Twilight Imperium 4

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply

Joci Twilight Imperium 4?

Nu ma intereseaza subiectul
8
19%
Nu am jucat - as juca o data sa-l bifez si pe asta
12
29%
Nu am jucat - ma atrage ideea, as vrea sa incerc fiecare rasa
6
14%
Am jucat - nu mai vreau
3
7%
Am jucat - as mai juca ocazional
7
17%
As juca in fiecare saptamana dar nu am timp/oameni
6
14%
 
Total votes: 42

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Twilight Imperium 4

Post: # 96842Post adrim
21 Mar 2019, 09:54

Sunt curios cati oameni interesati de Twilight Imperium 4 avem in comunitate. M-as bucura sa dezvoltati si cu un comentariu plusurile si minusurile jocului din punctul vostru de vedere.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96895Post suf
22 Mar 2019, 14:48

+ Joc 4X foarte bun (cel mai bun?)
+ Diferit ca stil de majoritatea jocurilor populare
- Din cauza ca e diferit jucatorii nu se pot hotara ce vor sa faca si atunci dureaza mult

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96914Post adrim
23 Mar 2019, 22:31

Intradevar numarul mare de optiuni pe care jocul il ofera poate sa fie coplesitor in primele 2 partide. De aceea am compilat un mic Strategy Guide care te ajuta intr-o oarecare masura sa nu te pierzi in marea de posibilitati. Fisierul se poate descarca de aici. (Contine cate un ghid pentru fiecare rasa si la sfarsit mai sunt cateva generalitati.)

Legat de rezultatul sondajului ... stiam ca Twilight Imperium nu este cel mai popular joc in aceasta comunitate, dar ma asteptam ca macar la nivel de intentie cifrele sa arate mai bine. Totusi par a fi suficienti oameni interesati pentru cateva sesiuni. Noi incercam sa jucam in fiecare saptamana. De obicei ne strangem 4 sau 5 si aproape de fiecare data avem macar un jucator nou la masa, deci loc se gaseste si suntem noob friendly. De cele mai multe ori jucam in timpul saptamanii de la ora 17:30, incercam vinerea pe cat se poate. (Mai rar si in weekend.) Asadar daca esti in Bucuresti si ai chef de un joc lasa un mesaj aici sau pe privat. Cu cat este mai la inceputul saptamanii cu atat sunt sansele mai mari sa se intample - de obicei ne organizam luni-marti pentru saptamana in curs.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96915Post Imago
23 Mar 2019, 23:12

adrim wrote:
23 Mar 2019, 22:31


Legat de rezultatul sondajului ... stiam ca Twilight Imperium nu este cel mai popular joc in aceasta comunitate, dar ma asteptam ca macar la nivel de intentie cifrele sa arate mai bine.
E un joc oldschool, lung si stufos. A fost eclipsat deja de alte designuri mai up to date, mai prietenoase.

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96916Post adrim
23 Mar 2019, 23:40

Daca luam in considerare rankingul BGG nu cred ca "eclipsat" este cuvantul cel mai potrivit. (Rank Overall 10; Rank Strategy 8) :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96917Post MandrulDuce
24 Mar 2019, 03:53

Imago wrote:
23 Mar 2019, 23:12
adrim wrote:
23 Mar 2019, 22:31


Legat de rezultatul sondajului ... stiam ca Twilight Imperium nu este cel mai popular joc in aceasta comunitate, dar ma asteptam ca macar la nivel de intentie cifrele sa arate mai bine.
E un joc oldschool, lung si stufos. A fost eclipsat deja de alte designuri mai up to date, mai prietenoase.
Twilight Struggle este supra evaluat, Twilight Imperium e eclipsat de alte design-uri. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
In afara de TI4 care este pe 10 cu doar 6K de jocuri (de unde va scadea sigur), urmatorul joc space-themed 4x like este Eclipse pe 31, urmat de TI3 pe 50. Design-urile alea de care zici tu, reteta de dat peste cap topul bgg numita Kickstarter fever cum ii zic eu, nu numai ca nu sunt mai bune, sunt complet inexistente.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96918Post Imago
24 Mar 2019, 06:06

MandrulDuce wrote:
24 Mar 2019, 03:53
Imago wrote:
23 Mar 2019, 23:12
adrim wrote:
23 Mar 2019, 22:31


Legat de rezultatul sondajului ... stiam ca Twilight Imperium nu este cel mai popular joc in aceasta comunitate, dar ma asteptam ca macar la nivel de intentie cifrele sa arate mai bine.
E un joc oldschool, lung si stufos. A fost eclipsat deja de alte designuri mai up to date, mai prietenoase.
Twilight Struggle este supra evaluat, Twilight Imperium e eclipsat de alte design-uri. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
In afara de TI4 care este pe 10 cu doar 6K de jocuri (de unde va scadea sigur), urmatorul joc space-themed 4x like este Eclipse pe 31, urmat de TI3 pe 50. Design-urile alea de care zici tu, reteta de dat peste cap topul bgg numita Kickstarter fever cum ii zic eu, nu numai ca nu sunt mai bune, sunt complet inexistente.
Eu nu am zis “a fost kickstart-uit”, ci “eclipsat”. Locul din Top 100 e irelevant, pana sa apara urmatoarea iteratie a TI-ului Eclipse era cu mult inaintea TI3. Pentru ca e un joc 4X fantastic, mult mai gestionabil decat behemotul de la FFG.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96919Post MandrulDuce
24 Mar 2019, 08:55

