea plasandu-l destul de sus in colectie. 8

Tesla vs. Edison: War of Currents - a stock holding game - in care dezvoltam tehnologia electricitatii. Fiecare incepe cu un inventator (personalitati istorice) si o actiune in propria companie. Pe parcusul jocului dezvoltam tehnologii (DC/AC/Bulbs), le promovam crescand astfel interesul, cumparam actiuni in propria companie sau a competitorilor, crestem valoarea companiilor si nu in ultimul rand dezvoltam reteaua pe harta SUA. Investitia timpurie in actiunile competitorilor s-a dovedit a fi o strategie castigatoare. Este un joc relativ scurt, cu destul de multe mecanisme, un fel de Food Chain Magnate light. Nu cred ca este un joc bun in 2 jucatori, dar am avut ocazia sa il joc de 2 ori in 4 jucatori si a impresionat pe toata lumea de la masa. 8+

Jocul lunii: Tesla vs. Edison: War of Currents

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95748Post 26octombrie
20 Feb 2019, 01:21

Am mai jucat si eu cate ceva, printre picaturi: mi-a placut tare mult extensia de la El Dorado, Heroes&Hexes; imbogateste jocul fara a-l incarca, il face mai dinamic si permite explorarea aproape integrala a pesterilor (toate tokenele). Pentru cine nu stie, The Quest for El Dorado e un race game ca niciun altul, cu deckbuilding. Incepi cu un deck cu cateva carti de teren, unele si cu bani, alternativ; ai o componenta de miscare si una de cumparat carti noi pe tura. Ce nu folosesti la miscat poti folosi ca bani. Terenul devine din ce in ce mai demanding pe parcurs, apar si pesteri cu tokene de abilitati ce pot fi descoperite daca explorezi, zone unde poti arde carti, baricade peste care trebuie sa treci si pe care te poti intepeni nitel, sa mai temperezi elanul celorlalti, o gramada de chestii fun, ce sa mai vorbim. Extensia aduce si un "familiar", o carte unica de inceput, mai putin puternica (ce poate fi folosita in mod repetat, sau ii poti face un boost one time si o arzi), o taverna de unde poti racola un singur erou per jucator pe joc, insa mooaaama, ce smecheri si puternici si dureros de diferiti sunt, asa ca atunci cand tragi trei si alegi unul mori si invii de frustrare uneori :-) apar hexagoane cu blesteme pe care poti inainta mai repede, insa tragi diverse chestii, nu bune!, tunele blestemate prin care poti parcurge mai repede un traseu, dar iti ies curses la greu si alte minunatii. Recomand. 9/10, extrem de fun si antrenant.
Alte doua surprize placute au fost Anatomy Fluxx, bine implementata tema si fun, ca de obicei, si Betrayal at the House on the Hill, un joc placut si bine conceput. Enervante putin componentele (ma uit la voi, player pentagons!).
Am reusit sa dam cep si extensiei de la Harry Potter Hogwarts Battle, The Monster Box of Monsters, care a fost surpriza lunii; jocul de baza e un joc placut si extrem de tematic, fantastic prin faptul ca e modular si invata treptat fiecare chichita a deck-buildingului, ceea ce il face ideal pentru noi jucatori. Cei mai versati pot incepe amestecand primele cutii, inca din primul joc. La nivelul sapte deja e un coop destul de anevoios de castigat, dar nu dusmanos. Well, extensia contine si ea patru module si e teroare. Introduce conceptul de ars carti, precum si hand-clogging, aruncand spre tine cu carti de detentie. Noua ne-a placut extrem de mult, transforma un gateway game intr-un gamer's game, a durat o saptamana de incercari repetate pana am razbit! Clar ar fi jocul lunii ianuarie, daca e sa vorbim de board games, alaturi de extensia Heroes&Hexes, care e pentru februarie ;-)

Dar nu despre asta voiam sa va spun. De aproape doua luni merg saptamanal sa ma joc D&D si sunt absolut indragostita de universul asta! E cu totul altceva fata de ce ma asteptam si nemaipomenit e ca timpul zboara si parca intri intr-un univers paralel si colorat si periculos si plin de surprize. E Whauu. I'm hooked!
As zice ca D&D e jocul anului, nu vad ceva care sa ma entuziasmeze mai mult decat intalnirile saptamanale. :D Ma simt norocoasa pentru ca am dat si de un grup nemaipomenit!!

