Best new game - Mai 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99441Post VZQ
03 Jun 2019, 20:40

rabesandratana wrote:
03 Jun 2019, 15:11
La Capitala Delux, acum cand zici, imi aduc aminte de o regula foarte importanta de care am uitat. Faza de drafting de la inceput. Noi doar am tras 4 carti si am inceput direct sa il jucam. Dar asa se schimba treaba cu norocul. Chiar nu imi dau seama cum am uitat de regula asta :o
Am jucat in 2 jucatori, dar o sa mai jucam cu regula de drafting si probabil ii creste nota.

La Madame Ching, am jucat doar o partida si cred ca trebuie sa mai joc pentru a vedea ce strategii poti sa adopti. Noi toti am mers in primele runde spre comorile bune (mai indepartate) si pe final erau doar comori mici si chiar daca toti puteam sa mai navigam, nu mai avea rost, pt ca nu aveai ce sa mai culegi daca ajungeai de exemplu pe spatiul 30. Iar jocul e desenat extrem de frumos de V Dutrait. Trebuie sa il mai joc macar in o data, inainte de a-l vinde.
Ma gandeam eu :)

Cat despre MC, aminteste-ti ca sunt 2 conditii care declanseaza sfarsitul jocului: indeplinirea tuturor misiunilor, SAU ajungi capitan pe China Pearl - care este chiar usor de realizat, daca te pui pe strans carti "joker". Important nu este sa faci excursii cat mai lungi (cum de altfel am facut si noi prima tura!), ci sa faci seturi de simboluri in calatorie (misiunile sunt mai mult bonus, nu scop principal) si sa treci de punctele de pe harta care-ti dau Encounter cards. Prima data ne-a luat peste 1 ora sa terminam jocul, si nu pricepeam de ce, iar ulterior in 30 minute terminam lejer. Jongleria intre Encounter si Skill cards este tot schepsisul - nu trebuie de ex sa te strofoci prea tare, daca poti sari la misiuni cu 6 levele mai sus decat pozitia ta pe harta; sau poti juca si/sau trage carti in plus...in fine, jocul ofera variante alternative, iar in 2 este chiar misto, pentru ca fluxul de carti este rapid. Dar deh, daca nu intra, nu intra... :)

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99451Post Teddy
04 Jun 2019, 02:14

Nu am apucat sa scriu la best of April, dar nu au fost multe jocuri noi asa ca le voi enumera tot aici.

1. The downfall of pompeii
Un joc pe care il aveam de circa un an de la un math trade si care nu a prins masa pana acum. Are un setup destul de anevoios. Trebuie impartit deck-ul in 7 pachete de cate 4 si trebuie sa mai adaugi carti speciale si sa le pui unele peste altele si nu eram convins ca le-am pus cum trebuie dar a mers bine. Un joc relativ usor in care iti plasezi oameni in oras in functie de carti iar in faza a doua iti plasezi si mai multi oameni, ca in faza 3 sa fugim cu totii pentru salvare. Scapa cine poate. Tine cam 40 de minute deci aici a fost pe gustul meu. Un pic haotic in momentul in care erupe vulcanul, dar ne-a placut.
Nota 7.5

2. Tower of madness
Jocul nu e cine stie ce, insa arata foarte bine turnul asamblat pe masa cu toate tentaculele verzi. Productie destul de buna, insa nu am simtit tema in el. Se vrea a fi un investigation game in care fiecare jucator "investigheaza" o locatie. Cine investigheaza cel mai bine castiga locatia. Suna cel putin dubios, dar ne-am distrat. Ai 5 zaruri pe care trebuie sa dai niste combinatii exacte. La fiecare roll trebuie sa-ti pastrezi cel putin un zar. Ajunge sa fie putin frustrant cand nu-ti iese ce-ti doresti dar au fost si rasturnari spectaculoase de situatie. Ideea cu turnul este destul de simpla. Cand nu reusesti sa investighezi locatia trebuie sa tragi un bat din turn. Prima parte a jocului era cu totii destul de precauti cu teama sa nu cada ceva "rau", insa mai mult de jumatate din bile iti aduc beneficii, drept urmare in a doua parte a jocului ne-am dezlantuit si trageam bete din turn ca disperatii. Joc de o ora si putin.
Nota 6,8

