Top 1

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Top 1

Post: # 94930Post Corwin
03 Feb 2019, 18:29

Nu, nu e o eroare.

Pe Boardgamegeek au fost pana acum sapte jocuri diferite pe locul 1 (excluzand erori, glume, etc).

De cand am inceput sa joc mai multe, eu am avut doua jocuri pe locul 1:
- Battlestar Galactica - aveam un grup cu care il jucam foarte des, si e un avantaj enorm sa ai jucatori experimentati in partida, timpul putand sa se reduca si la mai putin de jumatate (2-3 ore in loc de 5-6 ore pe partida). E si un joc facut dupa unul dintre serialele mele favorite, si, spre deosebire de altora, mie mi-a placut mult faptul ca jocul avea imagini din serial.
- Terra Mystica - am spus multe despre motivul pentru care-mi place, asa ca recapitulez doar pe scurt: setup variabil, factiuni variabile, interactivitate mare pentru un euro, posibilitatea de a invata strategii mai bune pe masura ce capeti experienta. Chiar daca nu l-am mai jucat live de mult, inca mai am tot timpul partide deschise in app sau online. Cu toate (live + app + online) am peste 300 de partide, si inca nu m-am plictisit de el.

Terra Mystica are doi concurenti pentru locul 1, dintre care unul e chiar fratele mai tanar, Gaia Project. Acesta e insa dupa parerea mea mult prea complicat, desi repara unele dintre problemele din Terra Mystica. Poate daca apare app va fi mai usor sa inteleg pe ce trebuie sa ma axez in partide. Pana atunci... Celalalt e Terraforming Mars, insa faptul ca e mult axat pe tactica il face sa nu depaseasca (deocamdata?) Terra Mystica.

Voua ce jocuri v-au ocupat locul 1 in top de-a lungul timpului?
Last edited by Corwin on 03 Feb 2019, 23:10, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Top 1

Post: # 94933Post emisanSB
03 Feb 2019, 20:17

Eu pe parcursul ultimilor ani am fost impresionat de ceva mai multe titluri:

Primul no. 1 adevărat a fost El Grande, cel mai bun joc care a câștigat vreodată Spiel des Jahres și cel mai bun joc bazat pe area control. L-am jucat de vreo 8 ori și l-am pierdut de vreo 8 ori insa nu a pierdut nici 1% din valoare pentru mine. Intre timp, controlul teritorial ca mecanism, a scăzut în topul preferințelor, însă El Grande a rămas pe un generos loc 6 all-time si nu vad șanse să iasă din top10 vreodată.
Caverna m-a impresionat mult de la primul joc. Ideea că poți face ce vrei tu in jocul ăla m-a incantat. A fost și unul din primele jocuri de dificultate medie spre mare pe care le-am avut și rezultatele nu au întârziat să apară.
După 10-11 partide însă, l-am simțit ușor repetitiv (cu toată suita de clădiri din joc) și am inceput sa apreciez mai mult tensiunea din Agricola iar Caverna a început să scadă treptat din top, momentan ieșind și din Top 10. Rămâne însă un joc solid care nu îmi va părăsi colecția. Totodată exista posibilitatea că noua extensie să îl revitalizeze.
Terra Mystica. O vreme Caverna și Terra Mystica au stat umăr la umăr în topul preferințelor dar pe măsură ce adunam partide la Caverna, acesta își pierdea din farmecul inițial iar Terra Mystica devenea tot mai intrigant. De-a lungul a 2-3 ani, am adunat 20+ partide de TM (majoritatea in versiunea digitala pe Android) iar jocul îmi ridică tensiunea de fiecare dată când îl joc. Aspect foarte plăcut, componente de cea mai buna calitate, rejucabilitate imensa, foarte strategic, abilități speciale și diferite, sunt câteva din calitățile apreciate de toată lumea. Îmi pare foarte rău că nu am reușit până acum sa iau Fire&Ice pentru că sunt slabe șanse să o mai achiziționez ținând cont de faptul că ....
... Essen 2017 mi-a adus în colecție Gaia Project iar TM nu a avut nicio șansă. Tot ce era ușor șubred in TM, a fost îmbunătățit sau reparat in noul joc: tema SF (pentru mine SF>>>fantasy), rasele poate ceva mai echilibrate, scalabilitatea mult mai buna pentru 1-2-3-4 jucători dar mai ales templele înlocuite cu track-urile tehnologice.
Momentan nu îmi pot imagina ce poate să aducă un joc, să detroneze GP însă dacă se va întâmpla asta, înseamnă că acel joc va fi extraordinar, ceea ce nu poate decât să mă bucure.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Top 1

