2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102975Post rabesandratana
03 Oct 2019, 14:12

Total de acord: Calimala si Santa Maria, jocuri bune.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102984Post DanielIndru
03 Oct 2019, 15:04

Sa spui ca un an e slabut in momentul in care 90% dintre jocuri inca nu au fost lansate e ca si cum ai citi primele 5 pagini dintr-un roman de 200, ai frunzari superficial restul si ai zice "meh... romanul alalalt a fost mai bun".

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102986Post rabesandratana
03 Oct 2019, 15:17

DanielIndru wrote:
03 Oct 2019, 15:04
Sa spui ca un an e slabut in momentul in care 90% dintre jocuri inca nu au fost lansate e ca si cum ai citi primele 5 pagini dintr-un roman de 200, ai frunzari superficial restul si ai zice "meh... romanul alalalt a fost mai bun".
Pai tu ești cel mai informat vis a vis de Essen, asa ca dă-mi te rog 5-6 titluri pe care merita sa le urmaresc/urmărim și care sa se încadreze în categoria de medium euro. Plus sa nu fie cu tematica sci-fi or fantasy, ca îmi dai shut down direct cu ele. Ceva din categoria în care am tot înșirat eu în postul precedent.
Poate nu am aprofundat eu/noi prea mult.
Mersi!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102987Post DanielIndru
03 Oct 2019, 15:37

Nu cred ca sunt eu in masura sa-ti fac recomandari... fiecare ar trebui sa-si cunoasca preferintele si sa faca alegeri informate.

Pe de o parte, e posibil ca in cazul tau sa fie si un moment de saturatie, cu multe jocuri nejucate pe raft, multe pe care le-ai incercat si seamana prea mult cu altele (trebuie sa tii minte: new games are for new gamers... mostly), preturi in crestere si nejustificate, apoi intervin rationalizari "nu am nevoie de jocul ala, celalalt e urat, ala e prea scump" etc.
Pe de alta parte, lista aia de jocuri din anii trecuti e "all over the place" pentru ca ai si abstracte lejere, si cooperative, si medium Euro, dar si jocuri mai inspre heavy Euro. Deci iti plac mai multe lucruri decat crezi.

Pe mine ma atrage alt segment dar, din ce am vazut pana acum, ti-as putea spune sa fii cu ochii pe urmatoarele:

Res Arcana - daca te joci mai mult in 2
Tapestry - nu e deloc dificil, dimpotriva. Dar sales pitch-ul e gresit, trebuia sa fie "hey, uite un point salad unde pare ca-ti construiesti si o civilizatie"
Wingspan - incearca-l si vezi apoi cat de mult de plictiseste, as putea sa pariez ca o sa-ti placa

Point Salad
Ecos
Ishtar
Dawn of Mankind
Babylonia
Coralia
The Magnificent
Miyabi
Bloom Town
Alubari
Aquatica
Glen More II
Chocolate Factory
Egizia
Tang Garden
Die Tavernen im Tiefen Thal

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102988Post thenede
03 Oct 2019, 15:40

rabesandratana wrote:
03 Oct 2019, 15:17

dă-mi te rog 5-6 titluri pe care merita sa le urmaresc/urmărim
Iti dau eu, pe baza notelor din colectia ta:
- Marcaibo - pare a fi o evolutie GWT (nu l-as elimina ca fiind prea complex)
- Tapestry - pare a fi un light civ game - nu l-as exclude decat pe considerente de pret sau tema subtire
- Bruxelles 1897 - vad ca iti place originalul, e foarte posibil sa iti placa si reimplementarea
- Aquatica - e posibil sa fie pe gustul tau (pe mine nu ma incanta ca pare un pic agresiv pe ici-colo)
- Deep Blue - pare a fi in zona de light medium in care te simti confortabil

Desigur, sunt impresii doar, nu le-am jucat pe niciunele si tu esti tu si eu nu.. :))

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102990Post emisanSB
03 Oct 2019, 15:54

Eu as mai adauga: Terramara, Orleans Stories, Sierra West, Paladins of the West Kingdom, Ragusa, Coloma, Imperial Settlers: Empires of the North, poate chiar si Cooper Island dar care pare ceva mai dificil.
No Sci-Fi, no heavy games.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102992Post rabesandratana
03 Oct 2019, 16:02

DanielIndru wrote:
03 Oct 2019, 15:37
Nu cred ca sunt eu in masura sa-ti fac recomandari... fiecare ar trebui sa-si cunoasca preferintele si sa faca alegeri informate.

