Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100713Post Keyser
24 Jul 2019, 00:04

Jocul e 100$ si transportul intre 40 si 70$. SI nu, nu are 10kg ca Gloomhaven si nici miile de miniaturi de la rising sun sau bloodrage.

De ce unii pot sa aiba un shipping decent de 10-15$ si altii nu? Mai ales CMON care sunt mari si experimentati.

Nu imi dau cu parerea despre joc dar chiar daca ar fi jocul vietii tot nu l-as cumpara. Mai bine ma pacalesti sa cred ca iau un joc scump decat sa imi pui transport cat jocul. Pune jocul la 200$ si transport 10$ sa vezi cum fraierul de mine cumpara, dar asa ....

As fi vrut sa spun ca niciun om intreg la minte nu ar cumpara un joc de 100$ cu transport de 70$, dar stiu sigur ca pe forumul asta sunt cetateni mai putin intregi la minte (din punctul de vedere al hobby-ului evident)
Last edited by Keyser on 24 Jul 2019, 00:28, edited 1 time in total.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
redmask15
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 26 Jan 2019, 15:41

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100714Post redmask15
24 Jul 2019, 00:08

Am vrut sa fac pledge...bine ca m-am uitat la shipping costs inainte,nici eu nu inteleg cum nu pot mai ales cum ziceai tu sunt mai experimentati ca altii...dar la ei mi se pare ca mereu au fost preturile astea enorme de transport.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100715Post unq_flipmo
24 Jul 2019, 00:13

Am facut si eu ochi la fel de mari ca tine intuind ca pretul nu are stricta legatura cu greutatea. Am pus transport in Canada :oops: Voi verifica ca e inspre 20 si nu inspre 42$.

In acelasi timp tinind cont ca au program pentru retaileri as fi interesad Daniel daca-l poate aduce Alex si la ce pret orientativ. Mersi
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

Joker
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 2
Joined: 01 Mar 2019, 13:10

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100716Post Joker
24 Jul 2019, 01:03

Si pe mine m-a speriat pretul pentru transport, dar apoi m-am mai linistit cand mi-am adus aminte ca la Rising Sun estimarea de transport pentru Romania era 55 USD, iar in final am platit vreo 30 USD pe all in pledge. In fine, asta nu inseamna ca se va repeta acel caz fericit :D Om trai si om vedea.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100717Post Minel
24 Jul 2019, 02:45

Am facut pledge, desi am vazut shippingul, asta e situatia. Asteptam de ceva vreme kickstarterul asta (before bloodborne). I’m going all-in 😊

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100724Post DanielIndru
24 Jul 2019, 09:27

unq_flipmo wrote:
24 Jul 2019, 00:13
In acelasi timp tinind cont ca au program pentru retaileri as fi interesad Daniel daca-l poate aduce Alex si la ce pret orientativ. Mersi

Nu e pentru toata lumea, din pacate:
Beginning from the launch of the Trudvang Legends Kickstarter campaign on July 23rd at 3pm Eastern, and while supplies last, our North American CMON Play retailers can be part of the Kickstarter Campaign.

...

Only current North American CMON Play member retailers with a brick and mortar store are eligible for the Retail Pledge.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100753Post Minel
24 Jul 2019, 18:51

DanielIndru wrote:
24 Jul 2019, 09:27
Nu e pentru toata lumea, din pacate
That was funny.

In alta ordine de idei, e de asteptat pana in Dec 2020. Ma asteptam la August, pe-acolo.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100796Post Daemian1981
26 Jul 2019, 11:46

Hipstareala e prezenta cam in orice domeniu, iar jocurile de societate nu fac exceptie. CMON se vrea a fi o elita a KS-ului, un fel de rahatel mai cu mot decat alti rahatei si pentru ca stiu fanii vor plati cam oricat, isi permit sa ceara cat vor ei pe transport. Ideea e ca estimarile alea de transport sunt destul de corecte (un colet din US de greutatea jocurilor lor, cam atat costa) iar plaja de variatie de pret este acolo pentru ca ei iau in calcul si eventualele add-on-uri pe care backerii le-ar lua. Eu nu prea am vazut campanie CMON fara add-on-uri grase asa cum nu prea am vazut KS de la ei cu mai putin de 100$ core pledge (zici ca asta ar fi minimul impus de KS :roll: ). Diferenta intre CMON si alti producatori de boardgames de pe KS este ca ei nu prea au "subsidized shipping"; mai pe romaneste: cat costa jocul sa fie adus in Romania, fix atat platesti. Altii mai fac niste reduceri si de aceea ne costa pe noi mai putin; nu si CMON pt ca... vezi primul rand.

