Respect față de jocuri

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Respect față de jocuri

Post: # 97302Post ProfessorChaos
02 Apr 2019, 14:36

Am vazut videoul asta al lui Tom Vasel si am rezonat cu el. Si inteleg si de ce altii nu rezoneaza. Vorbeste de preferinta lui ca jocurile sa fie folosite, si chiar sa arate folosite. Deci presupun ca la fel cum unii gameri sunt innebuniti cand vad semne de uzura pe componente exista si altii care au reactii cand nu vad semne de uzura. Mi s-a parut o idee draguta. Personal simt ca un joc e mai "al meu" daca nu e mint condition. Si nu, nici mie nu mi-ar placea sa am componente rupte sau patate - sa nu o dam in extrema cealalta. Cu jocurile care nu-mi plac suficient sau care nu sunt ale mele clar m-as purta cu manusi, dar cu "my keepers" imi place sa fiu mai relaxat.

Video aici: https://youtu.be/5gtkNa_4hPY?t=2419

Cred ca intrebarea e daca se mai simt si altii asa. Pentru ca trendul cred ca e spre colectii de jocuri curate ca lacrima.

P.S. Am ras la faza cand mangaie cutia.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2064
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97303Post adelindumitru
02 Apr 2019, 14:44

Uzura normală a componentelor nu mă deranjează. E unul din motivele pentru care nu folosesc sleeves. Bine, de obicei joc jocuri doar cu prietena mea, și avem grijă de componente, deci ăsta e un factor important. Dacă aș muta jocurile, le-aș aduce în localuri, etc., posibil să folosesc sleeves. Au început să nu mă deranjeze nici micile defecte ale cutiilor. De exemplu, cutia de la Underwater Cities e puțin șifonată într-un colț. Dacă acum 1 an - 2 m-ar fi deranjat destul de mult asta, acum pur și simplu am schimbat poziția jocului pe raft în așa fel încât să nu se vadă defectul și asta e tot :)).

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97304Post Haddeo
02 Apr 2019, 15:22

Aveți grija ce spuneti pe topicul asta ca e posibil sa nu mai vindeți nimic pe bursa :D :lol: :lol:
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97305Post 26octombrie
02 Apr 2019, 15:25

Si mie imi plac, in general, obiectele personale ...well, personalizate in timp. Am carti pe care le iubesc ce sunt, efectiv, descompuse, s-au desfacut la cotor; combinand biblioteca mea cu a mamei, am dat in dar copiile mint si le-am pastrat pe cele "muncite", pentru ca alea mi-au adus satisfactia nemaipomenita a primei lecturi. So I get it.
Obsesia cu jocurile difera putin, pentru ca are o componenta economica puternica. Niciodata nu dau o carte dupa ce o iau. Never. Jocuri, pe de alta parte, daca mai esti si putin compulsive buyer..., trebuie sa plece mai departe unele, din motive de spatiu si bani (si congruenta a colectiei, n-as tine ce nu-mi place, s-ar dilua si nu m-ar mai reprezenta). So, de aici grija. Also, cartile sunt citite individual si cu grija, by default, mai rar sa vezi pe cineva scotand degetele din punga de pufuleti si dand pagina. In plus, exista o cultura a citutului, pe cand cultura jucatului e de-abia in formare; trebuie sa-i rog eu pe prieteni sa se spele pe maini inainte de a ne aseza la masa de joaca.
Altfel, am remarcat ca jocurile ce sunt pe raftul de my precious nu ma deranjeaza daca sunt mai "rapanoase". Splendor, luat de la Daniel cu ceva urme de uzura pe cutie (neimportant), a ajuns la mine sa se descompuna de la atata plimbat. Cand am luat cutia cu extensii, am pus tot in ea si am aruncat cutia initiala, deja avea toate colturile rupte si lipite.
Cat despre sleeves, prefer experienta jucatului cu sleeves, se amesteca mult mai usor, sunt mult mai placute la pipait si eu sunt mult mai putin stresanta fata de noi jucatori care beau bere la masa ;-) Also, am avut nesansa de a vedea un Dixit din Lente Arcului, dupa 4-5 luni de stat pe raft si jucat era ceva.... de vise negre. Nu exagerez, ti-era sila sa atingi cartile, parca le-ai fi lasat pe blatul de la bucatarie cateva zile, iar imaginile incepusera sa se acopere de grasimea a sute de degete... ugh, m-a marcat. Daca nu ma credeti, intrebati-l pe Mihai Lalu, o sa va confirme ca nu exagerez.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97306Post ProfessorChaos
02 Apr 2019, 15:27

Haddeo wrote:
02 Apr 2019, 15:22
Aveți grija ce spuneti pe topicul asta ca e posibil sa nu mai vindeți nimic pe bursa :D :lol: :lol:
Da, m-am gandit ca-mi scad drastic punctele pe bursa. Dar cred ca am facut suficiente schimburi si vanzari pana acum cat sa stie lumea la ce sa se astepte de la mine.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97307Post ProfessorChaos
02 Apr 2019, 15:34

26octombrie wrote:
02 Apr 2019, 15:25
Cat despre sleeves, prefer experienta jucatului cu sleeves, se amesteca mult mai usor, sunt mult mai placute la pipait si eu sunt mult mai putin stresanta fata de noi jucatori care beau bere la masa ;-) Also, am avut nesansa de a vedea un Dixit din Lente Arcului, dupa 4-5 luni de stat pe raft si jucat era ceva.... de vise negre.
Interesant cu sleeveurile - pe mine in unele cazuri chiar ma enerveaza, mai ales pt deckuri mari. Se face un turnulet de pe care tot aluneca carti si nu mi se par mai usor de amestecat. Probabil difera si in functie de calitatea sleeve-urilor. Dar am si eu unele jocuri sleeve-uite.