Pe de o parte, e posibil ca in cazul tau sa fie si un moment de saturatie, cu multe jocuri nejucate pe raft, multe pe care le-ai incercat si seamana prea mult cu altele (trebuie sa tii minte: new games are for new gamers... mostly), preturi in crestere si nejustificate, apoi intervin rationalizari "nu am nevoie de jocul ala, celalalt e urat, ala e prea scump" etc.
Pe de alta parte, lista aia de jocuri din anii trecuti e "all over the place" pentru ca ai si abstracte lejere, si cooperative, si medium Euro, dar si jocuri mai inspre heavy Euro. Deci iti plac mai multe lucruri decat crezi.

Pe mine ma atrage alt segment dar, din ce am vazut pana acum, ti-as putea spune sa fii cu ochii pe urmatoarele:

Res Arcana - daca te joci mai mult in 2
Tapestry - nu e deloc dificil, dimpotriva. Dar sales pitch-ul e gresit, trebuia sa fie "hey, uite un point salad unde pare ca-ti construiesti si o civilizatie"
Wingspan - incearca-l si vezi apoi cat de mult de plictiseste, as putea sa pariez ca o sa-ti placa

Point Salad
Ecos
Ishtar
Dawn of Mankind
Babylonia
Coralia
The Magnificent
Miyabi
Bloom Town
Alubari
Aquatica
Glen More II
Chocolate Factory
Egizia
Tang Garden
Die Tavernen im Tiefen Thal
Mersi! O sa le iau pe rand sa vad cate informatii si recenzii/playthrough-uri gasesc. Am deja Glen More original care imi place mult, asa ca nu cred ca am nevoie de partea a 2-a. Din ce am vazut nu e o schimbare majora ca principala mecanica de joc.

In rest, da, ai dreptate. Eu iau de toate pentru toti, pentru ca joc cu persoane diferite. Unii imi cer euro din ce in ce mai complexe (cred ca nu am depasit media de 3,80 conform bgg), altii vor abstracte, chestii colorate care sa dea bine pe masa. Cu familia joc jocuri family. Eu ma bucur de toate, daca sunt bune. Simt nevoie sa joc si ceva light si ceva colorat, cara sa imi bucure retina, dar si acel ceva challenging cu "100" de strategii posibile de urmat si 1000 de componente, unde stai 10 minute sa faci setup-ul.

Nu mi-am facut niciodata top-ul personal "top 10 all time", dar cred ca ar fi cazul, dupa peste 300 titluri jucate/testate si cred ca o sa ma surprinda si pe mine de cat de variat si bizar o sa arate acel top.

Si vis a vis de saturatie, cred ca incepe sa ma prinda si pe mine. Dupa ce joci "enspe mii de jocuri" din cam toate categoriile, parca nu mai imi surade ideea sa ma arunc si sa cumpar orice apare pe piata si sa fiu super entuziasmat ca "uite, a mai aparut inca o copie buna de 7 Wonders sau de Dominion, pe care o sa il joc maximum de 2 ori si in cele din urma tot la cele clasice o sa ma intorc. Sunt anumite titluri care si-au format niste radacini adanci in mintea oricarui gamer si e foarte dificil sa apara acel ceva care sa te entuziasmeze pana la cer.

Plus nu mai zic de preturi, despre care inteleg ca e normal sa fie in crestere, pentru ca si materia prima, plata catre artisti, etc sunt in crestere dar multe dintre ele nu se justifica. Cred ca domeniul de board games e printre singurele in care faptul ca platesti de 10 ori mai mult pe un produs, nu iti aduce nicio garantie ca o sa fie bun precum te-ai astepta. Daca te duci sa cumperi un pulover de 20 lei, sigur o sa fie o porcarie plina de atze atarnand si probleme de fabricare, cusaturi si croiala proasta fata de un pulover pe care o sa dai 200 lei si de care o sa fii multumit.

Aici, daca dai 400-900 lei pe un joc, si nu ma refer neaparat la cele cu miniaturi si apoi cumperi cateva la 150 lei, sunt extrem de mari sansele ca cele mai ieftine sa fie mult mai bune si sa iti aduca mai multa satisfactie. Aici cu conditia sa iei jocuri din aceeasi categorie. Adica nu te duci sa iei war games de 700 lei, cand tu nu ai nicio treaba cu ele si te plangi ca un euro de 150 lei e mult mai bun. Exista destul jocuri euro care costa fabulos de mult.
De multe ori cand m-am intalnit cu oameni de pe forum, am avut si discutia asta si in mai multe cazuri am auzit ca se plangeau de acest "fenomen". Platesc mult pe un joc mediocru. Apoi iau unu pana in 200 lei si este extrem de bun.

