Underwater Cities sau Terraforming Mars - ce preferați?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Underwater Cities sau Terraforming Mars - ce preferați?

Post: # 97412Post adelindumitru
05 Apr 2019, 16:46

Cred că a trecut suficient timp de la apariția Underwater Cities încât mulți dintre noi să fi apucat să îl fi jucat cel puțin 1 dată (de 2 ori, în cazul meu).

Ce îmi place la Terraforming Mars e faptul că ai un sentiment de împlinire după ce reușești să transformi o planșă goală într-o planetă locuibilă, vibrantă și care e rezultatul muncii a mai mulți jucători. Multitudinea de cărți pe care le ai la dispoziție, faptul că poți să investești într-un engine eficient, nefiind presat de un număr arbitrar de runde, ci de îndeplinirea unor indicatori pe care îi poți observa și care nu au cum să se modifice radical de la o generație la alta (dat fiind faptul că în principiu știi ce cărți au jucat ceilalți jucători), sunt toate aspecte care îmi plac. Îmi place și că îți poți face o strategie pe termen lung. Cărțile take that nu mă deranjează, dar e drept că noi nu prea le folosim, decât dacă chiar avem nevoie de resursele pe care ni le-ar da acțiunile respective.

Underwater Cities vine însă cu 3 seturi de cărți pentru fiecare din cele 3 ere ale jocului. Producția are loc de doar 3 ori pe parcursul jocului, și pare că are o importanță mult mai mare decât în Terraforming Mars, unde deja după câteva generații devine plictisitor să ții cont de tot ceea ce produci. Faptul că ai un număr limitat de acțiuni pe care le poți face pe parcursul jocului ar putea părea restrictiv la început, dar adăugarea unui element de worker placement îți dublează practic acțiunile pe care le vei face. Ideea că poți beneficia întotdeauna de un spațiu de acțiune, dar nu și de o carte, pare una simplă, dar totodată extrem de inovativă. Cărțile par mai puțin tematice decât cele din Terraforming Mars, dar nu mi se par deranjante. În plus, domurile subacvatice arată foarte bine, iar per total poți avea același sentiment de satisfacție la finalul jocului, uitându-te la ce ai reușit să construiești.

Momentan cred că îmi place puțin mai mult Underwater Cities decât Terraforming Mars - dar e o diferență foarte mică între cele două. S-ar putea să fie faptul că Underwater Cities e ”jucăria” nouă. Ce pot spune e că îmi place mult mai mult decât alte achiziții recente - Teotihuacan, Anachrony, Coimbra, Architects of the West Kingdom. Jocurile respective nu îmi vor intra în top 10, din păcate. Underwater Cities este un candidat serios.

Voi ce preferați între Terraforming Mars și Underwater Cities?

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Underwater Cities sau Terraforming Mars - ce preferați?

Post: # 97415Post Corwin
05 Apr 2019, 18:27

Deocamdata dupa o partida imi place mult UC, dar nu la acelasi nivel ca TMars. Partea de worker placement si tensiunea generata de ea e intr-adevar ceva ce lipseste din TMars, dar mi se pare ca e mai mult decat compensata de interactiunea pe harta, milestones si awards. Ce-mi place insa mult mai mult la TMars e ca mi se par mai vizibile sursele de puncte pe parcursul jocului. Poate cineva merge pe carti Jupiter, poate cineva aduna microbi si animale pe carti, altul pune paduri multe, etc. In UC parca e mai neclara situatia pana la final.

Dar dupa cum am spus, am jucat UC o singura data. Sigur e in top 50, foarte probabil in top 25, si poate dupa mai multe partide ajunge si mai sus. Sau imi dau seama ca prefer sa joc TMars de fiecare data in locul lui, si intra in cadere libera... Vedem cu timpul. :)

Pana una alta abia astept sa joc TMars cu Colonies!
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Discutii generale”