Reguli nescrise - Termene transport

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming

Ati fost mereu pregatiti sa trimiteti jocul in aceeasi zi in care ati primit banii ?

Poll ended at 10 Mar 2019, 09:59

DA
7
27%
NU
19
73%
 
Total votes: 26

Rafy
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 316
Joined: 28 Nov 2012, 08:58
Location: Bucuresti

Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95209Post Rafy
08 Feb 2019, 09:59

Sal
Pentru prima data in 6 ani pe forum m-am izbit de-o neizbita.
Buyer nerabdator si eu destul de ghinionist si nepregatit.
Am de trimis un coffin box si am probleme de cutie.
Care e termenul maxim oficial/neoficial si de bun simt in care un seller poate trimite pachetul din momentul in care primeste banii (in ore)

Ma intereseaza nu doar pentru cazul de fata cat pentru cultura mea generala ( Eventual sa-mi updatez Entry-ul de vanzare ).

Cei care au avut probleme cu delay suparator la pachetele trimise de mine sunt invitati sa posteze aici.

Si un mic poll

Mersi

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95212Post Miţã
08 Feb 2019, 10:19

Consider 48h de la primirea banilor a fi un termen decent. M-am izbit de aceasta problema a nu avea cutie si am rugat pe cel ce a cumparat sa astepte maxim 72h. Daca se apropie weekend-ul atunci inteleg nerabdarea.

User avatar
manny0821
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 02 Sep 2014, 18:11
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95214Post manny0821
08 Feb 2019, 10:20

Eu am cumparat mai mult decat am vandut pe forum, nu ma astept ca oamenii care au sute de jocuri in casa (din care le vand cateva) sa aiba si 'x' cutii in diferite marimi pe stoc. Mi se pare absurd. Pentru mine daca este predat curierului / dus la posta* a 2a zi e ok. Daca specifica vanzatorul ca nu are timp sa faca coletul pot astepta inca o zi or smth like that.

^^ Edited.
Last edited by manny0821 on 08 Feb 2019, 10:46, edited 1 time in total.

Rafy
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 316
Joined: 28 Nov 2012, 08:58
Location: Bucuresti

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95218Post Rafy
08 Feb 2019, 10:38

"Pentru mine daca este livrat a 2a zi e ok" .. 1-2 zile ii ia curierului sa ajunga de la A-B . Asta inseamna ca seller-ul sa ti-l trimita exact in ziua cand a primit banii. Din moment ce nu ai vandut si ai cumparat ti s-a intamplat sa-ti vina mereu a doua zi sau e doar wishful thinking ? Daca si cand vinzi cumparatorul ce cumpara de la tine primeste pachetul a doua zi dupa ce primesti tu banii ?

Ma intereseaza nu cand isi primeste buyer-ul pachetul pentru ca nu poti controla Posta sau curierul. Ma intereseaza timpul maxim admis din momentul in care se primesc banii pana cand pachetul pleaca.

Poate sefu nostru sa faca si niste reguli scrise pe undeva ?
Sefuleeee

User avatar
manny0821
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 02 Sep 2014, 18:11
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95219Post manny0821
08 Feb 2019, 10:43

Ma refer sa fie luat de curier a 2a zi, m-am exprimat gresit.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95220Post LookyRo
08 Feb 2019, 10:44

Pentru mine, preferabil e sa ajunga "inainte de weekendul* din saptamana urmatoare"
*incepand de vineri, de pe la ora 17:00

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95222Post Corwin
08 Feb 2019, 10:51

Eu de obicei rezerv jocul pana cand am cutie, si abia dupa aia cer cumparatorului sa plateasca, practic cand pachetul e gata pregatit si doar trebuie expediat. Dupa ce primesc banii chem curierul ziua urmatoare, si dupa aia depinde de curier. S-a intamplat sa vina a doua, respectiv a treia zi dupa ce i-am chemat (o data pentru fiecare).
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95223Post Imago
08 Feb 2019, 10:55

Rafy wrote:
08 Feb 2019, 10:38
Poate sefu nostru sa faca si niste reguli scrise pe undeva ?
Sefuleeee
Nu cred ca putem regula atat de adanc activitatea de vanzare-cumparare. Avem prea putin control asupra acestea, si chiar intram pe un teren cu responsabilitate marita pentru administratori. Avem si noi joburi, Adi are 3 copii, o sotie tanara si sute de jocuri. Dati-i voie sa le mai si joace:) Eu am doar 29 de jocuri, nu am nici copii ,nici sotie, insa am un job solicitant, dansuri, Toastmasters... Poate va lamuriti cumva intre voi inainte de a face schimbul/vanzarea, care ce asteptari are, si in functie de asta hotarati daca faceti tranzactia sau nu.