Deja am deviat de la subiect. Ar fi trebuit sa deschid alt topic unde sa discutam si sa ne dam cu parerea despre acest lucru. O sa dau copy/paste la partea astea legata de preturi.

https://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=61&t=9621

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102995Post adelindumitru
03 Oct 2019, 16:21

Chiar as fi curios sa vad un top 10-20 jocuri, Ovidiu.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 102998Post rabesandratana
03 Oct 2019, 16:28

adelindumitru wrote:
03 Oct 2019, 16:21
Chiar as fi curios sa vad un top 10-20 jocuri, Ovidiu.
Da, acum si eu sunt curios si o sa il fac in weekend. Teoretic ar fi simplu sa dau dupa ranking pe bgg, dar notele pe care le-am dat multor jocuri s-au mai modificat sigur intre timp si am ceva de bibilit pana ajung la rezultatul final. Dar chiar imi propun sa fac asta in scurt timp. :tu:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103008Post cristianf
03 Oct 2019, 17:53

Nu mai urmaresc nici eu atat de multe titluri precum in trecut dar cateva tot s-au incapatanat sa evite butonul de "uninterested" din Essen preview.

Colors of Paris
Cooper Island
Paladins of West Kingdom - apropo, asta nu ar trebui sa cam ajunga la regat ?
Rune Stones
Flotilla
Maracaibo
Cosmic Colonies
Paris

+ Miyabi, Tajuto si noul Azul la categoria abstracte

Si apropo de jocuri aparute anul asta: un joculet extraordinar, Kodachi, ce m-a facut sa vand in sfarsit Ninjato. Hadara a dat cu Saint Petersburg de pamant si sta frumos langa 7 Wonders. Villagers a ramas surprinzator pe raft (surprinzator pentru un joc kickstarter)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103011Post 26octombrie
03 Oct 2019, 20:16

rabesandratana wrote:
03 Oct 2019, 13:31
Da. 100 de oameni si tot atatea pareri. E normal. Eu tot imi sustin ideea ca 2019 e cel mai slab an si o sa si argumentez. Daca in 2017 sau 2018 mi-am facut liste intregi cu jocuri si pe cele mai multe le-am si luat, le-am jucat si mi-au si placut mult, anu asta nu exista nimic despre care sa fiu excited.
Te-ai gandit ca poate si tu te-ai schimbat semnificativ?! Esti mai matur ca gamer, ai deja o fundatie destul de solida, nu te mai incanta orice chestie aglomerata si colorata, cum am fost toti mai la inceputuri. Ai destule jocuri bune acasa, deja ochiul tau e mult mai critic, orice joc cumparabil ar trebui sa fie mai bun decat ceea ce ai deja...

S-ar putea ca starea ta de nemultumire sa fie de bine, si pentru nivelul tau ca jucator, si pentru buget. My 2 c.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103017Post Ailur
04 Oct 2019, 03:52

Ii dau dreptate Luanei cand spune ca e posibil sa fi devenit tu - sau oricare din noi - mai critic si cu gusturi mai rafinate si mai precise odata cu experienta. Asta o aplic in cazul meu. Acum nu ma mai impresioneaza cine stie ce deck builder sau worker placement sau in general jocuri care nu mi se pare ca aduc ceva inedit si tind sa trec cu vederea jocurile "middle of the road". In plus, intrand in hobby-ul asta dam prima data nas in nas cu jocurile bune, renumite, cu elita jocurilor, nu cu alea mediocre. Vazand doar varfurile dintr-un an specific, tindem sa omitem restul de 2000 de jocuri slabe sau anoste. Uitam ca pe langa Blood Rage mai exista si Hengist. :D

In afara de asta, cred ca se intampla doua fenomene:

In primul rand, cred ca per total calitatea jocurilor a crescut. Intreg fenomenul e in crestere, prin urmare acum diferentele intre un joc bun si unul slab sunt mai mici, atat cand vine vorba de productie, cat si de design sau mecanisme. Designerii si companiile producatoare au invatat ca nu mai merge scoti o carca de bani dintr-un un joc roll and move ( decat daca are multe miniaturi :roll: ), asa ca se adapteaza, se inspira din alte jocuri de succes din trecut, inoveaza acele mecanisme, etc. Prin urmare "promotia" ficarui an pare mai uniforma, mai omogena.

