Cum notati un joc

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum notati un joc

Post: # 108716Post iuli212
13 Mar 2020, 19:28

sergiunastrut wrote:
13 Mar 2020, 16:18
Eu, personal, stau mult uneori în dubii pentru 7 sau 8, nu-mi imaginez cum o faceți voi cu extra layers :D
Eu prefer notele cu o zecimala:
- ma ajuta sa fac o clasificare mai exactă a jocurilor care imi plac sau nu
- pot departaja 2 jocuri care se invart în jurul aceleasi note (ex. 2 jocuri de 8 din care unul mi se pare ca are ceva în plus, dar nu atat de mult incat sa sara la 8.5-9 primește un 0.2-0.3 fata de celalalt)

In mod normal notez jocurile dupa 2-3 partide în care reusesc sa imi fac o parere mai clară. Trebuie sa fie instant love/hate ca sa ia nota la prima partida.
In acelasi timp daca exista un joc care merge mecanic destul de bine, notat bine de altii în general, dar mă face să nu vreau sa il mai joc dupa prima partidă din varii motive (profund subiective) prefer să nu îl notez. Dacă mai are onoarea de 1-2 partide si impresia este aceeași va lua o nota mai mica pentru a-l clasifica.

User avatar
mihaid
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 168
Joined: 13 Nov 2016, 09:47
Location: Calarasi

Re: Cum notati un joc

Post: # 108721Post mihaid
13 Mar 2020, 21:08

Pentru mine conteaza mai mult design-ul jocului, si pe urma conteaza daca mi-a placut.
Apoi, dupa ce dau o nota, ma raportez la jocurile la care am dat nota asemanatoare si mai scad (sau mai cresc) nota cu 0.5, daca e clar ca celalalt joc mi-a placut mai mult.
Oricum, criteriile nu sunt absolute, exista si exceptii.

10: nu dau aceasta nota, in speranta ca voi juca odata un joc la care sa spun "da, asta e un joc de 10"
9.0: DESING extraordinar si ca IMPRESIE mi-a placut foarte mult, l-as juca oricand
8.5: DESIGN cu ceva aparte si ca IMPRESIE mi-a placut foarte mult, l-as juca oricand
8.0: DESIGN foarte bun si ca IMPRESIE mi-a placut mult, l-as juca oricand
7.5: DESIGN bun si ca IMPRESIE mi-a placut mult, l-as mai juca

7.0: DESIGN bun si ca IMPRESIE mi-a placut, dar l-as juca rar
6.5: DESIGN prea simplist, dar ca IMPRESIE mi-a placut, l-as mai juca,
sau DESIGN bun, dar ca IMPRESIE nu mi-a placut
6: ca IMPRESIE nu mi-a placut, dar DESIGN bun

5: ca IMPRESIE nu mi-a placut, si DESIGN prost
4: ca IMPRESIE il urasc, si DESIGN nu mai conteaza
3: DESIGN prost, joc broken
2: ma feresc sa joc ceva de nota 2
1: nu se merita efortul sa dau o nota unui asa "joc"

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Cum notati un joc

Post: # 108725Post Teddy
13 Mar 2020, 21:39

Board Game Ratings 598
Average Rating 6.97

Incep cu aceasta statistica pentru ca mi se pare ceva mai specifica daca ai 50 de jocuri jucate sau 200+

La inceputuri nu notam jocurile. Nu stiam nici de bgg, deci am ratat cateva. Apoi incet incet s-a largit spectrul si am inceput sa notez aproape fiecare joc.

Sa o iau cu inceputul. In primul rand tin minte cum ma fascina aproape orice joc si eram entuziasmat de a ma juca orice. Nu aveam gusturi, pretentii nu mai zic. Notele au inceput sa vina dupa ce am descoperit bgg-ul, evident. Am fost darnic, mult prea darnic la inceputul notarilor, insa treptat am ajuns sa fiu destul.. hmmm, sa zicem doar mult mai strict. Daca inainte curgea cu note de 8 si 9 acum curge cu note de 6 si 7. De ce? Pai dupa ce ajungi sa joci mai multe jocuri (ma refer aici la cateva sute) ai vazut aproape tot ce era de vazut in materie de mecanisme, tematica, inovatie, combinatii intre mecanici si elemente noi. Moment la care ar trebui sa-ti dai seama ce-ti place tie si ce ridica nota. Nu-mi sariti in cap ca nu ai cum sa fi vazut chiar totul si de asta tot cumparam jocuri noi ca zevzecii sperand sa descopeim un holy grail. Myself included.