In concluzie, de ce costa atat de mult transportul jocurilor CMON? D-aia! :D

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100799Post Minel
26 Jul 2019, 12:08

Eu sunt dispus sa platesc oricat pt ca CMON fac jocuri care se pot... juca. Nu sunt amatori ca altii, care nu stiu cum sa scoata sistemele de joc la capat si inventeaza reguli stupide si exceptii si tot felul de use-cases.

Problema e ca omul cumpara plastic la kg, si atunci normal ca se face o comparatie strict legata de aspectul asta. Si anume, cat platesc transport per kg.

Daca altii sunt mai ieftini, cumpara de la ei si bucura-te de jocurile lor. Eu unul m-am convins ca singurii de pe KS care stiu sa faca jocuri sunt CMON. M-am lamurit si cu Awaken, nu mai iau niciun joc de la ei pt ca sunt amatori pe partea de design.

Pt jucarii ieftine recomand Noriel sau Auchan.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100801Post Daemian1981
26 Jul 2019, 13:09

Minel wrote:
26 Jul 2019, 12:08
Eu sunt dispus sa platesc oricat pt ca CMON fac jocuri care se pot... juca. Nu sunt amatori ca altii, care nu stiu cum sa scoata sistemele de joc la capat si inventeaza reguli stupide si exceptii si tot felul de use-cases.

Problema e ca omul cumpara plastic la kg, si atunci normal ca se face o comparatie strict legata de aspectul asta. Si anume, cat platesc transport per kg.

Daca altii sunt mai ieftini, cumpara de la ei si bucura-te de jocurile lor. Eu unul m-am convins ca singurii de pe KS care stiu sa faca jocuri sunt CMON. M-am lamurit si cu Awaken, nu mai iau niciun joc de la ei pt ca sunt amatori pe partea de design.

Pt jucarii ieftine recomand Noriel sau Auchan.
Puteam sa jur ca se va trezi fan-boy-ul din tine si asta nu face decat sa-mi confirme teoria din postul anterior. :) Nu ma intelege gresit insa: nu spun ca nu e bine sa fii fan CMON. Insa pentru mine, jocurile lor sunt destul de similare, destul de banale (cu ceva exceptii), prea "tried and true" si fara sa incerce sa iasa prea mult din tipar. Inteleg ca nu vor sa-si asume riscuri si sa reinventeze roata, dar eu exact asta nu caut pe KS: comunul. Sunt de parere ca daca tot dau o gramajoara de bani pe un joc macar sa fie ceva mai deosebit si nu doar prin miniaturi (unde trebuie sa recunosc ca e in top CMON la capitolul asta). Repet, asta e parerea mea si as aprecia daca ar fi luata ca atare.

Referitor la "altii sunt mai ieftini", eu vorbeam exclusiv de transport aici si nu de cat de scump este efectiv un joc. Spre exemplu, ca tot ai adus vorba de Awaken Realms, desi jocurile lor nu sunt atat de rafinate pe partea de design, consider ca nici nu sunt atat de comune. Ii apreciez ca incearca tot felul de combinatii de mecanici, design, tematici etc. chiar daca nu le iese totul perfect. Si cu toate astea, Lords of Hellas se poate juca, The Edge se poate juca, Nemesis se poate juca etc. Iar jocurile lor nu sunt ieftine si nici transportul nu e, dar parca nu ajunge chiar la 50-60-70$.

Anyway, to each his own. Poate ca la un moment dat ma voi baga la 1-2-X campanii de-ale lor dar pana acum raportul pret-calitate (aka stil de joc, mecanici, tematica etc.) nu prea m-a convins.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100806Post Minel
26 Jul 2019, 13:37

Plansele cu sleeveuri ies din comun.
Lords of Hellas si Nemesis sunt nejucabile.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100809Post Daemian1981
26 Jul 2019, 13:48

Minel wrote:
26 Jul 2019, 13:37
Plansele cu sleeveuri ies din comun.
Asa e. CMON a pus sleeves pe harta ceea ce ii face maestri inovatori in domeniu.
Minel wrote:
26 Jul 2019, 13:37
Lords of Hellas si Nemesis sunt nejucabile.
Zeci de review-uri si sute de jucatori cred ca te-ar contrazice.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100810Post Minel
26 Jul 2019, 14:20

Ori n-au jucat jocul, ori sunt biased de faptul ca au platit multi bani deja. Un joc trebuie sa poata fi invatat in 15 minute si sa dureze maxim 3 ore. La Awaken sunt 45 min explicatiile si 5-6 ore sesiunea. Daca ma contrazici, inseamna ca joci in 2 players.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100811Post Daemian1981
26 Jul 2019, 14:46

