Best new game - iunie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100045Post VZQ
02 Jul 2019, 00:58

Multumiri tuturor pentru incurajari, heh! :tu:
Insa daca (,) ce faci faci pentru lume, like/comment-uri, vizualizari cred ca e o abordare gresita, sincer mi se pare ca lucrurile pe care le faci in primul rand pentru tine aduc cea mai mare placere. Placerea ar trebui sa derive din faptul ca faci acel lucru - asta-i parerea mea.
Intru totul de acord ;) In cazul meu, placerea consta in a juca jocuri, nu in a scrie despre ele. Am facut lucrul asta in masura in care poate mai intra ceva lume noua, in cautare de informatii, dar cum lucrul asta nu prea se intampla, iar obisnuitii locului au gusturi deja formate si stiu ce si unde sa caute, tot demersul a devenit lipsit de obiect... Prefer sa "gust" jocurile care-mi starnesc interesul in familie si sa las BGG-ul sa-si faca treaba de "board game wiki" :)

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100046Post unq_flipmo
02 Jul 2019, 01:05

E perfect ok, si la asta se referea urarea de "a face (,) ce-ti place". In fond timpul e cea mai importanta resursa ;)
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100047Post VZQ
02 Jul 2019, 02:22

unq_flipmo wrote:
02 Jul 2019, 01:05
E perfect ok, si la asta se referea urarea de "a face (,) ce-ti place". In fond timpul e cea mai importanta resursa ;)
Asa e :tu:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100048Post Haddeo
02 Jul 2019, 04:26

unq_flipmo wrote:
02 Jul 2019, 01:05
In fond timpul e cea mai importanta resursa ;)
Despre ce joc vorbim?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100051Post DanielIndru
02 Jul 2019, 09:14

Haddeo wrote:
02 Jul 2019, 04:26
unq_flipmo wrote:
02 Jul 2019, 01:05
In fond timpul e cea mai importanta resursa ;)
Despre ce joc vorbim?
Pursuit of Happiness

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100052Post rabesandratana
02 Jul 2019, 09:21

Haddeo wrote:
02 Jul 2019, 04:26
unq_flipmo wrote:
02 Jul 2019, 01:05
In fond timpul e cea mai importanta resursa ;)
Despre ce joc vorbim?
Probabil Patchwork. :D


Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100056Post Imago
02 Jul 2019, 10:19

Nimanui nu-i place "Game of Life". Are rating foarte scazut:)
Dintre comentarii : "It's okay while drinking a beer", "This is a heavy luck-based game", "You win if you get a degree". Damn, that's so accurate.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100062Post 26octombrie
02 Jul 2019, 12:35

Imago wrote:
02 Jul 2019, 10:19
Nimanui nu-i place "Game of Life". Are rating foarte scazut:)
Dintre comentarii : "It's okay while drinking a beer", "This is a heavy luck-based game", "You win if you get a degree". Damn, that's so accurate.
true,... but we keep playing it, man. mie-mi place tare, as putea spune ca e jocul meu preferat :roll:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100063Post Haddeo
02 Jul 2019, 12:39

Care sunt condițiile de câștig? E undeva printat regulamentul? Eu am o copie , dar vroiam sa fiu sigur
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100064Post 26octombrie
02 Jul 2019, 12:44

nu, e mai mult improv. dar e cool, ai si hidden agenda, player elimination, variable player powers...
mie-mi place si set collection aspect, de aici board games si carti, la asta cred ca as castiga ;-)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100066Post Imago
02 Jul 2019, 13:24

26octombrie wrote:
02 Jul 2019, 12:44
player elimination
Ce mecanism interesant, imi spui te rog cum sa-l activez? Intreb pentru un prieten.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100068Post Haddeo
02 Jul 2019, 13:36

Set collection e când încerci sa ai 6 copii, 3 fete și 3 băieți ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100070Post rabesandratana
02 Jul 2019, 14:33

Si mecanismul de rondel, e atunci cand te invarti de nebun prin supermarket, pentru ca ai uitat lista de cumparaturi acasa?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100071Post adelindumitru
02 Jul 2019, 14:43

Sau când te învârți prin casă regretând ultima achiziție, pe care ai apucat să o joci o singură dată, după care mai plasezi o comandă de un joc pe care îl vei juca de maxim 2 ori în viață.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100099Post Ailur
03 Jul 2019, 11:01

26octombrie wrote:
02 Jul 2019, 12:44
nu, e mai mult improv.
I can relate to that

https://youtu.be/MUO-pWJ0riQ?t=588

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100101Post 26octombrie
03 Jul 2019, 12:16

Imago wrote:
02 Jul 2019, 13:24
26octombrie wrote:
02 Jul 2019, 12:44
player elimination
Ce mecanism interesant, imi spui te rog cum sa-l activez? Intreb pentru un prieten.
E simplu, ca reclama la Nike, parca: Just do it. Keep in mind, though, daca te prinde GM te scoate din joc ;)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100116Post danielM
04 Jul 2019, 07:17