Nu am avut timp sa trec in revista toate notele, dar cert este ca ma mai intersectez cu diverse jocuri pe bgg si vad niste note science fiction acordate de mine la unele jocuri si ma intreb ce a fost in capul meu?! Le modific, dar fac o retrospectiva a perioadei in care l-am jucat si imi dau seama ca era o nota conform experientei ludice de pana atunci. Mi-ar placea sa-mi fac timp sa le trec in revista pe majoritatea.

Contribuie foarte multe elemente la evaluarea unui joc. O fi ea oare corecta? Nu cred, insa cel putin incerc. S-a mai discutat despre asta. Notez acum orice joc dupa prima partida ca sa stiu ca l-am jucat si sa am o prima evaluare/impresie. Posibil sa nu-l mai rejoc si a ramas cu prima impresie. Ata ete. Daca il rejoc, sanse mari sa revin asupra notei.

Ma incadrez la persoanele care acorda o zecimala. Neaparat. Doua zecimale rar, dar se mai intampla.
Explicatia primei zecimale este destul de simpla. Mi se pare ca jocurile sunt atat de multe si variate incat nu am cum sa ma rezum la niste note intregi de 6, 7, 8 .. intre 6 si 8 am cele mai multe jocuri notate. Trebuie sa incerc sa le departajez cumva si consider ca asa o pot face mai bine.
Cat despre doua zecimale la mine se intampla mai mult la sfert adica 6,75. Cand sunt indecis mai recitesc recomandarea bgg, adica ma uit sa vad ce inseamna pentru ei notele acelea, desi le stiu, parca am nevoie de putin ajutor pentru a ma decide. Asta se intampla la jocuri mai slab cotate sub 7 sau 7,5 la mine.

Vis-a-vis de notare mi-am dat seama de un element foarte important cand faceam un top mai in urma cu cateva luni si am revenit asupra unor note pe bgg. Desi nu am considerat un joc de 9,5 sau 10 la momentul respectiv, mi-am dat seama ca am foarte multe partide la anumite jocuri. Poate au fost printre primele de genul respectiv si au lasat o amprenta serioasa in memoria mea. Le joc si acum cu placere chiar daca imi dau seama ca ele nu sunt fenomenale, dar timpul petrecut si placerea de a le rejuca au crescut nota.
Astfel de jocuri la mine sunt STONE AGE, SEASONS si RICOCHET ROBOTS. Iar mai proaspatul intrat in aceasta categorie este BETWEEN TWO CASTLES OF MAD KING LUDWIG, care nu a strans asa multe partide, insa l-as juca oricand si scaleaza la fel de bine pt 3 sau 7 si il pun pe masa cu deosibita placere.

Funny story, am aflat despre between two castles (la Biertan) ca faceam scoringul gresit dar ce ma bucur ca il jucam gresit pentru ca mi se pare mai bun asa.

Notele de 8 si mai sus raman in colectie de principiu, desi m-am mai despartit de unele daca exista in grupul meu de joaca.
7.5 sunt acolo la limita. Ar trebui rejucate sa-mi fac o parere.
7 sau mai jos tind sa paraseasca incinta.

Categorie de partygame. Mi se pare greu de acordat o nota daca te iei dupa prea multe criterii asa ca recurg la impresia generala de la masa. Incep cu mine evident, dar s-a ras? S-a simtit lumea bine? Este cerut des? Rejucabilitate?

Un party game de nota 10 pentru mine este Telestrations varianta de adulti. Se rade cu lacrimi de fiecare data.

As mai scrie, dar bebe..