Jocurile din baruri sunt intr-adevar un contraexemplu bun. Pentru jocurile populare si super folosite din baruri e ca o paralela intre partenera si o dama de companie :)
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97309Post VZQ
02 Apr 2019, 15:56

Nu ma deranjeaza uzura normala - daca este facuta de mine :) Prefer sa iau un joc nou si sa-l "invechesc" cu mana mea. Cat despre sleevs, le urasc!

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97312Post thenede
02 Apr 2019, 17:09

Eu sleevuiesc cam tot ce am, din mai multe motive:
- valoare de piata - da, daca schimb/vand un joc vreau sa dau in conditie cat mai buna, iar slevurile le pot recicla pentru alt joc
- atat eu cat si alti oameni cu care joc, mai mancam o aluna sa mai bem o limonada in timp ce jucam, si prefer sa murdaresc sleevurile decat sa murdaresc cartile
- sunt cazuri in care e posibil sa imi amintesc anumite semne distinctive, in special pe spatele cartilor si atunci sa am un avantaj

Nu ii judec pe cei care nu simt nevoia sa o faca. As avea totusi o precizare, daca dai un joc si cutia pare ca a fost folosita ca perna sau ai dat sa citesti regulamentul si ti-a trecut degetul prin prima pagina, pune o poza la vanzare/schimb sa nu se bazeze cumparatorul pe intuitia proprie. Ca e o urma pe o carte sau ca o piesa de lemn e ciobita, nu ma deranjeza.

Sunt in general de acord cu Tom pe subiect, si fiecare poate face ce vrea cu jocurile sale; in ceea ce ma priveste consider ca unele jocuri pot fi incadrate la arta, rar ce-i drept, dar se mai intampla.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97314Post ProfessorChaos
02 Apr 2019, 17:38

DA, perfect de acord cu a pune poze cu tot ce nu e conform cu originalul.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97318Post Corwin
02 Apr 2019, 17:46

Yeap, si eu. Faptul ca pe mine nu ma deranjeaza uzura nu inseamna ca n-o sa o mentionez daca vand jocul. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97331Post Keyser
02 Apr 2019, 23:33

ProfessorChaos wrote:
02 Apr 2019, 15:27
Haddeo wrote:
02 Apr 2019, 15:22
Aveți grija ce spuneti pe topicul asta ca e posibil sa nu mai vindeți nimic pe bursa :D :lol: :lol:
Da, m-am gandit ca-mi scad drastic punctele pe bursa. Dar cred ca am facut suficiente schimburi si vanzari pana acum cat sa stie lumea la ce sa se astepte de la mine.
Crezi ca noi nu stim ca te-ai apucat de pictat tocmai ca sa ascunzi urmele de uzura ale componentelor?
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97337Post Broodstar
03 Apr 2019, 09:47

Sunt destul de nou in hobby, si ca background am fost jucator (o perioada chiar lunga) de Magic the Gathering.
In MtG o carte cu un mic defect are o valoare scazuta, o carte uzata poate sa-si fi pierdut total valoarea.

Asa ca inca nu am trecut de faza in care sa vreau sa pastrez totul in conditie cat mai buna :))
Si chiar ma enervez cand gasesc mici defecte in jocuri noi.

Dar m-am obisnuit sa contactez producatorii si sa cer replacement pentru defectele evidente.
In plus, incetul cu incetul, incep sa am si eu boardgames vechi ce-si arata varsta. Astfel ma obisnuiesc sa vad uzuri si defecte in jocurile mele... Dar tot as sleeve-ui everything daca as putea.

Funny story legata de sleeving:
Tocmai cumparasem un boardgame nou, stateam in varful patului si urmam ritualul: la televizor mergea un Star Trek, eu sleeve-uiam pe indelete cartile de joc.
Intra fiu-miu (8 ani), ma vede si zice: tati, esti obsedat sa sleeve-uiest totul! Ai sleeve-ui si oamenii daca ai putea! (am ras, dar m-a si pus pe ganduri...)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97338Post DanielIndru
03 Apr 2019, 09:52

Broodstar wrote:
03 Apr 2019, 09:47

Intra fiu-miu (8 ani), ma vede si zice: tati, esti obsedat sa sleeve-uiest totul! Ai sleeve-ui si oamenii daca ai putea! (am ras, dar m-a si pus pe ganduri...)
Mi-am adus aminte de un episod din Dexter's Laboratory cand s-a laminat sa nu se mai murdareasca. :)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97342Post ProfessorChaos
03 Apr 2019, 10:18

Broodstar wrote:
03 Apr 2019, 09:47

Funny story legata de sleeving:
Tocmai cumparasem un boardgame nou, stateam in varful patului si urmam ritualul: la televizor mergea un Star Trek, eu sleeve-uiam pe indelete cartile de joc.
Intra fiu-miu (8 ani), ma vede si zice: tati, esti obsedat sa sleeve-uiest totul! Ai sleeve-ui si oamenii daca ai putea! (am ras, dar m-a si pus pe ganduri...)
Super povestea!
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Respect față de jocuri

Post: # 97362Post emisanSB
03 Apr 2019, 16:22

Eu sunt exact la polul opus in ceea ce priveste sleeve-urirea cartilor.
Imi place sa simt cartile, nu intepaturi de la colturile sleevurilor.
Singurul joc unde chiar am simtit nevoia asta a fost Great Western Trail, unde rulezi 2-4 carti, in fiecare tura.
Pe de alta parte, recunosc ca nu prea am si nu prea joc deck-buildere.

Post Reply

Return to “Discutii generale”