Impresii Viticulture?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98127Post DanielIndru
19 Apr 2019, 09:47

Ailur wrote:
19 Apr 2019, 00:28

In Vinhos esti intr-un birou, in Viticulture esti chiar in podgorie.

Si inveti lucruri bazate pe fapte 100% reale, precum: vinul rose se obtine combinand struguri albi si struguri rosii. :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98128Post Haddeo
19 Apr 2019, 10:05

DanielIndru wrote:
19 Apr 2019, 09:47
Ailur wrote:
19 Apr 2019, 00:28

In Vinhos esti intr-un birou, in Viticulture esti chiar in podgorie.

Si inveti lucruri bazate pe fapte 100% reale, precum: vinul rose se obtine combinand struguri albi si struguri rosii. :)
Exista și metoda asta, mai ales prin Champagne region.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98130Post Ailur
19 Apr 2019, 11:10

DanielIndru wrote:
19 Apr 2019, 09:47
Ailur wrote:
19 Apr 2019, 00:28

In Vinhos esti intr-un birou, in Viticulture esti chiar in podgorie.
Si inveti lucruri bazate pe fapte 100% reale, precum: vinul rose se obtine combinand struguri albi si struguri rosii. :)
In the Baden region, Badisch Rotgold is a specialty rosé made from Spätburgunder (Pinot noir) and Ruländer (Pinot gris). A specialty of the Rems Valley in nearby Württemberg region is a style of wine known as Schillerwein. Produced in the area for over 300 years, Schillerwein is made from pressing and co-fermenting red and white grape varieties together.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98155Post DanielIndru
19 Apr 2019, 13:03

Ailur wrote:
19 Apr 2019, 11:10
DanielIndru wrote:
19 Apr 2019, 09:47
Ailur wrote:
19 Apr 2019, 00:28

In Vinhos esti intr-un birou, in Viticulture esti chiar in podgorie.
Si inveti lucruri bazate pe fapte 100% reale, precum: vinul rose se obtine combinand struguri albi si struguri rosii. :)
In the Baden region, Badisch Rotgold is a specialty rosé made from Spätburgunder (Pinot noir) and Ruländer (Pinot gris). A specialty of the Rems Valley in nearby Württemberg region is a style of wine known as Schillerwein. Produced in the area for over 300 years, Schillerwein is made from pressing and co-fermenting red and white grape varieties together.
Haddeo wrote:
19 Apr 2019, 10:05
DanielIndru wrote:
19 Apr 2019, 09:47
Ailur wrote:
19 Apr 2019, 00:28

In Vinhos esti intr-un birou, in Viticulture esti chiar in podgorie.

Si inveti lucruri bazate pe fapte 100% reale, precum: vinul rose se obtine combinand struguri albi si struguri rosii. :)
Exista și metoda asta, mai ales prin Champagne region.

De acord, dar astea sunt exceptii. Atat de mici si de nesemnificative ca pondere in total, ca marjele de eorare din sondajele de opinie sunt mai mari.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98174Post Ailur
19 Apr 2019, 15:08

Dincolo de pedanteriile tematice, mie diferenta de conceptie mi se pare clara: in Vinhos esti mai orientat pe partea de business, in Viticulture pe partea oenologica.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98180Post MandrulDuce
19 Apr 2019, 16:58

Conceptia de a te axa pe partea oenologica vs partea de business are sens doar in contextul pedanteriilor tematice. Altfel, discutam despre doua jocuri euro blank ce sunt reprezentate de suma mecanicilor lor :).

Stiu, sunt spammer. Nu, nu ma iau de nimeni :)

P.S. I really dislike Viticulture (daca nu era evident din primul post)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98181Post 26octombrie
19 Apr 2019, 18:43

MandrulDuce wrote:
19 Apr 2019, 16:58
[...] in contextul pedanteriilor tematice.
Boss, asta-i principalul motor malefic ce ma face sa cumpar jocuri, tema! So, pedanterie o fi la matale, dar pentru mine e prima bifa pe care o pun (sau nu) pe un joc. Sa fac marketing in industria vinului... ugh! Sa imi cresc strugurii and stuff, merita incercat; poa' sa fie bun sau rau, dar pe primul nu l-as incerca.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98208Post Ailur
20 Apr 2019, 18:44

MandrulDuce wrote:
19 Apr 2019, 16:58
Conceptia de a te axa pe partea oenologica vs partea de business are sens doar in contextul pedanteriilor tematice. Altfel, discutam despre doua jocuri euro blank ce sunt reprezentate de suma mecanicilor lor :).
Mi se pare o diferenta intre a vedea imaginea de ansamblu a temei si a incerca sa gasesti inadvertente care, au la randul lor, exceptii "atat de mici ca marjele de eorare din sondajele de opinie sunt mai mari".

Fiecare joc, chiar si cel mai tematic, este o suma de abstratizari si mecanisme. Eu ma refeream mai degraba la CE anume abstractizezi, nu la CUM. ( Desi si la capitolul asta as da un plus lui Viticulture fata de Vinhos ).

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Impresii Viticulture?

Post: # 98242Post iuli212
21 Apr 2019, 20:30

La mine Viticulture Essential + Tuscany (harta obligatoriu +/- altă miniextensie) este printre jocurile preferate în 2 grupuri diferite (unul de gameri înrăiți, celălalt jucători casual). L-am jucat în 3, 4 și 5 jucători, cu începători s-a dus la 3 ore, dar cu oamenii care știu jocul 2h-2h15' în 5.
Pentru mine este unul din jocurile preferate pe care nu o să le dau niciodată. Îmi place tema, aspectul, regulile ușoare și diversitatea (fiecare începe cu altceva datorită cărților Mamas & Papas, diferitele module și diversitatea vizitatorilor). Regulamentul de la Tuscany are ceva Legacy, dar nu am stat să văd exact cum vor ei să introduci modulele, noi am ales ce ne-a plăcut. În plus am adăugat și vizitatorii din extensie peste cei din jocul de bază și vin mai echilibrat pentru toți jucătorii.
Am și Vinhos, îmi place, nu îl dau, dar e mai greu de găsit oameni pentru el. Regulile stufoase, timpul lung de joc și faptul că e brain burner mai îndepărtează lumea. Plus numărul fix de acțiuni pentru casual e puțin dificil, în Viticulture poți să faci ce vrei.
Îmi plac ambele, + pentru Viticulture. E clar că fiecare are gusturile sale, dar mi se pare mult să zici că e un joc slab, eu zic să îl încerci măcar o dată să vezi daca îți place.

Post Reply

Return to “Discutii generale”