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum notati un joc

Post: # 108728Post Corwin
13 Mar 2020, 22:32

sergiunastrut wrote:
13 Mar 2020, 16:18
Adică reușiți să cuantificați experiența lăsată de joc la zecimală/2/3/Rahdo-like, sau folosiți asta pentru a le sorta/ranking rapid?
Din cate stiu Rahdo da notele cu atatea zecimale pentru ca prin asta isi face si clasamentul. Daca are un joc notat 8.55 si unul 8.54, si mai joaca unul care pentru el e intre cele doua, il noteaza 8.545. Nu stiu cat de des isi modifica notele, dar pe mine m-ar termina personal un astfel de sistem. :D Prefer sa notez cu valori intregi, si clasamentul sa-l tin separat de nota, desi in general sus vor fi notele de 10, apoi 9, apoi 8, apoi nu-mi bat capul sa le clasez pe cele mai joase. Si chiar daca dau note dupa putine partide, se intampla sa mai schimb nota pe parcurs, in jos sau in sus. Cel mai des o fac atunci cand imi refac clasamentul, ca oricum ma uit peste jocurile notate 8+ atunci. Acum ca am multe jocuri 8+ in schimb ma bate gandul sa largesc plaja jocurilor considerate bune, sau incercand sa scad media, sau folosind jumatatile de punct (.5). Mai vedem la iarna. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: Cum notati un joc

Post: # 110182Post Magister
01 May 2020, 23:09

Cel putin eu, in domeniul principal de interes si anume wargames, sunt destul de exigent.
Am un singur 9.5 in colectie (Turning Point: Stalingrad) obtinut pe baza experientei de joc in general, interactivitatii si, cu toate acestea, reconstituirii bune a posibilitatilor istorice. Am mai multe de 9, chiar unele mai vechi si evaluate mult mai jos de multi, de ex. clasicul Victory in the Pacific, cu cea mai buna gandire reciproca (controlul reflexiv) fata de regulile moderate. Am dat altuia 8.5 (NATO Air Commander) desi e destul de simplist, pentru "curgerea buna" a jocului solo si faptul ca a meritat sa fie baza unor house-rules majore, practic un redevelopment. Fara ele ar fi fost de 7-7.5 cel mult.
Monstri renumiti chiar ca Gulf Strike au primit initial 7, pe de o parte pentru ca se misca greoi -inerent numarului mare de componente si mecanisme-, pe de alta parte cu cat sunt mai multe, cu atat mai usor e sa incapa "brese" exploatabile sau absurde, care rup asteptarile decizii>rezultate, pentru "carpirea" carora ar trebui alte reguli si exceptii etc. ajustarile putând continua la nesfarsit. Totusi GS a fost ridicat la 8 din motive nostalgice, fiind primul wargame SI board game modern care m-a introdus direct in miezul dur al hobby-ului.
Am si multe cu 6, in special wargames cu revista (magazine games) mai vechi, cu mecanisme fie simpliste, fie nu prea bine puse la punct. Totusi si ele isi merita locul in colectie, mai ales prin documentarea asupra unor colturi obscure din istorie - geografic si ca forte (Order of Battle). Sau ca monument de raritate si istorie antica a designului (5 - Arms Race - un stramos foarte necizelat al Axis&Allies situat in Razboiul rece)...

In domeniul euro, fiind mai recent introdus de colegii de joc din Romania - sunt mult mai indulgent.
Nota de baza ar fi cam 8.5 pentru ce merita jucat, e fun pentru mai multi, interactiv, dar totusi da ceva de gandit, simti când ai combinat ceva, fara sa te "lase pe spate" totusi:
Grand Austria Hotel, Teotihuacan, Pulsar 2849, Lords of Waterdeep, Village, Stone Age, K2, etc.
Unele chiar simple au primit 9 pe baza purei placeri personale, a "dopaminei" eliberate: Friday sau Wingspan. Poate le voi mai cobora nitel.
Alte putine de 9 merita prin designul genial, echilibrat (Castles of Burgundy, Agricola, Race for the Galaxy) chiar daca sunt complexe in consecinte si inca n-am apucat sa le aprofundez cum ar merita (Terra Mystica, Root)...
Euro-uri prea incalcite sau cu reguli arbitrare de dragul regulilor nu gust, multe nu le-am jucat si deci nu le-am dat note.
Macar la wargames pot accepta acel gen de complexitate pentru ca este "despre" ceva istoric, mecanismul mai greoi incearca sa reprezinte un fenomen care in realitate e si mai complex.
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

Post Reply

Return to “Discutii generale”