Rafy
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 316
Joined: 28 Nov 2012, 08:58
Location: Bucuresti

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95225Post Rafy
08 Feb 2019, 11:05

"Eu de obicei rezerv jocul pana cand am cutie, si abia dupa aia cer cumparatorului sa plateasca"
Pe forumu asta oamenii nu stau in 200 de lei nici la platit nici la primit.
Am avut persoane carora le-am vandut jocuri (multe jocuri) si ne-am inteles sa primesc banii la whatever.
Plata de fapt nu se face pentru bani ci pentru a initia un deadline de trimitere a pachetului de catre seller.
Pe mine ma intereseaza deadline-ul si preferabil o regula oficiala.
Nu e nevoie de un regulament de 50 de pagini. E nevoie de numarul de ore maxim admis, stabilit de majoritatea celor de aici pentru ca un seller sa poata trimite un pachet fara a-i fi frica ca i se va umbla la beregata intre timp.
24h ? 48h ? 72h ?

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95226Post Corwin
08 Feb 2019, 11:10

Eh, in cazul ala eu n-as mai vinde aici. Sunt prea multi factori ca sa pot da un deadline fix de la rezervare la expediere, nu sunt magazin de jocuri care asta face. Mi se pare mai eleganta solutia cu rezervare si plata cand sunt pregatit sa expediez.

De exemplu ultima data am vandut vreo 5 jocuri deodata, si chiar daca aveam cutii pentru cateva, nu aveam si una mare pentru toate. Si nu e singura problema care poate aparea.

Edit: Si oare ce s-ar intampla in cazul in care nu se respecta deadlineul? Ban la vanzari? Ban temporar de cont? Ca daca pui o regula trebuie sa aiba si consecinte, altfel e la fel de buna ca regulile nescrise de acum. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Rafy
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 316
Joined: 28 Nov 2012, 08:58
Location: Bucuresti

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95227Post Rafy
08 Feb 2019, 11:22

"Si oare ce s-ar intampla in cazul in care nu se respecta deadlineul? Ban la vanzari? Ban temporar de cont? Ca daca pui o regula trebuie sa aiba si consecinte, altfel e la fel de buna ca regulile nescrise de acum"
Nu cred ca am fost inteles. Ma interesa cate ore are permis sellerul inainte sa se trezeasca cu pm-uri de "Cand a plecat?" "A plecat?" "E pe vine?" "Am platit ieri de ce nu e plecat?" etc etc..nu e vorba de nici o penalizare. Dupa termenul asta de bun simt stabilit e evident ca sellerul tre sa ia legatura cu buyer-ul sa-i zica daca si ce probleme sunt si sa ajunga la un acord comun.
Intrebarea mea e cate ore are la dispozitie inainte sa inceapa sa isi ia maciuci pe pm.

User avatar
manny0821
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 02 Sep 2014, 18:11
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95228Post manny0821
08 Feb 2019, 11:26

Eu sunt de parere ca daca vanzatorul estimeaza cand poate preda jocul la curier, si cumparatorul e de acord asta poate varia de la 24h la 72h sau la o saptamana din punctul meu de vedere (de exemplu daca nu esti acasa si ti-a gasit cineva jocul in thread putin mai vechi). Iar daca tu estimezi gresit e problema si responsabilitatea ta. Aici sunt de acord cu Corwin, ii zici "ba nene, stai sa gasesc cutie si iti trimit contul in momentul in care am un plan de ambalare pt joc".

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95230Post VickdaReaper
08 Feb 2019, 11:39

Eu sunt de părere că tot procesul de vânzare - cumpărare se poate rezolva prin dialog între cele două tabere implicate. Astfel, văd că întreg procesul se poate desfășura în câțiva pași simpli. Nu am pretenția ca pașii enumerați să fie soluția ideală, dar eu așa văd lucrurile.