3. The oracle of Delphi
A fost atat de bun jocul incat am si uitat cum a fost. Dudes(or boats) on a map care incearca sa ajunga in stanga si in dreapta sa realizeze niste obiective si primul care le face pe toate castiga. Nu cred ca a durat mai mult de o ora jocul in sine. A urcat sotia sa adoarma copilul si cand a coborat era deja alt joc pe masa pentru ca il terminasem pe asta. Nu ne-am dat seama ca se va termina asa repede. Daca nu ma insel ar mai fi trebuit o tura ca sa-l terminam dar nu am vazut sensul sa asteptam sa mai jucam o tura doar ca sa indeplineasca castigatorul misiunile.
Nota 5.5

Pentru aprilie jocul lunii a fost The downfall of pompeii
Acum o sa le scriu in continuare sa am impresia ca am jucat mai multe in luna mai.

4. Karuba the card game
Sunt fan Karuba asa ca trebuia sa iau si card game-ul sa vad ce-i poate pielea. L-am jucat in avion, chiar 2 partide pana la Varsovia. Ideea e aceeasi ca la jocul pe plansa adica arheologii sa ajunga la temple si sa mai culeaga cristale pe drum. Ai 3 carti in mana tot timpul si vei juca 2. Cartile au numere in colt iar suma cea mai mica a cartilor va juca o singura carte. Ceilalti le joaca pe amandoua. Gridul tau va fi de 4 x 4 deci tre sa te gandesti cum iti amplasezi cartile sa nu te blochezi. Partea restrictiva mi se pare ca trebuie sa plasezi langa o alta carte de jos. Pe plansa ai mai multa flexibilitate, aici insa nu.
Nu m-a impresionat. Nota 5,5

5.Railroad ink: blazing red
Am inceput sa fiu fan write & something. Dupa succesul din ultima vreme de la pretty darn clever, twice as clever si welcome to, am simtit ca trebuie sa iau si acest joculet. Spoiler: mi s-a parut cel mai slab dintre cele enumerate. Cred ca am jucat 3 partide. Sunt 6 ture asta daca joci fara mini extensii, altfel sunt 5, iar pe fiecare tura se da cu 4 zaruri si toata lumea trebuie sa desenze undeva pe plansa toate aceste zaruri. La inceput pare light, insa pe masura ce rundele trec iti dai seama ca nu mai ai asa multa flexibilitate. Ai niste bonusuri care uneori parca mai rau te incurca pentru ca sunt cu 4 trasee la care iti trebuie conectari daca nu vrei puncte minus. Nu e rau, dar mi-as fi dorit ceva mai mult. Nu am apucat sa incerc mini extensiile pentru ca jucam cu jucatori noi si cred ca e prea mult din prima sa vezi cum le conectezi si cum merge jocul. Imi place ca se poate juca in 7.
Nota 6.5

6. Carpe Diem
Pam pam!
Nu stiu cum de m-am indurat sa-l iau la cat de urat e. Am zis ca nu iau asa ceva si iata ca v-am mintit. L-am luat si bine am facut. Trebuie sa marturisesc ca in poze e mult mai urat decat in realitate. Singura problema este ca spatele cartonaselor sunt verde inchis si verde. Diferenta dintre ele cu greu se vede. Am pus chiar lanterna de la telefon sa vad care-i care. Drept urmare am facut un semn cu markerul permanent pe spate sa imi usurez viata la setup. Daca ajunge pe bursa sa nu ziceti ca nu am mentionat treaba asta. Despre joc, dureaza 4 ture iei cate un cartonas pe actiunea ta din 2 posibile locatii si incerci sa faci diverse combouri. Cand inchizi un tip de cladire ai un bonus(resurse, bani, paine alte tile-uri si altele). M-a mirat ca exista doar 5 resurse din fiecare(peste, gaini, frunze si parca mai era ceva). Nu a fost nevoie de mai multe ca nu stai foarte mult cu ele. La fiecare tura va trebui sa iti plasezi un jeton intre 2 carti de obiective si sa le indeplinesti preferabil. Jetoanele raman acolo permanent si raman si mai putine optiuni pe parcursul jocului. Turn orderul este destul de important pentru aceste optiuni.
Jocul tine 60-70min si mi se pare ca iti ofera suficient in acest timp. L-am jucat deja de 2 sau 3 ori si nu mi-am schimbat parerea.
Nota 8,5 i-as fi dat si mai mult daca arata mai bine.