Post: # 94937Post Imago
03 Feb 2019, 22:06

Primul Top 1 veritabil pentru mine a fost Through the Ages. Jucam o versiune neoficiala pe Android, si ma ascundeam la munca in WC ca sa il joc. Incredibil joc, fantastic. Insa l-am jucat de 2 ori in versiunea reala, si e atat de lung. Nu am cu cine sa il joc asa, deci nu il pot mentine pe locul 1, fiindca in versiunea fizica am jucat atatea alte jocuri.
Apoi a venit Agricola. Un joc fenomenal, pe care l-am jucat de aproape 40 de ori in doi ani. Din pacate partenerul meu de baza a renuntat sa-l mai joace cu mine dupa ce l-am invins intr-o serie de vreo 7 meciuri. Foarte pacat, caci acesta era unul dintre jocurile care ar fi atins suta de partide tabletop pentru mine.
Dupa care a venit o perioada lunga de joc exclusiv solo, si am aprofundat Mage Knight-ul. Devenise jocul nr.1 pentru mine deoarece il jucam cel mai mult.
Insa nici un joc solo nu se compara cu unul impotriva jucatorilor reali. Dupa 26 de partide am abandonat Mage Knight-ul , insa am descoperit War of the Ring Second Edition. Acesta este jocul meu preferat acum, l-am jucat din pacate doar de 16 ori, si caut parteneri pentru urmatoarele 50:)

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Top 1

Post: # 94938Post mendocino
03 Feb 2019, 22:07

Eu am așteptat destul de mult înainte să-mi fac primul top ”oficial”, am mers pe idea să încerc cât mai multe și cât mai diferite înaintea oricărei listări. Primul meu joc fruntaș a fost Descent 2nd Edition, care apoi a fost detronat de Mage Knight, care la rândul lui de Scythe, apoi de Rise of Tribes. Referitor la Terra Mystica întotdeauna mi-a plăcut jocul și a fost și este printre favorite, dar totuși pentru mine lipsește acel ”plus” care să-l propulseze pe primul loc.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Top 1

Post: # 94939Post emisanSB
03 Feb 2019, 22:30

Imago wrote:
03 Feb 2019, 22:06
Primul Top 1 veritabil pentru mine a fost Through the Ages. Jucam o versiune neoficiala pe Android, si ma ascundeam la munca in WC ca sa il joc. Incredibil joc, fantastic. Insa l-am jucat de 2 ori in versiunea reala, si e atat de lung. Nu am cu cine sa il joc asa, deci nu il pot mentine pe locul 1, fiindca in versiunea fizica am jucat atatea alte jocuri.
Nici nu îți imaginezi cât de asemănător a fost și la mine.
Despre TTA mereu am zis că poate e cel mai bun joc creat vreodată. După prima partidă (a fost în 2) am meditat toată seara la el. După 1-2 săptămâni de la prima partidă, a venit a doua partidă, in 3 jucători, cu 2 jucători noi. După o perioadă de explicații, au urmat 7.5 ore de joc. Pe final, nu mai puteam, nici nu mă mai interesa așa mult cum se termina jocul, numai sa vad finalul. M-a cam doborât psihic lungimea lui.
E un joc foarte bun insa de jucat doar in 2 (in 3 poate cu jucatori experimentați) iar în numărul minim, se pierd elemente de game play.
L-am jucat însă de multe ori în varianta digitala, dar .... nu e același feeling.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Top 1

Post: # 94944Post adelindumitru
04 Feb 2019, 00:07

Nimic nu a depășit Marvel Legendary pentru mine. Oricât de mult as fi fost impresionat de Gaia Project, Mombasa sau Great Western Trail, Legendary s-a ținut tare la vârf. Pana acum 4 zile, când am cumpărat Twilight Struggle. L-am jucat de 3 ori de atunci, și probabil nu îl voi mai juca o buna perioada de timp. Dar partidele de Twilight Struggle îmi vor rămâne întotdeauna în minte. Incredibil joc.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Top 1

Post: # 94947Post Ailur
04 Feb 2019, 01:16

Multa vreme a fost Rex: Final days of an empire.

Acum, spre surprinderea mea - stiam ca imi place, dar am ales mai multe criterii si am punctat fiecare joc in functie de criteriile respective, iar asta a iesit fruntas ca medie - este Santorini.

Post Reply

Return to “Discutii generale”