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95749Post DeeDee
20 Feb 2019, 08:57

Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!
Ce ma bucur ca ai incercat D&D !!!
Eram sigura ca o sa va placa. Bine ai venit in grup!

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95757Post Teddy
20 Feb 2019, 10:16

Am jucat cateva jocuri noi si in ianuarie.

Potion explosion - meh.. arata mai bine jocul in prezentare decat in realitate. Nu cred ca-l voi juca a doua oara. Nota 5

Forum trajanum - Feld.. salad point... daaah. Nu mi s-a parut un joc rau, desi nu l-as juca in 4. L-am jucat de 2 ori in 2 jucatori. Cred ca s-ar lungi mai mult decat este cazul. Nota 7

Arboretum - o surpriza placuta. Arata foarte bine jocul. Nici gameplay-ul nu e rau. L-am jucat in 4 si a fost poate putin haos. Mi-a placut. Nota 7.5

Ground floor - il aveam de multicel in colectie si in sfarsit am spart gheata si l-am invatat. Mi s-a parut un joc bun. Simuleaza ideea de model business. Conteaza foarte mult sa stii cand sa cumperi, vinzi, investesti. Totul e in functie de piata.. cerere/oferta. Cum dezvolti afacerea, cati oameni angajezi? Merita sa mai angajezi..sau poate mai concediezi. Am simtit tematica si consider ca este un joc foarte bine implementat. A tinut parca prea mult in 4. Ne-am intins spre 4 ore. Nota 7.5

Yokohama - la prima vedere un joc complex. Once you dive in, it all makes sense. Ocupa ceva loc tabla lui modulara. Mecanismul principal imi aduce a Istanbul. Iti muti presedintele doar pe unde ai asistenti. Faci o actiune si o faci de atatea ori cati asistenti, case plus presedintele de acolo. Money is tight. 2 ture am fost blocat intr-un colt pentru ca nu aveam un ban sa trec de adversari. Jocul arata bine si a tinut aprox 2.5 ore in 4 jucatori. Nota 8

Ceylon - plantatii de ceai in Sri Lanka (Ceylon). M-a atras instant jocul pentru ca am fost acolo si recunosteam multe din orasele de pe harta. Am avut o alta conexiune cu jocul doar pentru ca am amintiri frumoase de acolo. Jocul este medium cu usoara tenta light. Pe tura vei juca o carte care are printata 2 posibile actiuni. Pe una o vei face tu, pe cealalta toti adversarii. Daca nu ma insel sunt 5 actiuni posibile semeni, cultvi, faci contract, dezvolti tehnologii si influentezi politicieni. Ai 3 tipuri de ceai (alb negru si verde) care cresc pe munte, deal si campie. Jocul este relativ scurt 75min si mi se pare ca ai suficienta actiune. Cautam de mult un astfel de joc care sa-mi ofere aceste ingrediente. Nota 8.9 si jocul lunii ianuarie.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95761Post 26octombrie
20 Feb 2019, 10:55

DeeDee wrote:
20 Feb 2019, 08:57
Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!
Ce ma bucur ca ai incercat D&D !!!
Eram sigura ca o sa va placa. Bine ai venit in grup!
Thanks! I'm a half-elf bard, which is awesome and pretty demanding, for a first character :lol: Mi-am facut sapte mii de researchuri si chestionare si in toate am iesit bard, asa ca bard m-am facut, doar ca sa descopar ca e departe de a fi o clasa usoara, cu spellcasting si destul de fragil la inceput. Dupa ce-am lesinat in repetate randuri si m-au tarat prin catacombe, lovindu-ma de toti peretii, ca sa ma salveze, acum sunt ceva mai inteleapta si charismatica ;-) The ultimate goal is to study and advance enough so as to be a DM for my daugher's friends party. Sunt lesinati dupa Stranger Things si Big Bang Theory, asa ca vor D&D, duh.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95762Post rabesandratana
20 Feb 2019, 10:56

Teddy wrote:
20 Feb 2019, 10:16
Am jucat cateva jocuri noi si in ianuarie.