7. Teotihuacan
Mult hype in jurul acestui joc. Am zis sa-l iau si eu. Am inregistrat 2 partide in 4 si 3 jucatori. Nu o sa scriu despre cum se joaca pentru ca s-a mai scris. Jocul mi se pare putin greoi, desi actiunile le-am inteles din prima, insa sa vezi cum ajungi sa le imbini spre victorie, sau macar spre o linie de plutire e cale mai lunga. La prima partida am incercat sa nu construiesc la piramida. Am abordat o alta strategie si mi-a parut rau. Se fac mult prea multe puncte de la piramida ca sa ignori aceasta optiune. Eu am incercat cu simboluri la baza piramidei(nu stiu cum se numesc) si cu set collection.. mai bine il denumeau waste collection. Lamentabil. Jocul s-a castigat la 195 de puncte, locul 2 130, 130 si 126 daca tin minte bine. Un gust relativ amar, dar am zis sa-i mai dau o sansa si l-am rejucat in 3. De data asta am construit cat am putut la piramida si s-a vazut diferenta clara. S-a castigat pe la 140p si locul 3 cred ca avea 130, deci muuult mai strans. Jocul arata foarte bine, ocupa foarte mult loc pe masa insa nu m-a dat pe spate, insa mi s-a facut dor de Tzolkin si am zis ca trebuie sa-l pun pe masa luna asta sa fac o comparatie mai buna. Prima partida a durat spre 7 ore. Nu va speriati, a doua a fost 2.5ore insa ne-a tinut copilul in sah si ba se culca ba nu..ba ia-l tu pune-l in carucior..tine-l sa-mi fac tura si uite asa trece timpul.
Nota 7

8. Fleet
Pusesem ochii de ceva vreme pe el si m-am hotarat sa-l iau. Am dat comanda si aparent nu mai era in stoc. L-am incercat de la altcineva. Mi-a placut. Setupul pare anevoios, dar daca il joci la 6 luni cred ca te descurci decent. Suntem niste pescari care trebuie sa licitam pentru liceente de pescuit pentru somon, crap, ton, homari si altele. Nu-mi plac licitatiile dar nu se simt in acest joc. Toti au sansa sa cumpere ceva, nu ramai cu buza umflata. Cartile pot fi folosite in 2-3 feluri. Ele sunt barci la baza pentru liceentele respective, insa pot fi vandute pe bani. Fiecare carte valoreaza intre 1 si 3 bani. Poti folosi cartile si pe post de capitani pentru barci si se joaca cu fata in jos sub barca. Ca tu sa incepi sa pescuiesti si sa faci puncte iti trebuie deci liceenta, barca si capitan. Fiecare liceenta vine si cu un beneficiu. Jocul se termina cand se termina liceentele. A durat sub o ora as zice. Fiecare banut conteaza. O experienta foarte placuta insa cred ca ai nevoie de extensii neaparat pentru variabilitate, altfel vei juca cu aceleasi liceente ceea ce cred ca ar fi putin boring.
Nota 8