Minel wrote:
26 Jul 2019, 14:20
Ori n-au jucat jocul, ori sunt biased de faptul ca au platit multi bani deja. Un joc trebuie sa poata fi invatat in 15 minute si sa dureze maxim 3 ore. La Awaken sunt 45 min explicatiile si 5-6 ore sesiunea. Daca ma contrazici, inseamna ca joci in 2 players.
Cu totii suntem biased intr-un fel sau altul. Sper ca nu vrei sa insinuezi ca tu esti obiectiv in ceea ce priveste CMON.
Conform afirmatiei tale, Twilight Imperium, Mage Knight sau Anachrony (si sunt convins ca mai sunt multe alte titluri) nu sunt jocuri "jucabile" pentru ca dureaza mai mult de 15 mintue sa le inveti si partidele se pot intinde pe mai mult de 3 ore. Aproape la orice joc mai heavy va dura mai mult pana afli toate regulile si mai mult de o partida pana sa il inveti. Similar, timpul de joc se va scurta dupa cateva partide. In alta ordine de idei, sunt persoane care nu sunt deranjate de durata mare a unui joc atata timp cat sunt prinsi de el si nu ajung sa se plictiseasca.

Sunt totusi de acord cu tine (cum am zis si in posturile anterioare) ca jocurile AR nu sunt cele mai rafinate si poate ca unele chestii sunt prea complicate tocmai in incercarea de a obtine ceva mai deosebit. Insa eu prefer asa decat doar sa mut o miniatura, trag o carte si fac ce zice, dau cu zarul sa rezolv combat si tot asa. Rinse and repeat... not my thing.

User avatar
demontear
King Meeple
King Meeple
Posts: 773
Joined: 19 Jan 2015, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100813Post demontear
26 Jul 2019, 15:19

Daemian1981 wrote:
26 Jul 2019, 11:46
Ideea e ca estimarile alea de transport sunt destul de corecte (un colet din US de greutatea jocurilor lor, cam atat costa) iar plaja de variatie de pret este acolo pentru ca ei iau in calcul si eventualele add-on-uri pe care backerii le-ar lua.
In primul rand jocurile de la CMON, ca si de la majoritatea kickstarterelor se livreaza din china. Nu are nici o treaba US. Cei de la CMON se lauda ca transportul din china pana la huburile de distributie e suportat de ei (in cazul europei, hubul de distributie e UK). Practic noi ar trebui sa platim transportul doar din uk pana in ro care cred ar fi undeva la 25e pt 1-2 cutii de board game standard.
La faza cu addonurile... Preturile estimate de ei in campanie nu includ addonurile si sg-urile, spun acolo ca in functie de cate sg se deblocheaza pretul poate creste. De obicei pretul de transport e mai mare decat cel estimat, sau spre limita maxima din estimare.
Sincer cred ca preturile lor sunt atat de mari pentru ca le umfla sa mai scoata un profit si din asta.
Pana acum am luat toate jocurile care mi s-au parut interesante de la ei fara sa am retineri din cauza taxei de transport, dar la Trudvadag insa ma sperie estimarea de 70$...

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100816Post Minel
26 Jul 2019, 17:04

Eu cred ca sunt destul de obiectiv. CMON il au pe Eric Lang care e un designer cu o experienta vasta. Nu as critica sistemele lui ca fiind similare cu piticot. Funul unui joc consta in a-ti face o strategie cu lucruri usor de invatat, nu in a reusi sa duci la capat pasii unui regulament complicat si a zice la sfarsit: gata, am mutat bine piesa.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100821Post Corwin
27 Jul 2019, 00:11

Minel wrote:
26 Jul 2019, 14:20
Ori n-au jucat jocul, ori sunt biased de faptul ca au platit multi bani deja. Un joc trebuie sa poata fi invatat in 15 minute si sa dureze maxim 3 ore. La Awaken sunt 45 min explicatiile si 5-6 ore sesiunea. Daca ma contrazici, inseamna ca joci in 2 players.
Un joc care poate fi învățat în 15 minute și jucat în mai puțin de 3 ore e pentru începători.

Vezi, și eu pot fi "obiectiv". :P Serios, faptul că acuzi lumea de bias in cel mai biased paragraf e chiar distractiv.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100822Post Minel
27 Jul 2019, 01:39

Chestia cu 15 min si 3 ore a zis-o de multe ori Eric Lang. Sunt guidelines pt orice joc de la ei. Nu stiam ca te pricepi la design mai bine decat el.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100828Post Corwin
27 Jul 2019, 14:10

Nu e vorba de design, e vorba de ce joacă lumea. Și mulți jucăm liniștiți și cu plăcere jocuri la care explicațiile și jocul durează mai mult. Ceea ce ai zis tu (și Lang) nu are la bază statistici cu ce joacă sau spune că preferă lumea. Să oferi păreri personale (că sunt ale tale sau ale lui) și apoi să zici că sunt obiective, asta înseamnă să fii mafiot. :P
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trudvang Legends (si probabil alte KS) shipping costs

Post: # 100829Post unq_flipmo
27 Jul 2019, 15:23

Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

Post Reply

Return to “Discutii generale”