In al doilea rand, tot din cauza acestor aparitii noi si a unei comunitati nu intotdeauna incurajatoare cand vine vorba de gusturile altora ( vedeti numai cate note de 1 si de 10 are Tapestry, fara ca acei oameni sa fi jucat jocul vreodata ), exista o gramada de jocuri care se bucura initial de review-uri si pareri pozitive, pentru ca in doi-trei ani sa se piarda intr-o zona gri, in care nu-si mai aduce aminte nimeni de ele ( I'm looking at you, Valetta, Reykholt, etc. )

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103018Post VZQ
04 Oct 2019, 05:23

Daca ma uit prin colectie, perioada cu cele mai multe jocuri este 2015 - 2018 (cam 15/16 jocuri pe an). Din cele aparute in 2019, pana acum au intrat doar 6 titluri, din care doar vreo 4 vor trece probabil testul timpului (Wingspan, Men at Work, Herbaceous Sprouts si - poate - Noctiluca). Din punctul meu de vedere, principala problema este ca majoritatea jocurilor nu "rezista" mai mult de cateva partide si nu ma vad jucandu-le si peste 5 ani, de ex. So... din punctul meu de vedere, 2019 ramane un an slab (da, am vazut lista pentru Essen).

PS; Tang Garden este 2020. Poate pana atunci mai reusesc sa cresc un rinichi, ceva... :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103020Post DanielIndru
04 Oct 2019, 09:33

cristianf wrote:
03 Oct 2019, 17:53
Paladins of West Kingdom - apropo, asta nu ar trebui sa cam ajunga la regat ?

Update de acum 2 zile din campanie:

Copies for the EU and Rest of the World
The stock has just arrived at Happyshops. They say they are very busy, but I have requested that they put an urgent rush to get everything fulfilled inside the next couple of weeks (before Essen).

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103024Post Miţã
04 Oct 2019, 10:21

DanielIndru wrote:
04 Oct 2019, 09:33
cristianf wrote:
03 Oct 2019, 17:53
Paladins of West Kingdom - apropo, asta nu ar trebui sa cam ajunga la regat ?

Update de acum 2 zile din campanie:

Copies for the EU and Rest of the World
The stock has just arrived at Happyshops. They say they are very busy, but I have requested that they put an urgent rush to get everything fulfilled inside the next couple of weeks (before Essen).
Asteptam cuminti :D
Bine ca am jucat Architects la intalnirea de la Oradea al meu sta in tipla.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103027Post cristianf
04 Oct 2019, 11:06

Miţã wrote:
04 Oct 2019, 10:21

Bine ca am jucat Architects la intalnirea de la Oradea al meu sta in tipla.
Io zic ca Paladins nu e Architects :D

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 103028Post Miţã
04 Oct 2019, 11:23

cristianf wrote:
04 Oct 2019, 11:06
Miţã wrote:
04 Oct 2019, 10:21

Bine ca am jucat Architects la intalnirea de la Oradea al meu sta in tipla.
Io zic ca Paladins nu e Architects :D
De asta asteptam cuminti sa luam Paladins si am inteles ca o sa mai fie unul dupa asta.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 109192Post sergiunastrut
31 Mar 2020, 12:26

adelindumitru wrote:
15 May 2019, 15:57
Mi se pare mie sau 2019 a fost un an mai slab pentru jocuri decât altele? Ma refer aici la jocuri lansate în 2019, nu neapărat cele care au ajuns în distribuție în 2019 deși fuseseră lansate în 2018.
Mi se pare mie sau 2020 a fost un an mai slab chiar decât 2019? Mă refer aici la jocuri lansate în 2020, nu neapărat la cele care vor ajunge în 2021 din cauza wildfires, SARS-CoV-2, elections, etc.

De fiecare dată când dau peste thread-ul ăsta :) : https://i.giphy.com/media/PFwKHjOcIoVUc/giphy.webp
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 109197Post DanielIndru
31 Mar 2020, 13:06

Pana acum, din ce am explorat, 2020 mi se pare foarte bun.
In 2019 pe vremea asta nu era decat Wingspan.

On Mars
Monumental
Fuji Koro
Tang Garden

Jocuri ce arata foarte bine, si unele sunt chiar fun to play!

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: 2019 - un an slăbuț pentru jocuri?

Post: # 109201Post Shaikan
31 Mar 2020, 13:39

Parea interesant Monumental, dar i-am ratat campania. Poate vor face reprint sau 2nd campaign candva.

Post Reply

Return to “Discutii generale”