9.La Granja
Mi-a cam scapat acest joc. Nu stiu cum. L-am vazut in topurile forumului si am zis sa vedem ce-i poate pielea.
L-am luat cu cantec. Nu era in magazine, nu se vindea pe forum. L-am gasit la supra pret, l-am luat si 2 zile mai tarziu apare la regat. Alte 2 zile si apare si pe forum. Anyway. L-am invatat, l-am pus pe masa unde a stat 2 zile nejucat. I-a venit randul mai peste 2 saptamani de atunci. 6 ture, joci carti care pot fi folosite in 4 feluri. Iti ofera varietate si trebuie sa-ti gandesti binisor actiunile. Se termina parca prea repede. Are un mecanism imprumutat de la Luna cu plasare pe harta, daca plasezi pe un numar mai mare ii dai pe cei mai mici din jurul tau afara si mai iei puncte. There's a lot going on. Mi-a placut. Mi se pare ca are potential si rejucabilitate.
Nota 8

10. Brain box - orasele lumii
L-am luat de la comic con. Pe langa multe altele :))
L-am luat mai mult pentru nepoti care au 6 si 8 ani si care vor si ei sa joace ceva cand vin pe la noi si vad atatea jocuri. Nu m-am indurat sa joc altceva cu ei dupa ce am vazut cum imi indoie cartile la uno. Brain box vine cu cartonase groase. Sunt safe. Pentru cine nu a mai jucat brain box.. este genial. Un joculet simplu si amuzant din care inveti lucruri. Foarte bun pentru cei mici. Ai 40-50 de cartonase(mi-ar fi placut sa fie mai multe) pe care ai muulte informatii. Ai o clepsidra de 10 secunde in care incerci sa retii totul daca se poate. La primul cartonas dupa expirarea timpului nici nu stiam ce oras am tras :)) dai cu un zar si ai intrebari pe spate. Cineva iti citeste intrebarea de la numarul de pe zar. Intrebarile sunt foarte...hmmm... neasteptate..
Cateva exemple: ferestrele de la muzeu sunt inchise sau deschise? Iar tu o sa fii ceva de genul... aaaa..care muzeu?
Ai furculita in farfurie?(ah da..parca era o farfurie) Orasul e pe coasta?(wtf.. care oras?) Presedintele poarta ochelari? Am ras de ne-am prapadit. Am trezit copilul de 2 ori si a coborat Alexandra furioasa si a inceput sa joace si ea si am mai trezit copilul de cateva ori. Am fost sadici, stiu, dar o experienta foarte placuta. Am insa o mica frustrare. Sunt si intrebari specifice, grele. In ce an s-a intmplat x? Cum se numea artistul? Ca altii sa aiba parte de intrebari cu raspuns da sau nu, dar la cat ne-am distrat o sa fac abstractie de asta. Ah, incepusem sa inventam si noi intrebari " gradinarul avea pantaloni scurti sau lungi?" Statea sa se gandeasca persoana respectiva si noi ne tavaleam ca nu era nici un gradinar. Am dat in mintea copiiilor.
Nota 7.5

Pentru luna mai soc si groaza. Jocul lunii Carpe diem.



Am lasat cateva randuri pentru procesarea informatiei.
De cand cu copilul s-au mai schimbat perspectivele, recunosc. Caut foarte mult jocuri de 60-75 de minute si care sa-ti ofere suficient joc incat sa te ridici de la masa satisfacut ca ai jucat si tu ceva.
Locul 2 Fleet
Locul 3 La Granja
Mentiune speciala pentru brain box.

Am jucat ieri Lorenzo il magnifico si deja stau cu regulamentul de la Thebes si Asara la indemana. Va urma la best of June.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99453Post iuli212
04 Jun 2019, 09:14