1. Anunți vânzătorul că ești interesat de un anumit joc (și prin mesaj pe forum, nu doar prin mesaj direct).
2. Se stabilesc de comun acord condițiile de realizare a tranzacției (cum și când se transmit banii, cum și când se transmit jocurile, alte detalii).
3. Conform condițiilor stabilite anterior, se realizează tranzacția (se transferă banii, se expediază jocurile).
4. Având în vedere natura informală a forumului, se păstrează un dialog minimal despre buna desfășurare a tranzacției (au ajuns banii, au plecat jocurile, au ajuns jocurile, jocurile respectă descrierea făcută, etc.)
5. Odată bine încheiată tranzacția, se trag concluziile, se spun mulțumirile sau ofurile (eventual și pe forum, ca să știe lumea cum stau lucrurile), se bea berea (în direct, sau prin videoconferință).

Iar dacă pe parcursul procesului descris anterior apar probleme, părțile iau legătura între ele și cad de acord asupra bunei soluționări a respectivelor obstacole. În caz că problemele nu pot fi rezolvate direct, se poate apela la administratorii ori moderatorii de pe forum pentru arbitraj.

În legătură cu ce ai întrebat, Rafy, sunt de părere că dacă problema cu cutia nu a fost discutată în prealabil, și în condițiile în care banii au fost deja transferați, un interval de 72 de ore ar trebui să fie suficient pentru a preda coletul către curier ori la posta.

În ceea ce privește reglementarea strictă a procesului de vânzare - cumpărare, consider că ar fi mai greu de implementat în condițiile în care scopul principal al forumului este furnizarea unei platforme de discuție despre jocurile de societate și nu acela de a crea o piață de vânzare a jocurilor. În plus, având în vedere că o bună parte a vânzărilor de jocuri se realizează prin contract direct între vânzător și cumpărător (prin mesaj privat, sms, telefon, email, etc.), ar fi foarte greu pentru administratorii forumului să arbitreze aceste tranzacții. De aceea, cel mai adesea s-a apelat la regula bunului simț.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95231Post iadrianik
08 Feb 2019, 11:46

Rafy wrote:
08 Feb 2019, 09:59
Care e termenul maxim oficial/neoficial si de bun simt in care un seller poate trimite pachetul din momentul in care primeste banii (in ore)
As zice ca termenul este cel agreat intre vanzator si cumparator.
Exista cumparatori care vor ca jocul sa fie trimis (sa fie predat de vanzator catre curier/posta) a doua zi (lucratoare), exista cumparatori care pot astepta si o saptamana.

In cazul de fata, cel mai bine cred ca e sa discuti cu cumparatorul.
Poti returna banii, ca sa nu mai existe discutii ca ai primit banii, dar nu ai trimis jocul. Si cand faci rost de cutie, reluati tranzactia.

Long story short: dupa cum agreezi cu cel care cumpara. :)

edit: ninja'd by Vick

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95242Post rabesandratana
08 Feb 2019, 12:58

Eu am luat peste 50 jocuri din provincie pe acest forum si am si dat o parte iar mereu am ajuns la un acord comun cu respectivul user. S-a intamplat sa imi trimta jocul rapid si eu sa ii dau banii abia dupa o saptamana (chiar doua intr-un caz), sau sa imi vireze mie cineva banii si sa ii transmit ca mai dureaza 2-3 zile pana ajung la curier sau sa fac rost de cutie. Niciodata in cazurile mele livrarea nu s-a facut in mai putin de 4-5 zile, asa ca nu inteleg cum cineva cere livrarea in doar o zi. Nici emag nu iti garanteaza mereu asta si e ditamai corporatia.

Asa ca regula e una nescrisa, prin care toata lumea pe forum merge pe incredere, pentru ca mai devreme sau mai tarziu, jocul/banii o sa ajunga la destinatar. Eu nu am patit niciodata pana acum, sa trimit banii si apoi sa nu primesc jocul, indiferent ca era vorba de un user relativ nou pe forum sau unu cu vechime. Dar nici nu am avut pretentii vreodata sa vina jocul a doua zi, ci am asteptam 4-5 zile, poate chiar o saptamana uneori fara emotii. Sunt oamani foarte seriosi in comunitate si daca cineva intarzie sigur nu o face cu rea intentie.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95286Post mendocino
08 Feb 2019, 22:12

Totuși să nu uităm că prezenta pagină este un forum și ca atare scopul este să putem purta discuții, să împărtășim păreri și opinii și nu în ultimul rând să facă o legătură între un user care vinde și unul care cumpără, evident jocuri de societate. După ce se realizează această ”legătură” cred că devine o problemă privată între cei doi părți cum și ce convin în privința tranzacțiilor, nu cred că rolul acestui forum este să devină o poliție a transferurilor și să supervizeze fiecare mișcare, de aceea nu cred că se impune birocratizarea procesului de vânzare. Nu cred că administratorii prezentului forum și-ar dori să medieze fiecare zi de întârziere. Suntem oameni, presupun cu toții rezonabili, capabili să purtăm o discuție civilizată, să ne înțelegem, să ajungem la un consens, ergo susțin cele enunțate mai sus de Vick ”că tot procesul de vânzare - cumpărare se poate rezolva prin dialog între cele două tabere implicate”. Să nu ne complicăm viața pe degeaba cu probleme false.