Aeon's End: Nu știu din ce motiv, însă nu am băgat în seamă acest joc până în urmă cu o lună și ceva; după ce am văzut niște review-uri și am citit numai lucruri bune despre Aeon's End, am decis sa îl iau, împreună cu Legendary encounters: Alien. In AE, jucătorii sunt magi ai unei lumi distruse aproape în totalitate de monștri apocaliptici, iar în calitate de apărători ai ultimului bastion al umanității, aceștia vor încerca să trimită arătările apocaliptice în dimensiunea de unde au venit. Aeon's End m-a cucerit după prima partidă: 8 magi cu abilități diferite, o piață mereu diferită de spell-uri, gems și relicve (probabil elementul care adaugă o rejucabilitate uriașă), nemesis (monștrii) foarte diferiți, provocarea de a utiliza și de a te adapta in funcție de nemesis, magii aflați în joc și piață. Am ajuns la 17 partide și nu pot spune că m-am saturat de el, am reușit să înving 3 din cei 4 nemesis din jocul de bază; un alt mare plus al AE e faptul că merge excelent solo, controlând doi magi; nu îl recomand in 4, însă. Nota 10

Legendary encounters: Alien: tema este prezentă, alături de suspans și oarecare tensiune, se pot recrea toate cele patru filme sau poți crea propriul scenariu (cu obiective, caractere random sau cum vrei), însă nu știu cât farmec are sa faci asta. In ciuda numărului considerabil de cărți (600), cred că nu are o rejucabilitate atât de ridicata, însă una peste alta este un joc bun care va rămâne în colecție.
Nota 8

Jocul lunii iunie este, fără discuție, Aeon's End

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100171Post crazyfroggg
06 Jul 2019, 16:17

1. Brew Crafters:
Un worker placement pe care doream să-l joc de multă vreme și pot spune că a meritat așteptarea. Jocul decurge cam așa: trimiți muncitorii în diversele locații (maxim unul de orice culoare per locație) pentru a angaja ajutoare, a cumpăra resurse etc; apoi "berarii" adică omuleții de carton fac diverse activități: îmbunătățesc clădirile tale, produc și livrează bere etc. (pot fi mai mulți și de orice culoare pe aceeași locație). La final de an (4 anotimpuri) trebuie plătiți berarii, ajutoarele, clădirile etc. După 3 ani jocul ia sfârșit (o pauză binemeritată pentru neuroni) și câștigă cel care a adunat mai multe puncte.
Un joc FOARTE strâns, cu decizii la limită, foarte legat tematic (cumperi hamei, malț, drojdie pentru a face bere; unele beri necesită și resurse speciale gen cafea, fructe; trebuie plătiți oamenii pentru munca prestată etc.).
Nota 8.8

2. Caverna: Cave vs. Cave
Un joc pentru doi excelent. Fiecare jucător are planșa acoperită cu tile-uri așezate random cu fața în jos; când vrei să construiești un tile (acțiune posibilă doar cu tile-urile prezente pe masă cu fața în sus) trebuie să faci loc pentru el, mai exact să "sapi" în peștera ta scoțând astfel pe masă cu fața în sus un tile nou, din cele de pe planșa ta; aduni resurse pentru a putea construi/a face diverse combo pentru puncte.
Un joc în care interacțiunea între jucători este mare, uneori e posibil ca adversarul să-ți strice planurile, luând acțiunea pe care o doreai sau un tile pe care te pregăteai să-l construiești, dar aceste situații nu sunt devastatoare, se găsesc tot timpul soluții. Un joc pe care cu siguranță îl voi cumpăra.
Nota 8.5

3. Scoville
Încă un joc pe care doream să-l joc de multa vreme și a meritat așteptarea. Se licitează pentru ordinea de joc, lucru extrem de important (culesul se face în sens invers). Fiecare are un omuleț pe care îl plimbă pe plantație, cu ajutorul căruia culege ardei iuți. Culoarea ardeiului depinde de culorile plantate de o parte și de alta a punctulețului pe care se oprește muncitorul (exista o carte cu "harta" combinațiilor de culori posibile). După cules se îndeplinesc contracte/rețete/se vând ardei. Și ciclul se reia, cu licitația pentru player order. Jocul se termină când anumite condiții sunt îndeplinite, deci avem număr variabil de ture.
L-am jucat în 2, cred că e mai bun în mai mulți. Ce aș avea de băgat de vină ar fi faptul că trebuie să te tot uiți peste harta combinațiilor de ardei, lucru care alternat cu uitatul pe planșa de joc poate duce la amețeală. Dar e ok, probabil după 1-2 jocuri ajungi să cam știi combinațiile de culori.
Nota 8

Jocul lunii este Brew Crafters .