rabesandratana wrote:
03 Jun 2019, 14:18
Corwin wrote:
03 Jun 2019, 13:31
Ce ai mai jucat la Uwe din seria jocurilor complexe in plus de Agricola? (Adica nu Patchwork & co) Eu am jucat Loyang de cateva ori, dar parca a parut putin repetitiv. Poate daca avea niste elemente mai variabile de la partida la partida mi-ar fi placut mai mult. Asa e sub A Feast for Odin, Agricola, si Le Havre, si peste Nusfjord si Glass Road. Inca nu am jucat Caverna, Fields of Arle, si Ora et Labora.
Nu, nu am jucat nimic de la Uwe dintre cele complexe. Am acum in colectie Glass Road si Agricola editia de familie si daca am timp, poate le joc luna asta. Dar e greu de crezut ca o sa depaseasca Loyang-ul. Da, pare putin repetitiv, dar sunt destule carti cu clienti si carti cu text, care sa te duca spre o alta strategie. Dar ca mecanica, da, tot ce faci e ca mereu plantezi ceva, runda urmatoare culegi si livrezi unui client, de la care primesti plata. Dupa care repeti acest proces. Dar nu am simtit ca ma plictisesc deloc, pt ca mereu esti atent sa planifici ce ar trebui sa mai plantezi, ce clienti cu livrari unice ai si cum poti sa le satisfaci si lor cererea cat mai rapid, incat sa primesti in fiecare runda multi bani pe care fie in investesti in alte legume si fruncte, fie cumperi mutari pe plansa de scor. Chiar abia astept sa il mai joc, dupa cele 3 partide din luna mai.
Incearcă şi celelalte jocuri complexe ale lui Uwe şi fă-ţi o părere mai exactă atunci, mai ales că nu eşti mare fan tema agricolă.
Eu sunt fan Uwe, am mare parte din titlurile complexe, dar Loyang parcă nu ar prinde top 3 (aş alege mai întâi Agricola, Le Havre sau Ora&labora; chiar AFFO in 2).

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99459Post rabesandratana
04 Jun 2019, 11:49

iuli212 wrote:
04 Jun 2019, 09:14
rabesandratana wrote:
03 Jun 2019, 14:18
Corwin wrote:
03 Jun 2019, 13:31
Ce ai mai jucat la Uwe din seria jocurilor complexe in plus de Agricola? (Adica nu Patchwork & co) Eu am jucat Loyang de cateva ori, dar parca a parut putin repetitiv. Poate daca avea niste elemente mai variabile de la partida la partida mi-ar fi placut mai mult. Asa e sub A Feast for Odin, Agricola, si Le Havre, si peste Nusfjord si Glass Road. Inca nu am jucat Caverna, Fields of Arle, si Ora et Labora.
Nu, nu am jucat nimic de la Uwe dintre cele complexe. Am acum in colectie Glass Road si Agricola editia de familie si daca am timp, poate le joc luna asta. Dar e greu de crezut ca o sa depaseasca Loyang-ul. Da, pare putin repetitiv, dar sunt destule carti cu clienti si carti cu text, care sa te duca spre o alta strategie. Dar ca mecanica, da, tot ce faci e ca mereu plantezi ceva, runda urmatoare culegi si livrezi unui client, de la care primesti plata. Dupa care repeti acest proces. Dar nu am simtit ca ma plictisesc deloc, pt ca mereu esti atent sa planifici ce ar trebui sa mai plantezi, ce clienti cu livrari unice ai si cum poti sa le satisfaci si lor cererea cat mai rapid, incat sa primesti in fiecare runda multi bani pe care fie in investesti in alte legume si fruncte, fie cumperi mutari pe plansa de scor. Chiar abia astept sa il mai joc, dupa cele 3 partide din luna mai.
Incearcă şi celelalte jocuri complexe ale lui Uwe şi fă-ţi o părere mai exactă atunci, mai ales că nu eşti mare fan tema agricolă.
Eu sunt fan Uwe, am mare parte din titlurile complexe, dar Loyang parcă nu ar prinde top 3 (aş alege mai întâi Agricola, Le Havre sau Ora&labora; chiar AFFO in 2).
Probabil ca sunt foarte bune, dar inca nu am ajuns la nivelul la care sa am rabdare sa joc un euro care sa duca o partida spre 2 ore jumate - 3 ore si ceva. Vad pe bgg ca toate cele enumerate, inclusiv Caverna, au timp de 150 minute poate chiar peste, mai ales cand esti la primele partide. Dar nu spun "NU", pentru ca daca acum vreun an-doi nu as fi jucat Loyang sau Trajan ori altele de genu, iar acum mi-am umplut colectia de genu` asta de jocuri, poate o sa ajung si la cele complexe, de care imi vorbesti.