Rafy
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 316
Joined: 28 Nov 2012, 08:58
Location: Bucuresti

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95328Post Rafy
10 Feb 2019, 13:07

Ipoteza de la care s-a plecat discutia era clara

1. Nu exista motive de neincredere pentru nici una din parti = banii se primesc si pachetul pleaca
2. Banii s-au urcat in cont si seller-ul se pregateste sa trimita pachetul = Nu exista nici o intelegere de timing , se presupune ca e default. Asta ma interesa , adica ce inseamna default, respectiv :

"În legătură cu ce ai întrebat, Rafy, sunt de părere că dacă problema cu cutia nu a fost discutată în prealabil, și în condițiile în care banii au fost deja transferați, un interval de 72 de ore ar trebui să fie suficient pentru a preda coletul către curier ori la posta."

Exact asta.

Postul de mai sus e off topic.

Nu ai ce dialog se porti atata timp cat daca nu s-a realizat initial mai tarziu e tardiv pentru ca omu a presupus ca i-l trimiti imediat si tu ai presupus ca ai niste zile la dispozitie. Dialogul e fantastic si mirabolant dar nu rezolva nimic daca nu e facut la timp. Ne uitam la oalele sparte si radem/plangem.
Si nici nu vad ce birocratizare e in asta "În legătură cu ce ai întrebat, Rafy, sunt de părere că dacă problema cu cutia nu a fost discutată în prealabil, și în condițiile în care banii au fost deja transferați, un interval de 72 de ore ar trebui să fie suficient pentru a preda coletul către curier ori la posta."
Puteti sa nu faceti o regula sau macar un guideline din asta ca deja sunt cred ca mult prea multe si probabil toate mult mai importante ca asta dar din poll vad sunt sunt 3 oameni care trimit dar si mai important se asteapta sa le fie trimis pachetul in aceeasi zi in timp ce restul nu. Poate se vor mai alinia planetele inca o data si facem un deja vu.

Si cat de falsa e problema cand un om isi asteapta un joc in weekend sa il joace si e suparat ca nu il primeste cand s-a asteptat si eu sunt suparat ca nu i-l pot trimite. Mie si buyer-ului ni s-a parut cat de poate de reala.

Ce mi se pare SF e ca nu s-a mai lovit nimeni de problema asta pana acum.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95329Post Teddy
10 Feb 2019, 14:46

Asta clar va fi invatatura de minte atat pentru tine cat si pentru cumparator.

Eu in threadul de vanzari am specificat ca poate dura pana la o saptamana pana ajung la posta.
Nu vreau niciodata banii pana nu am coletul pregatit sau chiar pana l-am expediat.
Anunt vanzatorul cand expediez sau daca mai apar intarzieri de livrare.
Iar cu banii nu am avut niciodata probleme. Imi trimit oamenii bani si dupa o luna pentru ca ne cunoastem sau avem o relatie de tranzactionare deja.

Nu e tardiv sa porti acest dialog. Au fost circumstante exceptionale. Dupa cum ti s-a propus, ofera-i posibilitatea cumparatorului sa-i returnezi banii daca nu mai doreste jocul.

Spor la remedierea situatiei.

P.s. noi ne chinuim sa stabilim cum e cu "up-ul" si tu vrei reguli pentru expediere :))

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95330Post 26octombrie
10 Feb 2019, 14:50

Concluzia e una singura si simplifica viata tuturor: pana nu aveti cutie la joc, nu aveti voie sa dati UP. Gata, problem solved.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Reguli nescrise - Termene transport

Post: # 95331Post 26octombrie
10 Feb 2019, 14:52

Acum serios, si eu am asteptat de mi s-au lungit urechile de 2-3 ori (doua saptamani chiar), dar n-am murit si m-am bucurat de joc si mai tare cand a venit. Also, am lalait-o cu expedierea jocurilor in mod repetat, din motive de cutie si curieri puturosi, asa ca that's life. Trimite jocul, cel care-l primeste sa-l joace cu placere si gata.

Post Reply

Return to “Discutii generale”