Potion explosion - meh.. arata mai bine jocul in prezentare decat in realitate. Nu cred ca-l voi juca a doua oara. Nota 5

Forum trajanum - Feld.. salad point... daaah. Nu mi s-a parut un joc rau, desi nu l-as juca in 4. L-am jucat de 2 ori in 2 jucatori. Cred ca s-ar lungi mai mult decat este cazul. Nota 7

Arboretum - o surpriza placuta. Arata foarte bine jocul. Nici gameplay-ul nu e rau. L-am jucat in 4 si a fost poate putin haos. Mi-a placut. Nota 7.5

Ground floor - il aveam de multicel in colectie si in sfarsit am spart gheata si l-am invatat. Mi s-a parut un joc bun. Simuleaza ideea de model business. Conteaza foarte mult sa stii cand sa cumperi, vinzi, investesti. Totul e in functie de piata.. cerere/oferta. Cum dezvolti afacerea, cati oameni angajezi? Merita sa mai angajezi..sau poate mai concediezi. Am simtit tematica si consider ca este un joc foarte bine implementat. A tinut parca prea mult in 4. Ne-am intins spre 4 ore. Nota 7.5

Yokohama - la prima vedere un joc complex. Once you dive in, it all makes sense. Ocupa ceva loc tabla lui modulara. Mecanismul principal imi aduce a Istanbul. Iti muti presedintele doar pe unde ai asistenti. Faci o actiune si o faci de atatea ori cati asistenti, case plus presedintele de acolo. Money is tight. 2 ture am fost blocat intr-un colt pentru ca nu aveam un ban sa trec de adversari. Jocul arata bine si a tinut aprox 2.5 ore in 4 jucatori. Nota 8

Ceylon - plantatii de ceai in Sri Lanka (Ceylon). M-a atras instant jocul pentru ca am fost acolo si recunosteam multe din orasele de pe harta. Am avut o alta conexiune cu jocul doar pentru ca am amintiri frumoase de acolo. Jocul este medium cu usoara tenta light. Pe tura vei juca o carte care are printata 2 posibile actiuni. Pe una o vei face tu, pe cealalta toti adversarii. Daca nu ma insel sunt 5 actiuni posibile semeni, cultvi, faci contract, dezvolti tehnologii si influentezi politicieni. Ai 3 tipuri de ceai (alb negru si verde) care cresc pe munte, deal si campie. Jocul este relativ scurt 75min si mi se pare ca ai suficienta actiune. Cautam de mult un astfel de joc care sa-mi ofere aceste ingrediente. Nota 8.9 si jocul lunii ianuarie.
Da` te-ai pus pe scris, nu gluma! Si la jocu` lunii si povestea de la topicul cu obiceiuri de achizitii... Continua, ca e mult mai interesant ca multi utilizatori sa posteze pareri/povesti si sa nu avem activitate doar pe bursa.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95767Post Teddy
20 Feb 2019, 12:06

Dormea copilul si am zis sa scriu :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95769Post Imago
20 Feb 2019, 12:32

Teddy wrote:
20 Feb 2019, 12:06
Dormea copilul si am zis sa scriu :)
Gata, l-ati adus acasa? La Garage Sale era inca pe drum:) Felicitari!