Din ce am apucat sa urmaresc, Feast for Odin ma sperie nr imens de componente si setup-ul care cred ca dureaza 20 minute, la Caverna am ridicat cutia intr-o librarie din mall si parca e valiza cu care plec in concediu, Agricola intai sa il joc pe cel family iar Le havre pare simplu ca mecanica de joc, dar parca repetitiv din ce am observat la Rahdo.

Momentan pe raftul meu plang altele inca nejucate precum: La Granja, Glass Road, Puerto Rico, Orleans, Tzolkin, Power Grid. Am mari asteptari de la ele si poate ca odata jucate, o sa ma indrume spre titlurile mai complexe.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99460Post rabesandratana
04 Jun 2019, 11:57

Teddy wrote:
04 Jun 2019, 02:14
6. Carpe Diem
Pam pam!
Nu stiu cum de m-am indurat sa-l iau la cat de urat e. Am zis ca nu iau asa ceva si iata ca v-am mintit. L-am luat si bine am facut. Trebuie sa marturisesc ca in poze e mult mai urat decat in realitate. Singura problema este ca spatele cartonaselor sunt verde inchis si verde. Diferenta dintre ele cu greu se vede. Am pus chiar lanterna de la telefon sa vad care-i care. Drept urmare am facut un semn cu markerul permanent pe spate sa imi usurez viata la setup. Daca ajunge pe bursa sa nu ziceti ca nu am mentionat treaba asta. Despre joc, dureaza 4 ture iei cate un cartonas pe actiunea ta din 2 posibile locatii si incerci sa faci diverse combouri. Cand inchizi un tip de cladire ai un bonus(resurse, bani, paine alte tile-uri si altele). M-a mirat ca exista doar 5 resurse din fiecare(peste, gaini, frunze si parca mai era ceva). Nu a fost nevoie de mai multe ca nu stai foarte mult cu ele. La fiecare tura va trebui sa iti plasezi un jeton intre 2 carti de obiective si sa le indeplinesti preferabil. Jetoanele raman acolo permanent si raman si mai putine optiuni pe parcursul jocului. Turn orderul este destul de important pentru aceste optiuni.
Jocul tine 60-70min si mi se pare ca iti ofera suficient in acest timp. L-am jucat deja de 2 sau 3 ori si nu mi-am schimbat parerea.
Nota 8,5 i-as fi dat si mai mult daca arata mai bine.



9.La Granja
Mi-a cam scapat acest joc. Nu stiu cum. L-am vazut in topurile forumului si am zis sa vedem ce-i poate pielea.
L-am luat cu cantec. Nu era in magazine, nu se vindea pe forum. L-am gasit la supra pret, l-am luat si 2 zile mai tarziu apare la regat. Alte 2 zile si apare si pe forum. Anyway. L-am invatat, l-am pus pe masa unde a stat 2 zile nejucat. I-a venit randul mai peste 2 saptamani de atunci. 6 ture, joci carti care pot fi folosite in 4 feluri. Iti ofera varietate si trebuie sa-ti gandesti binisor actiunile. Se termina parca prea repede. Are un mecanism imprumutat de la Luna cu plasare pe harta, daca plasezi pe un numar mai mare ii dai pe cei mai mici din jurul tau afara si mai iei puncte. There's a lot going on. Mi-a placut. Mi se pare ca are potential si rejucabilitate.
Nota 8



Pentru luna mai soc si groaza. Jocul lunii Carpe diem.
Da, e atat de urat ca a ajuns sa fie si nominalizat la Kennerspiel des Jahres 2019. Si chiar daca e foarte bun ca joc, sper sa nu castige, ca asa promoveaza uratenia si apoi o sa copieze si alti producatori modelul. Ce atata munca depusa pe grafica si artisti talentati, cand Alea ia premiul cu "uratenia pamantului".