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - iunie 2019

Post: # 100482Post ProfessorChaos
16 Jul 2019, 19:02

M-am jucat si luna trecuta, dar n-am avut timp sa scriu despre asta. Iata restantele, la mijloc de luna:

1. Jungle Speed + extensia - Joc de viteza care presupune sa recunosti 2 imagini la fel cat mai repede, cu diferite schimbari de reguli si deja m-am plictisit scriind despre asta. Daca va place asa ceva recomand mai bine Set sau Dobble (aka Spot It). Nota 3

2. Unusual Suspects - Party game in care o echipa de detectivi trebuie sa descopere criminalul dintr-o lista de poze cu suspecti. Martorul cunoaste suspectul si da clues. Cum da clues? Trage o carte cu o calitate si spune daca calitatea se aplica sau nu suspectului. Calitatile sunt foarte creative. De genul, "ar cumpara cadouri scumpe pentru mama sa". Apoi detectivii trebuie sa se hotarasca ce suspecti elimina, bazat pe clueul dat si pe fațele suspecților. E un fel de joc de profiling bazat pe clisee, la limita ofensivului. Nu mi s-a parut deranjant, dar presupun ca depinde si de grup. Ca joc, e in mare o chestie de plesneala. Un fel de Dixit mult mai putin predictibil. Nu m-a deranjat, dar nici nu m-a dat pe spate. Nota 6

3. Imagine Un fel de mima cu imagini si animatii. Alegi un cuvant de ghicit si folosesti imagini pana se prinde cineva. E dragut, dar ni s-a parut cam simplu de ghicit.Ce-i drept, am jucat varianta in romana, care foloseste personaje mai locale. Dar per total un joc de petrecere simpatic. Nota 7

4. Cryptid Joc de deductie in care participantii concureaza pentru a gasii primii unde e ascuns monstrul. Fiecare jucator are propria bucata de informatie care ii spune unde poate sau nu poate fi monstrul. Deducand regulile celorlalti jucatori descoperi care e singurul spatiu de pe tabla unde e monstrul. Regulile le descoperi intreband pe oricare din jucatori daca monstrul e pe un anumit spatiu, pentru a-ti testa ipotezele. Jocul are o gramada de combinatii de bucatele de informatii si variante de table de joc. Rejucabilitatea mi se pare mare, la fel si tensiunea de a descoperi inaintea celorlalti unde e monstrul. Harta e mai draguta decat ma asteptam. Per total jocul arata si se joaca foarte frumos. O mica problema ar fi ca in 4 risti sa ramai fara cubulete, si trebuie sa improvizezi. Designerii zic ca daca ajungi in cazul asta joci prost. Foarte probabil! Si trebuie sa fii sigur ca isi intelege toata lumea clue-ul, ceea ce n-ar trebui sa fie foarte greu pentru ca fiecare jucator are in fata o lista cu toate clue-urile posibile.Il recomand cu caldura. Nota 8

5. 7th Continent + extensia What Goes Up, Must Come Down Doua cutii ticsite cu carti patrate care, pe masura ce sunt explorate, formeaza o harta gigantica plina de peripetii. E un joc foarte ambitios si intimidant. Am jucat 2 partide singur si n-am reusit sa termin inca. Incepi cu un blestem si trebuie sa gasesti o modalitate de a a-l anula, explorand harta. Orice actiune pe care o faci consuma carti care sunt ca un fel de energie a grupului. Daca toate cartile ajung in discard e inceputul sfarsitului, pentru ca daca tragi o carte de blestem in aceasta conditie pierzi. Trebuie sa mentii un echilibru intre a explora, a obtine carti mai puternice, a-ti readuce carti din discard in draw pile pana cand reusesti sa dezlegi misterul. Ai o gramada de lucruri pe care le poti face in functie de ce obiecte si abilitati iti dezvolti. Insa dpdv mecanic nu sunt multe reguli de tinut minte. Ce e mai obositor este sa tot cauti in miile de carti acea carte catre care te trimite jocul. De multe ori exista carti multiple cu acelasi numar, garantand rejucabilitate si surprize-surprize. Exista si un sistem de crafting in care iti poti construi obiecte mai eficient daca exista o anumita resursa pe locatia pe care te afli. E un joc fascinant si extrem de tematic. Dar, pentru mine, e cam obositor pentru ca: trebuie sa tot cauti carti, pentru ca dureaza prea mult (jocul listeaza pe BGG o partida intre 5 si 1000 de minute - dar are save option), pe langa care se mai adauga si partea de a-ti da seama cum naiba sa castigi jocul. E un feeling pe care il am cand vine vorba de kickstarterele cu prea mult continut, care ajung sa ma bulverseze. 7th Continent este ceea ce ar trebui sa fie un joc de explorare. Partea asta o face perfect. Mu stii ce urmeaza si sunt surprize la tot pasul. Il voi mai juca cu placere si poate ma va captiva si mai mult. Nota 7.5

Jocul lunii: Cryptid
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”