Design-urile alea de care zici tu ca sunt mai "up to date, mai prietenoase" sunt "reteta kickstarter". Totul sa fie mai usor ca sa fie mai vandabil. Asta nu inseamna neaparat si "mai bun/calitativ/enjoyable pe termen lung/elegant". De aceea si topul bgg este dat peste cap complet de 2 ani incoace.
Sunt 3 titluri in top 100 bgg din care 2 sunt iteratii ale aceluiasi joc. Oamenilor fie nu le plac 4x-urile space themed, fie nu prea apar jocuri noi de acest fel. Asa ca unde sunt titlurile alea multe care au eclipsat TI-ul, ramane sa ne spui si noua.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96921Post Imago
24 Mar 2019, 09:23

Vorbeam de Eclipse. Eclipse este un 4X care (cu extensii) este un joc superior TI-ului. Gameplay-ul este mai intuitiv, are o structura mai putin alambicata. Clash of Cultures cu extensia Civilizations este deasemenea cel putin egal TI-ului.

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 96932Post adrim
24 Mar 2019, 22:05

Nu ma pricep foarte bine la masini, dar este clar ca Mercedes, BMW si Audi fac masini de calitate. Cu siguranta exista fani ai unuia sau altuia dintre aceste branduri care vor spune ca celelalte sunt gunoi. Ce vreau sa spun cu asta este ca peste un anumit nivel de calitate este mai greu sa ierarhizezi, de aceea vorbim mai degraba de preferinte. Atat Clash of Cultures cat si Twilight Imperium au nota 10 la mine in top, dar imi este greu sa spun care este mai bun, uneori prefer sa-l joc pe unul, alteori pe celalalt. Eclipse pe de alta parte nu a facut "click" la mine. Desi rational pot sa inteleg de ce este un joc bun si de ce are atat de multi fani, atunci cand il joc nu simt nimic. Totul se leaga frumos din punct de vedere al mecanicilor dar ansamblul nu devine o "experienta", iar pentru mine tocmai acesta este aspectul esential la un joc din categoria asta.

Este adevarat ca TI 3rd Edition a fost un joc de nisa - foarte multe module optionale, foarte multe cazuri speciale, exceptii, interdictii contraintuitive si interactiuni neclare, plus un timp de joc undeva la 8 ore sau mai mult. Dar TI4 este cu totul alta poveste, au eliminat pur si simplu bucati intregi din jocul vechi si multe altele au fost rescrise de la zero. Ideea jocului si cateva dintre mecanicile de baza au ramas, dar experienta la masa de joc este complet diferita. Totul este mult mai intuitiv, deciziile sunt mai interesante, iar interactiunile dintre jucatori sunt mai captivante. Partea cea mai buna este ca acum se poate juca intr-o dupamasa, nu mai este nevoie de o zi intreaga. (Este in continuare un joc epic, dureaza 5-7 ore in functie de grup, dar daca incepi sa joci la 17:30 poti sa-l ai in cutie pana la 00:00.)
Last edited by adrim on 09 May 2019, 10:28, edited 1 time in total.

User avatar
JohnieWalker
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 193
Joined: 17 Sep 2018, 19:27
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 98561Post JohnieWalker
03 May 2019, 16:24

Salut.
Am dat intamplator de acest topic . Daca mai aveti vreun loc liber la intrunirile saptamanale - as fi interesat sa-l joc ,cel putin 1 data.
(as putea ajunge intr-o luni de la 17:30 , desi personal - mai convenabil ar fi in weekend )

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 98632Post adrim
04 May 2019, 23:22

Nu cred ca ne-am strans vreodata luni, dar poate se aliniaza planetele. Te anunt daca se intampla. (Sau poate vreun weekend...)

User avatar
JohnieWalker
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 193
Joined: 17 Sep 2018, 19:27
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 98635Post JohnieWalker
05 May 2019, 08:35

Nu tin neaparat sa fie luni - cred ca am interpretat eu gresit ce citisem mai sus "Cu cat este mai la inceputul saptamanii cu atat sunt sansele mai mari sa se intample - de obicei ne organizam luni-marti pentru saptamana in curs".
ms

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Twilight Imperium 4

Post: # 98748Post adrim
07 May 2019, 14:23

In general vinerea este cea mai populara zi. Si saptamana asta se pare ca tot vinerea ne strangem.

Daca n-ai mai jucat niciodata jocul este recomandat sa urmaresti filmuletul acesta:
https://www.youtube.com/watch?v=_u2xEap ... pHMv92gIwQ

... si sa citesti cele doua manuale de regulament pe care le poti descarca de pe situl FFG (in josul paginii - rules):
https://www.fantasyflightgames.com/en/p ... 01ayDnwzQc

Daca mai ai energie poti sa citesti si un strategy guide pe care poti sa il descarci de aici. (acesta nu este obligatoriu pentru prima partida, dar celelalte ar trebui parcurse)

Post Reply

Return to “Discutii generale”