Am o presimtire ca dupa ce voi juca La Granja, o sa il notez peste Carpe Diem, spre deosebire de tine. Are sistemul ala cu carti multi-use regasit si in Brugge, pe care il ador.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99461Post unq_flipmo
04 Jun 2019, 12:08

Poate promoveaza diversitatea si nu uratenia daca zici ca standardul ar trebui sa fie "[...] atata munca depusa pe grafica si artisti talentati"
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99464Post rabesandratana
04 Jun 2019, 12:41

unq_flipmo wrote:
04 Jun 2019, 12:08
Poate promoveaza diversitatea si nu uratenia daca zici ca standardul ar trebui sa fie "[...] atata munca depusa pe grafica si artisti talentati"
Eh, nu trebuie sa arate impecabil. Cred ca doar un abstract trebuie sa puna mult accent pe o grafica senzationala. Dar la un euro, e de ajuns sa fie o grafica decenta. De exemplu, nu am nimic cu grafica din La Granja, Key Market chiar Bruxelles 1893.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99465Post adelindumitru
04 Jun 2019, 12:44

Cum ai putea avea ceva cu grafica din Bruxelles 1893 când este unul din cele mai aspectuoase jocuri?

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99466Post iuli212
04 Jun 2019, 12:50

Probabil ca sunt foarte bune, dar inca nu am ajuns la nivelul la care sa am rabdare sa joc un euro care sa duca o partida spre 2 ore jumate - 3 ore si ceva. Vad pe bgg ca toate cele enumerate, inclusiv Caverna, au timp de 150 minute poate chiar peste, mai ales cand esti la primele partide. Dar nu spun "NU", pentru ca daca acum vreun an-doi nu as fi jucat Loyang sau Trajan ori altele de genu, iar acum mi-am umplut colectia de genu` asta de jocuri, poate o sa ajung si la cele complexe, de care imi vorbesti.

Din ce am apucat sa urmaresc, Feast for Odin ma sperie nr imens de componente si setup-ul care cred ca dureaza 20 minute, la Caverna am ridicat cutia intr-o librarie din mall si parca e valiza cu care plec in concediu, Agricola intai sa il joc pe cel family iar Le havre pare simplu ca mecanica de joc, dar parca repetitiv din ce am observat la Rahdo.

Momentan pe raftul meu plang altele inca nejucate precum: La Granja, Glass Road, Puerto Rico, Orleans, Tzolkin, Power Grid. Am mari asteptari de la ele si poate ca odata jucate, o sa ma indrume spre titlurile mai complexe.
Ai ceva jocuri cu "greutate" in asteptare. Cine iubeste jocurile euro o sa aiba numai pareri bune despre acestea.
La A Feast for Odin ai nevoie de o masa mare, dar cu ajutorul inserturilor de plastic il intind cam in ~5-6 minute, la fel si stransul daca stii exact locul lor in cutie.
Caverna nu am jucat, am ales intre Agricola si el.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99467Post Corwin
04 Jun 2019, 14:25

Mda, foarte buna lista ai in asteptare. Imi plac aproape toate, mai putin Glass Road, si si ala are destui fani.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Best new game - Mai 2019

Post: # 99575Post Ailur
10 Jun 2019, 02:55

mendocino wrote:
03 Jun 2019, 10:39

9. HEROES OF TERRINOTH - un alt joc FFG care explorează universul Terrinoth. Aș zice că este mai degrabă un succesor al Runeage, deși are reguli puțin diferite, dar ca și experiență de joc este cam același: eroii se zbat să rezolve diferite obiective având grijă să nu cadă pradă monștrilor ce apar din umbră.

Este o reimplementare a lui Warhammer Quest: the Adventure Card Game, scos de Fantasy Flight in 2015, inainte sa se certe cu Games Workshop si sa piarda licenta Warhammer.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”