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95776Post milesteg
20 Feb 2019, 13:40

Sailing Toward Osiris - o mixtura de worker placement mediu spre usor cu area control.( pentru 2-5 jucatori ).
De-a lungul a patru sezoane insotesti barja funerara a faraonului pe malurile Nilului, putand face 10-12 actiuni /sezon precum : amplasezi muncitori ca sa colectezi resurse, cumperi si joci carti , planifici si construiesti monumente , vizitezi orase....... Avand in vedere ca nu citisem regulamentul pana la inceperea partidei, primul joc in 2 jucatori a durat cam 2 ore.Regulile sunt simple , in decurs de 2 sezoane invatasem deja ce actiuni sa facem si cam ce reprezinta fiecare.
Un minus - nu mi s-au parut multe posibilitati sa faci puncte, acestea vin preponderent prin construirea monumentelor.
Desi aveam si extensia nu am jucat cu ea la primul joc , dar aceasta aduce la randul ei ceva actiune in plus si diversificare pe partea de punctaj.
Un plus - componente de buna calitate.
Jocul merge jucat in 2 foarte bine, dar in 3 - 4 jucatori cred ca devine mult mai interesant, nu stiu de ce au pus si al 5 - lea jucator.
mentionez ca jocul nu este varianta kickstarter.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95779Post Teddy
20 Feb 2019, 14:46

Imago wrote:
20 Feb 2019, 12:32
Teddy wrote:
20 Feb 2019, 12:06
Dormea copilul si am zis sa scriu :)
Gata, l-ati adus acasa? La Garage Sale era inca pe drum:) Felicitari!
Alive and kicking.
Multumim.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95789Post 26octombrie
20 Feb 2019, 17:10

Copil?! Si nu zici nimic?!! Bravo, sa fie-ntr-un ceas bun! :D :D :D
Inca un gamer, viitorul suna bine!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95791Post adelindumitru
20 Feb 2019, 17:13

Felicitări!

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95792Post Teddy
20 Feb 2019, 18:34

Acum poluam topicul cu bucuria mea :p

Da da.. avem un nou gamer.. as fi vrut sa-i fac cont pe forum dar nu stiu ce user i-ar placea.
Am o poza de pus si pe forum dar nu am timp inca de artificii ingineresti.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95804Post 26octombrie
21 Feb 2019, 01:22

Teddy wrote:
20 Feb 2019, 18:34
Acum poluam topicul cu bucuria mea :p

Da da.. avem un nou gamer.. as fi vrut sa-i fac cont pe forum dar nu stiu ce user i-ar placea.
Am o poza de pus si pe forum dar nu am timp inca de artificii ingineresti.
Sa "poluam", nu se supara nimeni, clar! Cat despre user name pe forum, nu stiu, dar acasa, in urmatorii ani, ii poti spune "GameMaster", totul va gravita in jurul lui, trust me ;-)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95815Post Imago
21 Feb 2019, 11:05

In Ianuarie am jucat un singur joc nou, si ala solo - Gaia Project. A fost fun, e un joc pe care vreau sa-l rejoc. O sa-i scriu probabil si o recenzie saptamana viitoare. Rating-ul initial acordat pentru Gaia Project solo a fost 7, insa dupa 10 partide il simt mai degraba ca un 8.
In Februarie insa am jucat Aeon's End: War Eternal, si OMG, ce joc fain solo este acesta. E foarte simplu ca reguli si mecanici (daca ai mai jucat Deckbuilding-uri pana acum, gen Dominion, poti sa scoti jocul din cutie si sa inveti putinele reguli aditionale din mers). E simplu ca mecanici, insa interesant ca gameplay. Nemesis-ii (bosii) sunt toti diferiti, si prezinta o provocare pe parcursul la tot jocul. (Ok, poate mai putin la ultimele maini, cand bulgarele de zapada (deck-ul) magilor a crescut suficient de mare cat sa sparga boss-ul din 2-3 combo-uri).
Imi place tensiunea pe care o confera bossii, provocarile ce cresc pe masura ce inaintezi in joc, insa balansate si de puterea crescanda a magilor. Imi place diversitatea magilor si a nemesis-ilor (am War Eternal si doua expansiuni). Jocul dureaza maxim o ora (insa cica scade si la 20 de minute per partida odata cu experienta), si are doua nivele de dificultate. Pana ce am cam 50% rata de castig la dificultatea standard, deci nu simt inca necesitatea pentru o provocare mai mare. Rating: 9 cu posibilitatea sa urce/coboare. Jocul sta acum intins pe masa si abia astept sa castig odata impotriva lui Thrice Dead Prophet.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”